Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga
 Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 

Vreau sa montez o camera video pe masina

  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 01.12.2003
Dupa cum spune si titlul topicului as vrea sa-mi montez o camera video undeva pe bordul masinii  ca sa pot inregistra tot ce se intampla in fata.Aproape ca nu e data sa nu ies cu masina la un drum mai maricel si sa fiu martor la teribilisme si alte acte de inconstienta ale unor soferi.Am mai avut de gand , dar nu eram hotarat.Ultimele doua drumuri facute m-au convins sa o fac.Un destept de a luat o curba de 90 de grade un pic mai larga cu peste 120km/h si era sa ajunga in copacii de pe marginea drumului si azi un chior care s-a bagat din scurt sa depaseasca o dubita si nu pot sa inteleg cum de nu a vazut taxiul pe contrasens la cativa metri in fata lui.Marele lui noroc ca taxiul merge aproape de marginea soselei si nu aproape de ax ca sigur ii vedeam la stiri.(Ambii soferi aveau numere de B).

Ma intereseaza un sistem mai bun de prindere a camerei sa nu-mi zboare pe bord la fiecare curba pe care o iau si o camera care sa nu aibe probleme de inregistrare la toate gropile cu care sunt prevazute scumpele noastre sosele.Un singur lucru.Daca se poate sa-mi recomandati o camera de se vinde la Domo ar fi perfect.Daca nu se poate aia e.Multumesc.

#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,951
  • Înscris: 14.11.2004
Valeo fabrica asa ceva , este special conceputa pentru acest domeniu si Valeo are si reprezentanta la noi , doar trebuie sa intri in contact cu acestia , dar nu te astepta sa fie prea ieftina .

#3
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007

View Postangelz, on May 10 2009, 19:05, said:

Dupa cum spune si titlul topicului as vrea sa-mi montez o camera video undeva pe bordul masinii  ca sa pot inregistra tot ce se intampla in fata.Aproape ca nu e data sa nu ies cu masina la un drum mai maricel si sa fiu martor la teribilisme si alte acte de inconstienta ale unor soferi.Am mai avut de gand , dar nu eram hotarat.Ultimele doua drumuri facute m-au convins sa o fac.Un destept de a luat o curba de 90 de grade un pic mai larga cu peste 120km/h si era sa ajunga in copacii de pe marginea drumului si azi un chior care s-a bagat din scurt sa depaseasca o dubita si nu pot sa inteleg cum de nu a vazut taxiul pe contrasens la cativa metri in fata lui.Marele lui noroc ca taxiul merge aproape de marginea soselei si nu aproape de ax ca sigur ii vedeam la stiri.(Ambii soferi aveau numere de B).

Ma intereseaza un sistem mai bun de prindere a camerei sa nu-mi zboare pe bord la fiecare curba pe care o iau si o camera care sa nu aibe probleme de inregistrare la toate gropile cu care sunt prevazute scumpele noastre sosele.Un singur lucru.Daca se poate sa-mi recomandati o camera de se vinde la Domo ar fi perfect.Daca nu se poate aia e.Multumesc.
Nu prea am auzit , dar ceva știu sigur . O să coste , și nu foarte puțin . Trebuie o cameră bună , cabluri , mână de lucru , și mai ales memorie , adică un sistem întreg , pentru a înregistra tot . Foarte scump .

#4
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 01.12.2003
Nu vreau ceva profesionist ca nu fac un ban din asta.Ma gandeam la ceva mai simplu cum ar fi o camera video digitala.Ca o fi una pe la 2000 lei nu ar fi problema.Multumesc pentru raspunsurile de pana acum , dar astept ceva mai concret.

#5
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Camera nu este o problemă , alea sunt very iefinte , problema este stocarea + alimentarea . Nu mă pricep , așteaptă răspunsuri concrete .

Edited by ady_chesnoiu, 10 May 2009 - 21:42.


#6
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
nu este cine stie ce inginerie. exista asa ceva : http://www.military-...or-All-Terrain/ , dar este cam scumpa. sau iti poti lua o camera foto digitala care poate sa si filmeze (cea mai ieftina, eventual second-hand).
stocarea nu este o problema, cardurile sint destul de ieftine (intii te interesezi de marimea maxima suportata de camera respectiva, apoi cumperi cardul). alimentarea se poate adapta de la bricheta (cu mufa, ca sa nu lasi camera in masina). mai poti sa-i faci si un parasolar (un tub de cauciuc pe care sa-l pui in jurul obiectivului). suportul il poti adapta dintr-unul de pda.

Edited by Skizo, 11 May 2009 - 09:13.


#7
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Cauta pe aria foto, am vazut acolo ceva similar cu ce vrei tu.

Eu cand veau sa filmez pun camera pe bord (Panasonic TZ3) si circul cu grija. Filmeaza intre 30 minute si 4 ore pe card de 2 Gb, in functie de calitatea filmarii.

#8
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View PostC.F.S., on May 11 2009, 09:11, said:

Cauta pe aria foto, am vazut acolo ceva similar cu ce vrei tu.

Eu cand veau sa filmez pun camera pe bord (Panasonic TZ3)

Camera FOTO ? :lol:

Sincer tare mi-ar fi placut si mie asa ceva, incercasem mai demult cu un webcam in bara din fata, dar am renuntat din cauza calitatii de kk a webcamului, dificultatii de fixare pe bara si alimentarii laptopului la 12V (el are 19,5). plus ca ar fi trebuit sa ma car cu leptocu dupa mine mereu. Cred ca poti prinde camera si de un suport din ala pentru GPS/mobil/carnetel, dar din ala zdravan si serios, nu chinezariile din piata.

#9
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
http://www.okazii.ro...ie-4-G-Nou.html

#10
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Capabil sa inregistreze la rezolutie CIF (352 x 288 pixeli)

Telefonul meu filmeaza mai bine......

#11
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 01.12.2003
@Skizo  Mi-ai dat deja cateva idei , iar acea camera este cel putin interesanta.Cu alimentarea ei nu ar fi problema si oricum nu as lasa ceva in masina.Doar traim in Romania.Multumesc.

@C.F.S.  Cu camera foto m-am gandit si eu , dar calitatea video nu mi s-a parut prea buna.Am un Canon de 4 MP si nu as putea sa merg cu grija un drum de cativa km doar de dragul artei de a filma.Multumesc.

@SINEKT  Prea complicat cu camera web si calitatea este slaba.

@pstefan  Ce sa fac cu ea?Rezolutia spune totul.Are dreptate C.F.S.

Daca totusi mai are cineva idei rog sa posteze.

#12
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Uite cum arata filmarea:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a0QjuaSe_sE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si un link de unde poti extrage cate ceva legat de aceasta camera:

http://www.clubc4.ro...m...=a&start=15

Edited by MATRIXU, 11 May 2009 - 12:19.


#13
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Uite un DVR cu inregistrare pe SD si alimentare la 12V, mai pui o camera sanatoasa... nu te zgraci la pretu camerei si din maxim 1000-1200 ron ai rezovat problema.

#14
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

View Postangelz, on May 11 2009, 12:45, said:

@C.F.S.  Cu camera foto m-am gandit si eu , dar calitatea video nu mi s-a parut prea buna.Am un Canon de 4 MP si nu as putea sa merg cu grija un drum de cativa km doar de dragul artei de a filma.Multumesc.
A mea filmeaza beton. Daca poti da 1000 lei, recomand Panasonic TZ5 care filmeaza HD si sigur iti satisface nevoile.

TZ5 review: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1g4icsP8kRE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Filmare cu TZ5: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4w0eyqgKN-Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

TZ3 review: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GHW6jUM161o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Filmare cu TZ3 (cam slaba fata de ce poate): [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XBHrbsVp_BA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai sunt si altele.

#15
dihorul_indraznet

dihorul_indraznet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 15.03.2009
sigur politia americana te poate ajuta cu cateva detalii ca aia au camere pe masini.




in rest nu am ce sa spun mai mult decat: "Andrei e gay!"

#16
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 01.12.2003
Multumesc frumos.Deja am de unde alege.Topicul as vrea sa ramana deschis.Poate o sa mai aiba cineva o idee legata de acest topic  ori va dori cineva sa-si mai faca asa ceva.La DVR nu ma gandisem desi am vazut cateva folosite la supraveghere , modelele fiind si cu hdd si fara si erau un pic cam mari , dar cred ca pot intra lejer in torpedou.

@MATRIXU   Foarte interesant ce a reusit omu.Deocamdata mi se pare cea mai buna solutie si daca nu gasesc o solutie cu o camera video digitala cred ca asa o sa fac.Iti multumesc frumos

@Berti   Frumoasa jucarie si pare micuta.Multumesc.

@C.F.S. Am ramas placut surprins de calitatea video oferita de TZ5.Multumesc de asemenea

#17
ionutzndr

ionutzndr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 19.06.2007
recomand o camera cu SD(suporta cel mai bine trepidatile/gropile), asezata ca in imaginea de mai jos....sau chiar pe bord, iar cu alimentarea, gasesti un invertor sau ce ai nevie pentru a incarca atunci cand e cazul, acumulatorul camerei. Asa mi se pare ce-a mai ieftina metoda.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate