Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Neurolepticele si efectele lor

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
La un moment dat in viata mea am avut o perioada foarte delicata care m-a facut sa apelez la medici psihiatri. Dupa o saptamana de medicatie intensa si proasta (dupa spusele ultimei dr. la care am si ramas pacienta timp de un an), am fost tratata numai cu Xanax (6 luni) si Remeron (myrtazapina), capsule de 30 mg cate 2 pe zi, 2 luni de zile, apoi, timp de 10 luni cate o capsula pe zi dupa care tratamentul a fost diminuat treptat pana la eliminare.

In timp - au trecut 7 ani de atunci - am observat ca mi-a scazut capacitatea de concentrare, de munca, memoria schioapata, dorm in medie 10-11 ore pe zi (inclusiv dupa amiaza, ceea ce inainte nu era cazul), si in general am o stare de energie psihica foarte scazuta, nu am chef de nimic altceva decat de relaxare.

De multe ori ma gandesc ca este si din cauza trecerii timpului, insa totusi nu sunt asa de batrana  :lol:  incat sa resimt de pe acum asemenea stari. De cele mai multe ori inclin sa cred ca tratamentul de atunci are asemenea efecte secundare pe termen lung, ireversibile, cred eu.

Insa as vrea parerea cuiva care se pricepe mult mai bine decat mine la asa ceva.
Starea asta nu e temporara si nici de putin timp, s-a instalat incet, dar sigur. daca ma compar cu acum 2-3 ani, diferenta nu este mare, dar daca ma compar cu acum 8-10 ani diferenta este enorma.
Este adevarat ca am avut o perioada de vreo 10 ani de zile in care am muncit de dimineata pana seara pt ca aveam salariu mic si mi-am luat doua joburi. Am renuntat la a mai munci asa de mult prin 2006.

Sa fie oare starea mea slabita din cauza muncii in exces? Sau totusi principalul factor este acel Remeron?

Edited by Dari@, 10 May 2009 - 13:49.


#2
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Nu stiu cum s-o spun ca sa nu ies din subiect si nici sa generez discutii ce nu-si au locul, cautam acum articolul unui psihiatru pe tema asta dar se pare ca site-ul are probleme, ideea in articol era ca multi pacienti pun oboseala si celelalte pe seama psihiatrilor si atat. Medicii din spitale trimit pacientii la psihiatru pentru probleme de natura neprecizata. Presupun ca nu ti-e greu cu engleza si dau un quote de pe un site de specialitate:

Quote

In some people, fatigue begins several years after the diagnosis of liver disease has been made.  In others, it is the primary reason for seeking medical attention in the first place.  Oftentimes, multiple visits are made to a variety of different types of doctors in search of a cause of fatigue before it is connected with liver disease. Some people even seek psychiatric evaluation since depression often accompanies fatigue.

     Fatigue may occur at any time of day, but it is most common in the morning.  Often, little more than an hour after awakening, a person may already feel the exhaustion of having worked an entire day.  Others describe weakness and lack of energy throughout the whole day.  Their usual “pep” is now gone.  Even little tasks become more trying, and around 3:00 P.M. they simply must lie down to take a nap.

     Fatigue can be caused by the liver disease itself, from other disorders- such as a thyroid disease or vitamin deficiencies- often associated with liver disease, or from medication used to treat the liver disease - such as interferon.  Thus, the successful treatment of fatigue can be multifactorial, and a challenge.  The patient’s doctor must carefully look at all of the factors possibly contributing to his or her feeling of fatigue, as some factors can be corrected easily.
Liver Disease

Nu stiu legatura intre medicatie si oboseala dar faptul ca s-a intamplat cu atatia ani in urma ma face sa cred ca poate exista o alta cauza interna, o manifestare a unui dezechilibru sau a unei boli.
Ultimul control complet cand l-ai facut?Nu doar analize, ci vazut medic, stat de vorba, consultat.

#3
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

 maltese, on May 10 2009, 15:05, said:

Nu stiu legatura intre medicatie si oboseala dar faptul ca s-a intamplat cu atatia ani in urma ma face sa cred ca poate exista o alta cauza interna, o manifestare a unui dezechilibru sau a unei boli.
Ultimul control complet cand l-ai facut?Nu doar analize, ci vazut medic, stat de vorba, consultat.

acum doi ani am facut un control amanuntit la stomac si la ficat la o dr. internista cu experienta, + analize. ficatul e ok, la stomac aveam ulcer, am luat tratament, bacteria aceea care genereaza probleme, a revenit la normal.

nu e vorba de oboseala fizica, ci psihica, este o stare constanta de lehamite, de dorinta de a nu face nimic care sa implice concentrare, lucru cu mintea, e dorinta de a sta in pat, la tv sau pe net, de a citi, de a dormi si cam atat. dupa ce vin acasa de la serviciu - si lucrez cateva ore pe zi, efectiv - nu ies nicaieri, nu simt nevoia sa ies, stau la tv, ma uit pe geam si atat. daca vine cineva la usa, nici nu ma uit pe vizor sa vad cine este. tanjesc dupa liniste, galagia mi se pare obositoare. dar nu eram asa. de cativa ani sunt.

imi place relaxarea, dar parca nu mi se mai incarca bateriile odata!

nu m-a trimis un medic la psihiatru, atunci, am mers de buna voie. a fost o problema. reala. si grava. a durat vreo 3 ani in total, iar punctul culminant s-a lasat cu tentativa de ... trecut "dincolo" de care am stiut numai eu si psihologul spitalului (care presupun ca i-a spus doctoritei care m-a internat, dar ea nu a discutat acest subiect niciodata cu mine). in fine, uneori prefer sa nici nu-mi mai amintesc de anii aia.

#4
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 Dari@, on May 10 2009, 16:02, said:

acum doi ani am facut un control amanuntit la stomac si la ficat la o dr. internista cu experienta, + analize. ficatul e ok, la stomac aveam ulcer, am luat tratament, bacteria aceea care genereaza probleme, a revenit la normal.

nu e vorba de oboseala fizica, ci psihica, este o stare constanta de lehamite, de dorinta de a nu face nimic care sa implice concentrare, lucru cu mintea, e dorinta de a sta in pat, la tv sau pe net, de a citi, de a dormi si cam atat. dupa ce vin acasa de la serviciu - si lucrez cateva ore pe zi, efectiv - nu ies nicaieri, nu simt nevoia sa ies, stau la tv, ma uit pe geam si atat. daca vine cineva la usa, nici nu ma uit pe vizor sa vad cine este. tanjesc dupa liniste, galagia mi se pare obositoare. dar nu eram asa. de cativa ani sunt.
imi place relaxarea, dar parca nu mi se mai incarca bateriile odata!

nu m-a trimis un medic la psihiatru, atunci, am mers de buna voie. a fost o problema. reala. si grava. a durat vreo 3 ani in total, iar punctul culminant s-a lasat cu tentativa de ... trecut "dincolo" de care am stiut numai eu si psihologul spitalului (care presupun ca i-a spus doctoritei care m-a internat, dar ea nu a discutat acest subiect niciodata cu mine). in fine, uneori prefer sa nici nu-mi mai amintesc de anii aia.


Nu ma bag pe terenul psihiatrilor, totusi am sa intreb o prietena de-a mea care e psihiatru sa vad ce parere are, asta cand dau de ea  :D  Insa eu ma gandesc la altceva, nu traduce starea ta de fapt o suferinta mai profunda care se exprima prin lipsa de chef de viata, prin demotivare etc? Intreb doar, ramane la latitudinea ta sa iti raspunzi.

#5
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

Quote

roua: nu traduce starea ta de fapt o suferinta mai profunda care se exprima prin lipsa de chef de viata, prin demotivare etc?

poate ca da, si ce pot sa fac? ceea ce mi-am dorit de la viata nu am avut. ma refer la lucrurile cele mai importante, iar acum nici satisfactii profesionale nu mai am. dar exista altele cu care pot echilibra, insa nu mai reusesc sa ma adun, nu e vorba ca nu fac nimic toata ziua, fac traduceri, am treaba, dar nu ma mai pot aduna, prefer sa stau degeaba, simt nevoia de a sta pur si simplu cate o jumatate de zi fara sa fac nimic.

iau de lucru acasa si nu mai termin la timp, stau un sfert de ora la calculator si dupa aia ma intind pe pat pt. zece minute sa citesc ziarul si ma trezesc ca se face seara si normal ca nu lucrez noaptea.
nu mi se pare normal, desi gasesc placere in a sta asa, dar gandul imi spune ca nu e bine ce se petrece.
nici activitatile care inainte imi faceau placere, acum nu ma mai atrag.

cred ca o sa iau niste magne b6. poate ma scoalte din letargie.

#6
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Io aș întreba ultimul concediu când l-ai avut?

#7
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
de 1 mai am fost libera, ca toata lumea. am avut cateva zile de concediu si de Paste.

sigur, resimt lipsa unei iesiri in alta tara, e ceea ce-mi place extraordinar de mult si ma reface, dar pt asta am nevoie de bani si nu-i am.
da.. daca stau sa ma gandesc, de aproape 2 ani nu am mai iesit din tara si simt statul in Ro ca pe un domiciliu fortat.
dar nu sunt foarte sigura ca asta este rezolvarea.

maine iau magne b6. am mai luat si intr-adevar, se cunoaste.

#8
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Dari@, nu ma bag in probleme de medicatie, insa cred ca foarte multi tineri gresesc prin faptul ca sunt nemultumiti de realizarile in plan social, care nu depind in principal de meritele personale. Sute de mii de absolventi de studii superioare cad in descurajare pentru simplul fapt ca nu isi gasesc o slujba bine platita, sau la nivelul lor de pregatire, societatea pe care si-o imagineaza drept ideala si nu li se indeplinesc pe loc dorintele. "Acum vreau la Paris, Venetia, Londra, daca nu ma duc, nu stiu ce fac!". Sau pentru simplul fapt ca munca, eforturile lor nu sunt rasplatite imediat, isi pierd stima de sine, de parca banii, puterea si admiratia  tuturor prostilor ii fac pe ei oameni.
De fapt, majoritatea uita ca suntem trecatori prin viata asta si ca alte lucruri sunt de fond. De cand e lumea si pamantul, oamenii virtuosi, harnici, corecti n-au primit lauri din partea societatii, ci numai ironie, barfa, mergand pana la privatiuni fizice. Eroi, medici care au salvat vieti, persoane care si-au ajutat semenii, oameni de stiinta, de cultura nu s-au plans niciodata de nedreptati, ci au trait modest, ca niste chiriasi pe acest Pamant.
Uite, multumesc lu' Dumnezeu ca ma bucur de dimineti, seri superbe, de covorul de irisi, teii infloriti, trandafiri; pentru oamenii adevarati din jur, pentru prieteni (intotdeauna sunt putini, da' buni); pentru ca pot munci, zambi, rade, iubi. Pentru sentimentele, gandurile frumoase, lipsa invidiei, a orgoliului (se zice "Prostu nu e prost destul daca nu e si fudul!"), capacitatea de intelegere a limitelor proprii si cunoasterea de sine. Nici eu n-am bani momentan sa merg la Bruxelles, insa evadez deseori in locuri selecte (Cotroceni, Sosea, Str. Londrei, la un muzeu, restaurant de prima mana). In zone din anumite parcuri, strazi din Centru (nu pot iesi oriunde si cu oricine), in orase si cetati vechi romanesti ma simt exact ca in Occident. De ce sa nu ne facem zilnic Micul nostru Paris?
Sa accepti, sa intelegi, sa respecti un om de langa tine (si, totodata, pe tine), sa-l ajuti cum poti tu iti da o liniste sufleteasca incomparabila cu ceea ce ti-ar oferi excursiile in strainatate, salariile de merit, covorul rosu de himere dupa care bocesc toti looserii Planetei. E atat de aproape Raiul de noi, sau, mai precis, in noi.

Edited by clara_spiele, 10 June 2009 - 17:28.


#9
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Suspectez că la dvs. ar putea fi sindromul oboselii cronice si o oarecare epuizare suprarenală. Iar medicamentele alea au complicat și mai mult situația.
Păcat că există atîtea variante de tratament mai mult sau mai puțin eficiente, iar medicii folosesc doar niște frecții ce maschează temporar cauza reală.

Rolul raportului Cortizol/ DHEA
, trebuie să fie cît mai redus.

Edited by Mirovaia_Scorb, 10 June 2009 - 19:14.


#10
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Chiar asa Dari@, ai facut un control endocrin complet? Cu toate analizele? De cele mai multe ori, problemele endocrine sunt in stransa legatura cu oboseala nervoasa.
Mirovaia, nu pot sa nu-ti dau dreptate, sunt impotriva acelor pilule care dau organismul peste cap, insa nu pot fi de acord cu medicatia dupa ureche, fara investigatii complete prealabile. De asemenea, Dari@ mai spunea ceva si de stomac (o gastrita din cate inteleg, de cele mai multe ori apare pe fond de stres, suprasolicitare, nervi, lipsa odihnei si alimentatie necorespunzatoare). Un medic bun va pune cap la cap toate simptomele si va intregi, cu siguranta, tabloul clinic.
PS Orice medicament, mai ales endocrin (fie el si naturist) se ia numai dupa un diagnostic precis, sub prescriptie medicala. Un doctor stabileste, daca este cazul, doza si eventuale interactiuni cu alte substante.

Edited by clara_spiele, 10 June 2009 - 20:03.


#11
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
Chiar asa Dari@, ai facut un control endocrin complet? Cu toate analizele?

de curand, nu. ultimul control complet a fost in 1998, la spitalul Sf. Spiridon din Iasi. dar nici acolo nu cred ca mi-au facut toate analizele, dpdv endocrin vorbind.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate