Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cu me ma incalzeste EFI?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
claudiutk

claudiutk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 08.08.2008
Am o nedumerire, posesorii de mac se lauda ca pc urile lor dispun de EFI. Cu ce m`ar incalzi daca as avea si eu EFI?

#2
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postclaudiutk, on May 7 2009, 22:08, said:

Am o nedumerire, posesorii de mac se lauda ca pc urile lor dispun de EFI. Cu ce m`ar incalzi daca as avea si eu EFI?

Pai ce-ar fi sa cauti cu eternu' Gogu "BIOS vs EFI"? sau, mai simplu, "EFI". Poate, stiu si eu, wikipedia.org/Extensible_Firmware_Interface....
Ce posesor de Mac ai auzit ca "se lauda" cu prezenta EFI pe placa de baza?

Pe tine, ca si posesor de PC cel mai probabil, nu te-ar incalzi cu nimic. Pentru ca nu ti-ar mai boota Uindauzu... Pentru ca, deh, sistemul de operare 'modern' din Redmont nu 'stie' EFI.

EFI = Extensible Firmware Interface - este un standard deschis complementat de tehnologie dezvoltata de Intel, AMD, Toshiba, Samsung si o caruta de multi altii. Presupune inlocuirea BIOS-ului, mai precis a componentei ACPI/APIC a acestuia cu un set de protocoale logice, de nivel inalt, mult mai flexibile, cu suport foarte larg pentru tot ce inseamna tehnologie moderna. Apple foloseste EFI pentru ca OS X utilizeaza un singur layer de comunicatii cu hardware-ul, via Kernel. ACPI-ul BIOS-ului nu s-ar fi inteles cu 'logica' de comunicatii a OS X-ului.

#3
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003

View Postclaudiutk, on May 7 2009, 22:08, said:

Am o nedumerire, posesorii de mac se lauda ca pc urile lor dispun de EFI. Cu ce m`ar incalzi daca as avea si eu EFI?

cu nimic
de ce ai vrea asta?

#4
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
io am un efi si citeva open firmware.

asta doar sa ma laud, nu ca ar fi interesant.

PS

posesorii de mac nu se lauda cu EFI. poate detinatorii de Mac in scopuri comerciale.

#5
claudiutk

claudiutk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 08.08.2008

View Posthubbabub1601, on May 8 2009, 10:18, said:

Pai ce-ar fi sa cauti cu eternu' Gogu "BIOS vs EFI"? sau, mai simplu, "EFI". Poate, stiu si eu, wikipedia.org/Extensible_Firmware_Interface....
Ce posesor de Mac ai auzit ca "se lauda" cu prezenta EFI pe placa de baza?

Pe tine, ca si posesor de PC cel mai probabil, nu te-ar incalzi cu nimic. Pentru ca nu ti-ar mai boota Uindauzu... Pentru ca, deh, sistemul de operare 'modern' din Redmont nu 'stie' EFI.

EFI = Extensible Firmware Interface - este un standard deschis complementat de tehnologie dezvoltata de Intel, AMD, Toshiba, Samsung si o caruta de multi altii. Presupune inlocuirea BIOS-ului, mai precis a componentei ACPI/APIC a acestuia cu un set de protocoale logice, de nivel inalt, mult mai flexibile, cu suport foarte larg pentru tot ce inseamna tehnologie moderna. Apple foloseste EFI pentru ca OS X utilizeaza un singur layer de comunicatii cu hardware-ul, via Kernel. ACPI-ul BIOS-ului nu s-ar fi inteles cu 'logica' de comunicatii a OS X-ului.

Un sfert de ora am citit pe google si wikipedia... ce am inteles e ca ruleaza un sistem de operare primitiv si ceva cum cu drivere, asta nu inteleg
Pai si mie de ce imi merge Leopard fara efi? nu cred ca sta sa "traduca" totul pentru bios

Edited by claudiutk, 09 May 2009 - 23:01.


#6
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
:) dacă primitiv înseamnă ceva de bază...

#7
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postclaudiutk, on May 9 2009, 23:59, said:

Un sfert de ora am citit pe google si wikipedia... ce am inteles e ca ruleaza un sistem de operare primitiv si ceva cum cu drivere, asta nu inteleg
Pai si mie de ce imi merge Leopard fara efi? nu cred ca sta sa "traduca" totul pentru bios

Nu-ti merge Leo fara EFI. Orice Hackintosh se bazeaza pe emulare EFI, la nivel de kernel, la nivel de modul kernel sau la nivel de bootloader.
Si, da, fix asta face. Traduce cereri EFI in cereri ACPI.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Posthubbabub1601, on May 8 2009, 10:18, said:

sistemul de operare 'modern' din Redmont nu 'stie' EFI.
Ba stie: http://support.microsoft.com/kb/930061

#9
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postneagu_laurentiu, on May 11 2009, 15:14, said:


Ba nu stie :)
El Torito si UEFI exista doar pe hartie. Asa cum KB-ul ala spune, implementarea EFI in Vista si Server 2K8 este inca un plan in dezolvatare. Asta pentru ca nici macar 5% din producatorii de hardware nu au aderat la standardul UEFI.
Cea mai simpla cale de a proba ca Windows nu 'stie' EFI: incearca sa instalezi Uindauz pe un sistem Mac Intel FARA bootcamp, xEFI sau solutii asemanatoare.
Iar implementarea EFI in sistemele Macintosh se rezuma la specificatiile v 1.0, mai nou 1.1, asa cum sunt dispuse de Intel, nVIDIA, AMD etc.

Din ce am citit acolo si din cate am experimentat, suportul EFI in Vista (in special SP1, mai nou SP2) se rezuma la o tabela de specficatii compatibile ACPI. In teorie ar suporta instalarea pe o platforma UEFI (daca gasesti asa ceva), in practica este doar un emulator ACPI-EFI. Scrie si mai jos, in referintele KB-ului. Vezi "El Torito" :)

Edited by hubbabub1601, 11 May 2009 - 15:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate