Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Nikon D40 vs Olympus E410

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
64 răspunsuri în acest subiect

#19
melmel

melmel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 624
  • Înscris: 30.09.2007

 idaho333, on May 8 2009, 15:01, said:

D40 are flash sync pana la 1/500
Daca ridici flash-ul onboard sau ii conectezi un flash pe patina, da, maxim e 1/500. Daca declansezi prin cablu de exemplu, merge pana la 1/4000.

#20
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.132
  • Înscris: 12.06.2004
1/4000 nu cumva in modul high-speed sync? Ceea ce n-ar fi deloc ceva neobisnuit.

#21
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.595
  • Înscris: 08.02.2007

 melmel, on May 8 2009, 15:03, said:

Daca ridici flash-ul onboard sau ii conectezi un flash pe patina, da, maxim e 1/500. Daca declansezi prin cablu de exemplu, merge pana la 1/4000.
Pai asta e motivul pentru care am zis "la ce cred eu ca va referiti" :lol: Sunt convins ca nu se refereau la cablu si alte alea.Era vorba de ce scrie in prospect,parerea mea. :)

Editat de idaho333, 08 mai 2009 - 14:07.


#22
melmel

melmel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 624
  • Înscris: 30.09.2007

 Kunzite, on May 8 2009, 15:05, said:

1/4000 nu cumva in modul high-speed sync? Ceea ce n-ar fi deloc ceva neobisnuit.
nu, e o caracteristica a D40-ului, si parca D70, dar nu sunt sigur.
uite aici am exemplificat chestia asta.

L.E. high speed sync e o functie a blitz-ului, nu a camerei. daca folosesti blitz-uri monobloc, ce mai faci? alea nu stiu de hss.

Editat de melmel, 08 mai 2009 - 14:11.


#23
fdobritoiu

fdobritoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 643
  • Înscris: 10.01.2007
Cine face pariuri? Eu zic ca isi ia Olympus. :naughty:

#24
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.595
  • Înscris: 08.02.2007
Eu zic ca isi ia Canon.

#25
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.000
  • Înscris: 26.06.2003
... dar cu adaptor pt M42  :D

#26
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Discutia despre sincronizare este inutila pt userul care a deschis discutia. Cati de pe forum stiu ce sa faca cu flashul la sub 1/200 sec? Si cati folosesc in mod real asta? Cel care a intrebat vrea un sfat despre cele 2 kituri ca atare, nu despre flashuri dedicate care costa mai mult decat camera. Pentru flashul on-board nu are importanta sync-ul sub 1/200.

Hai sa nu divagam... Intrebarea era intre un kit E410 cu 2 obiective si unul D40 cu 1 obiectiv. User incepator.

Editat de SuperDuper, 08 mai 2009 - 14:38.


#27
Ribozom

Ribozom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.512
  • Înscris: 03.07.2006
A, nu ma refer la 1/500 cu blitz-ul onboard, ca e intuil sa vorbim despre ala. Cu blitz pus pe patina, pe sincron central, expune bine la 1/4000, si nu iese jumatate expusa ok, si jumatate subexpusa. Si remote mi se pare ca merge pana la 1/1000, parca...Oricum, mie mi se pare o chestie misto asta, na, poate pentru userul care a deschis topicul nu e foarte important.
Bafta!

#28
Domnul Gigi

Domnul Gigi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 83
  • Înscris: 04.11.2006
Orice se dicuta legat de una dintre camere sau chiar la general, e important atat timp cat nu se cearta nimeni.  :OK:

Spre dezamagirea celor care au inceput pariurile, nu mi-am luat nimic astazi. Bineintels ca cel mai dezamagit sunt eu. Dupa o alergatura de formula 1 la toate magazinele care au stand foto, concluzia este: d40 este peste tot si oriunde, Oly pauza totala. S-au vandut si cele din vitrina. Deci daca as fi plecat cu un D40 mi-as fi reprosat ca nici macar nu am pus mana si pe un 410.
Mi-as fi dorit sa ma joc putin cu amandoua. Dar nu s-a putut...

Despre Canon numai de bine. Aa cum am zis mai sus, am deja un Canon compact S1 IS care m-a servit cu sarg pana acum ceva vreme cand i-a cazut senzorul. Aparatele din seria asta au fost rechemate la mama Canon pentru inlocuirea senzorului, lucru pe care cred ca deja il stiti. Si al meu a trecut prin asta, maine imi vine renascut. Bineinteles ca mi-as dori ca orice canonist un EOS. Dar asa cum am spus atat imi permit acum, nu pot trece de nisa asta.

Oricare ar fi rezultatul, incercati sa nu ma judecati partinitor. Citesc cu atentie parerile voastre care combinate cu feelingul meu vis a vis de una dintre camere sper sa duca la un rezultat pozitiv.

#29
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.642
  • Înscris: 07.10.2005
E foarte important sa pui mana pe ambele aparate,se le compari meniurile si sa faci daca poti si cateva cadre de test,raspunsul va veni de la sine.

Treaba cu lipsa lui E410 din magazine tine de prezenta modesta a producatorului/importatorului pe piata noastra si de faptul ca a fost inlocuit deja de E420,in plus este o realitate ca numarul aparatelor dslr Nikon vandute in Romania si in lume este muuuult mai mare decat cel al dslr-urilor marca Olympus.

#30
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006

 Domnul Gigi, on May 8 2009, 13:55, said:

Despre Canon numai de bine. Aa cum am zis mai sus, am deja un Canon compact S1 IS care m-a servit cu sarg pana acum ceva vreme cand i-a cazut senzorul.

O fi aflat ca vrei sa tradezi firma si si-a facut harakiri... :)

#31
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 946
  • Înscris: 29.03.2006

 catalinmariescu, on May 8 2009, 21:22, said:

Treaba cu lipsa lui E410 din magazine tine de prezenta modesta a producatorului/importatorului pe piata noastra si de faptul ca a fost inlocuit deja de E420,in plus este o realitate ca numarul aparatelor dslr Nikon vandute in Romania si in lume este muuuult mai mare decat cel al dslr-urilor marca Olympus.

Nu contest ca Nikon o fi vandut mai multe aparate, dar sa spui ca olympus lipseste din magazine e cam mult. Poate prin bucuresti nu se prea gasesc (...s-au cumparat), ca pe la noi (Arad), sunt in toate magazinele mari. Mai mult, daca de la Nikon si Canon se gasesc doar camerele entry level, de la olympus am vazut si E3.
Insa, totusi, ai dreptate, a fost inlocuit de 420. Dar daca vrei tot mai gasesti cate unul. iar Nikon este mai bine reprezentat in magazine decat Canon, cel putin asa am vazut eu.
Un mare minus este insa cel al obiectivelor, am vazut si obiective scoase la vanzare dar destul de rar, si nu intotdeauna dintre cele mai bune.

Si pana la urma, nu sunt produse chiar de larg consum, e firesc sa nu fie din abundenta.

I-ati ce vrei, nu conteaza. nu mai pierde timpul asigurandu-te ca ai facut "cea mai buna alegere", toate sunt cam la fel. Vezi ce te avantajeaza cel mai mult.

#32
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
E clar ce vazuse el s-a dat deja... E410 dublu kit la bani de D40 sigle kit - era simpla alegerea si altcineva probabil ca nu a stat pe forumuri :)
Probabil nu o sa fie repetata oferta.

Editat de SuperDuper, 08 mai 2009 - 23:55.


#33
dyndiki

dyndiki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 124
  • Înscris: 31.08.2008
incearca la flamingo pentru oly, astia daca mai au 1 in tara si tu il rezervi ti-l aduc:)
http://www.eflamingo...14-42_si_40-150

#34
Domnul Gigi

Domnul Gigi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 83
  • Înscris: 04.11.2006
Din pacate cu Canon-ul a fost o problema generala, am fost putin dezamagit pentru ca nu ma asteptam, dar s-a rezolvat gratuit la reprezentanta. Exista si pe pagina lor anuntata problema...
Vad ca au dicutat baietii si pe aici despre asta....
Intr-adevar Oly se pare ca este reprezentat mai slab, la multe dintre magazine mi s-a raspuns "nu avem contract cu ei", si nu detineau nici un fel de camere Oly.
Am vazut totusi intr-un loc E420 kit single la acelasi pret, nu am fost atent la lentile dar cred ca era varianta EZ 1745.

Mai caut.

#35
mac_razvan

mac_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 826
  • Înscris: 11.01.2007

 Domnul Gigi, on May 9 2009, 03:59, said:

Din pacate cu Canon-ul a fost o problema generala, am fost putin dezamagit pentru ca nu ma asteptam, dar s-a rezolvat gratuit la reprezentanta. Exista si pe pagina lor anuntata problema...
Vad ca au dicutat baietii si pe aici despre asta....
Intr-adevar Oly se pare ca este reprezentat mai slab, la multe dintre magazine mi s-a raspuns "nu avem contract cu ei", si nu detineau nici un fel de camere Oly.
Am vazut totusi intr-un loc E420 kit single la acelasi pret, nu am fost atent la lentile dar cred ca era varianta EZ 1745.

Mai caut.
Am vazut acum cateva zile la Flanco World in Galati (incinta supermarketului Real) , Olympus E410 cu obiective 14 - 42 mm si 40 - 150 mm la 1500 ron.Mergi la Flanco in orasul tau si spune-le sa ti-l trimita de acolo.

#36
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 946
  • Înscris: 29.03.2006

 Domnul Gigi, on May 9 2009, 03:59, said:

Am vazut totusi intr-un loc E420 kit single la acelasi pret, nu am fost atent la lentile dar cred ca era varianta EZ 1745.

Mai caut.
Nu este o varianta buna. acel 17.5-45mm este echivalent cu 35-90mm. Ori in arianta dublu kit ai 14-42, adica 28-84mm. Pierzi la partea wide a obiectivului.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate