Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Anxietate

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postalias19, on Apr 21 2009, 20:28, said:

De asta toamna, in urma (probabil) unui soc, ma confrunt cam o data la cateva luni cu atacuri de anxietate. Am citit cate ceva pe net despre asta si e cam nasol, nu prea poti scapa, iar ca sa scapi ai mult de muncit.
Daca ma duc la sala sa trag de fiare ma ajuta cu ceva, sau mai mult imi face rau? Momentan sunt cam sedentar. Ma gandeam sa incep sa fac asa usor niste exercitii si mai pe la vara-toamna, sa merg la sala. Mai precizez ca singuratatea creste riscul de atac de anxietate, iar cand stau cu cineva, chiar si in timpul "fricii" imi trece mai usor, sau apare mai greu.

Ce alte "chestii" mai ajuta? yoga ceva :D?
posibil sa te ajute , dar sa nu te astepti la minuni (depinde mult si de cauza anixetatii)... majoritatea baietilor/barbatilor se simt mai increzatori in ei daca merg la sala si incep sa depuna masa musculara/sa capete forta, de aici rezultand si o anxietate mai redusa

in orice caz, e mult mai bine sa faci sport decat sa stai degeaba...

View PostEmmmma, on May 4 2009, 10:01, said:

Buna tuturor ! Din ianuarie iau tratament cu antidepresive (Seroxat) pt. anxietate (tulburare de adaptare).Problema e ca de o luna mi-au revenit aproape simptomele si nu stiu  de ce medicamentul nu-si mai face efectul la fel ca inainte(cand m-am simtit excelent).Care ar putea fi motivul?Nu am avut perioade de stres sau asa ceva.Este posibil ca organismul sa se fi obisnuit,astfel incat trebuie marita doza pt. a obtine aceleasi rezultate? Multumesc frumos,va doresc cat mai multa sanatate !!
medicamentele astea nu fac minuni pe termen lung si adesea cauzeaza dependenta, modul de actiune fiind adesea similar cu al alcoolului... da, e posibil ca organismul sa se fi obisnuit cu medicamentul si sa ai nevoie de doze mai mari pt. acelasi efect, exact ca si in cazul alcoolului... insa problema reala va fi intreruperea tratamentului care e adesea mult mai dificila decat intreruperea consumului de alcool...

#20
Emmmma

Emmmma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.06.2008
Multumesc de raspunsuri si-mi cer scuze pt faptul ca raspund asa tarziu.Da,intr-adevar,stiu ca antidepresivele au si multe parti negative cum ar fi dependenta sau efectele secundare.Eu am ajuns la acest tip de medicatie dupa ce nimic nu si-a aratat eficacitatea incepand de la medicamente naturiste,vitamine, si terminandu-se la psihoterapie (6 luni).Din fericire de dependenta nu cred ca se pune problema deoarece am fost plecata o saptamana si am uitata medicametele acasa,nu le-am luat si nu am patit absolut nimic.Intre timp am mai fost la ceva analize de rutina din care mi-a iesit lipsa de calciu si anemie,acum urmez tratament dar tot degeaba.E ciudat faptul ca-mi fac analizele regulat si starea astea tine deja de cativa ani,abia acum au reiesit din analize si lucrurile astea.Banuiesc ca va trebui sa finalizez tratamentul pt. o eventuala carenta de calciu,etc (ceea ce urmez) momentan..si apoi eventual sa merg din nou la psihiatru daca ma oi simti la fel?Pt. ca sincer...nu prea simt o ameliorare,poate f putina si aproape am ajuns deja la finalul tratamentului.Multumesc,va doresc multa sanatate!


Salut! Mai poti incerca si pe acest site:  www.emag.ro  Din cate am inteles au preturi cu mult mai mici decat in magazine si sunt destul de seriosi in ceea ce priveste livrarea.

#21
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

View PostEmmmma, on 28th July 2009, 12:48, said:

-------------
Eu am ajuns la acest tip de medicatie dupa ce nimic nu si-a aratat eficacitatea incepand de la medicamente naturiste,vitamine, si terminandu-se la psihoterapie (6 luni).
----------------------
Concret, ce naturiste ai încercat, ca să mă feresc și eu! Este o listă foarte clară, magneziu cu B6 sau altele care le includ parțial: cătină, semințe de in măcinate, melatonină, eventual 5htp, ceai verde (theanina) de calitate și preparat ca la carte, alfalfa (lucernă). Astea ajută, nu tot felu luate la-ntîmplare.
Apoi au importanță și obiceiurile alimentare, dacă mănînci alimente cu indice glicemic ridicat și multe grăsimi saturate+hidrogenate, ai încă un factor care te trage în jos, iar dacă tragi linie la final, te miri de ce te simți rău.

#22
Whiskey

Whiskey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 04.08.2009

View Postalias19, on 21st April 2009, 20:28, said:

De asta toamna, in urma (probabil) unui soc, ma confrunt cam o data la cateva luni cu atacuri de anxietate. Am citit cate ceva pe net despre asta si e cam nasol, nu prea poti scapa, iar ca sa scapi ai mult de muncit.
Daca ma duc la sala sa trag de fiare ma ajuta cu ceva, sau mai mult imi face rau? Momentan sunt cam sedentar. Ma gandeam sa incep sa fac asa usor niste exercitii si mai pe la vara-toamna, sa merg la sala. Mai precizez ca singuratatea creste riscul de atac de anxietate, iar cand stau cu cineva, chiar si in timpul "fricii" imi trece mai usor, sau apare mai greu.

Ce alte "chestii" mai ajuta? yoga ceva :D?

care sunt simptomele mai exact?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate