Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 

Anxietate

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
alias19

alias19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.04.2009
De asta toamna, in urma (probabil) unui soc, ma confrunt cam o data la cateva luni cu atacuri de anxietate. Am citit cate ceva pe net despre asta si e cam nasol, nu prea poti scapa, iar ca sa scapi ai mult de muncit.
Daca ma duc la sala sa trag de fiare ma ajuta cu ceva, sau mai mult imi face rau? Momentan sunt cam sedentar. Ma gandeam sa incep sa fac asa usor niste exercitii si mai pe la vara-toamna, sa merg la sala. Mai precizez ca singuratatea creste riscul de atac de anxietate, iar cand stau cu cineva, chiar si in timpul "fricii" imi trece mai usor, sau apare mai greu.

Ce alte "chestii" mai ajuta? yoga ceva :D?

#2
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Eu zic sa te apuci de vreun sport de performanta. Ai nevoie sa-ti tii creierul ocupat, cred ca ai prea mult timp sa te gandesti la aiureli.

#3
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008
Am suferit și eu de așa ceva. Mi-am făcut un nou abonament la Cosmote, să am minute cu carul, și astfel vorbeam cu prietenii și în clipele în care eram singur.

Categoric găsește-ți o ocupație, înscrie-te într-un cerc de lectură, du-te la sală, ieți cu prietenii. :)

#4
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008
te poti apuca de radio modelism... cel mai frumos hobby!!! relaxant si iti da o multime de satisfactii    asa iti ti creierasul busy

#5
alias19

alias19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.04.2009
Aha, inteleg. Chiar sunt idei bune, ca am prea mult timp sa ma gandesc la prostioare :D O sa incerc sa imi umplu ziua cu diverse activitati, momentan caut si de munca si chiar n-am nimic de facut pana gasesc ceva. Cat despre radio modelism, acum aud prima data termenul asta :D o sa caut sa vad ce inseamna.
Multumesc frumos, chiar nu ma gandisem la lucrurile pe care mi le-ati spus. Par utile.

#6
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 alias19, on Apr 21 2009, 20:28, said:

De asta toamna, in urma (probabil) unui soc, ma confrunt cam o data la cateva luni cu atacuri de anxietate. Am citit cate ceva pe net despre asta si e cam nasol, nu prea poti scapa, iar ca sa scapi ai mult de muncit.
Daca ma duc la sala sa trag de fiare ma ajuta cu ceva, sau mai mult imi face rau? Momentan sunt cam sedentar. Ma gandeam sa incep sa fac asa usor niste exercitii si mai pe la vara-toamna, sa merg la sala. Mai precizez ca singuratatea creste riscul de atac de anxietate, iar cand stau cu cineva, chiar si in timpul "fricii" imi trece mai usor, sau apare mai greu.

Ce alte "chestii" mai ajuta? yoga ceva :D?

În primul rând scoate-ți tâmpenia asta din cap! Nu-i om să nu fi trecut prin ce ai trecut tu... ești cât se poate de normal și sănătos!
Așa că fă-ți un alt stil de viață și multă voință! Poți apela și la terapie cu un psiholog, te ajută foarte mult!

#7
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008
ce te ar ajuta cu adevarat ar fi o prietena :naughty:

#8
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008

 Quote

ce te ar ajuta cu adevarat ar fi o prietena :naughty:


Ceea ce te-ar ajuta în primul rând, este să identifici problema care a dus la starea de anxietate, să elimini stresul, în măsura în care e posibil și să ne povestești cum e cu atacul de panică. Suntem buni ascultători și putem fi chiar înțelegători, în măsura în care ne alegi pe noi a fi confidenții tăi.  Mai departe o să-ți dai soluții singur. Vine și prietena, dar trebuie să fii pregătit să o accepți. :)

#9
magda911

magda911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 31.08.2008

 alias19, on Apr 21 2009, 06:28, said:

De asta toamna, in urma (probabil) unui soc, ma confrunt cam o data la cateva luni cu atacuri de anxietate. Am citit cate ceva pe net despre asta si e cam nasol, nu prea poti scapa, iar ca sa scapi ai mult de muncit.
Daca ma duc la sala sa trag de fiare ma ajuta cu ceva, sau mai mult imi face rau? Momentan sunt cam sedentar. Ma gandeam sa incep sa fac asa usor niste exercitii si mai pe la vara-toamna, sa merg la sala. Mai precizez ca singuratatea creste riscul de atac de anxietate, iar cand stau cu cineva, chiar si in timpul "fricii" imi trece mai usor, sau apare mai greu.

Ce alte "chestii" mai ajuta? yoga ceva :D?
starile exista cu certitudine, singuratatea intr-adevar le agraveaza si lipsa de ocupatie de asemenea. sportul te ajuta(se stie ca depresivilor de ex in state li se recomanda joging deoarece in timpul miscarii se secreta endorfine. In concluzie, miscarea la sala si evitarea singuratatii sunt solutiile in cazul tau, nu te arunca la un tratament medicametos(antidepersivele dau urgent dependenta).

Edited by magda911, 26 April 2009 - 15:07.


#10
alias19

alias19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.04.2009
Multumesc.
Acum ramane sa gasesc de munca ( :worthy: greu se mai gaseste) si sa ma apuc de un sport ( :weight_lift: ), sper ca o sa si reusesc.
Va mai tin la curent, si daca e ceva pana atunci, poate mai intru aici sa trec mai usor peste, ca in afara de mama tata cu care si-asa nu prea ma inteleg nu prea mai am pe nimeni.
Bafta!

#11
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006

 alias19, on Apr 21 2009, 20:28, said:

De asta toamna, in urma (probabil) unui soc, ma confrunt cam o data la cateva luni cu atacuri de anxietate. Am citit cate ceva pe net despre asta si e cam nasol, nu prea poti scapa, iar ca sa scapi ai mult de muncit.
Daca ma duc la sala sa trag de fiare ma ajuta cu ceva, sau mai mult imi face rau? Momentan sunt cam sedentar. Ma gandeam sa incep sa fac asa usor niste exercitii si mai pe la vara-toamna, sa merg la sala. Mai precizez ca singuratatea creste riscul de atac de anxietate, iar cand stau cu cineva, chiar si in timpul "fricii" imi trece mai usor, sau apare mai greu.

Ce alte "chestii" mai ajuta? yoga ceva :D?

cam in aceeasi situatie eram/sunt si eu. zic ca eram deoarece ma plictisisem(toti prietenii au plecat), eu am ramas, cum am scapat? pai am dat peste o fata care ma facea sa uit de starile astea, acum am pierdut-o si pe ea si iar ma simt naspa..starea aia, imi mai e dor de ea cateodata s.a chestii de genul care sunt foarte TARI(enervante) .

Inca nu am scapat si nici nu stiu cum sa scap de asa ceva.


aaaaaaaaaaaa, da mai am putin si mor si am doar 18 ani..

adadoi astept replyul tau.

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Esti major? Mergi de fa voluntariat la Crucea Rosie. Nu numai ca faci un bine, dar si confruntandu-te cu problemele altora nu mai ai timp de ale tale, plus inveti sa treci peste mai usor. Un fel de desensibilizare.

#13
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu cred că-i tocmai indicat la ce probleme are el să se mai confrunte și cu problemele altora... răul nu se vindecă tot cu rău!

Cum ți-a zis și pimpey, o prietenă poate face minuni... ia fă-ți un pic de curaj și caut-o că ești tânăr și-n puteri! Viața e frumoasă, scoateți tâmpeniile din cap care s-au sădit în subconstientul tău și curăță-l cu ceva frumos, care să-ți redea pofta de viață! Iar referitor la ai tăi... caută o metodă de a discuta cu ei, sunt singurii care te pot ajuta în astfel de momente!

#14
alias19

alias19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.04.2009
in cele din urma cred ca am inteles care e treaba cu anxietatea asta:
- atata timp cat am grija de mine si am o viata echilibrata si gestionez bine stresul prin diverse activitati placute o sa fie ok si nu o sa am (mari) probleme. nici pana acum nu pot spune ca au fost MARI, totusi nu a fost panica cu adevarat, mai mult o stare de claustrofobie sau teama, care oricum apare cand sunt intr-o oarecare agonie.
- daca nu iau in calcul "semnalele" pe care le primesc si continui sa am viata care m-a adus aici cu siguranta va fi din rau in mai rau. e clar ca ma simt rau pentru ca ceva nu e in regula in viata mea.

si am mai citit ceva pe net, ceva de genul: "poti lua treaba asta in avantajul tau daca aceasta anxietate te tine permanent in priza sa ai grija de tine", m-am gandit si eu ca daca asta e motivatia de care am nevoie ca sa repar ce am stricat in ultimii ani, atunci chiar imi poate fi mai bine cu ea (tinand cont si ca nu a aparut deloc pana acum cand eram bine dispus) decat fara  ^_^ .

deci, ca o concluzie, trebuie asa:
- sa gasesc (cat mai repede) o ocupatie;
- sa imi rezerv timp pentru un hobby ceva care sa fie principala sursa de relaxare mentala;
- sa ma (re)apuc de un sport;
- sa mananc sanatos;
- sa imi pastrez calmul si sa nu ma enervez din orice;
- + alte chestii pe care nu le pot zice acum, dar care stiu ca mi-ar face mult bine dpdv mental.
- cat despre prieteni-prietena, nu cred ca e posibil asa ceva.

si daca o sa fac eu toate astea  :rolleyes:  atunci nu are cum sa nu imi fie bine. acum ramane sa ma apuc de treaba ca de vorbit am vorbit destul.

sebulus, sincer nu cred ca e de mine, am eu destule probleme, nu are rost sa ma incarc si cu ale altora, pt unii poate ar fi mai bine, dar pt mine sigur nu e.
pimpey, tu ai atacuri de panica sau doar te simti naspa ca esti singur?

gata, nu mai intru aici pana nu ma apuc de treaba, bafta si multumesc tuturor pentru sugestii si incurajari. :rolleyes:

#15
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006

 alias19, on Apr 27 2009, 13:10, said:

.
pimpey, tu ai atacuri de panica sau doar te simti naspa ca esti singur?

pai din moment ce am zis ca am ramas cam singur anul asta, normal ca nu am mai iesit ca inainte s.a, aceasta stare trece doar daca iti doresti cu adevarat, daca nu faci nimic se agreaveaza si ajungi sa nu mai ai pofta de nimic, iti trebuie ceva nou, acum tu trebuie sa-ti dai seama ce iti doresti cu adevarat.

#16
tampitezol

tampitezol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.10.2008

 alias19, on Apr 21 2009, 20:28, said:

De asta toamna, in urma (probabil) unui soc, ma confrunt cam o data la cateva luni cu atacuri de anxietate. Am citit cate ceva pe net despre asta si e cam nasol, nu prea poti scapa, iar ca sa scapi ai mult de muncit.
Daca ma duc la sala sa trag de fiare ma ajuta cu ceva, sau mai mult imi face rau? Momentan sunt cam sedentar. Ma gandeam sa incep sa fac asa usor niste exercitii si mai pe la vara-toamna, sa merg la sala. Mai precizez ca singuratatea creste riscul de atac de anxietate, iar cand stau cu cineva, chiar si in timpul "fricii" imi trece mai usor, sau apare mai greu.

Ce alte "chestii" mai ajuta? yoga ceva :D?


fiecare stare anormala a organismului are o cauza.
concluzia: elimini cauza
dute la doctor. oricum conteaza sa dormi bine, calitativ, e mai important decat cantitativ(conteaza si cantitatea mult, 8h fiind recomandat, osciland de la om la om. sa nu uitam ca e mai importanta calitatea in detrimntul cantitatii).
exercitiile fizice conteaza mult.
ia-ti melatonina (hormon natural produs de glanda pineala). e un supliment nutritiv, antioxidant. te ajuta in eliminera stresului si induce somnolenta, fiind o bun substituent natural pt. somnifere.

oricum in depistarea unei probleme, tre' sa se cunoasca cat mai multe date despre pacient. daca tu dai date generale, raspunsurile vor fi pe masura.
nu e de joaca cu astea...

Edited by tampitezol, 29 April 2009 - 22:19.


#17
Emmmma

Emmmma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.06.2008
Buna tuturor ! Din ianuarie iau tratament cu antidepresive (Seroxat) pt. anxietate (tulburare de adaptare).Problema e ca de o luna mi-au revenit aproape simptomele si nu stiu  de ce medicamentul nu-si mai face efectul la fel ca inainte(cand m-am simtit excelent).Care ar putea fi motivul?Nu am avut perioade de stres sau asa ceva.Este posibil ca organismul sa se fi obisnuit,astfel incat trebuie marita doza pt. a obtine aceleasi rezultate? Multumesc frumos,va doresc cat mai multa sanatate !!

#18
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 alias19, on Apr 21 2009, 20:28, said:

De asta toamna, in urma (probabil) unui soc, ma confrunt cam o data la cateva luni cu atacuri de anxietate. Am citit cate ceva pe net despre asta si e cam nasol, nu prea poti scapa, iar ca sa scapi ai mult de muncit.
Daca ma duc la sala sa trag de fiare ma ajuta cu ceva, sau mai mult imi face rau? Momentan sunt cam sedentar. Ma gandeam sa incep sa fac asa usor niste exercitii si mai pe la vara-toamna, sa merg la sala. Mai precizez ca singuratatea creste riscul de atac de anxietate, iar cand stau cu cineva, chiar si in timpul "fricii" imi trece mai usor, sau apare mai greu.

Ce alte "chestii" mai ajuta? yoga ceva :D?


Orice activitate care deturneaza anxietatea e binevenita ca si actiune insa e tot o forma de aparare impotriva simptomelor pe care spui le ai, asa ca practic nu faci decat sa astupi problema si sa construiesti ceva pe ea, dar asa nu se rezolva doar o ascunzi, cred ca ar fi foarte util sa afli cauza acestor lucruri pe care le simti si sa tintesti exact  ;)

 Emmmma, on May 4 2009, 10:01, said:

Buna tuturor ! Din ianuarie iau tratament cu antidepresive (Seroxat) pt. anxietate (tulburare de adaptare).Problema e ca de o luna mi-au revenit aproape simptomele si nu stiu  de ce medicamentul nu-si mai face efectul la fel ca inainte(cand m-am simtit excelent).Care ar putea fi motivul?Nu am avut perioade de stres sau asa ceva.Este posibil ca organismul sa se fi obisnuit,astfel incat trebuie marita doza pt. a obtine aceleasi rezultate? Multumesc frumos,va doresc cat mai multa sanatate !!


in afara de medicamentatie ai urmat si  psihoterapie? medicamentul cine l-a prescris?

Edited by roua, 04 May 2009 - 11:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate