Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aparat foto zoom mare

Daca aveți chef, descrieți locuin...

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...
 Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 

Cuibul nostru "bercenar"

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#19
riokozma

riokozma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 03.07.2006

View Postmcbos, on 28th May 2009, 17:38, said:

Este o casa pentru  o familie numeroasa (6 lejer).
Daca ai prieteni care stau la curte ar trebui sa le faci o vizita si sa vizualizezi prin comparatie niste suprafete/volume . Avand in vedere ca ai teren putin este pacat sa il umplii de betoane  nefolositoare .Majoritatea se muta la casa pentru teren nu pentru casa .
Arhitectii sunt niste artisti .Cateodata pierd legatura cu realitatea  intentionat/neintentionat.Nu te increde 100% in arhitect mai ascultati si feelingul si cerceteaza  .

Ehe, asta e cand ai sot de 2m -are nevoie de spatiu. Eu sunt destul de incantat de dispozitia in spatiu, si arhitectul nu are nici o vina, planul e al meu, el doar executa si corecteaza aberatiile.

Am facut pasi in plus spre casa noastra.
Dupa ce a iesit CU am inceput alergatura pt Electrica, ca ne ocupam noi de avize.
Intai merg eu frumusel in spatele Parcului Circului, unde ma indrumasera colegii de pe forum. Acolo un portar imi spune ca nu mai e Electrica colo din dec 2008. Bine, zic dar ceva informatii despre unde sa ma duc? Nu stiu nimic , zice el!
Asta e, scot telefonul si ma conetctez la net. pe situ; Electrica aflu intr-un colt ca de Bucuresti se ocupa o alta firma- Enel. Pe situl Enel, aflu eu cu greu un numar de tipul 96.. si sun. O domnisoara ma intreaba, dupa 3 minute si cateva redirectionari plictisitoare, ce vreau. Ii spun ca am Cu si vreau aviz pt AC etc. Ii spun comuna, imi cere si adresa lotului si apoi ma directioneaza catre Electrica vest, str Costin Nenitescu, in sect 6, dar nu poate sa imi spuna unde e strada asta (am facut plangere oficila pt asta).
Dupa 2 ore de preumblari, aflu, tot de pe net, unde e strada si ajung acolo doar ca sa imi spuna ca nu e acolo si nici nu a fost vreodata.
Am aflat insa ca sunt mai multe sedii si a doua zi s-a dus sotul meu pe strada Giurgiului, la CR5, si dupa multe  ore a depus cererea.

Am o intrebare catre voi: cica o sa sune un domn la noi , sa mergem pe teren sa vada cu ochii lui ca nu sunt cabluri Electrica in zona etc. Voi ati mai auzit de asa ceva? Si daca, da cat dureaza?

Si altceva. Am vazut o casa construita cu BCA Ytong-super suprafata, practic poti finisa foarte simplu, pt ca intre blocuri era doar cativa mm de mortar.
Asa ca am vrea si noi (nu prea avem bani de finisaje), dar am vazut ca e mai scump decat caramida?
Voi ce parere aveti, caramida sau BCA Ytong (alt BCA nu vreau ).

#20
a_man_ro

a_man_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.06.2007
e o lunga discutie generata de acest subiect, cauta pe forum si o sa vezi.
daca faci din bca (care presupun ca nu e portant) trebuie sa iti faci o structura pe cadre, cu care cheltui mai multi bani pe fier si beton.
daca faci din caramida portanta, in sistem portant, o sa cheltui mai putini bani pe betoane si fier si daca zidirea ti-o face o echipa priceputa si nu ai abateri foarte mari e clar... o sa iesi mult mai ieftin cu sistem portant+caramida+ tencuiala decat cu sistem cadre+bca+finisaj (care presupui tu ca ar fi mai ieftin decat tencuiala).

#21
riokozma

riokozma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 03.07.2006
Buna ziua, avem avizele.
Dar am o noua idee: sa construiesc cu Prima casa-adica sa dea ei 60 000 si eu restul.
Intrebarea e cat sa fie restul printr-o firma de constructie ? Cat este un mp la cheie?
Stiti firme de constructie dispuse la vreo 300-350 /mp?
multumesc anticipat

#22
a_man_ro

a_man_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.06.2007

View Postriokozma, on 27th July 2009, 23:15, said:

Buna ziua, avem avizele.
Dar am o noua idee: sa construiesc cu Prima casa-adica sa dea ei 60 000 si eu restul.

Prima casa se adreseaza numai constructiilor terminate!

#23
riokozma

riokozma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 03.07.2006

View Posta_man_ro, on 28th July 2009, 10:12, said:

Prima casa se adreseaza numai constructiilor terminate!

Nu, te inseli.
POti sa verifici aceasta informatie, sunt multe likuri pe net despre asta.
S-a extins si la constructii, doar ca nu primesti decat maxim 60 000 de euro si ii primeste constructorul cand da casa la cheie.
Mai trebuie sa faci dovada ca ai diferenta de bani pt ca nu se poate face decat prin firma de constructii, cu care trebuie sa ai un contract.

#24
creatza78

creatza78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 19.08.2008

View Postriokozma, on 29th July 2009, 14:50, said:

Nu, te inseli.
POti sa verifici aceasta informatie, sunt multe likuri pe net despre asta.
S-a extins si la constructii, doar ca nu primesti decat maxim 60 000 de euro si ii primeste constructorul cand da casa la cheie.
Mai trebuie sa faci dovada ca ai diferenta de bani pt ca nu se poate face decat prin firma de constructii, cu care trebuie sa ai un contract.

Adica sa gasesti o firma de constructii careia sa nu ii dai banii decat la finalizare...nimic pe parcurs...foarte putin probabil sa gasesti asa ceva...deci tot la constructii finalizate ajungi

#25
andreialex

andreialex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 31.08.2008
Buna si spor la treaba. Un avantaj la o casa asa mare apare dupa ce va plictisiti de ea; o puteti transforma in mall. :D Unde construiesti in Berceni? Eu am luat deja autorizatia de contruire pentru Vidra, la sosea in fata institutului, dar ma apuc in martie 2010. Inca o data bafta!

#26
riokozma

riokozma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 03.07.2006

View Postandreialex, on 4th August 2009, 10:45, said:

Buna si spor la treaba. Un avantaj la o casa asa mare apare dupa ce va plictisiti de ea; o puteti transforma in mall. :D Unde construiesti in Berceni? Eu am luat deja autorizatia de contruire pentru Vidra, la sosea in fata institutului, dar ma apuc in martie 2010. Inca o data bafta!
Ce tot spuneti ca e mare? Cat un mall? are 14,4/8,5 m. Are 120 mp cu garaj cu tot. deci vreo 100 mp construiti deci mai putin de folosit, si nu e nici un spatiu excesiv.
va atasez proiectul de arhitectura final.

Am nevoie de ajutorul vostru.
Pana primeauconstructorii cu "Prima casa" banii de la stat (cei 60.000 E), mai aveam si eu ceva sa le dau ca avans, dar nu imi ajungeau, constructorul mi-a cerut 410 E /mp la cheie, deci imi trebuiau 60.000 E ai mei. Casa mea are in total 300 mp, cu mansarda cu tot, si sper sa nu ma coste 120.000.
Asa ca o sa vand garsoniera si o sa construiesc in regie proprie (si o sa stau la socrii pana atunci).
Am toate avizele, dar culmea nu am constructori!!!
ma simt foarte aeriana, ca am aproape AC dar nu am cu cine sa o fac. Nu e culmea?
Ma rog, intrebarea este, dintre oamneii cu care ati lucrat, imi puteti recomanda pe cineva?

andreialex: construiesc la intrarea in comuna berceni,  pe prima strada la dreapta dupa intrarea in satul vechi, dupa ce se termina casele si ajungi in camp.

Attached Files


Edited by riokozma, 13 August 2009 - 23:13.


#27
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008
eu iti tin pumnii,dar nu cred ca iti ajung banii; sau poate ca da,depinde de cerintele tale! ;)
bafta! :)

#28
andreialex

andreialex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 31.08.2008

View Postriokozma, on 14th August 2009, 00:06, said:

Am nevoie de ajutorul vostru.
Pana primeauconstructorii cu "Prima casa" banii de la stat (cei 60.000 E), mai aveam si eu ceva sa le dau ca avans, dar nu imi ajungeau, constructorul mi-a cerut 410 E /mp la cheie, deci imi trebuiau 60.000 E ai mei. Casa mea are in total 300 mp, cu mansarda cu tot, si sper sa nu ma coste 120.000.
Asa ca o sa vand garsoniera si o sa construiesc in regie proprie (si o sa stau la socrii pana atunci).
Am toate avizele, dar culmea nu am constructori!!!
ma simt foarte aeriana, ca am aproape AC dar nu am cu cine sa o fac. Nu e culmea?
Ma rog, intrebarea este, dintre oamneii cu care ati lucrat, imi puteti recomanda pe cineva?

Nu cred ca ai sanse s-o faci in banii respectivi, decat daca o faci pe structura de lemn. Eu asa o sa construiesc, insa nu incerc sa te conving de acest sistem. Pt structura de lemn poti urmari jurnalul lui X-plane, la o casa cu dimensiuni similare cu casa ta si tot P+1+M, in Cornetu.
Cand preconizezi sa te apuci? Daca o s-o faci pe lemn si incepi inaintea mea (eu incep in feb-martie) va fac o vizita de lucru, desigur daca se poate.
In rest, spor la treaba, nervi tari si bafta!

Am uitat, in legatura cu dimensiunea casei; mie mi se pare mare pentru ca a noastra o sa aiba 147 mp utili P+M, fiind jumatate de duplex; cealalta jumatate va apartine cumnatului meu.

Attached Files



#29
riokozma

riokozma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 03.07.2006

View Postandreialex, on 14th August 2009, 21:58, said:

Nu cred ca ai sanse s-o faci in banii respectivi, decat daca o faci pe structura de lemn. Eu asa o sa construiesc, insa nu incerc sa te conving de acest sistem. Pt structura de lemn poti urmari jurnalul lui X-plane, la o casa cu dimensiuni similare cu casa ta si tot P+1+M, in Cornetu.
Cand preconizezi sa te apuci? Daca o s-o faci pe lemn si incepi inaintea mea (eu incep in feb-martie) va fac o vizita de lucru, desigur daca se poate.
In rest, spor la treaba, nervi tari si bafta!

Am uitat, in legatura cu dimensiunea casei; mie mi se pare mare pentru ca a noastra o sa aiba 147 mp utili P+M, fiind jumatate de duplex; cealalta jumatate va apartine cumnatului meu.
Nu am inteles de unde ai inteles ce bani am si ce o sa reusesc sa fac cu ei. Ma rog, poate ai inteles gresit!

Am primit o oferta de constructie a casei la rosu, cu materialele lor, de 37.000 E. Voi ce ziceti? E ok?
Noi vroiam doar manopera dar nu stiu daca pretul asta e corect!

#30
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008
E bine.

#31
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
si eu zic ca e bine dar sa ai grija ce si cum fac ,macar sa respecte detaliile si cerintele structurii de rezistenta la sange si s-a nu faca scurtaturi

#32
andreialex

andreialex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 31.08.2008

View Postriokozma, on 14th August 2009, 00:06, said:

Casa mea are in total 300 mp, cu mansarda cu tot, si sper sa nu ma coste 120.000.

Acum am inteles. Tu nu ai cei 120.000 si speri sa te coste mai putin de atat! Un verisor de-al meu isi construieste o casa de 350 mp, a estimat-o la inceput la 100.000-110.000 eur. Inca n-a terminat-o si a ajuns la 180.000; mai are caloriferele, aparatele de aer conditionat, lavabila, etc.
Daca gasesti asa cum speri, la 300-350 eur/mp la cheie pe caramida, renunt si eu la lemn si fac pe caramida.

#33
riokozma

riokozma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 03.07.2006

View Postandreialex, on 22nd August 2009, 09:13, said:

Acum am inteles. Tu nu ai cei 120.000 si speri sa te coste mai putin de atat! Un verisor de-al meu isi construieste o casa de 350 mp, a estimat-o la inceput la 100.000-110.000 eur. Inca n-a terminat-o si a ajuns la 180.000; mai are caloriferele, aparatele de aer conditionat, lavabila, etc.
Daca gasesti asa cum speri, la 300-350 eur/mp la cheie pe caramida, renunt si eu la lemn si fac pe caramida.

Am o cunostinta care anul trecut si-a construit /terminat o casa cu P+1+M cu amprenta de 130 mp cu 80.000 E in Popesti Leordeni.
Si era 2008 cand fierul era 4,2 ron/kg.
Eu am primit o oferta de 37 700 Euro casa la rosu, cu materialele lor si inca ma gandesc daca nu ies mai ieftin cu materialele mele.
De altfel pe net exista firme care construiesc case de caramida la cheie cu 350 Euro/mp dar nu au vrut cu "Prima casa" si deh , erau de pe net, nu ii stiam, nu tu recomandari etc.

Sunt sigura ca o sa imi iasa pana in 80-90 .000 euro casa gata si o sa iti si arat.
Am oferte de manopera la rosu in jur de 9000 Euro, nu multe, de fapt doar 2 iar casa din Popesti de care ti-am spus  afost construita la rosu cu 8000 Euro anul trecut. asa ca se poate!
Bafta la casa ta!

Pt toti de pe forum:HELP!!!
Sa aleg cu materialele lor ( au zis ca respecta toate datele structuristului, ca asteapta sa le verific, si mai ales ca le pazesc ei) sau sa le cumpar eu (m-as baga dar nu prea am timp de negocieri si drumuri zilnice), ca poate ies mai ieftin, nu cu mult insa, dar nu stiu cum sa le pazesc, si nu am rude care sa faca asta pt mine!
La ce sa ma feresc daca accept varianta lor?


Cu drag,
Gabi

#34
andreialex

andreialex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 31.08.2008

View Postriokozma, on 22nd August 2009, 13:24, said:

Am o cunostinta care anul trecut si-a construit /terminat o casa cu P+1+M cu amprenta de 130 mp cu 80.000 E in Popesti Leordeni.

Asta inseamna aproximativ 200 eur/mp la cheie! sa dea Dumnezeu, mi-as face doua! Insa daca ne uitam in chestionar casa noastra
http://forum.softped...&...e=show&st=0
chestionarul incepe cu categoria 350-400 eur si se termina cu 800 eur/mp.
Eu imi doresc sa fie asa insa.... la fel de mult imi doresc sa castige Romania campionatul mondial de forbal....

#35
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009

View Postandreialex, on 22nd August 2009, 14:45, said:

Eu imi doresc sa fie asa insa.... la fel de mult imi doresc sa castige Romania campionatul mondial de forbal....

sau Dinamo champion league :D
am fost pe allianz arena la bayern si pe daimler la stuttgart ...fenomenal ...nu am cuvinte ..cu toate ca gazdele au luat bataie (sper ca nu eu le-am purtat ghinion :D) , suporterii si spectatorii gazda au aplaudat de parca castigase echipa gazda cupa intercontinentala ...iar la noi te spurca si iti arunca cu ce apuca in cap ;
ce e rau , e ca romanii invata de la cei de afara doar ce e prost si rau , iar cu cele bune se sterg la fund ;

#36
riokozma

riokozma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 03.07.2006
Am inceput constructia!!
Constructorul meu (cu firma ) e cam hipomaniacal asa ca in trei zile a construit baraca, WC, a chemat oamenii pt put care au ajuns la 29 m, am intarusat, a trasat si a inceput sa sape fundatia!
abia tinem pasul cu el!

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate