Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Probleme financiare la Banca Transilvania?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
andma83

andma83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.01.2009
Salutare,

Am si eu o suma de peste 10.000RON depusi intr-un cont de economii la BT si ma cam framanta ce am citit in presa in ultima vreme. Nu stiu ce sa cred despre banca asta; pare totul in regula cu ea la prima vedere, din pct meu de vedere (ca si client):
-obtin ca si client orice informatie am nevoie, nu s-au fastacit si nu m-au incurcat ca si BCR
-stiu sa trateze clientii (eu personal nu am avut pb si am lucrat de multe ori cu ei)
-au dobanzi ok la depozite in RON (eu am 13.75% la contul meu de economii)
-comisioane si dobanzi mici (comision administrare card debit = 0) etc.

Ce ma nedumereste pe mine, e legat de ceea ce am citit in presa in ultima vreme:

Profitul brut al Bancii Transilvania a scazut dramatic in trimestrul I din an, la 1,02 milioane lei - Banca Transilvania a raportat pentru primul trimestru al anului un profit brut de numai 1,02 milioane lei (240.000 euro), in scadere dramatica - cu 98% - fata de rezultatul obtinut in perioada similara din 2008, in contextul crizei financiare si a provizioanelor mari alocate, a anuntat banca. - voua cum va suna chestia asta???
Banca Transilvania Anticipeaza Scaderea Profitului BRUT de 5.5 ori anul acesta la 85 milioane lei - Cum poate o banca sa aibe un PROFIT BRUT de doar 85mil RON?
Profitul Băncii Transilvania scade puternic, cu 98%

Dati-mi va rog o parere avizata, nu stiu daca e riscant sau nu sa-mi mai tin banii la aceasta banca.. :(

Multumesc,
A.

Edited by andma83, 01 May 2009 - 10:33.


#2
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

View Postandma83, on May 1 2009, 11:32, said:

Salutare,

Am si eu o suma de peste 10.000RON depusi intr-un cont de economii la BT si ma cam framanta ce am citit in presa in ultima vreme. Nu stiu ce sa cred despre banca asta; pare totul in regula cu ea la prima vedere, din pct meu de vedere (ca si client):
-obtin ca si client orice informatie am nevoie, nu s-au fastacit si nu m-au incurcat ca si BCR
-stiu sa trateze clientii (eu personal nu am avut pb si am lucrat de multe ori cu ei)
-au dobanzi ok la depozite in RON (eu am 13.75% la contul meu de economii)
-comisioane si dobanzi mici (comision administrare card debit = 0) etc.

Ce ma nedumereste pe mine, e legat de ceea ce am citit in presa in ultima vreme:

Profitul brut al Bancii Transilvania a scazut dramatic in trimestrul I din an, la 1,02 milioane lei - Banca Transilvania a raportat pentru primul trimestru al anului un profit brut de numai 1,02 milioane lei (240.000 euro), in scadere dramatica - cu 98% - fata de rezultatul obtinut in perioada similara din 2008, in contextul crizei financiare si a provizioanelor mari alocate, a anuntat banca. - voua cum va suna chestia asta???
Banca Transilvania Anticipeaza Scaderea Profitului BRUT de 5.5 ori anul acesta la 85 milioane lei - Cum poate o banca sa aibe un PROFIT BRUT de doar 85mil RON?
Profitul Băncii Transilvania scade puternic, cu 98%

Dati-mi va rog o parere avizata, nu stiu daca e riscant sau nu sa-mi mai tin banii la aceasta banca.. :(

Multumesc,
A.

pai cam la toate bancile a scazut profitul pe trimestrul I din cauza provizioanelor facute ca urmare a inmultirii creditelor performante...

aceste provizioane sunt facute pentru a se asigura ca "nu raman fara bani"

#3
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.03.2008
Absolut adevarat tot ce a spus @madmax80, cu precizarea ca provizioanele s-au facut de catre toate bancile din dispozitia BNR.
Pe de alta parte, profitul a scazut puternic la toate bancile datorita scaderii puternice a creditarii.
Eu nu as fi asa de nelinistit.
Am si eu depozit acolo ( apropo, vezi ca a scazut dobanda la 12,5% ) si nu-mi fac probleme.
Din articolele citate de tine, eu vad multe vesti bune :
Activele bancii au crescut in intervalul ianuarie - martie 2009 cu 15%, pana la 19,57 miliarde lei, dupa ce la sfarsitul anului trecut activele totale se cifrau la 17,01 miliarde lei.

Banca Transilvania mentioneaza ca, desi activele au sporit in primul trimestru, plasamentele in credite nu au urmat aceeasi tendinta, cererea de credite diminuandu-se pe fondul crizei internationale si a conditiilor de eligibilitate mai selective.

De asemenea, veniturile totale ale bancii au sporit cu 17% in primele trei luni, la 261,46 milioane lei (61,37 milioane euro), in vreme ce cheltuielile totale au avansat nesemnificativ (1%), pana la 168,87 milioane lei (39,64 milioane euro).


si :
Raportul credite-depozite, la 31 martie 2009, s-a menținut subunitar, la un nivel de 0,86, ceea ce demonstrează că există o lichiditate foarte bună și o poziție puternică pe resurse atrase din piața internă, precizează Banca Transilvania..

Nu in cele din urma sa nu uitam ca s-a ridicat pragul de detinere de la 5% la 10%, imprejurare care va aduce mai multi investitori la bursa pentru banca.
Si, nu uita, suma garantata este muuult mai mare decat depozitul tau.

Concluzia :
Este in primele 5 banci din tara si nu are in spate o banca internationala ( asa poate-i chiar un avantaj ), cu toate ca s-a incercat discreditarea ( doborarea ) ei anul trecut, datorita managementului de risc foarte bun, Banca Transilvania este o banca solida, de incredere.
Nu-i cazul sa ne facem mai mari griji, decat ar trebui sa ne facem pentru intregul sistem bancar.
P.S. : Nu uita ca daca se reduc RMO - urile, se reia creditarea.

Edited by creivean, 01 May 2009 - 20:59.


#4
fuji

fuji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 24.03.2006

View Postandma83, on May 1 2009, 11:32, said:

Salutare,

Am si eu o suma de peste 10.000RON depusi intr-un cont de economii la BT si ma cam framanta ce am citit in presa in ultima vreme. Nu stiu ce sa cred despre banca asta; pare totul in regula cu ea la prima vedere, din pct meu de vedere (ca si client):
-obtin ca si client orice informatie am nevoie, nu s-au fastacit si nu m-au incurcat ca si BCR
-stiu sa trateze clientii (eu personal nu am avut pb si am lucrat de multe ori cu ei)
-au dobanzi ok la depozite in RON (eu am 13.75% la contul meu de economii)
-comisioane si dobanzi mici (comision administrare card debit = 0) etc.

Ce ma nedumereste pe mine, e legat de ceea ce am citit in presa in ultima vreme:

Profitul brut al Bancii Transilvania a scazut dramatic in trimestrul I din an, la 1,02 milioane lei - Banca Transilvania a raportat pentru primul trimestru al anului un profit brut de numai 1,02 milioane lei (240.000 euro), in scadere dramatica - cu 98% - fata de rezultatul obtinut in perioada similara din 2008, in contextul crizei financiare si a provizioanelor mari alocate, a anuntat banca. - voua cum va suna chestia asta???
Banca Transilvania Anticipeaza Scaderea Profitului BRUT de 5.5 ori anul acesta la 85 milioane lei - Cum poate o banca sa aibe un PROFIT BRUT de doar 85mil RON?
Profitul Băncii Transilvania scade puternic, cu 98%

Dati-mi va rog o parere avizata, nu stiu daca e riscant sau nu sa-mi mai tin banii la aceasta banca.. :(

Multumesc,
A.

Era normal sa scada profitul pe fondul crizei financiare actuale si a provizioanelor mari constituite. Nu ai de ce sa iti faci griji. Nu uita ca Banca Transilvania are ca actionar majoritar Banca Europeana de Reconstructie si Dezvoltare (BERD).

#5
authentik

authentik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 17.10.2004

View Postandma83, on May 1 2009, 11:32, said:

Salutare,

Am si eu o suma de peste 10.000RON depusi intr-un cont de economii la BT si ma cam framanta ce am citit in presa in ultima vreme. Nu stiu ce sa cred despre banca asta; pare totul in regula cu ea la prima vedere, din pct meu de vedere (ca si client):
-obtin ca si client orice informatie am nevoie, nu s-au fastacit si nu m-au incurcat ca si BCR
-stiu sa trateze clientii (eu personal nu am avut pb si am lucrat de multe ori cu ei)
-au dobanzi ok la depozite in RON (eu am 13.75% la contul meu de economii)
-comisioane si dobanzi mici (comision administrare card debit = 0) etc.

Ce ma nedumereste pe mine, e legat de ceea ce am citit in presa in ultima vreme:

Profitul brut al Bancii Transilvania a scazut dramatic in trimestrul I din an, la 1,02 milioane lei - Banca Transilvania a raportat pentru primul trimestru al anului un profit brut de numai 1,02 milioane lei (240.000 euro), in scadere dramatica - cu 98% - fata de rezultatul obtinut in perioada similara din 2008, in contextul crizei financiare si a provizioanelor mari alocate, a anuntat banca. - voua cum va suna chestia asta???
Banca Transilvania Anticipeaza Scaderea Profitului BRUT de 5.5 ori anul acesta la 85 milioane lei - Cum poate o banca sa aibe un PROFIT BRUT de doar 85mil RON?
Profitul Băncii Transilvania scade puternic, cu 98%

Dati-mi va rog o parere avizata, nu stiu daca e riscant sau nu sa-mi mai tin banii la aceasta banca.. :(

Multumesc,
A.

In ianuarie si februarie nu cred ca a existat banca din RO care sa inregistreze profit.
Provizioanele au muscat din profiturile bancilor.

"Pierderea pe sistemul bancar a fost de aproximativ 50 milioane euro in primul trimestru, pe fondul cresterii rapide a provizioanelor, a declarat vineri, directorul directiei de supraveghere din BNR, Nicolae Cinteza.
"Pierderea pe sistemul bancar a fost de aproximativ 50 milioane euro in primul trimestru din 2009", a spus Cinteza."

#6
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
In profitul pe anul trecut al bt au fost incluse si sumele rezultate din vinzarea bt asigurari. O parte din bani a fost incasata chiar la inceputul lui 2008, deci e firesc sa scada asa drastic profitul pe trim. 1 2009.

#7
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Si ca sa stai si mai linistit, depozitele pana in 20k euro parca(se vorbea la un moment dat de 50k), sunt garantate de catre stat.

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Cand situatiile financiare vor fi nasoale, vei afla prea tarziu ca sa retragi banii.
Profitul ala mic nu este din cauza trnzactiei Asiban, ca veniturile sunt comparabile.
A inceput nasoleala, au cheltuieli mari cu dobanzile - chiar tu ziceai ca iti da dobanda buna la depo :)
Si au marit f mult provizioanele, adica au incept pierderile din credite.

#9
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 19.09.2008
Se cam darama sandramaua... si, din pacate, BT nu este singura in aceasta situatie.

#10
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 20.08.2004
e doar o perioada mai dificila (pentru toate bancile), nu se darama nicio sandrama. si suma garantata de stat este de 50.ooo euro (pt. persoane fizice).

#11
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu stiu ce inseamna asta, dar

Quote

Banca Transilvania a majorat pragul de deținere

În cadrul Adunării Generale Extraordinare a Băncii Transilvania, acționarii au decis dublarea pragului maxim de deținere de la 5% la 10%, pe care un acționar poate să îl dețină din capitalul social al băncii.

Decizia de azi deschide drumul spre o eventuală vânzare a băncii. Cumpărători există, nume sonore din plan intern, precum Dinu Patriciu, sau bănci cu renume din plan extern, precum HSBC pot fi luate în calcul. Singurul acționar care deține în prezent mai mult de 5% din bancă este BERD, cele 15 procente făcând, însăm obiectul unui aviz special al AGA.

Vânzarea băncii, argumente pro și contra

Până azi, singurul impediment în calea unei vânzări de pachete mari era pragul de deținere.

Acum, însă, provocarea este reprezentată de faptul că proprietarul nu mai este așa interesat să vândă, pe fondul scăderii în valoare ca urmare a contextului economic defavorabil.


#12
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.03.2008

View Postoverseas, on May 4 2009, 20:39, said:

Si au marit f mult provizioanele, adica au incept pierderile din credite.
Eu nu as fi asa sigur ca asta-i motivul.
Adevarul este ca, in urma dispozitiei BNR, toate bancile au fost nevoite sa faca provizioane pentru creditele care nu aveau garantii materiale.
Nota bene, creditele erau garantate cu alte instrumente si nu ipoteca pe imobile sau gaj pe mobile, acesta este motivul constituirii provizioanelor si nu pierderile, care nu se provizioneaza, ci se trec pur si simplu in contabilitate drept pierdere.

@don_danielo :
dupa mine sunt vesti bune ca BT este interesanta pentru astfel de investitori.

Edited by creivean, 04 May 2009 - 21:20.


#13
stefrnd

stefrnd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.10.2006

View Postaladdin2k, on May 4 2009, 05:13, said:

Si ca sa stai si mai linistit, depozitele pana in 20k euro parca(se vorbea la un moment dat de 50k), sunt garantate de catre stat.

e o minciuna. bani nu vor ajunge pentru toata lumea. la bt si alte banci greco austriece mai au bani doua categorii:
- cei care au finantat bancile respective si care acum se cer afara (vezi imprumutul fmi pentru a permite iesirile)
- persoane cu certificat in naivitate, care fac 15%  :thumbup:

#14
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.03.2008

View Poststefrnd, on May 4 2009, 23:03, said:

e o minciuna. bani nu vor ajunge pentru toata lumea. la bt si alte banci greco austriece mai au bani doua categorii:
- cei care au finantat bancile respective si care acum se cer afara (vezi imprumutul fmi pentru a permite iesirile)
- persoane cu certificat in naivitate, care fac 15%  :thumbup:
Da` tu unde-ti pui economiile ?
Sau nu ai asa ceva ?
Ce sa faci, am ramas un naiv cu cont de economii de 12,5%.

#15
tanasescuandrei74

tanasescuandrei74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 25.04.2009
De ce mi-a fost sters postul anterior?
Scoateti banii din banca daca nu vrei sa ramai fara ei! Nu ai fi nici primul si nici ultimul care ramane fara ei! Vezi S.U.A. si ce tzepe s-au tras acolo! Si tot asa s-a zis:  "stati calmi, statul garanteaza "X" sume! " si au garantat fix  un rahat! <_<

#16
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.03.2008

View Posttanasescuandrei74, on May 5 2009, 01:10, said:

De ce mi-a fost sters postul anterior?
Scoateti banii din banca daca nu vrei sa ramai fara ei! Nu ai fi nici primul si nici ultimul care ramane fara ei! Vezi S.U.A. si ce tzepe s-au tras acolo! Si tot asa s-a zis:  "stati calmi, statul garanteaza "X" sume! " si au garantat fix  un rahat! <_<
Eu cred ca esti in eroare.
Nici in SUA nu au fost probleme cu depozitele populatiei, acei bani nu au fost pierduti.
S-au pierdut banii investiti in fonduri speculative, inclusiv de banci.
Iar despre falimente, ai vazut bine ca toate bancile au fost preluate, au fuzionat, ori au fost ajutate de stat.
Vad ca ai argumente solide care-ti sustin afirmatiile. :D
Iar despre scosul banilor, asta chiar ca-i o decizie personala si chiar nu am de gand sa o fac.
Nu te superi, nu ?
Fiind nou pe forum, te rog eu sa fi mai ponderat cu afirmatiile alarmiste.

Edited by creivean, 05 May 2009 - 05:29.


#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postcreivean, on May 4 2009, 22:17, said:

Eu nu as fi asa sigur ca asta-i motivul.
Adevarul este ca, in urma dispozitiei BNR, toate bancile au fost nevoite sa faca provizioane pentru creditele care nu aveau garantii materiale.
Nota bene, creditele erau garantate cu alte instrumente si nu ipoteca pe imobile sau gaj pe mobile, acesta este motivul constituirii provizioanelor si nu pierderile, care nu se provizioneaza, ci se trec pur si simplu in contabilitate drept pierdere.

@don_danielo :
dupa mine sunt vesti bune ca BT este interesanta pentru astfel de investitori.

Sa fii sigur.
Cheltuielile cu provizioanele au crescut fix de 3 ori, in conditiile in care veniturile din dobanzi au crescut cam cu 65% iar cheltuielile cu dobanzile s-au dublat.
Ce daca provizionarea se aplica la toate bancile, noi discutam aici de TLV.
Ce vorbesti, provizioanele rezulta din ne-garantare si nu din pierdere !? Hai sa-ti explic, provizioanele se fac fix pentru a marca momentul cand apare cauza reala a pierderii, chiar daca momentul in care pierderea se manifesta este in viitor.

#18
stefrnd

stefrnd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.10.2006

View Postcreivean, on May 4 2009, 22:45, said:

Da` tu unde-ti pui economiile ?
Sau nu ai asa ceva ?
Ce sa faci, am ramas un naiv cu cont de economii de 12,5%.

eu? la o banca sigura, dintr-o tara relativ sigura...
dobanzile date la depozite in valuta de catre bancile romanesti sunt dubios de mari. asta arata foame de bani. pe termen scurt sua mediu inseamna posibil joc piramidal, adica faliment. cuvantul "posibil" e foarte important in acest context. posibil sa fie bine, dar parca nu as juca economiile la ruleta.
salutari

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate