Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

ce viteza ati prins pe bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
277 replies to this topic

#271
jerme

jerme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 25.07.2008
Acum vreo 10 zile ma intorceam dintr-o tura si la un moment dat m-am intersectat cu un ciclist pe un MTB super profi care tinea un ritm destul de sustinut (eu eram pe cursiera). Cand ne-am oprit la o curba am discutat putin, el facea parte din ceva club de ciclism si venea de la un antrenament pe ceva dealuri din jurul Clujului .
La un moment dat ma intreaba ce viteza maxima am prins in ziua respectiva , i-am aratat ca prinsesem 48 km/h maxim , moment in care el imi spune ca a prins pe o coborare 110 km/h. Eu am ramas un pic blocat , moment in care el imi arata computerul gps din dotare (ceva Garmin de super ultima generatie, nu stiu modelul exact) pe care chiar scria la Max Speed 110,x km/h.
Pentru moment chiar am stat un pic sa ma gandesc daca e posibil asa ceva pe un MTB cu cauciucuri super groase. Bine , mi-am revenit destul de rapid din momentul meu de black-out.
Problema este  faptul ca, el chiar credea ca a prins viteza respectiva, fiind absolut convins ca e foarte exact GPS -ul lui.

Traiasca GPS-ul si cei care cred in acuratetea datelor oferite de ele . :))

#272
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
In general sunt precise la viteza medie. Dar nu la cea instantanee. Mergand sa zicem cu 25 la ora, al meu oscileaza intre 22 si 28. Doar daca merg pe un drum deschis si drept arata exact. Insa mai treci pe sub copaci, pe langa cladiri. Posibil sa fi fost un spike desi e al naibii de mare. Sau daca a trecut pe un pod sa fi fost pozitionat o secunda pe drumul de jos si apoi pe cel corect si i-a iesit o distanta enorma intr-o secunda.
Trebuia sa-i ceri contul de Strava (if it's not on Strava it didn't happen) si de acolo iti dai seama daca a fost o eroare.

#273
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

 jerme, on 10 aprilie 2016 - 19:09, said:

Acum vreo 10 zile ma intorceam dintr-o tura si la un moment dat m-am intersectat cu un ciclist pe un MTB super profi care tinea un ritm destul de sustinut (eu eram pe cursiera). Cand ne-am oprit la o curba am discutat putin, el facea parte din ceva club de ciclism si venea de la un antrenament pe ceva dealuri din jurul Clujului .
La un moment dat ma intreaba ce viteza maxima am prins in ziua respectiva , i-am aratat ca prinsesem 48 km/h maxim , moment in care el imi spune ca a prins pe o coborare 110 km/h. Eu am ramas un pic blocat , moment in care el imi arata computerul gps din dotare (ceva Garmin de super ultima generatie, nu stiu modelul exact) pe care chiar scria la Max Speed 110,x km/h.
Pentru moment chiar am stat un pic sa ma gandesc daca e posibil asa ceva pe un MTB cu cauciucuri super groase. Bine , mi-am revenit destul de rapid din momentul meu de black-out.
Problema este  faptul ca, el chiar credea ca a prins viteza respectiva, fiind absolut convins ca e foarte exact GPS -ul lui.

Traiasca GPS-ul si cei care cred in acuratetea datelor oferite de ele . Posted Image)


Eu ma indoiesc ca ar fi prins viteza aia.
Viteza maxima care am putut sa o ating  cu MTB (hardtail) cu cauciucuri de sosea a fost de 70-80km/h, iar ciclocomputerul care mi-a inregistrat viteza este un Cateye cu fir, reglat exact pe diametrul cauciucului. Cu cauciucuri cu crampoane, pe aceleasi coborari, abia am ajuns la 65 la ora, in conditiile in care am si ajutat cu cateva pedale.

Edited by alexis4tm, 11 April 2016 - 09:16.


#274
jerme

jerme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 25.07.2008
Sunt convins ca omul o fi prins vre 75-80 la oră pe coborâre. Repet, nu era amator si avea o foaie care părea mai mare decât a mea de 52 de pe cursiera. 110 e probabil imposibil pe Mtb. Personal nu am văzut mai mult de 98 km/h nici în Turur Fr.
Cât despre gps-uri , sunt o grămadă de teste, cam cele mai bune sunt undeva cu vreo 1% eroare minima , pe când un amarat dd
e vitezometru de 20 de lei are eroare de 0.1% daca e setat corect.

#275
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Attached File  Untitled.jpg   29.11K   60 downloads

Am mai tinut frana si nici nu am pedalat, nu eram familiarizat cu traseul. Dar mai mult de 70 nu cred ca prindeam, nici bicicleta si nici echipamentul de pe mine nu sunt pentru viteza. Dar daca vreau sa pacalesc vreu fraier ii arat kilometrajul meu:

Attached File  Univega Alpina 5.jpg   441.29K   65 downloads

E wireless, dar e destul de sensibil la perturbatii. E o zona prin care merg des iar viteza imi e afisata de 60-70 km/h desi merg pe trotuar Posted Image. Cred ca e un stalp cu contacte imperfecte sau emite ceva in zona ce afecteaza comunicatia dintre senzor si kilometraj.

Edited by lucifer76, 12 April 2016 - 06:58.


#276
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006
73,4km/h

Attached Files



#277
mitza4444

mitza4444

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.10.2010
54 km/h drum plat - Fuji 29'' profil de vreo 2.1

Max 30 - Specialized 26'' Full suspension profil 2.3 :(

#278
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
60Km. Pe home trainer.
la vale nu se pune.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate