Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Romtelecom are o noua interfata

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
Dupa cum ati observat, romtelecom.ro are o noua interfata.
Ceea ce e de comentat e faptul ca s-a construit pe TYPO3.
Nu stiu cati dintre voi cunosc acest CMS.
"TYPO3 is a free open source Content Management Framework" - scrie chiar in codul sursa al site-ului romtelecom.ro

Se mai poate comenta si faptul ca a fost facut din tabele - insa, trebuie sa le dau peste nas carcotasilor ca TABLELESS nu mai e o conditie pentru SEO, ci e doar un moft; A lucra fara tabele e doar un semn de avansate cunostinte in CSS si nu are nimic de-a face cu SEO - cei care urmaresc evolutia motoarelor de cautare au sesizat ca (mai nou) Google & Yahoo fac strip_tags :)

Revenind la Romtelecom, observam ca site-urile dolce.ro si clicknet.ro s-au reunit cu site-ul romtelecom.ro (ele devenind sectiuni ale site-ului mama);
Per total acord o nota de trecere incercarii de refacere a site-ului, insa, asa cum observati, se putea mult mai bine...

Edited by soul4blade, 27 April 2009 - 12:00.


#2
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
typo3 chiar daca e open source, putini stiu cu ce se mananca

la intreg site-ul, un pas inainte e sectiunea "my account" de unde poti vedea ce facturi ai de platit

#3
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
my account era si inainte numai ca era aruncat intr-o sectiune a saitului in care ajungeai dupa patru'j'de clicuri...
da, Typo3 e un mare CMS... ce ma enerveaza e ca nu exista documentatie pe cat stie el...
iar ca sa-l aplici la o firma precum Romtelecom mi se pare un pic de porc... eu as fi preferat ceva CUSTOM MADE...
ma rog, fiecare cu-ale lui

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Se mai poate comenta si faptul ca a fost facut din tabele - insa, trebuie sa le dau peste nas carcotasilor ca TABLELESS nu mai e o conditie pentru SEO, ci e doar un moft; A lucra fara tabele e doar un semn de avansate cunostinte in CSS si nu are nimic de-a face cu SEO
Nu e vorba de SEO, e vorba de semantică. E ca și cum un profesor de română n-ar ști limba română. Oricum, mi se pare mai stupid javascript-ul inline și comentariile de genul:

<td id="menuCell" colspan="2"><!--###menuCell### begin -->

Cât despre typo3 sau orice alt cms... Totuși, e criză. Au redus costurile :w00t:
Acum serios, dacă câștigă timp folosind typo... De ce n-ar face-o? Apelezi la o soluție custom made atunci când nu găsești nicio platformă ce se apropie de cerințele tale...

#5
clipocet

clipocet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 01.01.2008
Typo3 e un mare CMS . Am vazut multe site-uri mari pe el .In Franta se fac cursuri specializate pentru acest cms care costa o avere .Un exemplu de site care'l stiu pe typo3 e www.airfrance.fr .

#6
StefanD

StefanD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.11.2005
Typo3 este unul dintre cele mai bune CMS-uri care exista la ora actuala. De ce sa-ti faci unu' custom cand exista Typo3 care iti ofera aproximativ tot ceea ce ai nevoie? Trebuie doar sa stii sa-l folosesti, sa-l implementezi, etc..ceea ce nu multa lume stie:)

Cat despre site, mie imi place. E simplu, curat, aerisit si imi da o oarecare nota de profesionalism..

#7
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
e mai bun decat ce era, nu e foarte bun...
in mare, s-au schimbat multe lucuri (in bine), sa vedem daca si serviciile vor urma imaginea site-ului...

#8
web_dude

web_dude

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 24.02.2009
ce super e,ms mult pentru informatie :D typo3 ftw!

#9
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

 web_dude, on May 12 2009, 12:56, said:

ce super e,ms mult pentru informatie :D typo3 ftw!

Am o vaga senzatie ca typo3 nu e pentru tine, nu cred ca are rost sa te entuziazmezi asa  :lol:

#10
web_dude

web_dude

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 24.02.2009

 SE7EN, on 17th May 2009, 11:44, said:

Am o vaga senzatie ca typo3 nu e pentru tine, nu cred ca are rost sa te entuziazmezi asa  :lol:
eh,chiar crezi,ca's asa noob

#11
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007

 soul4blade, on 27th April 2009, 12:00, said:

Dupa cum ati observat, romtelecom.ro are o noua interfata.
Ceea ce e de comentat e faptul ca s-a construit pe TYPO3.
Nu stiu cati dintre voi cunosc acest CMS.
"TYPO3 is a free open source Content Management Framework" - scrie chiar in codul sursa al site-ului romtelecom.ro

Se mai poate comenta si faptul ca a fost facut din tabele - insa, trebuie sa le dau peste nas carcotasilor ca TABLELESS nu mai e o conditie pentru SEO, ci e doar un moft; A lucra fara tabele e doar un semn de avansate cunostinte in CSS si nu are nimic de-a face cu SEO - cei care urmaresc evolutia motoarelor de cautare au sesizat ca (mai nou) Google & Yahoo fac strip_tags :)

Revenind la Romtelecom, observam ca site-urile dolce.ro si clicknet.ro s-au reunit cu site-ul romtelecom.ro (ele devenind sectiuni ale site-ului mama);
Per total acord o nota de trecere incercarii de refacere a site-ului, insa, asa cum observati, se putea mult mai bine...


Salut, am aterizat aici de pe alt topic, tu fiind citat in legatura cu tabele vs div.

Sa inteleg ca dai peste nas celor care strimba din el cind e vorba de structura cu tabele? Foarte rau faci, pentru ca zici prostii. Despre avantajele div vs. table nu mai vorbesc, prea multe s-au zis deja.
Insa iti dau motivul pentru care romtelecomul e cu tabele si nu cu div-uri. Si anume, pentru ca este construit pe typo3, care este un cms foarte puternic, este adevarat, insa este in aceeasi masura de imputit.
De ce a ales Romtelecom typo3 si nu altceva, ca joomla sau drupal (ca si alea sint gratis, aici nu vorbesc de ce nu au ales un cms pe bani)? Pai pentru ca typo3 a fost primul cms open source serios, are la palmares site-uri babane, de firme mari sau guvernamentale, in Germania si alte tari de limba germana - Austria si Elvetia plus Dk (ca de-acolo vine) - si tot ce e din Germania este super, nu-i asa? Wrong! Trebuie sa stii sa lucrezi cu el, altfel o iei in bot. In momentul actual, astea sint si cam singurele tari unde typo3 mai are ceva de comentat, in lumea vorbitoare de limba engleza (sa zicem, cam 70-80% din ce conteaza la web developing), typo3 este un fel de curiozitate antica. Cei care au bani fac site-uri de la zero, e mult mai usor, si cei care au fonduri limitate lucreaza cu joomla sau drupal.
Arunca un ochi aici:
http://google.com/tr... joomla, drupal


Dupa parerea mea typo3 este - din punctul de vedere al unui designer cel putin - infect si ar trebui ori regindit, ori pur si simplu ingropat, exista alternative mai bune.
Se lucreaza cu el foarte greoi, are o librarie de cod imputita de-a dreptul, pentru ca este destul de vechi si nu s-au obosit niciodata sa faca o versiune noua de la radacina, au tot cladit peste structura existenta, si este ingrozitor de complicat sa faci o structura noua la  el, exista un plugin - tempvoila - care iti permite sa faci template-uri personalizate, insa nu stiu citi stiu de el, si citi il si folosesc. Altfel, typo3 te serveste cu tabele si asta e, clientul vede o pagina "frumoasa" si scoate banutzu'. Nu conteaza ca s-a tepuit. Am avut intimplari cind eu am facut template-uri curate, usoare cu div si css, si cind a fost vorba de implementat in typo3, s-a renuntat la o gramada de chestii- s-a ajuns pina sa se faca meniu de navigatie cu javascript (cu onmouseover, bleah...), pentru ca nu a reusit nimeni sa isi dea seama cum ar putea sa il faca pe typo3 sa conlucreze. Si nu vorbesc de asa zisi developeri, ci de profesionisti.


Parerea mea ca cei de la romtelecom s-au zgircit unde nu trebuia. Nu-i bai, la ce actionari au, duca-se!

Cam asta as fi  avut eu de spus despre romtelecom-typo3-tabele

Hai noroc!

Edited by Jumping Jack, 03 June 2009 - 17:40.


#12
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
Yeah, nu stam acum sa facem apologia tabelelor si div-urilor, s-au discutat topicuri intregi despre asta, insa argumentele pro si contra s-au tocit de mult, atata vreme cat cel mai important dintre ele (cel referitor la SEO) a fost epuizat odata cu schimbarea de comportament a motoarelor de cautare in ce priveste acest aspect.
Sunt de acord - asa cum spuneam - ca div-urile au un plus, ca exista cel putin o nota de mare clasa in lucrarea executata cu div-uri, ca e mai "profi" cum zic fatucile; Cat despre typo3, eu sunt de parere ca s-a ajuns aici si din dorinta de a scapa de solutia "custom" pe care era construit vechiul site (si pe care nimeni nu mai stia s-o foloseasca din momentul in care omul specializat in asta a plecat);
Typo3, oricat de stufos ar fi "in spate", ii da voie oricarui operator cu minime cunostinte sa faca un update la site: texte, imagini, obijects, etc.
Cat despre actionari, daca ma intrebi, nici nu stiu cine e baiatul cu banii sau femeia cu hartiile... N-am avut de-a face cu ei si nu-mi pot da cu parerea.

Edited by soul4blade, 03 June 2009 - 19:56.


#13
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
nu exista argumente pro tabele. css-ul depaseste metoda cu tabelele din orice punct de vedere - usor de invatat, design-ul separat de continut, usurinta si timp redus cand faci modificari la design, marime cod, flexibilitate f mare - poti implementa orice fel design, nu te limiteaza ca si tabelele, SEO in ideea ca nu te obliga sa faci modificari in html la orice schimbare mica de design (de ex. mutat un text dintr-o parte in alta)...

#14
Talpa Iadului

Talpa Iadului

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 08.02.2007
Scrie pe undeva si cine l-a facut? :) eu nu imi aduc aminte de vreun pitch :P

#15
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
cu siguranta au ei o echipa de web

#16
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
Realizatorii interfetei grafice sunt Infinit Solutions - daca nu ma insel...
Realizatorii partii tehnice sunt agentia Frank Group desi pe Twitter am gasit informatii legate si de Zenergy - e posibil sa fi participat mai multa lume la proiect.

*am zis "daca nu ma insel" pentru ca acum cateva luni am gasit aici layout-ul care e acum pe Romtelecom...

Edited by soul4blade, 24 June 2009 - 18:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate