Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Pompe submersibile / Hidrofoare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
11952 replies to this topic

#7651
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu se poate Victore.
O pompa normala de suprafata trage apa de la maxim  8-9 metri adincime.
Daca este cu ejector, poate trage de la un 15-30 metri. Uni se lauda si cu pompe cu ejector care cica ar trage de la un 40-50 metri, dar nu stiu cit o fi de reala treba. Oricum, pina la 85 metri este cale lunga..

#7652
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
ok, multumesc frumos, macar m-am calmat ))

#7653
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008

 _bcristian_, on 08 martie 2018 - 21:39, said:

Cat de des/mult vrei sa tragi? Solutia simpla e o motopompa.
Aproximativ 1000 l/zi!

#7654
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 tudor32, on 08 martie 2018 - 23:22, said:

Aproximativ 1000 l/zi!
O pompa normala cu autoamorsare cu un debit de 1m3/h si cu o presiune de 2-3 bari este de ajuns. O pui sa mearga cu un temporizator electronic setat la o ora sau in functie de cum se umple tancul si nu iti mai faci griji.

#7655
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 tudor32, on 08 martie 2018 - 23:22, said:

Aproximativ 1000 l/zi!
In cit timp ai vrea sa umpli bazinul ?
(Cea mai ordinara pompa ar trebui sa-l umple in maxim o ora)

#7656
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006
Poate forajul are 85 m adancime. Important e la ce nivel sta apa - nivel hidrostatic, ce debit si cat deniveleaza. Daca aveti o fisa sau aceste date le asteptam si poate aveti noroc. FFF putine sunt zonele in Romania unde Niv hidrostatic e asa de jos in foraje. Scrieti si localitatea /judetul cand raspundeti.

#7657
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008

 florin71_skoda, on 09 martie 2018 - 00:30, said:

In cit timp ai vrea sa umpli bazinul ?
(Cea mai ordinara pompa ar trebui sa-l umple in maxim o ora)

 tehnics, on 09 martie 2018 - 00:24, said:

O pompa normala cu autoamorsare cu un debit de 1m3/h si cu o presiune de 2-3 bari este de ajuns. O pui sa mearga cu un temporizator electronic setat la o ora sau in functie de cum se umple tancul si nu iti mai faci griji.

Multumesc.
Inseamna ca asta ar fi ok.....pompa-submersibila-apa-murdara-gospodarul-profesionist-qdp-550w-65m-8m3ora-cu-flotor-3000   .

Edited by tudor32, 09 March 2018 - 11:09.


#7658
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 VODAFONUL, on 09 martie 2018 - 07:31, said:

Poate forajul are 85 m adancime. Important e la ce nivel sta apa - nivel hidrostatic, ce debit si cat deniveleaza. Daca aveti o fisa sau aceste date le asteptam si poate aveti noroc. FFF putine sunt zonele in Romania unde Niv hidrostatic e asa de jos in foraje. Scrieti si localitatea /judetul cand raspundeti.
forajul este la 110, momentan pompa submersibila ( bellardi 4b20 ) e la 85
am mai discutat cu dumneavoastra prin email cand ma chinuiam sa reglez debitul cu un robinet cu scaun sa scap de nisip ( am scapat partial, s-a tratat doar simptomul, nu si cauza )
nu mai am fisa forajului, cand am facut ultima denisipare acum 2 ani imi aduc aminte de hidrostatic pe la 40 si hidrodinamic la 60, sper sa nu zic prostii, unde pe langa aceste numere oricum
intrebarea cu pompa de suprafata vine din frica sa nu se strice submemrsibila intr-o perioada nefasta cum au fost  ninsoriile recente unde aveam in curte si 2m de zapada, caci nu venea nimeni sa traga pompa in put sa o schimbe, ultima data cand am ridicat-o a fost nevoie de 5 oameni sa tragem de funie
asa daca se strica, mi-o inlocuiesc eu sau ma rog, facilitez mai mult daca ar fi de suprafata
zona  44.322260, 23.916892 in caz ca ati mai avut clienti desi ma indoiesc ca nu suntem prea multi prin zona

din pacate nu stiu sa va zic cu ce debit erau acele nivele, acum am reglat-o din robinet la un 0.30-0.35/s si s-a mai calmat nisipul, ma incadrez sub 150grame/mc cat cere pompa maxim
a incercat un vecin sa o ridice deasupra filtrelor la el ( acelasi foraj aprox ) si ramane fara apa cu o pompa putin mai mare, eu nu am incercat inca.

Edited by victor29cr, 09 March 2018 - 14:09.


#7659
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Intreb si eu, nu e cam mare adancimea la care e pompa? Nu e pompa de jucarie sa intre apa in ea cand o bagi intr-o galeata, insa sa stea permanent cu o coloana de peste 40m de apa in cap nu e tocmai usor.

#7660
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 tudor32, on 09 martie 2018 - 11:08, said:

Inseamna ca asta ar fi ok.....pompa-submersibila-apa-murdara-gospodarul-profesionist-qdp-550w-65m-8m3ora-cu-flotor-3000   .
Nu stiu daca pompa aia va merge in cazul tau.
Pompele de ape murdare au H mic. Au debit mare, dar nu pot urca apa la inaltime foarte mare. Aia de care zici tu, zice ca urca apa la maxim 5 metri, unde de fapt nu mai curge nimic. Ori din cite am inteles eu, tu ai diferenta de nivel  de la riu si pina la virful bazinului cam 3,5 metri si mai trebuie sa adaugam inca 1 metru ca ai distanta mare si ajungem la 4,5. Plus ca banuiesc ca o sa folosesti furtun subtire, furtun normal de plastic dinala transparent, ca doar nu o sa mergi cu teava de apa de 1" si in cazul asta poate ca trebuie sa mai adaugam ceva la metri aia si ne trezim ca-i posibil sa ajungem la 5 metri.
Tu ai nevoie de o sumersibila sau de o pompa pentru hidrofor.

Edited by florin71_skoda, 09 March 2018 - 14:33.


#7661
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 M_ierdnA, on 09 martie 2018 - 14:30, said:

Intreb si eu, nu e cam mare adancimea la care e pompa? Nu e pompa de jucarie sa intre apa in ea cand o bagi intr-o galeata, insa sa stea permanent cu o coloana de peste 40m de apa in cap nu e tocmai usor.
nu stiu ce sa iti raspund, cealalta s-a stricat dupa 6 ani doar motorul pentru ca efectiv a fost inghitita de nisip, trecuse de motor cu 10cm, a fost tinuta la 98m atunci, fundul e la 110 si ajunsese nisipul deasupra motorului cu 10-20cm
actuala are 2 ani, de fapt e aceiasi pompa cu alt motor nou pe ea, vin din doua bucati, motor si pompa
in fise scrie ca merg si la 110m, deci banuiesc ca e ok, nu cunosc sincer
de fapt vad ca merg si la 120m aparent
https://www.riegos-s...elardi-4b20.jpg

Edited by victor29cr, 09 March 2018 - 14:38.


#7662
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010

 victor29cr, on 09 martie 2018 - 14:37, said:

.... si ajunsese nisipul deasupra motorului cu 10-20cm....


nu inteleg cum se poate intimpla asa ceva, sa treaca nisipul peste pompa?!
-doar daca esti pe un teren cu trafic greu si-ti zdruncina permanent terenul si se aduna si nisip peste pompa
-fantele sunt facute artizanal cu flexul,adica niste trompete de fante
-putul respectiv nu are suficient debit,are mai mult nisip decit apa
Altfel logic,odata cu functionarea pompei,indiferent de cantitatea de nisip pe care o da putul,aceasta este aruncata afara impreuna cu apa,adica ori este aruncata ,ori se blocheaza pompa de atita nisip.
Daca nivelul hidrodinamic este la 60m, o cota decenta pentru pompa este "-65m "
Ce manevre acolo sa scoti o coloana ne 60...80mPosted Image
Da....asta este
Posted Image

Edited by XTH, 09 March 2018 - 15:59.


#7663
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 XTH, on 09 martie 2018 - 15:58, said:

nu inteleg cum se poate intimpla asa ceva, sa treaca nisipul peste pompa?!
-doar daca esti pe un teren cu trafic greu si-ti zdruncina permanent terenul si se aduna si nisip peste pompa
-fantele sunt facute artizanal cu flexul,adica niste trompete de fante
-putul respectiv nu are suficient debit,are mai mult nisip decit apa
Altfel logic,odata cu functionarea pompei,indiferent de cantitatea de nisip pe care o da putul,aceasta este aruncata afara impreuna cu apa,adica ori este aruncata ,ori se blocheaza pompa de atita nisip.
Daca nivelul hidrodinamic este la 60m, o cota decenta pentru pompa este "-65m "
Ce manevre acolo sa scoti o coloana ne 60...80mPosted Image
Da....asta este
Posted Image
e posibil pentru ca nu a fost folosit putul vreo 3 ani sa se fi adunat nisip  din circularea apei continue, in rest ma depaseste sincer

#7664
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017

 XTH, on 09 martie 2018 - 15:58, said:

nu inteleg cum se poate intimpla asa ceva, sa treaca nisipul peste pompa?!
-doar daca esti pe un teren cu trafic greu si-ti zdruncina permanent terenul si se aduna si nisip peste pompa
-fantele sunt facute artizanal cu flexul,adica niste trompete de fante
-putul respectiv nu are suficient debit,are mai mult nisip decit apa
Altfel logic,odata cu functionarea pompei,indiferent de cantitatea de nisip pe care o da putul,aceasta este aruncata afara impreuna cu apa,adica ori este aruncata ,ori se blocheaza pompa de atita nisip.
Daca nivelul hidrodinamic este la 60m, o cota decenta pentru pompa este "-65m "
Ce manevre acolo sa scoti o coloana ne 60...80mPosted Image
Da....asta este
Posted Image

Aparent e greu de inteles, dar in realitate se intampla exact asa. Sa-ti dau un exemplu: am in curte o fantana de toate zilele, facuta cu oale din beton, iar apa o scot cu submersibila. Ma trezesc la un moment dat ca nu mai vine apa. Dau sa misc pompa.....canci. Cobor jos, si ce descoper: pompa ingropata total in prundis, adus de apa izvorului, prundis care in cativa ani formase un strat cam de 30 cm. Poti crede in ce hal migreaza pietrele, darami-te nisipul?

#7665
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Pietrele,da, ca si nisipul, numai ca nisipul, odata aspirat de pompa, a plecat...este trimis afara...

"pentru ca nu a fost folosit putul vreo 3 ani sa se fi adunat nisip  din circularea apei continue,"
-pardon, lumineaza-ma, ce apa sa circule??asa...prin pamint....si teava ta din foraj???Posted Image
Da,nefolosit, fante facute aiurea,trepidatii ale solului, da ,se poate sa se adune nisip ,atentie cit zona fantelor,dupa ce sau umplut, adio, este stabila situatia, adica nici nu mai vine nisip/apa, dar nici nu mai iese apa/pompa/coloana...Posted Image

Edited by XTH, 09 March 2018 - 17:58.


#7666
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
XTH parerea mea ca gresesti

Citeste aici: https://ro.wikipedia.org/wiki/Acvifer

Intr-un strat acvifer exista circulatie si daca n-ar exista tot se misca apa ca doar nu esti singur intr-un strat, mai au si altii foraje si pe masura ce ei trag apa se formeaza curenti.

Ca o paranteza 5 ani am fost singur in camp, cea mai apropriata casa a fost la 300 m, in anul 5 si-au facut casa langa mine 2 vecini, distanta de putul meu circa 20m, dupa ce au forat eu m-am trezit cu nisip in disperare in casa, stricat pompa. Am facut denisipare si am scos circa 7 m de nisip, au trecut 4 ani de atunci si nici urma de nisip. Crezi ca e posibil ca in momentul forarii s-a deranjat straturile astfel incat in momentul in care eu foloseam apa sa vina cu nisip (vorbesc de un nisip ffff fin, trecea de filtrul de 50 de microni)?

#7667
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010

 relu11051, on 09 martie 2018 - 19:01, said:

XTH parerea mea ca gresesti

.... Crezi ca e posibil ca in momentul forarii s-a deranjat straturile astfel incat in momentul in care eu foloseam apa sa vina cu nisip (vorbesc de un nisip ffff fin, trecea de filtrul de 50 de microni)?

La foraj ,da , sau deranjat lucrurile, ca dovada ca dupa ce ai denisipat, problemele au disparut
Posted Image

 relu11051, on 09 martie 2018 - 19:01, said:

XTH parerea mea ca gresesti

Citeste aici: https://ro.wikipedia.org/wiki/Acvifer

Intr-un strat acvifer exista circulatie si daca n-ar exista tot se misca apa ......

Corect,dar sa nu ne imaginam ca se misca precum apa din Dunare sau Siret , si mai ales in interiorul unui tub si acolo,culmea, sa nu mai circule astfel incit sa se poata depune acel nisip care face probleme...
Circula eventual prin ridicarea sau coborirea nivelului static, functie de fluctuatiile de mediu si puterea izvorului, cred, altfel...slab catre deloc .Adica intra 20l creste pentru 2luni nivelul, si apoi scade cu 25l pentru alte 4luni....ceva de genul...
Doar o parere!

Edited by XTH, 09 March 2018 - 20:03.


#7668
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006

 victor29cr, on 09 martie 2018 - 13:53, said:

forajul este la 110, momentan pompa submersibila ( bellardi 4b20 ) e la 85
am mai discutat cu dumneavoastra prin email cand ma chinuiam sa reglez debitul cu un robinet cu scaun sa scap de nisip ( am scapat partial, s-a tratat doar simptomul, nu si cauza )
nu mai am fisa forajului, cand am facut ultima denisipare acum 2 ani imi aduc aminte de hidrostatic pe la 40 si hidrodinamic la 60, sper sa nu zic prostii, unde pe langa aceste numere oricum
intrebarea cu pompa de suprafata vine din frica sa nu se strice submemrsibila intr-o perioada nefasta cum au fost  ninsoriile recente unde aveam in curte si 2m de zapada, caci nu venea nimeni sa traga pompa in put sa o schimbe, ultima data cand am ridicat-o a fost nevoie de 5 oameni sa tragem de funie
asa daca se strica, mi-o inlocuiesc eu sau ma rog, facilitez mai mult daca ar fi de suprafata
zona  44.322260, 23.916892 in caz ca ati mai avut clienti desi ma indoiesc ca nu suntem prea multi prin zona

din pacate nu stiu sa va zic cu ce debit erau acele nivele, acum am reglat-o din robinet la un 0.30-0.35/s si s-a mai calmat nisipul, ma incadrez sub 150grame/mc cat cere pompa maxim
a incercat un vecin sa o ridice deasupra filtrelor la el ( acelasi foraj aprox ) si ramane fara apa cu o pompa putin mai mare, eu nu am incercat inca.

Inteleg ca sunteti langa Aeroportul Craiova. Trec destul de des pe acolo si pot veni sa montam niste loggere sa vedem cum se comporta forajul la o pompare de cateva ore (denivelarea si revenirea) vad si nisipul ce granulatie are , intram si mai mult in detalii si poate va rezolv .....Dati-mi pe privat sau email whatsApp datele dvoastra si va anunt cu 1 zi inainte de vizita . Nu va costa nimic ce va fac acolo !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate