Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Macro .... inspirat

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
kiwiboy

kiwiboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 24.01.2004
Nu mai stiu exact la cine am vazut ... intr-o discutie intr-un topic .... niste macrouri cu fructe si legume ... sry dar nu am retinut de cine au fost facute :) dar mi-au placut foarte mult si m-am inspirat si eu un pic ... asa ca am pus mana pe aparat si am incercat sa vad daca imi iese ceva cu un digitalul meu ... iata 2 exemple: ce parere aveti?

Attached Files



#2
Iedu

Iedu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 07.12.2002
Mie imi plac, cu anumite sugestii. Scoate si tu imbinarile foilor, foloseste fructe mai bune ca aspect "fizic", poate sa incerci sa faci mai luminat fundalul?

Ce lumini ai folosit?

#3
kiwiboy

kiwiboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 24.01.2004
:) lumini nu am folosit ... mai deloc decat lumina ZILEI .... am pus fructele pe GEAM :)) ... pe niste foi A4 ... si am pozat atata tot. Ca aspect fizic ... am folosit ce aveam in casa acum :)) pe graba dupa ce am vazut macrourile tipului ...

#4
///Mircea

///Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 13.11.2004
de msdan au fost facute alea pe care le-ai vazut , mai precis aici

Marul ala e nasol, dar  incercarea conteaza.

Edited by ///M_phtoM, 03 April 2005 - 17:16.


#5
kiwiboy

kiwiboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 24.01.2004
Corect ///M_phtoM  ! :)


Cum gasesc ceva mai aspectuos :) o sa mai fac niste macrouri rapide .... :) oricum pentru materialul pe care l-am avut la dispozitie .... eu zis ca sunt OK .... :)

Ms pt sfaturi si sugestii .... :)

#6
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Cu kiwi nu ai? :lol:

#7
kiwiboy

kiwiboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 24.01.2004
:lol:  Rigid Aurel  :lol:

Am sa fac un macro cu KIWI sa imi pun poza pe forum aici ca si asa nu aveam poza si nu stiam ce sa pun :)) GOOD IDEEA :OK:

#8
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
apropo de macrouri cu mancare ...  :death:

Attached Files



#9
Raccoon

Raccoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 18.12.2002

shobi, on Apr 4 2005, 01:21, said:

apropo de macrouri cu mancare ... 

Ai dat cu mucii in fasole cu poza asta.
:D

#10
kiwiboy

kiwiboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 24.01.2004
hahaha ... kterinca shobi

#11
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
nu era nici o gluma :P ... aia a fost printre primele poze facute ... si mi-a placut cum a iesit ^_^  ... si am zis ca e oarecum ontopic ... dar oricum ...  :huh:  daca moderatorul crede ca e aiurea .. cer sa fie sterse

#12
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Per total, cam toate mergeau la topicul Macro....expirat. :lol: No ofence boys!
De fapt, sunt cam departe de definitia unui macro. Voi pe aici ati pus niste natura moarta, nu macro!

Edited by Rigid Aurel, 04 April 2005 - 12:28.


#13
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
eu zic ca toate sunt on topic ptr ca este vorba de macro iar in poze s-a folosit macro!

#14
raduste

raduste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 15.01.2004
Shobi, mi-a placut mult de tot aia cu fasolea. Dar cred ca iesea mult mai bine daca in conserva era "macro"..Asa poate erai si tu cumva on-topic.

Sonychel, imi place persistenta cu care ii incurajezi pe tinerii artisti. Tine-o tot asa.

#15
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
O interventie contradictorie din partea lui sonykel: partea buna este ca e primul post ceva mai lung fara nici o inadvertenta gramaticala. Partea rea este ca sonykel nu stie ce e ala un macro si tine neaparat sa ne arate chestia asta.
Hai sa o transez eu, mai ales ca Kunzite intra rar pe aici. El o explica cel mai bine.
Macro-ul real reprezinta o reproducere a subiectului pe materialul fotosensibil la o scara de 1:1. Prin exceptie se mai spune si macro la un 1:3 maxim.
Ca sa faci macro cu un mar intreg, ti-ar trebui un film de 6x6 sau un back digital de format mediu si un mar foarte mic, eventual paduret. Ne-am inteles?

Edited by Rigid Aurel, 04 April 2005 - 13:03.


#16
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
pozele sunt putin out of focus. Dar ideea e buna  :coolspeak:  
Intr-adevar, nu poate fi vorba de macro in pozele de mai sus.
Astazi am vrut sa fac si eu niste poze asemanatoare la niste banane uriase, dar nu prea aratau bine bananele asa ca am zis ca poate data viitoare.

#17
kiwiboy

kiwiboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 24.01.2004

Rigid Aurel, on Apr 4 2005, 13:03, said:

O interventie contradictorie din partea lui sonykel: partea buna este ca e primul post ceva mai lung fara nici o inadvertenta gramaticala. Partea rea este ca sonykel nu stie ce e ala un macro si tine neaparat sa ne arate chestia asta.
Hai sa o transez eu, mai ales ca Kunzite intra rar pe aici. El o explica cel mai bine.
Macro-ul real reprezinta o reproducere a subiectului pe materialul fotosensibil la o scara de 1:1. Prin exceptie se mai spune si macro la un 1:3 maxim.
Ca sa faci macro cu un mar intreg, ti-ar trebui un film de 6x6 sau un back digital de format mediu si un mar foarte mic, eventual paduret. Ne-am inteles?

<{POST_SNAPBACK}>



Rigid Aurel

daca ... poti sa explici si pe intelesul celor incepatori  :helpsmilie: de pe aici ...  :worthy:  :worthy:  :worthy:  ti-as ramane recunoscator :)

Edited by kiwiboy, 04 April 2005 - 14:47.


#18
kiwiboy

kiwiboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 24.01.2004
Azi plec pana la ZOO ... sa vad ce iese si de acolo e soare si e frumos afara ... sunt curios ce poze mai apar astazi pe forum avand in vedere ziua care e superba!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate