Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Limba croata!

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
turningtorso71

turningtorso71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 13.12.2007
ma poate ajuta cineva cu un curs de croata?

#2
JoAnneVanHeff

JoAnneVanHeff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.08.2008
Topicul ăsta e vechi cât lumea, dar dacă are cineva nevoie de cursuri de croată/sârbă, eu am câteva cursuri în format PDF, în engleză ce-i drept. Chiar sunt curioasă dacă sunt persone doritoare de a învăţa limba croată şi care ar fi motivaţia.

Edited by JoAnneVanHeff, 21 March 2018 - 13:58.


#3
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostJoAnneVanHeff, on 21 martie 2018 - 13:57, said:

cursuri de croată/sârbă, eu am câteva cursuri în format PDF, în engleză ce-i drept.
Sarbo-croata nu e o singura limba? (cu alfabete diferite)

#4
JoAnneVanHeff

JoAnneVanHeff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.08.2008

View PostQuantum, on 28 martie 2018 - 16:24, said:

Sarbo-croata nu e o singura limba? (cu alfabete diferite)

Depinde pe cine intrebi. Eu am locuit 3 ani in Croatia si am auzit diferite teorii. Nationalistii inraiti considera ca sarba si croata sunt doua limbi diferite care doar seamana intre ele, la fel cum seamana norvegiana/suedeza/daneza (eu nu stiu niciuna din limbile astea trei, insa am auzit comparatia asta) si se supara foarte tare daca le sugerezi ca de fapt e aceeasi limba.
La televizor am auzit si lingvisti care spunea ca sarba si croata nu pot fi doua limbi diferite din moment ce vorbitorii lor nu au nevoie de traducator pentru a se intelege intre ei. Eu sunt de aceeasi parere. Chiar daca nu sunt vorbitoare nativa a limbii croate, inteleg ce vorbesc sarbii si pot sa comunic cu ei fara mari probleme. Adevarul este ca exista unele cuvinte specifice sarbei, asa cum exista si unele cuvinte specifice in Banat sau Moldova.
Cand te gandesti ca in Iugoslavia toata lumea vorbea aceeasi limba si nimeni nu avea nevoie de traducator, iar acum in Croatia se cer traduceri autorizate ale documentelor din Serbia, Bosnia si Muntenegru, iti dai seama ca ceva nu e in regula.
In Serbia se folosesc ambele alfabete.

#5
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Recomand!

https://www.facebook...10809535663945/

Edited by Piscopescu, 15 April 2018 - 19:33.


#6
JoAnneVanHeff

JoAnneVanHeff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.08.2008
Piscopescu, inveti sarba?

#7
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Cam greu de spus ca "invat". Mai degraba incerc sa-mi aduc aminte si, in paralel, sa invat tot felul de chestii gramaticale pe care, in copilarie, nu eram constient de existenta lor...

#8
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Cand te gandesti ca in Iugoslavia toata lumea vorbea aceeasi limba - nu e chair asa ; sant diferente intre sarba si slovena ca sa nu mai vorbim de diferente majore intre slovena si macedoneana .

in Croatia se cer traduceri autorizate ale documentelor din Serbia, Bosnia si Muntenegru, iti dai seama ca ceva nu e in regula - este f in regula ; sant , totusi , doua state diferite , cu multe cuvinte total diferite ; in plus si cele asemanatoare se scriu un pic diferit ( de ex : mleko - mljeko , lapte ; kafa - kava , cafea , razumem - razumjem , inteleg ) .

#9
JoAnneVanHeff

JoAnneVanHeff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.08.2008

View Postsarbulb, on 18 aprilie 2018 - 07:00, said:

Cand te gandesti ca in Iugoslavia toata lumea vorbea aceeasi limba - nu e chair asa ; sant diferente intre sarba si slovena ca sa nu mai vorbim de diferente majore intre slovena si macedoneana .
Da, asa e, insa eu nu ma gandeam la slovena si macedoneana, ci la faptul ca in toata Iugoslavia exista o limba vorbita de toti - sarba-croata.

View Postsarbulb, on 18 aprilie 2018 - 07:00, said:

in Croatia se cer traduceri autorizate ale documentelor din Serbia, Bosnia si Muntenegru, iti dai seama ca ceva nu e in regula - este f in regula ; sant , totusi , doua state diferite , cu multe cuvinte total diferite ; in plus si cele asemanatoare se scriu un pic diferit ( de ex : mleko - mljeko , lapte ; kafa - kava , cafea , razumem - razumjem , inteleg ) .
Si se citesc diferit, insa diferenta asta o stie si un copil de clasa intai. Nu este un impediment pentru a-i intelege pe vecini. Mai sunt si cuvinte care difera, eu le compar cu regionalismele.
E adevarat ca sunt state diferite si e nevoie de traducator, insa omul de rand rade cand se confrunta cu nevoia de a traduce legal un document din sarba in croata si invers.

Pentru iubitorii de croata/sarba, va propun sa ascultam o melodie frumoasa cantata de un cantaret sarb bine cunoscut:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yF5aMcIjvq4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by JoAnneVanHeff, 18 April 2018 - 08:37.


#10
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004
Era aceeași limbă. Cu mici diferente de pronunție: mleko - mljeko (sb-cr). Și este. Numai că sarbii dezorientați după  înfrângerea în război  s-au izolat în alfabetul chirilic  și se consideră victime iar croații excesiv de naționaliști au introdus cu forța cuvinte noi in limba pentru a se deosebi de sârbă.   Nesemnificative insă.  

Atât de mare este încă ura intre cele doua popoare catolic și ortodox încât spre exemplu croații nu afișează niciun panou pe autostrada care duce spre Belgrad. Un mic indicator "Beograd" apare timid chiar înainte de frontieră.

Deplorabil.

Edited by RMC Info, 25 May 2018 - 13:58.


#11
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Intr-adevar , intre limba sarba ( SRB ) si cea croata ( HR ) nu sant diferente majore , doar unele de nuanta , daca putem sa le numim asa .
Atât de mare este încă ura intre cele doua popoare - depinde de regiune ( atat in SRB cat si in HR ) . Sant unele zone din HR - absolut primitoare cu sarbii dar si altele in care prezenta sarbilor este de neconceput ( Split ) .
Culmea , la Vukovar ,  unde te-ai fi asteptat ca sarbii sa fie neacceptati , totul e OK .
Fascinanta aceasta Ex-Jugoslavija .

#12
octavvv

octavvv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 09.09.2011

View PostRMC Info, on 25 mai 2018 - 13:54, said:

Era aceeași limbă. Cu mici diferente de pronunție: mleko - mljeko (sb-cr). Și este. Numai că sarbii dezorientați după  înfrângerea în război  s-au izolat în alfabetul chirilic  și se consideră victime iar croații excesiv de naționaliști au introdus cu forța cuvinte noi in limba pentru a se deosebi de sârbă.   Nesemnificative insă.  

Atât de mare este încă ura intre cele doua popoare catolic și ortodox încât spre exemplu croații nu afișează niciun panou pe autostrada care duce spre Belgrad. Un mic indicator "Beograd" apare timid chiar înainte de frontieră.

Deplorabil.

Banuiesc ca nici masini Tesla nu cumpara ca doar a fost sarb Tesla Posted Image

Edited by octavvv, 29 May 2018 - 21:40.


#13
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Saša Cvetojević - om de afaceri din Croatia , primul posesor de Tesla din regiunea Ex Jug.

#14
octavvv

octavvv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 09.09.2011
.

Edited by octavvv, 13 June 2018 - 20:00.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate