Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Inca un Mac vs Dell

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008
Dacă nu m-am făcut înțeleasă din postul anterior, am să te rog să urmărești acest topic: http://forum.softped...p;#entry7361102

Nu merge să pui pe cale legală SL pe un PC, nici măcar dacă ai CD original. Sistemul în sine a fost conceput să meargă doar pe calculatoare Apple.

#56
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
sa citam din SLA pentru clarificari

2. Permitted License Uses and Restrictions.
A. This License allows you to install and use one copy of the Apple Software on a single Apple-labeled computer at a time. This License does not allow the Apple Software to exist on more than one computer at a time,and you may not make the Apple Software available over a network where it could be used by multiple computers at the same time. You may make one copy of the Apple Software (excluding the Boot ROM code) in machine-readable form for backup purposes only; provided that the backup copy must include all copyright or other proprietary notices contained on the original.


putem continua discutiile off-topic pe multitudinea de thread-uri filozofice despre osx pe pc.

Edited by Centris, 03 December 2009 - 10:54.


#57
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostTimeWriter, on 2nd December 2009, 16:19, said:

And by the way, Alienware este tot o divizie Dell, așa cum este și XPS (de fapt, recent, XPS-urile au fost înlocuite definitiv cu Alienware). Doar ca să mă bag și eu în discuție, nimic mai mult. (argumentul poate fi verificat via Google sau chiar pe site-ul oficial Dell).

Da, enumerarea era exemplificativă. Alienware folosea, și încă folosește aceleași barebone-uri Clevo înainte de a fi cumpărați de Dell. Iar XPS-uri încă se fabrică, cred? Parcă am văzut niște laptop-uri brănduite XPS chiar acum câteva zile, prin niște magazine online... Sau, poate, te referi la linia de desktop-uri XPS? Pentru că d-alea nu am mai văzut de multă vreme, cel puțin nu modele noi.
Că tot vorbim de prețuri umflate artificial, pentru brand: am văzut ditamai reclama pe site-ului unui mare retailer on-line: Desktop-uri AlienWare PÂNĂ LA 22.999 RON! Am refăcut configurația respectivă, cu aceleași componente în proporție de 90 la sută (nu am găsit în RO placa de bază folosită în desktop-ul AlienWare de 22.999 RON, am înlocuit-o cu ceva Tyan, server-sided), carcasă de calitate, răcire cu apă etc. Am adăugat și un monitor full hd LED 27 inches... și un kit wireless logitech... și un sistem audio "gaming" :), mai precis eternul prost de cursă lungă, Z5500... Am ajuns la aproximativ 16.500 RON....
Diferența? Brandul Dell. Punct.

#58
iuliusdobre

iuliusdobre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.03.2005

View PostCentris, on 3rd December 2009, 10:48, said:

sa citam din SLA pentru clarificari

2. Permitted License Uses and Restrictions.
A. This License allows you to install and use one copy of the Apple Software on a single Apple-labeled computer at a time. This License does not allow the Apple Software to exist on more than one computer at a time,and you may not make the Apple Software available over a network where it could be used by multiple computers at the same time. You may make one copy of the Apple Software (excluding the Boot ROM code) in machine-readable form for backup purposes only; provided that the backup copy must include all copyright or other proprietary notices contained on the original.


putem continua discutiile off-topic pe multitudinea de thread-uri filozofice despre osx pe pc.

este intr-adevar la limita legii, dar nu ilegal. OS-ul nu este piratat. problema ar fi la "Apple-labeled computer", dar si aici sunt multe de discutat.  
in fine, eu am venit cu o idee sa impac pe toata lumea. acum fiecare decide pentru el. nu mai vreau sa dezvolt acest subiect oarecum off-topic; am adus o alternativa pentru cei ce nu-si pot permite un hardware MAC dar doresc un OS superior (aici ma incadrez si eu).

#59
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Posthubbabub1601, on 3rd December 2009, 11:15, said:

Alienware folosea, și încă folosește aceleași barebone-uri Clevo înainte de a fi cumpărați de Dell.
din cate stiu nu mai foloseste clevo, altul e furnizorul, nu mai tin minte care

View Posthubbabub1601, on 3rd December 2009, 11:15, said:

Iar XPS-uri încă se fabrică, cred? Parcă am văzut niște laptop-uri brănduite XPS chiar acum câteva zile, prin niște magazine online...
xps-uri obisnuite nu stiu, ori se mai fabrica(probabil o perioada limitata), ori mai au in stoc... insa nu se renunta la brandul "xps" ci se adauga la seria studio, astfel aparand studio xps 13 si 16 - diferenta fiind ca nu mai sunt promovate ca laptopuri de gaming, ci ceva high end multimedia (eu astept sa-mi vina un xps 16 azi sau maine :))

View Posthubbabub1601, on 3rd December 2009, 11:15, said:

Că tot vorbim de prețuri umflate artificial, pentru brand: am văzut ditamai reclama pe site-ului unui mare retailer on-line: Desktop-uri AlienWare PÂNĂ LA 22.999 RON! Am refăcut configurația respectivă, cu aceleași componente în proporție de 90 la sută (nu am găsit în RO placa de bază folosită în desktop-ul AlienWare de 22.999 RON, am înlocuit-o cu ceva Tyan, server-sided), carcasă de calitate, răcire cu apă etc. Am adăugat și un monitor full hd LED 27 inches... și un kit wireless logitech... și un sistem audio "gaming" :), mai precis eternul prost de cursă lungă, Z5500... Am ajuns la aproximativ 16.500 RON....
Diferența? Brandul Dell. Punct.
de fapt brandul alienware... asta e, se plateste si la astea o "taxa de fite"... insa la brandul dell nu prea sa plateste asa ceva, nici macar la sony vaio nu se plateste prea mult, comparativ cu apple... :)

Edited by gtk, 03 December 2009 - 12:36.


#60
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postgtk, on 3rd December 2009, 12:36, said:

din cate stiu nu mai foloseste clevo, altul e furnizorul, nu mai tin minte care

Mda, clevo văz că vinde sub brand propriu, lately...

View Postgtk, on 3rd December 2009, 12:36, said:

xps-uri obisnuite nu stiu, ori se mai fabrica(probabil o perioada limitata), ori mai au in stoc... insa nu se renunta la brandul "xps" ci se adauga la seria studio, astfel aparand studio xps 13 si 16 - diferenta fiind ca nu mai sunt promovate ca laptopuri de gaming, ci ceva high end multimedia (eu astept sa-mi vina un xps 16 azi sau maine :) )

Așa, așa, p-astea le-am vazut prin magazin! Un Studio am avut și eu, și-a făcut treaba bine, chiar și-a scos banii... Știu că de pe atunci (acum 1 an, 1 an și-un pic) erau puternic axate spre multimedia, chiar erau primele laptoape consumer cu BluRay Reader, telecomanda la modelele entry-level, ecrane LED backlit etc...
Chiar sunt curios să butonez un XPS, d-ăsta... M-am jucat cu un XPS1530 acum un an, drăguță jucărie, doar că se încălzea teribil de rău 8600GT-M-ul din măruntaie! Practic, dupa o oră de gaming fără pretenții, trebuia să-l dai jos din poală dacă nu vroiai necazuri cu jumătatea...

View Postgtk, on 3rd December 2009, 12:36, said:

de fapt brandul alienware... asta e, se plateste si la astea o "taxa de fite"... insa la brandul dell nu prea sa plateste asa ceva, nici macar la sony vaio nu se plateste prea mult, comparativ cu apple... :)

Da, am spus Dell referindu-mă la AlienWare, scuze! Oricum, diferența de preț este enormă, IMHO... Dacă scad in cei 16.500 RON monitorul, sistemul audio și accesoriile rămân vreo 14.000 lei, cam 60% din prețul rig-ului AlienWare

#61
lute217

lute217

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 02.02.2006

View Posthubbabub1601, on 3rd December 2009, 11:15, said:

Da, enumerarea era exemplificativă. Alienware folosea, și încă folosește aceleași barebone-uri Clevo înainte de a fi cumpărați de Dell. Iar XPS-uri încă se fabrică, cred? Parcă am văzut niște laptop-uri brănduite XPS chiar acum câteva zile, prin niște magazine online... Sau, poate, te referi la linia de desktop-uri XPS? Pentru că d-alea nu am mai văzut de multă vreme, cel puțin nu modele noi.
Că tot vorbim de prețuri umflate artificial, pentru brand: am văzut ditamai reclama pe site-ului unui mare retailer on-line: Desktop-uri AlienWare PÂNĂ LA 22.999 RON! Am refăcut configurația respectivă, cu aceleași componente în proporție de 90 la sută (nu am găsit în RO placa de bază folosită în desktop-ul AlienWare de 22.999 RON, am înlocuit-o cu ceva Tyan, server-sided), carcasă de calitate, răcire cu apă etc. Am adăugat și un monitor full hd LED 27 inches... și un kit wireless logitech... și un sistem audio "gaming" :), mai precis eternul prost de cursă lungă, Z5500... Am ajuns la aproximativ 16.500 RON....
Diferența? Brandul Dell. Punct.

wow 16500 ron adica aproape 4000 de euro ce tapa! io am achizitiona un imac 27" cu 1499 euro de la louvre apple store paris de trei zile asa ca va rog spunetim ca am fost brainwashed sau am fost furat de marketingu lor si ca macu asta nu ii cel mai bun la calitate/pret/performanta cu un display premium 27" ips ledbacklight 2560x1440 rexzolutie peste hd, 4gb ram, 1tb hdd, core duo 3,06 ghz, radeon hd 4670, apple wireless keyboard+magic mouse, isight, microfon, superdrive, sd, minidisplay port usb, firewire 800, ethernet. si plus ca ii cel mai urat calculator din lume cu carcasa din aluminium foarte slim si sticla http://www.apple.com/imac/ si numai zic de snow leopard care face diferenta fara el tot hardware-u ar fii aproape degeaba in afara de display target mode - din cate am vazut pe net multi il cumpara numai pentru display.

#62
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postlute217, on 1st January 2010, 18:47, said:

wow 16500 ron adica aproape 4000 de euro ce tapa! io am achizitiona un imac 27" cu 1499 euro de la louvre apple store paris de trei zile asa ca va rog spunetim ca am fost brainwashed sau am fost furat de marketingu lor si ca macu asta nu ii cel mai bun la calitate/pret/performanta cu un display premium 27" ips ledbacklight 2560x1440 rexzolutie peste hd, 4gb ram, 1tb hdd, core duo 3,06 ghz, radeon hd 4670, apple wireless keyboard+magic mouse, isight, microfon, superdrive, sd, minidisplay port usb, firewire 800, ethernet. si plus ca ii cel mai urat calculator din lume cu carcasa din aluminium foarte slim si sticla http://www.apple.com/imac/ si numai zic de snow leopard care face diferenta fara el tot hardware-u ar fii aproape degeaba in afara de display target mode - din cate am vazut pe net multi il cumpara numai pentru display.

Nu-ți pot spune dacă achiziția este bună ori ba pentru că nu știu la ce folosești sistemul :) Raportul calitate preț este, însă, slab. Și spun asta ca utilizator Mac și în general produse Apple cu ștate de plată vechi. Aceeași configurație, cu un ecran 27 inches IPS, făcută ”din bucăți” poate costa mai puțin. Însă, repet, cu o configurație din bucăți nu poți rula OS X, în opinia mea cel mai puternic atuu al sistemelor Apple.
Prețul de 16.500 RON este valabil pentru un sistem mult mai puternic decât iMac-ul cumpărat de tine, nu te speria :) Am inclus acolo o placă de bază Tyan ce costă vreo 2000 RON de una singură, CPU i7 Extreme, 12 GB DDR3, matrice raid pentru stocare, SSD 64GB pentru OS, două plăci grafice nesimțit de scumpe, în SLI și multe alte nebunii d-astea.
Oricum, te felicit pentru achiziția iMac-ului, sper să-l faci să-și merite banii!

#63
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005

View Postlute217, on 1st January 2010, 18:47, said:

wow 16500 ron adica aproape 4000 de euro ce tapa! io am achizitiona un imac 27" cu 1499 euro de la louvre apple store paris de trei zile asa ca va rog spunetim ca am fost brainwashed sau am fost furat de marketingu lor si ca macu asta nu ii cel mai bun la calitate/pret/performanta cu un display premium 27" ips ledbacklight 2560x1440 rexzolutie peste hd, 4gb ram, 1tb hdd, core duo 3,06 ghz, radeon hd 4670, apple wireless keyboard+magic mouse, isight, microfon, superdrive, sd, minidisplay port usb, firewire 800, ethernet. si plus ca ii cel mai urat calculator din lume cu carcasa din aluminium foarte slim si sticla http://www.apple.com/imac/ si numai zic de snow leopard care face diferenta fara el tot hardware-u ar fii aproape degeaba in afara de display target mode - din cate am vazut pe net multi il cumpara numai pentru display.
E bun, numai că, pentru numai 200 de euro în plus, aveai procesor QuadCore. Calculatorul de care zic e bun mai ales pentru prelucrare video și 3D și va fi valabil cel puțin 4-5 ani de azi încolo. Pentru orice altceva, e suficient. Core2Duo va avea ca limită cam 2-3 ani. Asta e părerea mea. Să-l stăpînești sănătos.

Edited by floriniaru, 04 January 2010 - 19:31.


#64
lute217

lute217

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 02.02.2006
merci, nu stiu daca mai exista vreun calculator mai perfect ca si al meu probabil cel cu procesor i7, practic ii ca si un laptop cu ecran de 27" tastatura wireless identica cu ce-a de pe macbook si mouse cu touch pad pe el si gestures, chiar daca are o multime de chestii toate functioneaza perfect nu ca si la windows pierzi mult timp sa configurezi la mac functioneaza totul din prima optimizat. oh sorry am uitat sa va urez la multi ani! si sa aveti parte la mai multe macuri!

#65
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
se zvoneste ca sapt. viitoare marti apare noul macpro, cu 6 respectiv 12 core-uri, la 3.3GHz.

#66
lidy

lidy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.04.2010
Eu am acasa un laptop Dell Latitude 21oo si sunt foarte multumita in ceea ce priveste calitatea si pretul la care l-am achizitionat. As fi avut posibilitatea sa-l iau si din afara...am vazut un site din china care aveau nistre preturi de doua ori mai mici ca pe la noi, insa mai bine nu ma risc. Am asteptat pana am vazut ceva la promotie conform si cu economiiile mele, caci nu-mi cumpar in fiecare luna laptop. Pentru cei care vor sa-si achizitioneze un laptop merita incercat Dell-ul, eu l-am luat de pe un site mai nou  si m-am convins ca acest laptop este o investitie buna pe termen mai lung. :rolleyes: :coolspeak:

Edited by Centris, 04 May 2010 - 21:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate