Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

casa p+m sau ... p+2!

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#91
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 erv-1965, on 31st October 2010, 12:19, said:

.......................

N-am apucat sa fac poze  inainte de cofrare  insa nea dirigu( care am banuiala ca  este " mituit" de constructor-  daca a-ti mai auzit asa ceva!!!) a zis ca armatura a fost bine executata( a mai zis el si la stalpii din fundatii si nu toti au fost de acord). Curios este  ca nea dirigu are recomandari dintre cele mai bune , cu zeci de ani de santiere comuniste si post comuniste si are in supraveghere  mai multe lucrari  printre care un hotel cu 4 etaje si un  bloc de locuinte. Insa daca mai observ (  si aici solicit ajutorul vostru) vreo abatere grava ... il zbor! Oricum anul acesta nu mai apucam sa facem decat planseul peste parter si deja ma bate gandul ca de la anul sa incep cu alta echipa , dorei si diriginte.

Nu doar daca am mai auzit, insa chiar se practica o asemenea mizerie. Al doilea diriginte al meu (primul a fost o tentativa de diriginte) am sesizat ca e amic cu constructorul lui Peste si este intotdeauna de acord cu el nefiind catusi de putin critic, fara observatii, fara sugestii, fara nimic... si l-am trimis urgent la plimbare, fapt pe care ar fi trebuit sa-l fac atunci si cu constructorul, insa eram presat de timp si de vremea rea...

#92
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

 erv-1965, on 31st October 2010, 12:19, said:

Daca nu... le zidesc  in fata si fac cusca la catel  :D
L-ai facut fericit !  :confuzzled:

Edited by pivnitarul, 31 October 2010 - 16:40.


#93
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

 erv-1965, on 31st October 2010, 12:19, said:

cofrarea diafragmei si fixarea scarilor
uite aici cateva detalii ca sa intelegi  mai bine cum sta treaba cu scarile astea
analizeaza tipurile 10 si 6 . sa intelegi treaba cu vangul armat din diafragma si cu tirantii verticali ...plus o armatura la consola de minim fi 16 ...nu ce ti a dat mister ..fi 10  :confuzzled:
apropo ...cand dai jos caramizile alea de reazem , nu chemi proiectantul sa stea dedesupt si tu sa urci pe scari ?!  :lol: ...binenteles si cu o poza ca sa ne convingem :D

Attached Files


Edited by pivnitarul, 04 November 2010 - 10:48.


#94
erv-1965

erv-1965

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.03.2009

 pivnitarul, on 4th November 2010, 11:43, said:

apropo ...cand dai jos caramizile alea de reazem , nu chemi proiectantul sa stea dedesupt si tu sa urci pe scari ?!  :lol: ...binenteles si cu o poza ca sa ne convingem :D


  :thumbup: Cred ca n-ar fi nici o problema sa-i aliniez sub scari intru-cat toti , adica: arhitect, proiectant , verificaror ,diriginte si dorel sunt ferm convinsi ca treptele " o sa tina" . Dirigintele mi-a zis  totusi sa nu scot reazemul pana la primavara! :nonobad:

Multumesc pentru schite. Cred ca varianta cu tiranti ar fi cea mai potrivita solutie daca...  ne prabusim!

Edited by erv-1965, 04 November 2010 - 23:38.


#95
wrathfly

wrathfly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.10.2010

 erv-1965, on 21st October 2010, 16:21, said:

Asa a zis si  Dorel cand a  vazut  detaliul de scara. L-am sunat pe arhitect care ne-a dus la o  casa  finalizata, proiectata de el , cu o scara identica  ca si dimensiuni si aspect  singura diferenta fiind ca in loc de diafragma  treptele erau incastrate intr-o grinda laterala  mascata-n zidarie. Efectul vizual este de-a dreptul  impresionant. Ai senzatia ca treptele plutesc in aer si  calci cu  teama sa nu  se rupa. Arhitectul spune ca sunt proiectate sa reziste la 300 de kg( 3-4 persoane)


Poti sa imi dai si mie un numar de telefon al proiectantului ma intereseaza o scara incastrata dar  modelul cu acea grinda laterala

Merci.

#96
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

 pivnitarul, on 21 octombrie 2010 - 17:35, said:

so creada el !  Posted Image

https://forum.softpe...72#entry8959778

Pana la urma cum a ramas cu scara asta ?

S-a construit ?

Daca da , cu ce detalii ? 4 x fi16 sus ( partea intinsa ) si 4 x fi10 jos ( partea comprimata ) ?

Edited by luk2011, 10 June 2022 - 17:58.


#97
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 luk2011, on 10 iunie 2022 - 17:58, said:

https://forum.softpe...72#entry8959778

Pana la urma cum a ramas cu scara asta ?

S-a construit ?

Daca da , cu ce detalii ? 4 x fi16 sus ( partea intinsa ) si 4 x fi10 jos ( partea comprimata ) ?

ai reusit sa reactivezi un topic de acum 12 ani ! Posted Image  
de curiozitate, cum l-ai gasit ????

#98
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

 razvan-softpedia, on 10 iunie 2022 - 20:14, said:

ai reusit sa reactivezi un topic de acum 12 ani ! Posted Image  
de curiozitate, cum l-ai gasit ????

Fiindca caut solutie pentru scara in consola de 120cm latime si doar 10cm grosimea treptelor, si am vazut solutia cu : 4 x fi16 sus ( partea intinsa ) si 4 x fi10 jos ( partea comprimata )

Defapt scara e compusa din 3 rampe si 2 podetze , 17cm inaltime si 30cm adancime.

Problema e cu grosimea de 10cm , ca e prea subtire pentru o treapta din beton armat .

Attached Files


Edited by luk2011, 11 June 2022 - 21:57.


#99
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Nu e problema. Se suplimentează la clasa betonului . Și atenție la lungimea de ancorare , la bara de sus.

#100
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

 roman_roman, on 12 iunie 2022 - 11:41, said:

Nu e problema. Se suplimentează la clasa betonului . Și atenție la lungimea de ancorare , la bara de sus.

Adica cu 4 x 16mm sus si 4 x 10mm jos impreuna cu etrierii montati in forma de lant ( chain ) din fier de 8mm striat se poate reduce grosimea scarii la 10cm , chiar daca scara e de 120cm si e compusa din 3 rampe si 2 podetze ?

Clasa betonului de la C25/30 in sus , ce se gaseste local .

Cat trebuie sa fie lungimea de ancorare la armaturile de sus , daca latimea scarii ii de 120cm ? Ce regula se aplica la alegerea lungimii de ancorare ?

Grosimea scarii , se determina pausal asa : L/10 , adica 12cm , dar poate in urma modelarii cu soft de elemente finite , va rezulta ca si 10cm e OK . ( in unele locuri am vazut si L/7 , dar astea sint formule empirice )

Sau se foloseste detailul oferit in imaginea atasate de catre : @pivnitarul ?

https://forum.softpe...72#entry8959778

Eu asa m-am gandit cum e in imaginea : Scara_Consola.jpg , armaturile rosii si albastre sint de 16mm in partea de sus ( partea intinsa ) si alea verzi de 10mm in partea de jos ( partea comprimata )

Iar etrierii in forma de lant ( chain stair ) din fier de 8mm striat B500B sau B500C .

Iar peretii care sustin fiecare treapta in consola , din fier beton sau o grinda obliga suficient de inalta pentru a corespunda criteriului de torsionare ( rasucire )

Attached Files


Edited by luk2011, 12 June 2022 - 20:05.


#101
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
Cateva imagini cu trepte in consola :

" Typical details of a Stair Case Cantilevering from the Side of a Wall "

Ideea e ca NU vreau scara flotanta .

Ci scara in zig-zag , adica treapta si contratreapta sint legate ( Slabless stairs - Saw Tooth Stairs ) , dar sustinerea structurii scarii e realizata din doua directii :

si in consola , din peretii din fier beton + sustinere axiala ( longitudinala ) din etrierii din fier de 8mm legati in forma de lant ( chain stair )

Adica , ambele sustineri contribuie la structura scarii : si armaturile din consola , dar si etrierii .

Cypress – Cantilevered concrete stair - Vancouver - STUDIO-TM
https://studio-tm.co...ionblog/?p=1754

Asa ceva as vrea , doar ca in loc de armarea de pe site-ul de mai sus , vreau armare cu etrieri la treapta si contratreapta ( asa cum se poate vedea in ultima imagine atasata ) + armarea cu armaturile din consola.

Ambele armari impreuna

Attached Files


Edited by luk2011, 12 June 2022 - 20:30.


#102
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
Pe contratreapta s-au montat armaturile din consola : 2 armaturi sus si 2 armaturi jos , asa cum se poate vedea si in imaginea atasata .

In imaginea " Stair_Types.jpg" se pot vedea cateva tipuri de scari in functie de tipul de sustinere a scarii :

eu as vrea sa combin impreuna : Cantilever + Longitudinally Supported Stair

adica sa aiba si sustinere in consola din lateralul scarii , dar si sustinere longitudinala , ambele sustineri sa contribuie la scara ( la Sectiunea 1-1 si 3-3 , asa cum se poate vedea in imaginea atasata . Chiar daca acolo apare zidarie de caramida , se poate face o diafragma din fier beton sau o grinda oblica cu sectiune inalta pentru a contracara torsiunea )

Attached Files


Edited by luk2011, 13 June 2022 - 12:53.


#103
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

luk2011 said:

Asa ceva as vrea , doar ca in loc de armarea de pe site-ul de mai sus , vreau armare cu etrieri la treapta si contratreapta ( asa cum se poate vedea in ultima imagine atasata ) + armarea cu armaturile din consola.

Ambele armari impreuna
E și mai bine pentru că se descarcă altfel/ mai bine forțele. Eu as alege varianta cu vang și trepte metalice pe care prinzi treapta de lemn. Ieși mai ieftin și fără bătăi de cap.

#104
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

 roman_roman, on 17 iunie 2022 - 17:53, said:

E și mai bine pentru că se descarcă altfel/ mai bine forțele. Eu as alege varianta cu vang și trepte metalice pe care prinzi treapta de lemn. Ieși mai ieftin și fără bătăi de cap.

Un exemplu de proiectare a scarii Slabless ( zig-zag ) care are : 2 podete de 1.4m si 9 contratrepte ( adica 8 trepte x 30cm ) se poate vedea in imaginile atasate .

Asa scrie in cartea asta ca daca podetul e sustinut din doua directii perpendiculare , la lungimea totala a scarii se considera doar o jumatate de podet .

Asta se poate vedea si in exemplul de calcul din imaginile atasate : L = 2 x 1.4/2 + ( 8 x 0.3 ) = 3.8m

hmin = L/28 = 3800mm/28 = 135mm , iar la calcule a considerat grosimea scarii de 125mm

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate