Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Pompe caldura AER-Aer, AER-Apa

* * * * - 19 votes
  • Please log in to reply
13442 replies to this topic

#4411
snake_32

snake_32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 24.08.2018

View Postlukian84sec, on 23 mai 2019 - 21:22, said:



Eu am avut într.o dimineața o avarie denumita incompatibilitate pompa de caldura datorata unei intreruperi de energie electricã de sub 1-2 secunde. De la ora 4-5 dimineața pânã la 9.30 a mers pe rezistenta pentru a.mi asigura temperatura solicitata în casa... Erau - 10-12 grade afara...nu am avut niciun stres...

Am vazut si eu la Nibe chestia asta , dar astia de la LG zic ei ca ar functiona pe compresor chiar daca ai pb cu un senzor in regim de avarie si ca daca pompa are pb cu o parte mecanica sa zic asa atunci ar functiona si pe rezistente,asa o prezinta pe site-ul lor,eram curios daca are cineva o astfel de pdc.

La nibe banuiesc ca pdc-urile sunt dotate standard cu rezistente .nu?
Chiar lukian ce retea folosesti pt pdc 220 sau 380 ?

#4412
snake_32

snake_32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 24.08.2018

View Postulise3223, on 23 mai 2019 - 21:10, said:

Buna seara. Interesant subiect, discutii tehnice si partial pasionale.
Nu am pompa de caldura, n-am inca nici teren, dar intentionez sa am unul si sa ridic o casa.
Pompa de caldura aer-apa mi se pare o solutie moderna, interesanta, ecologica, practica, necesara daca nu ai gaze prin apropiere. Si desigur, mi se pare o solutie mai ieftina initial decat o pompa de caldura apa-apa.
Intentionez sa am incalzire altfel decat in radiatoare. Initial m-am gandit la incalzire in pardoseala. Apoi am aflat ca prin pompa de caldura se poate realiza si racirea. De aici, se poate opta la IPAT (incalzire da, dar racirea nu prea merge), incalzire in pardoseala si racire in pereti/sau tavan; incalzire si racire in pereti (incalzirea in pereti se spune ca reduce costurile cu 12-15%, caci la pardoseala nu poti avea o temperatura care sa-ti arda talpile, parchetul sau gresia). Cred ca avand circuite diferite (pardoseala respectiv tavan/pereti) cresc costurile de montare, inclusiv automatizarea. Incalzire/racire in pereti mai are un incovenient: trebuie sa stii de la bun inceput amplasamentul mobilei.
Casa mi-as dori sa fie pe structura de lemn si ar trebui sa fie suficient de etansa. Prin urmare, ulterior ar trebui sa am si un sistem de ventilatie cu recuperare de caldura.
In final, costurile ar trebui sa fie reduse cu investitie in panou solar pentru acm si eventual un sistem combinat panouri fotovoltaice cu eoliana.
N-am pus cifrele pe hartie, mai este mult pana departe si este foarte posibil ca proiectele sa fie doar vise.
Revenind la pompe de caldura (aer-apa), pret, coeficient COP, sunt multe posibilitati si mai ieftine si mai scumpe. Alegerea ar trebui facuta in functie de raport dintre pret si performanta, despre fiabilitate, despre optiunile de firme de montaj/service, etc. Nu este o alegere usoara, fiecare vanzator isi lauda marfa, iar fiecare client minim satisfacut isi apara alegerea facuta.

Vezi ca incalzirea in pardoseala nu e chiar asa rentabila cum o spun toti.
O sa iti spun motivul pentru care eu la constructie noua nu am pus.
Investitia initiala este mult mare decat la radiatoare,polistiren,hidroizolatie,folie,teava, SAPA am scris asa ca e cea mai imp,pt ca iti trebuie ceva bun gen de la baumit alpha 2000 etc,finisajul gresie etc..sa fie cat mai eficienta.Trebuie sa stii unde pui mobila,paturile,la bucatarie unde pui frigiderul..etc
Am tras teava uponor prin pereti si radiatoare din aluminiu supradimensionate,numai la baie am otel portprosop.
M-am axat foarte mult pe izolatie,exterior,interior si geamuri.
Panoul solar l-am scos din calcul,unul cu 20 de tuburi vidate cu sistem cu tot si montaj ma ajungea undeva la 8000 de lei,nu isi merita investitia,in schimb imi iau unul la 1500 de lei am vazut pe la westech cu rezervor pe el.
Fotovoltaice aveam in cap si eu , la fel am renuntat pt nu sunt chiar asa eficiente pt consumatori medii ,pt iluminat da..sunt ok.
Mai studiaza si cel mai important gaseste persoanele care au deja sistemele pe care le vrei tu , asa vezi exact daca merita sau nu...asa am facut eu..Succes

Edited by snake_32, 24 May 2019 - 07:55.


#4413
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007
VVM are standard rezistenta back-up care variază în funcție de model... Eu am de 12kw
Unitatea ext este la 220v și VVM la 380v

#4414
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
pardoseala + pompa de caldura = investitii bune, confort si economie

panouri solare de apa calda sau panouri fotovoltaice = investitii care nu merita decat in anumite contexte

in general trebuie lucruri scumpe ca sa si reziste in timp, alea cu tuburi am vazut ca se duc naibii la prima grindina mai serioasa

#4415
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View Postalios24, on 22 mai 2019 - 11:48, said:

pai asta rezolva incalzirea.. dar apa calda ?
Acm panourile solare si pdc. Nu am avut nevoie de backup.
Mai mult m-am axat pe backup la alimentare, ups trifazic 30kva si generator diesel 16kva. Posted Image

#4416
snake_32

snake_32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 24.08.2018
Sa ne zici si cat ai platit pe ups ala trifazic , generatorul ala , panouri si pompa ce mai ai tu...si dupa aia fa un calcul impreuna cu ce consum lunar de electricitate ai tu sa vedem cand amortizezi banii aia ...daca ii amortizezi vreodata..
Pompa aia de la Nibe plus incalzire in pardoseala probabil ajungi la 60.000 de lei depinde de suprafata, pardoseala o folosesti doar iarna..in rest stai si te uiti la distribuitoarele alea degeaba ca primavara,vara,si putin din toamna iti tine rece gresia de pe jos,ca daca pui travertin mai bagi cel putin 10000 de lei, asa ca lasati-o mai moale ...
La -5 , -10 grade si innorat afara ai degeaba panourile alea...la +35 de grade vara iti mai si refuleaza ca incalzesc foarte tare...mai spuneti si aspectele astea..in rest sa aveti o zi buna..

#4417
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postsnake_32, on 24 mai 2019 - 07:53, said:

polistiren,
Oricum e bun, indiferent ce incalzire ai.

View Postsnake_32, on 24 mai 2019 - 07:53, said:

hidroizolatie
N-are treaba cu incalzirea in pardoseala.

View Postsnake_32, on 24 mai 2019 - 07:53, said:

folie
Un fleac.

View Postsnake_32, on 24 mai 2019 - 07:53, said:

SAPA
Sapa torni si la case cu calorifere.

View Postsnake_32, on 24 mai 2019 - 07:53, said:

iti trebuie ceva bun gen de la baumit alpha 2000
Gresit.

View Postsnake_32, on 24 mai 2019 - 07:53, said:

finisajul gresie etc..sa fie cat mai eficienta.
Poate sa fie la fel de bine si parchet, nu-i musai gresie.

View Postsnake_32, on 24 mai 2019 - 07:53, said:

Trebuie sa stii unde pui mobila,paturile,la bucatarie unde pui frigiderul..etc
Gresit.

1. Daca ai o casa care are nevoie de incalzire, atunci cea mai placuta varianta este incalzirea in pardoseala. Stratificarea temperaturii da senzatia de confort la temperaturi mai scazute decat la incalzirea cu calorifere.

2. IP functioneaza in mod natural la temperaturi joase ale agentului termic, ceea ce este foarte avantajos pentru PDC aer - apa.

3. In camerele cu suprafete mari (> 25 mp) e cam dificil de asigurat un confort termic uniform cu calorifere. E mult mai simplu cu incalzire in pardoseala.

#4418
snake_32

snake_32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 24.08.2018

View Postkolfleading, on 24 mai 2019 - 15:22, said:

Oricum e bun, indiferent ce incalzire ai.


N-are treaba cu incalzirea in pardoseala.


Un fleac.


Sapa torni si la case cu calorifere.


Gresit.


Poate sa fie la fel de bine si parchet, nu-i musai gresie.


Gresit.

1. Daca ai o casa care are nevoie de incalzire, atunci cea mai placuta varianta este incalzirea in pardoseala. Stratificarea temperaturii da senzatia de confort la temperaturi mai scazute decat la incalzirea cu calorifere.

2. IP functioneaza in mod natural la temperaturi joase ale agentului termic, ceea ce este foarte avantajos pentru PDC aer - apa.

3. In camerele cu suprafete mari (> 25 mp) e cam dificil de asigurat un confort termic uniform cu calorifere. E mult mai simplu cu incalzire in pardoseala.


sa imi spui si mie cum functioneaza frigiderul ala pe pardoseala incalzita, spune in baie unde pui cada ,sifon de pardoseala...ce temperatura folosesti in pompa de caldura cu parchet triplustratificat si cu alt gen de sapa care nu e pe baza de sulfat de calciu sa aibe conductivitate termica foarte buna..hidroizolatia se face sa nu ai condens intre placa de beton si sapa, nu esti obligat sa pui polistiren sub sapa daca nu ai incalzire in pardoseala,poti pune de 6mm sub parchet,polistirenul este importanta dar sub placa de beton care se pune pe un pat de pietris si armat cu plasa de buzau.o fi tu priceput pe aere conditionate,pompe de caldura etc...dar iti garantez ca pe partea asta de constructii sunt foarte bine informat si am vazut in practica tot ceea ce spun..

Edited by snake_32, 24 May 2019 - 18:00.


#4419
snake_32

snake_32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 24.08.2018
Si apropo confortul termic sta in izolatii,usi,ferestre..zidurile casei din ce sunt facute..reducerea puntilor termice..incalzesc lejereanu living de 30mp cu 2 radiatore de otel la o temperatura de 50-55 de grade Posted Image

Edited by snake_32, 24 May 2019 - 18:12.


#4420
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007

View Postlukian84sec, on 24 mai 2019 - 07:55, said:

VVM are standard rezistenta back-up care variază in funcție de model... Eu am de 12kw
Unitatea ext este la 220v și VVM la 380v

ca si completare:
- VVM320 are rezistenta back-up de 9kw care moduleaza in trepte de 1,33kw si un volum al boilerului de aprx 200 litri
- VVM310 are rezistenta back-up de 12kw care moduleaza in trepte de 1,33kw si un volum al boilerului de aprx 270 litri
- VVM500 nu stiu, deoarece eu am oscilat intre VVM310 si VVM320(m-am documentat si are 9kw care moduleaza in trepte de 1,33kw si un volum al boilerului de aprx 500 litri)

Rezistenta back-up poate fi limitata din meniul service la ce putere doreste fiecare...cand a fost pusa in functiune, inginerul mi-a recomandat sa o limiteze la 6kw...eu am zis ca este mai ok la 8kw sa am caldura suficienta in caz de forta majora...dar cred ca din toamna o sa o limitez la 6kw Posted Image
In meniu ai posibilitatea de a seta temperatura de la care nu mai doresti sa intre rezistenta in caz de nevoie...adica eu am facut setarea ca de la +5 grade in sus sa blocheze functionarea rezistentei(vezi attach)

dupa experienta de anul trecut, in afara de functionarea in regim de avarie datorata intreruperilor de energie, am constatat ca intra back-up-ul undeva dupa -13-15 grade, probabil datorita setarilor aiurea de a produce ACM la temp mare inclusiv noaptea si in momentele in care am stat cu usile/geamurile din living deschise, la temperaturi negative

fata de iarna trecuta a fost facut un update de soft care elimina acele incompatibilitati datorate intreruperilor scurte de energie electrica si am facut o alta setare la prepararea ACM sa imi produca intre 19.00-23.00 intre 48-52 grade si intre 23.00-19.00 intre 40-44 grade

Attached Files


Edited by lukian84sec, 24 May 2019 - 18:40.


#4421
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
- sa imi spui si mie cum functioneaza frigiderul ala pe pardoseala incalzita"" pai pardoseala incalzita nu trebuie sa depaseasca o anumita temperatura la suprafata, sa spunem 28-29 de grade Celsius; tu cam cit crezi ca este temperatura pardoselii vara?...."" .
- ce temperatura folosesti in pompa de caldura cu parchet triplustratificat """hmm, temperatura reiesita din proiectul meu/de la mine de acasa pentru parchetul mentionat este intre 36 si 39 grade Celsius""
- si cu alt gen de sapa care nu e pe baza de sulfat de calciu sa aibe conductivitate termica foarte buna.."" tot din proiect a reiesit o sapa obisnuita de nisip si ciment, aditivata corespunzator.""...

Mitsubishi Ecodan - Zubadan, are "" default"" optiunea de back up in caz de avarie, dupa caz, cu ajutorul compresorului, rezistentelor electrice sau combinat.....

Edited by laurentiu_florin, 24 May 2019 - 18:28.


#4422
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015

View Postsnake_32, on 24 mai 2019 - 17:30, said:




sa imi spui si mie cum functioneaza frigiderul ala pe pardoseala incalzita, spune in baie unde pui cada ,sifon de pardoseala...ce temperatura folosesti in pompa de caldura cu parchet triplustratificat si cu alt gen de sapa care nu e pe baza de sulfat de calciu sa aibe conductivitate termica foarte buna..hidroizolatia se face sa nu ai condens intre placa de beton si sapa, nu esti obligat sa pui polistiren sub sapa daca nu ai incalzire in pardoseala,poti pune de 6mm sub parchet,polistirenul este importanta dar sub placa de beton care se pune pe un pat de pietris si armat cu plasa de buzau.o fi tu priceput pe aere conditionate,pompe de caldura etc...dar iti garantez ca pe partea asta de constructii sunt foarte bine informat si am vazut in practica tot ceea ce spun..

Nu ești informat deloc, și am fãcut câteva case, și nu pe 'genunchi' cum e moda la noi!

Edited by froome, 24 May 2019 - 18:29.


#4423
snake_32

snake_32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 24.08.2018

View Postfroome, on 24 mai 2019 - 18:28, said:

Nu ești informat deloc, și am făcut câteva case, și nu pe 'genunchi' cum e moda la noi!

ba stiu ce vb...succes in continuare la casele alea bune facute de tine

View Postlaurentiu_florin, on 24 mai 2019 - 18:20, said:

- sa imi spui si mie cum functioneaza frigiderul ala pe pardoseala incalzita"" pai pardoseala incalzita nu trebuie sa depaseasca o anumita temperatura la suprafata, sa spunem 28-29 de grade Celsius; tu cam cit crezi ca este temperatura pardoselii vara?...."" .
- ce temperatura folosesti in pompa de caldura cu parchet triplustratificat """hmm, temperatura reiesita din proiectul meu/de la mine de acasa pentru parchetul mentionat este intre 36 si 39 grade Celsius""
- si cu alt gen de sapa care nu e pe baza de sulfat de calciu sa aibe conductivitate termica foarte buna.."" tot din proiect a reiesit o sapa obisnuita de nisip si ciment, aditivata corespunzator.""...

Mitsubishi Ecodan - Zubadan, are "" default"" optiunea de back up in caz de avarie, dupa caz, cu ajutorul compresorului, rezistentelor electrice sau combinat.....

ce treaba are temperatura pardoselii vara ?
Asteapta sa pui si in practica proiectul tau...pana acum totul este doar teoretic

#4424
zfrancisc

zfrancisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.01.2009
salutare , as vrea sa va intreb  la pompele de caldura vana de 4 cai este cu debit intern: <2000ml/min sau cu debit intern: <6000ml/min

am tot cautat dar nu am gasit raspuns :( . multumesc  

#4425
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
ce treaba are temperatura pardoselii vara ? "" pai tocmai iti spusesem in postul precedent care este temperatura pardoselli iarna cind este nevoie de incalzire in casa; vara, nu ai nevoie de incalzire, temperatura pardoselii poate fi cam aceeasi cu cea din iarna si frigiderul merge la fel de bine. poti cauta performantele frigiderului din specificatiile pentru zona pentru care a fost facut.""
Asteapta sa pui si in practica proiectul tau...pana acum totul este doar teoretic ""  proiectul meu merge de 5 ani, de la punerea in functiune......""

#4426
snake_32

snake_32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 24.08.2018

View Postlaurentiu_florin, on 24 mai 2019 - 18:55, said:

ce treaba are temperatura pardoselii vara ? "" pai tocmai iti spusesem in postul precedent care este temperatura pardoselli iarna cind este nevoie de incalzire in casa; vara, nu ai nevoie de incalzire, temperatura pardoselii poate fi cam aceeasi cu cea din iarna si frigiderul merge la fel de bine. poti cauta performantele frigiderului din specificatiile pentru zona pentru care a fost facut.""
Asteapta sa pui si in practica proiectul tau...pana acum totul este doar teoretic ""  proiectul meu merge de 5 ani, de la punerea in functiune......""

Ai facut vreo economie in energie electrica pana acum ? Spune si de curiozitate cat platesti factura la curent pe luna de iarna ..

#4427
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postsnake_32, on 24 mai 2019 - 17:30, said:

sa imi spui si mie cum functioneaza frigiderul ala pe pardoseala incalzita,
Fara nici o problema.

View Postsnake_32, on 24 mai 2019 - 17:30, said:

spune in baie unde pui cada ,sifon de pardoseala...
1. Este o prostie sa NU pui incalzire sub cada, asa ca intrebarea cu cada nu are nici un sens

2. Inainte de a turna sapa, indiferent ca ai sau nu ai incalzire in pardoseala,  trebuie sa pozitionezi traseele de canalizare din sapa, asa ca vei sti cu certitudine unde duci canalizarea pentru cada si unde se afla sifonul de pardoseala.

View Postsnake_32, on 24 mai 2019 - 17:30, said:

ce temperatura folosesti in pompa de caldura cu parchet triplustratificat si cu alt gen de sapa care nu e pe baza de sulfat de calciu sa aibe conductivitate termica foarte buna..
Temperatura este aia pentru care a fost dimensionata instalatia de incalzire. Daca instalatia e dimensionata corect, nu vei avea nevoie de mai mult de 45 C...si asta doar pentru 10% din sezonul de incalzire.
Nu ai nevoie nici de sapa pe baza de sulfat de calciu.
Daca nu ma crezi, mai studiaza putin. Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant, vei gasi chiar si aici pe forum multe exemple de LAMINAT FLOTANT cu folie sub el peste incalzirea in pardoseala si nu au fost probleme cu incalzirea.
Triplustratificat se pune lipit, cu adeziv, si rezulta o rezistenta termica totala mai mica decat la laminatul flotant.

View Postsnake_32, on 24 mai 2019 - 17:30, said:

hidroizolatia se face sa nu ai condens intre placa de beton si sapa,
Sub pardoseala neincalzita si care nu este hidroizolata ai sanse MAI MARI sa se faca condens.

View Postsnake_32, on 24 mai 2019 - 17:30, said:

nu esti obligat sa pui polistiren sub sapa daca nu ai incalzire in pardoseala,poti pune de 6mm sub parchet,
Indiferent de instalatia de incalzire, faci o foarte mare gresala daca pui doar 6 mm sub parchet.

View Postsnake_32, on 24 mai 2019 - 17:30, said:

polistirenul este importanta dar sub placa de beton
Gresit.
Am verificat si cu calcule si cu simulari si efectul izolatiei de deasupra de placa este mai semnificativ decat efectul izolatiei de sub placa de beton.

View Postsnake_32, on 24 mai 2019 - 17:30, said:

iti garantez ca pe partea asta de constructii sunt foarte bine informat
Iti garantez ca nu-i asa.


View Postsnake_32, on 24 mai 2019 - 18:12, said:

incalzesc lejereanu living de 30mp cu 2 radiatore de otel la o temperatura de 50-55 de grade
Da, incalzesti, dar distributia si stratificarea temperaturilor este mai confortabila la incalzirea in pardoseala decat la calorifere.
Cu incalzire in pardoseala nu ar trebui sa ai nevoie de mai mult de 45 C, si asta pentru perioade scurte.
In mod normal, instalatiile tipice de incalzire in pardoseala pot sa acopere necesarul termic cu 35 C pentru vreo 90 % din sezonul de incalzire.

Edited by kolfleading, 24 May 2019 - 19:20.


#4428
snake_32

snake_32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 24.08.2018

View Postkolfleading, on 24 mai 2019 - 19:18, said:

Fara nici o problema.


1. Este o prostie sa NU pui incalzire sub cada, asa ca intrebarea cu cada nu are nici un sens

2. Inainte de a turna sapa, indiferent ca ai sau nu ai incalzire in pardoseala,  trebuie sa pozitionezi traseele de canalizare din sapa, asa ca vei sti cu certitudine unde duci canalizarea pentru cada si unde se afla sifonul de pardoseala.


Temperatura este aia pentru care a fost dimensionata instalatia de incalzire. Daca instalatia e dimensionata corect, nu vei avea nevoie de mai mult de 45 C...si asta doar pentru 10% din sezonul de incalzire.
Nu ai nevoie nici de sapa pe baza de sulfat de calciu.
Daca nu ma crezi, mai studiaza putin. Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant, vei gasi chiar si aici pe forum multe exemple de LAMINAT FLOTANT cu folie sub el peste incalzirea in pardoseala si nu au fost probleme cu incalzirea.
Triplustratificat se pune lipit, cu adeziv, si rezulta o rezistenta termica totala mai mica decat la laminatul flotant.


Sub pardoseala neincalzita si care nu este hidroizolata ai sanse MAI MARI sa se faca condens.


Indiferent de instalatia de incalzire, faci o foarte mare gresala daca pui doar 6 mm sub parchet.


Gresit.
Am verificat si cu calcule si cu simulari si efectul izolatiei de deasupra de placa este mai semnificativ decat efectul izolatiei de sub placa de beton.


Iti garantez ca nu-i asa.



Da, incalzesti, dar distributia si stratificarea temperaturilor este mai confortabila la incalzirea in pardoseala decat la calorifere.
Cu incalzire in pardoseala nu ar trebui sa ai nevoie de mai mult de 45 C, si asta pentru perioade scurte.
In mod normal, instalatiile tipice de incalzire in pardoseala pot sa acopere necesarul termic cu 35 C pentru vreo 90 % din sezonul de incalzire.

eu sunt sigur ca tu nu ai turnat niciodata o sapa si nici pozitionat canalizare in sapa sau sifon de pardoseala..impreuna cu teava de incalzire...dar lasand la o parte toate chestiile astea nu mai stau sa ma contrazic ...dar ca sa stii pt tine asa sub placa de beton se pune in special polistiren extrudat de min 5 cm si o folie  tocmai ca betonul sa nu absoarba umezeala  care provine din pamant,chiar daca pui alt polistiren si torni sapa peste el tot pui un 6mm peste sapa sub parchet...
toate lucrurile astea le-am vazut si facut la casa .
Daca nu ai si izolatie interioara foarte buna incalzirea ta de 35 de grade nu mai are nici o economie pt ca functioneaza non stop,o opresti se raceste si repede in casa.
Cu parchet laminat si folie peste pardoseala incalzita, poate parchet d-ala foitza de 5mm de 10mm in niciun caz.Chiar sunt curios ce temp folosesc si ce economii fac la facturile de energie..
Si ca sa stii ca stratificatul cu adeziv este cam cea mai buna varianta de parchet pe incalzire.

Edited by snake_32, 24 May 2019 - 19:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate