Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pompe caldura AER-Aer, AER-Apa

* * * * - 19 votes
  • Please log in to reply
13390 replies to this topic

#4393
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006

View Postlukian84sec, on 17 mai 2019 - 15:47, said:

Probabil la o PDC monobloc era puțin probabil sa întâlnești problema asta...ma gandesc

eh sunt si la monobloc riscurile de inghet daca nu ai antigel pana in unitatea externa si ramai fara curent vreo 2-3 zile

la noi daca alimentam numai automatizarea nibe cu un ups sau un generator, aceasta tine pompa de circulatie in avarie pt a preveni inghetul, chiar daca unitatea externa nu este alimentata

mi-a zis-o instalatorul, cand il tot intrebam ce se intampla daca raman mai multe zile fara curent si nu am antigel in circuit

#4394
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 19.12.2009

View Postalios24, on 17 mai 2019 - 19:52, said:



eh sunt si la monobloc riscurile de inghet daca nu ai antigel pana in unitatea externa si ramai fara curent vreo 2-3 zile

la noi daca alimentam numai automatizarea nibe cu un ups sau un generator, aceasta tine pompa de circulatie in avarie pt a preveni inghetul, chiar daca unitatea externa nu este alimentata

mi-a zis-o instalatorul, cand il tot intrebam ce se intampla daca raman mai multe zile fara curent si nu am antigel in circuit

Nu numai la Nibe. Si eu pot tine controlerul si pompele pe UPS, în cazul unor pene lungi de curent. Dar rămâne sfânt glicolul, în pompa monobloc.

#4395
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
asta e de bine, mi se pare o solutie de avarie extrem de buna in cazul pompelor monobloc unde nu ai antigel prin instalatie.

#4396
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Problema e la multitudinea de firme care le vând si cred că știu să le si pună în funcțiune

#4397
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007
La mine punerea in funcțiune a fost făcută de către firma montatoare și un inginer de la Trust a venit la cateva săptămani pentru a verifica lucrarea și pentru a acorda note firmei montatoare, un update de soft și cateva setari

Multi montatori de aere condiționate au impresia ca sunt șefi și pe pompe de caldura

Edited by lukian84sec, 19 May 2019 - 12:29.


#4398
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
eu am vazut ca astia care mi-au montat-o aveau niste scheme si grafice si tot felul de liste unde se tot uitau sa nu le scape ceva.. toate cu sigla celor de unde am cumparat

deci montatorul face si el treaba, dar daca importatorul sau cel care le vinde nu prea ofera suport... e trist

romstal e o firma mare (cea mai mare din tara), si vinde tot felul de marci de pompe, imi imaginez ca sunt tare "eficienti" cu fiecare montaj.
e ca atunci cand te duci intr-un service auto multi-marca... baietii repara de la loganuri la mercedes-uri S... o fi avand toate motor, cutie si roti, dar fiecare marca are tehnologia ei, si nu ai cum sa repari eficient un mercedes, bmw.. etc.. avand cunostiinte de logan :D

#4399
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
În general firmele mari subcontracteaza diverse lucrări. E perfect posibil ca instalarea să nu fi fost făcută de romstal.

#4400
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007
https://www.trust-ex...nger-sau-demon/
Un articol interesant despre supradimensionarea PDC și rezistenta aditionala

#4401
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
adica logica suedezilor este sa-ti ofere pompe cat necesarul si cu aditional care sa mearga numai in puncte critice

decat sa-ti supradimensioneze pompa si sa mearga mai mult on/off

#4402
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Ce câștigi pe o parte, pierzi pe alta. Si pompele noi au putere modulabila, nu trebuie să meargă la maxim in regim on off.

#4403
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
te referi la inverter, si cam toate aer-apa care se respecta au asa ceva

dar chiar si asa, daca tu ai casa de 100mp, bine izolata si cu pardoseala, si iti tragi o pompa de 12-14-16kW... va avea multe on/off-uri din cauza ca e prea mare

eu am 12kW la aprox 200mp bine izolat, pe radiatoare chiar :)

#4404
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
14kw/280mp... :)

#4405
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
super, stai bine si tu cu izolatia ;)

ai ceva backup ? in caz ca nu mai merge compresorul evident

#4406
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu a fost cazul până acum. Mai sunt 3 clime folosite preponderent pentru răcire, panouri solare acm si aeroterme ceramice in cazuri nasoale

#4407
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
pai asta rezolva incalzirea.. dar apa calda ?

eu mi-am pus o rezistenta de 3kW in puffer anul trecut ca solutie de backup, si pt radiatoare, si pt boilerul de apa calda
ce-i drept nici eu n-am folosit-o pana acum, dar macar stau linistit ca e ceva acolo de backup

#4408
snake_32

snake_32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 24.08.2018
Ca tot se vorbeste de sistemul backup , am vazut ca LG Therma V se poate folosii in regim de avarie gen daca ai pb cu un senzor iar daca este o pb mai grava are rezistente.Are cineva experienta cu pompa asta de la LG ? Instalator, user chiar si de aer conditionat.

Edited by snake_32, 23 May 2019 - 08:36.


#4409
ulise3223

ulise3223

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.02.2009
Buna seara. Interesant subiect, discutii tehnice si partial pasionale.
Nu am pompa de caldura, n-am inca nici teren, dar intentionez sa am unul si sa ridic o casa.
Pompa de caldura aer-apa mi se pare o solutie moderna, interesanta, ecologica, practica, necesara daca nu ai gaze prin apropiere. Si desigur, mi se pare o solutie mai ieftina initial decat o pompa de caldura apa-apa.
Intentionez sa am incalzire altfel decat in radiatoare. Initial m-am gandit la incalzire in pardoseala. Apoi am aflat ca prin pompa de caldura se poate realiza si racirea. De aici, se poate opta la IPAT (incalzire da, dar racirea nu prea merge), incalzire in pardoseala si racire in pereti/sau tavan; incalzire si racire in pereti (incalzirea in pereti se spune ca reduce costurile cu 12-15%, caci la pardoseala nu poti avea o temperatura care sa-ti arda talpile, parchetul sau gresia). Cred ca avand circuite diferite (pardoseala respectiv tavan/pereti) cresc costurile de montare, inclusiv automatizarea. Incalzire/racire in pereti mai are un incovenient: trebuie sa stii de la bun inceput amplasamentul mobilei.
Casa mi-as dori sa fie pe structura de lemn si ar trebui sa fie suficient de etansa. Prin urmare, ulterior ar trebui sa am si un sistem de ventilatie cu recuperare de caldura.
In final, costurile ar trebui sa fie reduse cu investitie in panou solar pentru acm si eventual un sistem combinat panouri fotovoltaice cu eoliana.
N-am pus cifrele pe hartie, mai este mult pana departe si este foarte posibil ca proiectele sa fie doar vise.
Revenind la pompe de caldura (aer-apa), pret, coeficient COP, sunt multe posibilitati si mai ieftine si mai scumpe. Alegerea ar trebui facuta in functie de raport dintre pret si performanta, despre fiabilitate, despre optiunile de firme de montaj/service, etc. Nu este o alegere usoara, fiecare vanzator isi lauda marfa, iar fiecare client minim satisfacut isi apara alegerea facuta.

#4410
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007

View Postsnake_32, on 23 mai 2019 - 08:35, said:

Ca tot se vorbeste de sistemul backup , am vazut ca LG Therma V se poate folosii in regim de avarie gen daca ai pb cu un senzor iar daca este o pb mai grava are rezistente.Are cineva experienta cu pompa asta de la LG ? Instalator, user chiar si de aer conditionat.

Eu am avut într.o dimineața o avarie denumita incompatibilitate pompa de caldura datorata unei intreruperi de energie electrică de sub 1-2 secunde. De la ora 4-5 dimineața până la 9.30 a mers pe rezistenta pentru a.mi asigura temperatura solicitata în casa... Erau - 10-12 grade afara...nu am avut niciun stres...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate