Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Ce sistem audio aveti? ( poze + comentarii )

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
8579 replies to this topic

#8533
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Eu am luat acu vreo cativa ani de prin Leroy . Am pus o structura din aia pt rigips cu profile din tabla la vreo 5-10 cm de perete. In loc de rigips( se gaseste si din asta pt izolatii acustice) am pus osb.

#8534
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Moamaaa, am niste fantezii cu 2 PA Yamaha Dbr10 (am unul pe terasa), stereo in casa (imi trebuie ceva preamp, mixer) + room correction ala ieftin Ik Multimedia Studio cu Arc4. Suna bine rau Dbr10, prea bine pt terasa. Pentru un spatiu mare gen cabana, pensiune, la interior cred ca rupe ce zic eu.

#8535
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"imi trebuie ceva preamp, mixer"
Ca mixer recomand Allen Heath Zed 10.
Au cel mai bun headroom din cate am testat, peste yamaha , soundcraft, ssl . Nu avem ce discuta de Behringer cand vorbim de cele enumerate mai sus .
La Zed 6 , cel mai mic nu ai corectie pe medi, zed 10 rupe la corectie .
Seria ZedI este pentru inregistrari mai mult , are reglaj mediu dar nu si in gama dorita de frecventa ceea ce la auditie conteaza enorm .
Pe langa reglajele de rigoare, castigul mare de semnal, headroom extraordinar au sunet cald , te unge la suflet , un sunet "rotund" care e rar in aceasta gama de pret mai au si  intrarea directa pc prin usb de la seria 10 in sus .

Daca doresti sa le studiezi recomand sa deschizi fisa tehnica pdf de pe site-ul mama , pe pagina lor este foarte slaba descrierea , mai gasesti discutii pe thomann .

Zed 10 gasesti pe zeedo shop , retur marfa de la un amic de-al meu care avea nevoie de mai multe intrari si a luat 14-le . Aparatul e nou, netestat , se poate lua linistit si are inca pret ok la 1300 lei .

Zed FX este seria cu "zgomote" pentru microfon, alte diferente nu exista , pentru auditie muzica sunt bani aruncati

Edited by ldpe, 16 March 2024 - 20:53.


#8536
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 26.03.2013
Salutare, nu ma pricep la audio, dar am un reciever antic primit cadou de la cineva, Onkyo TX-SV535 si il folosesc pana o sa imi cumpar un reciever mai nou pt a da sunet in niste boxe Polk. 2 boxe de raft S20E, una centrala S35e si doua incastrabile RC65i.
Recieverul nu mai are telecomanda si am pus un Transmitator si Receptor Audio Bluetooth TaoTronics ca sa pot sa pun muzica wifi de pe telefon prin aceste boxe.
Mai am un tv LG OLED OLED55C22LB (Dolby Atmos, AI Acoustic Tuning, Bluetooth Surround Ready,Sound Share, AI Sound Pro, Clear Voice Pro, Tv Sound Mode Share e-ARC) pe care doresc sa il conectez la aceste boxe, doar ca nu stiu cum. De la tv singurul cablu care ajunge la reciever e un Cablu A+ HDMI 1.4V, CV-HDMI3, tata-tata, 4k, Ethernet. Nu pot sa duc alt cablu pt ca tv-ul este pus pe un semineu prin care am tras deja cablurile.
Intrebare, imi puteti recomanda un adaptor de la HDMI tata la ceva cu care sa ma conectez la acest reciever?

Attached Files



#8537
trilogy

trilogy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.06.2009
Poti folosi un extractor de sunet, le gasesti cu zecile pe Emag, ceva de genul https://www.emag.ro/..._medium=android

#8538
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 26.03.2013

View Posttrilogy, on 19 martie 2024 - 20:11, said:

Poti folosi un extractor de sunet, le gasesti cu zecile pe Emag, ceva de genul https://www.emag.ro/..._medium=android
Ok, si de la extractorul ala la reciever ce cablu trebuie si unde se baga in reciever?
Nu ma pricep la conexiuni audio Posted Image

#8539
trilogy

trilogy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.06.2009
Iti trebuie un cablu RCA, il legi la intrarea de CD

https://www.emag.ro/..._medium=android

Edited by trilogy, 20 March 2024 - 14:27.


#8540
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Exact receiverul ala l-am avut si eu pe vremuri. De fapt e un amplituner cu surround. Merge foarte bine in modul stereo.
Nu sfatuiesc utilizarea configuratiei surround. Emuleaza doar surround din stereo.
TV-ul ala OLED nu are si iesire optica? Se poate folosi si un convertor optic/2xRCA. Nu neaparat extractor HDMI.

Edited by edigee, 20 March 2024 - 16:43.


#8541
trilogy

trilogy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.06.2009
Probabil ca are, da a zis "Nu pot sa duc alt cablu pt ca tv-ul este pus pe un semineu prin care am tras deja cablurile."

#8542
bluerayyo

bluerayyo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 21.11.2020
tv samsung
wiim pro plus streamer sau dac
emotiva basx a300
wharfedale 250 si cabasse mc 170
sufragerie de bloc de 3m*5m , pereti de beton
nimic de comentat ,doar ca as vrea sa incerc si monoblocurile de la emotiva A1
merita monoblocuri in loc de power amp?e vreo diferenta si unde? sau poate un power amp mai bun e maiok decat 2 mono mai slabute, asa k astea ? ceva pareri din partea celor care au facut comparatii....stiu ca cea mai buna solutie e sa le cumpar sa le probez si daca nu e ce trebuie sa le returnez.....

#8543
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 26.03.2013

View Postedigee, on 20 martie 2024 - 16:40, said:

Exact receiverul ala l-am avut si eu pe vremuri. De fapt e un amplituner cu surround. Merge foarte bine in modul stereo.
Nu sfatuiesc utilizarea configuratiei surround. Emuleaza doar surround din stereo.
TV-ul ala OLED nu are si iesire optica? Se poate folosi si un convertor optic/2xRCA. Nu neaparat extractor HDMI.
Pot sa duc un cablu nou, optic, de la reciever la tv, dar se va vedea peste semineu acum si nu vreau asta, cablurile din spatele tv-ului le-am tras prin interiorul carcasei semineului, printre placile de silicat, printr-un canal dedicat prin care nu mai pot sa trag alte cabluri.
Am comandat extractorul recomandat de trilogy, l-am gasit pe temu la 53 lei cu transport inclus, la emag era 120 + transport.
Mie imi place mult recieverul asta, se aud foarte bine boxele astea polk, nici nu simt nevoia sa mai pun si un subufer, au bas suficient boxele de raft si cea centrala. Problema e ca a apasat copilul pe niste butoane la reciever si nu mai aud boxa centrala, desi pe ea iesea cel mai tare sunetul. Nici boxele din spate, cele incastrate nu se mai aud, desi inainte se auzeau, dar mult mai incet decat boxele din fata. Oricum nu se auzea vocea prin ele, doar muzica de fundal.
Or fi niste setari pe care nu le stiu la reciever, sau or fi limitari pentru ca e prea vechi, din 98 sau de cand o fi modelul asta.
Pana o sa cumpar un reciever mai nou 5.1, anul asta sau urmatorul, o sa raman cu asta si cu sunetul in doua boxe, sau poate reusesc sa il fac sa se auda si cu celelalte boxe. Vad si cu extractorul ala ce sunet o sa scoata din tv.

Attached Files



#8544
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Monoblocurile iti asigura separarea intre canale mai buna, daca e cazul si putere mai multa, alimentare separata. La acelasi volum nu ai avea ce sa simti in plus.

La 1000 euro monoblocurile alea, poti incerca alte solutii monobloc gen Fosi Audio, Aiyima la bani mult mai putini.



#8545
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Receiver din ala Onkyo am avut si eu in anii 90, are un sunet foarte specific, solid, autorita,r cu bas elastic, pufos, fara contur, medii calde rotunjite si inalte soft, cristaline, fara urma de agresivitate.
Suna asa placut "easy on ear" dar foarte diferit de generatiile actuale de receivere care sunt mult mai rapide, crisp, rezolute, precise.

#8546
trilogy

trilogy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.06.2009

 Bottecchia, on 20 martie 2024 - 21:09, said:


Problema e ca a apasat copilul pe niste butoane la reciever si nu mai aud boxa centrala, desi pe ea iesea cel mai tare sunetul. Nici boxele din spate, cele incastrate nu se mai aud, desi inainte se auzeau, dar mult mai incet decat boxele din fata. Oricum nu se auzea vocea prin ele, doar muzica de fundal.

Vezi ca sunt 3 butoane "Surround Mode" (in partea stanga sub display), primul buton ii By-Pass, el face ca tot ce intra (sunet) sa iasa doar pe boxele frontale. Incearca sa apesi pe el sa vezi daca se dezactiveaza sau apasa pe Dolby Pro Logic.

Edited by trilogy, 21 March 2024 - 13:00.


#8547
oldcalin

oldcalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2006
Bună ziua,
Am cumpărat un Network Audio Players (Marantz M-CR612), și am vrut să conectez aplicația Deezer HiFi la acest player prin aplicația HEOS, din păcate prin aplicația HEOS, Deeezer HiFi ajunge doar la nivelul de calitate MP3 384 kbps.
E cineva care ar putea să-mi spună cum aș putea conecta un iPad la acest player pentru a duce semnal de înaltă fidelitate din Deezer? Presupun că sunt două modalități: 1. printr-un cablu de la ieșirea de căști a tabletei la intrarea analogică a receiverului , 2. să cumpăr un DAC (Amplificator / DAC) cu intrare pe lightning de la tabletă și cu ieșire pe fir către intrarea analogică a receiverului. Posibil ca a doua variantă să fie bună (de ex. cu Fiio KA1 Lightning MQA).
Poate să-mi cineva dacă va merge?
Mulțumesc!

#8548
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Streamerul are specificatii HIRES ?

#8549
oldcalin

oldcalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2006

View Postoverseas, on 29 martie 2024 - 11:36, said:

Streamerul are specificatii HIRES ?

Streamerul? te referi la Marantz M CR612, eu înțeleg că e de înaltă rezoluție. https://www.marantz....612/MCR612.html

#8550
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Cd, wma, mp3. Niciuna nu se incadreaza la hires.

Oricum nu stiu cat conteaza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate