Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Ce sistem audio aveti? ( poze + comentarii )

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
8579 replies to this topic

#1369
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postmartonica, on 20 noiembrie 2018 - 09:35, said:

taiwan ,china,acelasi lucru

Nu, Taiwanul este o tara superdezvoltata economic si supertehnologizata. Nu merita sa faci porcarii acolo, pentru ca nu ai cum sa le scoti ieftin.

#1370
martonica

martonica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 12.02.2018
Imi aduc aminte de o replica intr un film:(armageddon).
American components...Rusian components...ol is made in taiwan.
Cu banii care i a aruncat pe acele boxe,putea sa si cumpere boxe mai de calitate, gen:Sonus Faber,Harbeth,Dynaudio si multe altele facute in house...
Bine, acum sa nu se inteleaga ca boxele sant praf...dar se putea mult mai bine la aceeasi bani.
Dar cel mai important este sa i placa lui,tot ce se discuta aici este subiectiv nu trebuie luat ca si ofensa,este doar parerea mea.Posted Image

#1371
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
De ce crezi ca niste boxe de podea ale marcilor enumerate de tine, cu un gabarit similar si un pret identic, ar suna mai bine decat acestea?

Concret, ce anume din sunetul acelor boxe putea sa fie mai bun, comparat cu boxe similare ca gabarit si pret?

Asa remarci de genul cumpara VW ca e marca trainica, nu au nicio valoare. Fa o comparatie directa intre doua produse concrete sa vedem ce iese!

Edited by razor01, 20 November 2018 - 13:16.


#1372
martonica

martonica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 12.02.2018
Nu, Taiwanul este o tara superdezvoltata economic si supertehnologizata. Nu merita sa faci porcarii acolo, pentru ca nu ai cum sa le scoti ieftin.
razor 01;Toata asia(mai putin Japonia) face rabat de la calitate,de accea unele mari companii au ales sa si mute catrafusele acolo,costuri de productie scazute=profit mai mare.
Doar ca nu au luat in calcul impactul economic...deviza:mult si prost.
Calitate fara costuri nu exista...

Edited by martonica, 20 November 2018 - 13:21.


#1373
duncan26

duncan26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.09.2012
TSMC - Taiwan
https://en.m.wikipedia.org/wiki/TSMC

#1374
martonica

martonica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 12.02.2018
Pentru ca le am ascultat pe toate,si chiar o parte din ele le am detinut pe parcursul timpului...am spus si repet:este doar parerea mea.

#1375
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postmartonica, on 20 noiembrie 2018 - 13:15, said:

Toata asia face rabat de la calitate

Nici sa rad nu pot de o asemenea afirmatie.

View Postmartonica, on 20 noiembrie 2018 - 13:17, said:

Pentru ca le am ascultat pe toate,si chiar o parte din ele le am detinut pe parcursul timpului...am spus si repet:este doar parerea mea.

Tocmai de aceea astept o comparatie directa intre acest model de la Wharfedale si ceva similar de la marcile enumerate de tine.

Edited by razor01, 20 November 2018 - 13:20.


#1376
martonica

martonica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 12.02.2018
Si cum te pot ajuta eu sa faci o comparatie directa cu ce spui mai sus?sti si tu ca este imposibil...
Este vb doar de calitatea sunetului si nimic mai mult...

#1377
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 19.06.2018
Deci sa intelegem ca chestiile astea se produc manual si nemtii sau italienii au traditia din tata in fiu precum ceasornicarii elvetieni. Probabil ca e greu tare sa pui masina la treaba sau poate aerul din China nu e favorabil tehnologiei precum cel din Europa. Sau kimonoul japonez are o energie care se transfera produsului. Atat timp cat omul nu strange nicio piulita ci doar da comenzi robotului, nu conteaza unde se face.

Ar  trimite si producatorii europeni de boxe fabricile in China dar cifra de afaceri e prea mica pentru relocare. Sau piata este exclusiv europeana si sunt taxe suplimentare. E mai ieftin sa le faca aici, calitatea ar fi aceeasi.

#1378
martonica

martonica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 12.02.2018
Deja santem total of topic si nu are rost sa continuam...daca parerile nu se accepta aici,asta e....

#1379
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007

View Postmartonica, on 20 noiembrie 2018 - 15:08, said:

Deja santem total of topic si nu are rost sa continuam...daca parerile nu se accepta aici,asta e....
Poate reusesti sa pui poze, sa fim on topic, mai micsoreaza-le

#1380
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Se accepta parerile diferite, sunt chiar binevenite, cu conditia sa fie pareri, nu chestiuni scrise la misto. Mie mi se pare greu de crezu ca cineva care a ascultat atatea sisteme scumpe nu poate scrie cateva randuri despre ce nu suna cum trebuie la acele Wharfedale. Eu nu le-am ascultat si nici nu am buget pentru ele, dar daca vreodata voi fi in postura sa cumpar asemenea boxe, sa stiu si eu la ce sa fiu atent.

#1381
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View Postrazor01, on 20 noiembrie 2018 - 13:12, said:

De ce crezi ca niste boxe de podea ale marcilor enumerate de tine, cu un gabarit similar si un pret identic, ar suna mai bine decat acestea?

Concret, ce anume din sunetul acelor boxe putea sa fie mai bun, comparat cu boxe similare ca gabarit si pret?

Asa remarci de genul cumpara VW ca e marca trainica, nu au nicio valoare. Fa o comparatie directa intre doua produse concrete sa vedem ce iese!

Cum nu are nicio valoare ? Daca compari Dacia cu VW  ce ti-ai cumpara daca masinile au aceeasi greutate si aceeasi marime ? Asa e si in cazul asta daca comparam Wharfedale cu Sonus Faber,Harbeth,Dynaudio , sa nu mai vorbesc de faptul ca Electrocompaniet ar face pereche mai buna cu Sonus Faber sau Harbeth (dupa gusturile mele).

#1382
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu ai inteles substratul acelei intrebari. Eram curios ce boxe de dimensiunile acelea face Harbeth , de exemplu, care sa coste cat aceste Wharfedale. Repet, vorbim de boxe mari capabile sa miste mult aer, nu comparam cu boxe de raft sau cu boxe de podea cu difuzoare middbass de 13 cm.

Stai linistit ca un vw care sa coste in magazin 8000 de euro cu tot cu taxe nu o sa fie mai bun decat un Logan. Eu as putea sa pariez ca este exact invers.

Edited by razor01, 20 November 2018 - 17:09.


#1383
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View Postrazor01, on 20 noiembrie 2018 - 17:06, said:

Nu ai inteles substratul acelei intrebari. Eram curios ce boxe de dimensiunile acelea face Harbeth , de exemplu, care sa coste cat aceste Wharfedale. Repet, vorbim de boxe mari capabile sa miste mult aer, nu comparam cu boxe de raft sau cu boxe de podea cu difuzoare middbass de 13 cm.

Stai linistit ca un vw care sa coste in magazin 8000 de euro cu tot cu taxe nu o sa fie mai bun decat un Logan. Eu as putea sa pariez ca este exact invers.

Sincer am treburi mai importante de rezolvat decat sa stau sa caut ce boxe de la Harbeth corespund constructiv  cu boxele Wharfedale, probabil ca daca exista sigur vor avea pretul mai mare decat Wharfedale . Cat despre boxe mari vs boxe "mici" iti pot spune ca boxe de la marci de prestigiu presteaza mai bine pe joase  ca boxele marcilor comerciale ce au difuzoarele mai mari in diametru. Pentru exemplificare mergi si asculta o pereche de Dynaudio Contour in comparatie cu ce boxe vrei tu, ce au difuzorul dublu ca diametru .

#1384
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Cine stie, or fi gasit ei o solutie magica sa eludeze principiile fizicii.

#1385
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View Postrazor01, on 20 noiembrie 2018 - 17:58, said:

Cine stie, or fi gasit ei o solutie magica sa eludeze principiile fizicii.
Macar te poti uita pe internet cum sunt construite difuzoarele si asa iti poti imagina cum functioneaza, poate asa realizezi ce coloana de aer pot misca difuzoarele respective ...nu e o solutie magica ci una constructiva, e rezultatul cercetarilor pe care le fac cei de la Dynaudio .

https://www.dynaudio...dspeaker-driver

Edited by titoo, 20 November 2018 - 18:23.


#1386
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,672
  • Înscris: 10.10.2011
au venit boxele noi. asadar acum sistem eu yamaha cd-s300, yamaha rx 797 ca preamp, yamaha cx630 power amp, wharfedale diamond 11.5 :D suna fff bine , merita banii

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate