Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Avantaje sterilizare

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#19
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
ce treaba are sterilizarea cu comportamentul animalului? cel mult la masculi se pot observa schimbari in bine, nu mai sunt agresivi, nu mai marcheaza teritoriul, nu mai musca...dar in niciun caz nu se poate considera ca "nu mai au chef de nimic". cat despre femele...numai bine le poate face! trec prin adevarate chinuri cand sunt "in calduri", n-ai cum sa te bucuri cand le vezi cum fac in perioada aia...plus riscul de a se imbolnavi in timp de la atatea episoade "neconsumate" sau si mai rau, stopate cu celebrele "contraceptive" pentru animale.

pisica mea este sterilizata tot de 2 luni. este f vioaie, extrem de activa, se joaca ore in sir seara cu noi, topaie de nebuna prin casa si intai obosim noi si ea tot s-ar juca.
daca nu era sterilizata, fix in perioada asta era in calduri, nu ar fi mancat cum trebuie, se freca de orice prin casa, mieuna ciudat nopti in sir plangand dupa motani, blanita i se matuia...mai vrei?

#20
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006

 adrianatoma, on Mar 25 2009, 09:59, said:

pisica mea este sterilizata tot de 2 luni.
Ale noastre de aproape doi ani si inca ma dispera cu "crosul tineretului" pe care-l fac in fiecare seara si dimineata in zori, cu startul din baie si finish-ul in fundu' balconului, unde-si predau stafeta una alteia si-o iau da capo.
Aia mica cel putin (mica pt. ca e lesinata de slaba, ca altfel sunt de-un leat) e de-a dreptu' isterica cand o loveste strechea si are chef de joaca. Ciufuleste un soarece de plus de-i zboara blana in toate directiile (asta cand nu-l haitueste pe frati-su', sa-i smulga o juma de ureche).
Asa ca "nu mai au chef de nimic" nu se aplica nici in cazul alor noastre. Poate doar ca nu mai au chef sa o ia pe perdele in sus, ceea ce e de bine si fara legatura cu sterilizarea, clar! :D

#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am aflat de avantajele sterilizarii cand am adoptat o maidaneza si am decis sa fac ce e mai bine pt ea. Am sterilizat-o la 6 luni si nu regret. S-a refacut bine dupa operatie. In urmatoarele 2 luni nu s-a ingrasat. Fiind caine de curte, nu stau cu grija ca se imperecheaza aiurea. Nu vreau sa se chinuiasca cu 2 randuri de pui pe an, dupa aia ce fac, omor puii !? Plus ca ma incred in studiile anglo-saxone despre beneficiile pe termen lung. E tragica situatia la tara, unde oamenii ajung sa impuste catelele decat sa le sterilizeze.

#22
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Si matza mea e sterilizata tot de vreo 2 ani si ceva. Avea vreo 4-5 luni pe-atunci si a intrat in calduri. Nu credeam ca se intampla la o varsta atat de frageda, asa ca m-am speriat corespunzator ("a paralizat pisica!!! o doare ceva!!! :crybaby:") si am sunat veterinarul, care a chemat-o la taiat.
Nu mi s-a parut deloc schimbata. Si acum se tureaza zilnic, desi e pisica in toata firea, e activa, curioasa...

Eu am trecut printr-o experienta neplacuta cu catelusa mea - nu am sterilizat-o si pe la 7-8 ani a facut piometru, care s-a rezolvat cu operatie. Dar numai eu stiu cum am asteptat sa treaca orele pana s-a trezit. Nu mai vreau asa ceva!

#23
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 choppermaster, on Mar 24 2009, 22:53, said:

bravo :clapping: esti tare.. :deadtongue:  ce sa zic....   apropo la teste iq scot peste 110 ....


de personalitate, probabil, ca doar la alea e un sfert de ora de voiosie mai important decat o boala incurabila  :console:

#24
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 antigen, on Mar 25 2009, 10:26, said:

Si matza mea e sterilizata tot de vreo 2 ani si ceva. Avea vreo 4-5 luni pe-atunci si a intrat in calduri. Nu credeam ca se intampla la o varsta atat de frageda, asa ca m-am speriat corespunzator ("a paralizat pisica!!! o doare ceva!!! :crybaby:") si am sunat veterinarul, care a chemat-o la taiat.
Nu mi s-a parut deloc schimbata. Si acum se tureaza zilnic, desi e pisica in toata firea, e activa, curioasa...

Eu am trecut printr-o experienta neplacuta cu catelusa mea - nu am sterilizat-o si pe la 7-8 ani a facut piometru, care s-a rezolvat cu operatie. Dar numai eu stiu cum am asteptat sa treaca orele pana s-a trezit. Nu mai vreau asa ceva!

Imi pare rau. Piometrul este o grava infectie a uterului. De aceea la sterilizare cereti veterinarului sa extirpe atat ovarele cat si uterul.

#25
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Da, si e una sa operezi la rece, si alta sa operezi pe infectie. Asta se cheama ca mi-am invatat lectia.

#26
jamesbond007.5

jamesbond007.5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.01.2003
Desi Felix al meu este june si mai are o groaza de chestii de spart prin casa si parti ale corpului meu nemuscate sau zgariate (desi odata cand am iesit din baie gol pusca a sarit la...aaa...si m-a muscat de...aaa  :rolleyes: ...nu pot  sa ma exprim liber,dom'le :rolleyes: ...a avut noroc atunci ca nu am reusit sa pun mana pe el ! :naughty: ) cum as putea sa fac ca in momentul cand intra in calduri sa pot sa-l dau la o pisicuta sa faca barem un rand de pui fiindca sunt sigur ca vor iesi ceva de vis...exista vre-un site ceva? o chestie de anunturi ?! sau in alta ordine de idei,pentru blanosi masculi exista ceva pastile ?!  :rolleyes:

#27
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 charme, on Mar 24 2009, 19:22, said:

asa-i, era muult mai placut s-o vada murind de cancer  :death:

Acum...depinde. Personal sunt adeptul calitatii si nu cantitatii, adica si pentru mine as prefera sa traiesc un an cum vreau eu...decat 10 inchis intr-o cusca (exagerand comparatia...evident).
Eu unul nu mi-as steriliza animalul, pentru ca oricat ar incerca unii sa afirme contrariul, isi schimba comportamentul si in plus exista sanse foarte mari sa se ingrase peste masura. Si-n plus, EXISTA DOAR RISCUL MAI MARE de a se imbolnavi de cancer, nu inseamna ca daca nu-l sterilizezi, se imbolnaveste automat.

#28
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 richelieu, on Mar 25 2009, 13:43, said:

Acum...depinde. Personal sunt adeptul calitatii si nu cantitatii, adica si pentru mine as prefera sa traiesc un an cum vreau eu...decat 10 inchis intr-o cusca (exagerand comparatia...evident).
Eu unul nu mi-as steriliza animalul, pentru ca oricat ar incerca unii sa afirme contrariul, isi schimba comportamentul si in plus exista sanse foarte mari sa se ingrase peste masura. Si-n plus, EXISTA DOAR RISCUL MAI MARE de a se imbolnavi de cancer, nu inseamna ca daca nu-l sterilizezi, se imbolnaveste automat.


da, dar si cand animalul tau va avea 10 ani, te vei fi atasat de el cum nu-ti poti imagina si ai descoperi ca are tumora mamara? mai crezi in calitate si nu in cantitate? cand ai sa cunosti oameni cu cazuri reale cu astfel de situatii, cand ai sa le vezi durerea pe chip cand aud cancer si cand aud ca putea fi prevenit, ai sa te gandesti de doua ori...

nu vad de ce crezi ca se ingrasa...importante sunt primele luni de dupa operatie, cand organismul este putin "bulversat" si intr-adevar trebuie sa ai putina grija.
dar revin si spun...pisa mea are 2 luni de cand e sterilizata, mananca mancare de puiuti (hipercalorica) si mi-as dori enorm sa fie putin mai rotunda, ca e lunga si supla. dar nu, ea se mentine la 3.300kg - 3.400kg de 2 luni. nu e obligatoriu sa se ingrase.


cat despre comportament...CE TOT O DATI CU COMPORTAMENTUL? ce naiba credeti voi ca se intampla cu animalul dupa sterilizare? devine de carpa?
dati exemple concrete, ca eu una nu cred asa ceva...si stiu cel putin 10 pisici sterilizate si toate sunt la fel ca inainte.

#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
As can be seen from our discussion, an ovariohysterectomy eliminates many medical and behavioral problems that a tubal ligation does not. In fact, in many dogs, an OHE probably adds years to their lives or at least provides them with a more comfortable, less stressful life. The OHE does its part in pet overpopulation, but you, as the owner of an individual dog, should also view it as a way to increase the length and quality of your pet's life with you.

I heard that neutered and spayed dogs get fat and lazy. Is this true?

Spaying and neutering does change the metabolism of companion animals, so in most cases, they do not need as much food to maintain their weight as unspayed/unneutered dogs. The problem is not with the dog - it is us. We just tend to overfeed our dogs, and neutered/spayed dogs are more apt to put on weight because of that.
As for laziness, again, the amount of exercise our dogs receive and their activity levels are often dependent on us. If we do not give them opportunities for play and exercise, they can become couch potatoes just like some people. Many spayed/neutered dogs hunt, are entered in agility shows, become service dogs, and are trained in search and rescue. These dogs are anything but lazy.

My veterinarian recommended I spay my new puppy and she is only two months old. Is that safe?

Early spaying/neutering has been shown to be safe in multiple studies. It must be remembered that younger animals may need different anesthetics and are more prone to hypothermia (lower than normal body temperature) during surgery. But as long as procedures are modified to account for these differences, early neutering is very safe. In fact, puppies neutered at a younger age often have faster recoveries than those neutered when they are older.

I was told I should let my dog go through one heat before I have her spayed. Is that what you recommend?

We recommend that dogs be spayed before they have a heat. There are several reasons for this:

Spaying a dog before her first heat is the best way to significantly reduce the chance your dog will develop breast cancer, a common condition in female dogs. The risk of malignant mammary tumors in dogs spayed prior to their first heat is 0.05%. It is 8% for dog spayed after one heat, and 26% in dogs spayed after their second heat.

Any heat brings with it a chance your dog could become pregnant. This would adversely affect the health of a young dog.

A heat also brings with it the chance for accidents. Dogs in heat have been known to run through glass patio doors, jump out of moving cars, and be hit by cars as they attempt to find a mate.

Owners of females in heat also frequently have to deal with a sudden influx of male dogs around the home and yard. These amorous visitors leave numerous droppings, and spray plants and trees with urine in an attempt to mark their new found territory. There is also the mess and hassle of vaginal bleeding that typically goes on for 7 to 14 days. Who wants to deal with that if they do not have to?

********************************************************************************
********

CRed ca noi in Ro suntem in urma cu educatia in ce priveste animalele de companie. Facem greseala sa 'antropomorfizam' psihologia acestor animale si sa le atribuim tendinte umane. In realitate, ar trebui sa facem ce e mai bine pentru ele, in termenii lor.

#30
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 richelieu, on Mar 25 2009, 13:43, said:

Acum...depinde. Personal sunt adeptul calitatii si nu cantitatii, adica si pentru mine as prefera sa traiesc un an cum vreau eu...decat 10 inchis intr-o cusca (exagerand comparatia...evident).
Eu unul nu mi-as steriliza animalul, pentru ca oricat ar incerca unii sa afirme contrariul, isi schimba comportamentul si in plus exista sanse foarte mari sa se ingrase peste masura. Si-n plus, EXISTA DOAR RISCUL MAI MARE de a se imbolnavi de cancer, nu inseamna ca daca nu-l sterilizezi, se imbolnaveste automat.

concitadine, de la tine-aveam pretentii :)

"doar" de 200 de ori mai mare?

fumatorii au un risc "doar" de 15-20 de ori mai mare de a face cancer pulmonar fata de nefumatori. poi atunci pe principiul acestui "doar" s-ar duce dracului orice campanie antifumat  :P


singura circumstanta atenuanta ti-e sexul, ca ma amuza la culme fiorul pe care-l percep la cei de sex opus cand vine vorba de castrare, indiferent de specia in discutie  :D

iar vorbind de calitate, ceva-mi spune ca daca mi-as intreba pisica, mi-ar spune ca prefera niste anisori (paradoxal, mai multi) in care sa linga soricelul de plus, in locul celor in care (in cel mai fericit caz in care am vorbi de ani) sa-si linga tumorile sau puroiul ce iese din uter - asta in versiunea optimista ca iese. scuzati exprimarea nitel cinica, da' e prea idilica imaginea pisicii in calduri pe-aci.

#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Citez de pe alt forum. Din nefericire, cineva are probleme cu o catea nesterilizata. Este un exemplu care sa ne dea de gandit.
********************************************************************************
****************

Buna,
Va rog mult puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi? Catelusa mea are 8 ani, si are tumori mamare. Asa s-a exprimat doctorul, dupa ce a consultat-o. Adica a palpat-o si mi-a spus trebuie operata. Inainte de a ma decide sa recurg la o operatie as vrea sa ma documentez mai bine, pentru ca mi se pare totusi prea usor dat verdictul. De fapt tumorile sunt una mai mare cam cat o cireasa, pe care o are de aprox. 2 ani si inca vreo 2 cam cat bobul de mazare, aparute recent, de fapt din cauza lor am ajuns la dr. Mi s-a spus ca in general, cam 80% se transforma in cancer si de asta este indicata operatia, dar la fel de bine mi s-a spus ca si daca o operez poate sa se intample la fel. Nu as vrea sa o chinui cu o operatie, daca riscurile sunt cam la fel pentru oricare din situatii. Poate ca sunt oameni care ma pot sfatui. Tratament nu exista? Sau sa urmaresc o perioada evolutia? Nu stiu daca sunt benigne sau maligne, poate ca ar fi bine sa fac intai o analiza. Am uitat sa spun catelusa nu este sterilizata.
Ce ma sfatuiti?
Multumesc mult!

#32
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
si exemple triste ca acesta pot continua...chiar acum cateva saptamani, o fata si-a pierdut pisicuta de 10 ani dupa o lupta de aproape un an cu cancerul mamar, distrusa fiind la gandul ca ea putea evita suferinta puiutei ei.

in schimb, asteptam si noi, astia de ne mutilam animalele prin sterilizare si le privam de un drept natural, exemple in care sterilizarea a facut numai rau, a distrus caracterul animalului si a periclitat sanatatea acestuia, ba mai rau a dus la decesul animalului.

#33
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
In mediul rural e cel mai tragic. Eu a trebuit sa merg 60 km pana la un veterinar care facea sterilizari, desi pana acolo mai erau cel putin 4 veterinari dar care nu se complicau cu asa ceva. Cati tarani crezi ca sunt dispusi sa mearga cu masina si sa plateasca pentru a steriliza o catea sau o pisica !? O solutie prin zona pe care o stiu e sa le zboare creierii la catele cu pusca de vanatoare cand nu mai sunt dorite  :angry:

#34
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
Interesant. Am acest semn de intrebare de ceva vreme. Sterilizare sau nu?

Am intrebat prietenii, parerile sunt impartite.

Am intrebat veterinarii (am tot umblat in ultima vreme prin cabinete si am tot pus intrebari), din nou parerile sunt impartite.
Cei care mi-au tratat gresit cainele spuneau ca trebuie castrat. Singurul avantaj ar fi ca se diminueaza sansele de a face prostata. In astia oricum nu am incredere.
Cel care a dat diagnosticul corect (in ceasul al saispelea) si mi-a scapat cainele de la moarte, mi-a dat urmatorul raspuns: ce ai dom'le cu animalul, cu ce ti-a gresit? Eu il intrebasem ce e mai bine pentru catel, sa il castrez sau nu? Raspunsul a fost evident negativ. Mi-a spus ca in cazul in care nu a avut nicio escapada amoroasa sa-l las asa cum l-a creat natura si nu va suferi in niciun fel. Nu va suferi daca in vecinatate este o catea in calduri pentru ca nu stie despre ce este vorba. Va simti o excitatie similara cu cea produsa de mirosul unei fripturi pe gratar. Nu e un capat de tara. In cazul in care actul imperechierii s-a produs situatia se schimba si va deveni de necontrolat in prezenta unei femele in calduri, atunci intr-adevar se va chinui si va incerca sa "rupa gardurile" pentru a ajunge la catea. In acest caz este recomandata castrarea. Referitor la riscurile unor boli nu era foarte convins de beneficiile aduse de castrare.

Referitor la comportament ambele tabere de veterinari au fost de acord ca isi va pierde din "agresivitatea" unui caine de paza, va deveni ceva mai lenes.

Catelul meu e in situatia urmatoare: sex - nu, paza - da, agresivitate - cu noi e foarte bland si afectuos, cu cei care intra in curte (de fapt cu intentia de a intra, ca pana acum nu a reusit nimeni sa intre fara sa fie insotit de cineva de-al casei) e destul de agresiv.

As vrea sa iau o decizie in urma careia sa-i fie bine.

Voi urmari parerile celor care au animale si pot sa ne spuna din experienta care sunt efectele. Bune sau rele.

#35
tifffy

tifffy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 30.10.2008
Eu mi-am castrat cățelușa acum 2 săptămâni. Are 9 luni și nu a intrat niciodată în călduri. Am luat această decizie pt a evita riscul unor posibile mamite, piometru, samd și, mai ales, pt. că nu doresc pui. Momentan totul este perfect. Tiffany este la fel de activă ca înainte. Nu cred că se va îngrășa vreodată la câtă energie are. Oricum acest lucru poate fi evitat printr-o atentă supraveghere a alimentație. Nu este demonstrat științific că animalele sterilizate își schimbă comportamentul. Prin sterilizare tind să cred că se evită o perioadă neplăcută atât pt stăpân , cât și pt cățel.

#36
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 dino2, on Mar 26 2009, 22:27, said:

Cel care a dat diagnosticul corect (in ceasul al saispelea) si mi-a scapat cainele de la moarte, mi-a dat urmatorul raspuns: ce ai dom'le cu animalul, cu ce ti-a gresit? Eu il intrebasem ce e mai bine pentru catel, sa il castrez sau nu? Raspunsul a fost evident negativ. Mi-a spus ca in cazul in care nu a avut nicio escapada amoroasa sa-l las asa cum l-a creat natura si nu va suferi in niciun fel. Nu va suferi daca in vecinatate este o catea in calduri pentru ca nu stie despre ce este vorba. Va simti o excitatie similara cu cea produsa de mirosul unei fripturi pe gratar. Nu e un capat de tara. In cazul in care actul imperechierii s-a produs situatia se schimba si va deveni de necontrolat in prezenta unei femele in calduri, atunci intr-adevar se va chinui si va incerca sa "rupa gardurile" pentru a ajunge la catea. In acest caz este recomandata castrarea. Referitor la riscurile unor boli nu era foarte convins de beneficiile aduse de castrare.

loool  :lol:

deci cei care se imperecheaza trec intai pe la facultate, eventual si-un master, pentru a afla despre ce-i vorba, nu?

cum puteti lua in considerare asemenea raspunsuri n-am habar :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate