Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

FINLANDA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2090 replies to this topic

#55
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

View PostKarhu, on 26th September 2009, 22:26, said:

Incet, incet, au trecut deja doi ani de cand am aterizat in Finlanda...

multi inainte! Posted Image

eu am fost in Helsinki acum 3 ani, ce-i drept doar in concediu si mi-au placut finlandezii, au fost zambitori, ajutatori, amabili.  
cum este viata de emigrant pe acolo? reusesti sa iti faci prieteni de familie finlandezi cu care sa socializezi? sau doar amici?

#56
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsygeplejersken, on 15th February 2010, 11:48, said:

reusesti sa iti faci prieteni de familie finlandezi cu care sa socializezi?
Da, si culmea, chiar mai usor decat la Bucuresti (unde am locuit tot vreo doi ani).

#57
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
am cateva, mai multe intrebari si indrumari.
in ce oras esti?

eu m-am hotarat, nu stiu cum, dar vreau sa plec in Fi sa fac facultate, apoi sa ma stabilesc.
as vrea undeva in zona Oulu-Rovaniemi.

cum ma pot inscrie la o facultate acolo (eu termin contabilitatea acuma)?

pot invata are, singurel, baza limbii finlandeze?
am luat aceasta hotarare, pentru ca m-am saturat de poluare and stuff. in prima faza am vrut in norvegia la Nordkapp sau Batsfyord, dar pe acolo doar ca turist.

am mai fost in finlanda (si mai merg si anul acesta). mi-au placut oamenii.

apropo, ascult Hanna Pakarinen :D

Edited by lex404, 01 March 2010 - 19:23.


#58
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007

View Postlex404, on 1st March 2010, 19:23, said:

in ce oras esti?
Tampere

View Postlex404, on 1st March 2010, 19:23, said:

cum ma pot inscrie la o facultate acolo (eu termin contabilitatea acuma)?
Citeste postul #14 de-aici: http://forum.softped...p;#entry5622498

View Postlex404, on 1st March 2010, 19:23, said:

pot invata are, singurel, baza limbii finlandeze?
Depinde. Daca esti foarte studios si foarte bun la limbi straine ai oarece sanse dar nu te astepta la rezultate spectaculoase.
E o limba muuult mai dificila decat, de exemplu, germana, care e considerata in Romania drept o limba foarte grea.
Pentru o privire de ansamblu asupra finlandezei iti recomand http://blogulblog.wordpress.com
''Sapa'' pe-acolo, vei gasi lucruri interesante...

View Postlex404, on 1st March 2010, 19:23, said:

apropo, ascult Hanna Pakarinen :D
N-ai gusturi rele... ;)

#59
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
in timpul studentiei, am voie sa ma angajez, legal..nu?

Hanna Pakarinen ascult de 3 ani :D

cum e viata de noapte in Helsinki?
oamenii stiu ca sunt foarte de treaba, mi-au placut mereu.dar te poti imprieteni cu ei...?
am pus ochii deja pe Hanken School of Economics, dar are campusul in Vasaa, e departe? ei cum stau cu transportul in comun? am vazut ca reteaua de metrou e destul de maricica (desi, ultima oara cand m-am uitat avea o singura magistrala)-defapt, am gasit mai multe..daca o recunosti pe cea reala, te rog s-o postezi aici :)

au mancare buna?

#60
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007

View Postlex404, on 2nd March 2010, 19:26, said:

in timpul studentiei, am voie sa ma angajez, legal..nu?
Da

View Postlex404, on 2nd March 2010, 19:26, said:

cum e viata de noapte in Helsinki?
In toata Finlanda sunt foarte populare puburile si barurile in care se canta live, inclusiv karaoke.
Despre Helsinki nu stiu foarte multe, am fost de cateva ori cu treburi pe-acolo dar nu am stat niciodata mai mult de doua zile.
Se pot gasi informatii pe net, de exemplu aici: http://www.worldtrav...e/Helsinki.html
Oricum nu cred ca se compara cu Londra, Paris, Barcelona, Milano, Amsterdam, Munchen etc

View Postlex404, on 2nd March 2010, 19:26, said:

au mancare buna?
Excelenta si pe toate gusturile. Mult peste, multa carne, multi cartofi...
Daca totusi nu iti plac specialitatile finlandeze gasesti produse italiene, frantuzesti, nemtesti etc dupa pofta inimii. Plus restaurante italiene, spaniole, chinezesti, japoneze, mexicane etc in fiecare oras mai rasarit.

Edited by Bogdan R, 04 March 2010 - 10:57.


#61
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostBogdan R, on 4th March 2010, 07:58, said:

gasesti produse italiene, frantuzesti, nemtesti etc dupa pofta inimii. Plus restaurante italiene, spaniole, chinezesti, japoneze, mexicane etc in fiecare oras mai rasarit.
Thai?  :rolleyes:

#62
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Londra, Paris, Barcelona, Milano, Amsterdam, Munchen  > niciunul dintre aste anu mi-a placut :)

vreau ceva linistit, cu oameni normali si pub-uri subterane normale care sa nu fie plini de copchii betivi :)

oricum, iti multumesc foarte mult!

stii un site de unde ma pot apuca sa invat basicul limbii?

#63
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007

View Postlex404, on 4th March 2010, 19:23, said:

stii un site de unde ma pot apuca sa invat basicul limbii?

Exista destul situri de unde poti incepe.
De exemplu:

http://blogulblog.wordpress.com/

http://finnishlanguage.blogspot.com/

http://apps.dannymay...n...931&start=0

Ar fi bine sa-ti procuri si cartile de-aici: http://www.polirom.r.....re,DESC).html

Eu am folosit si CD-urile de la euroTalk, cauta pe www.nautilus.ro, ei sunt distribuitorii pentru Romania.


View Postbeastie, on 4th March 2010, 15:08, said:

Thai?  :rolleyes:
Si thai :)
Incet incet Finlanda renunta la izolare si efectele globalizarii incep sa se vada tot mai evident...

Edited by Bogdan R, 07 March 2010 - 08:01.


#64
greieras2

greieras2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.07.2007
Salut,

Zi-mi si mie, te rog, in Helsinki cam care ar fi un venit ca sa-ti asigure un trai decent (chirie, mancare, ceva iesiri prin oras, poate o vizita acasa o data pe luna, etc).
Sunt in negocieri destul de avansate cu o firma ptr o pozitie in IT si estimez ca va fi un salariu in jur de 400 de euro pe zi (plus-minus 20-30 euro)...cam cat ramane dupa taxe? E suficient ptr un trai decent?

Thx

#65
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004

View Postlex404, on 4th March 2010, 20:23, said:

Londra, Paris, Barcelona, Milano, Amsterdam, Munchen  > niciunul dintre aste anu mi-a placut :)

vreau ceva linistit, cu oameni normali si pub-uri subterane normale care sa nu fie plini de copchii betivi :)

cam greu ce vrei :) mai ales ca bautul e un fel de sport national pe acolo. fete/femei mai alcoolizate ca in Helsinki nu am vazut decat la oktoberfest :D

#66
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007

View Postgreieras2, on 17th March 2010, 22:37, said:

un salariu in jur de 400 de euro pe zi (plus-minus 20-30 euro)...cam cat ramane dupa taxe? E suficient ptr un trai decent?
La 8000-8500/luna platesti un impozit de 36-36,5 % deci iti vor ramane cam 5000-5200 in mana.
Depinde ce chirie doresti, hai sa zicem 1000/luna (asta inseamna doua camere mai mult decat decente si in pozitie semicentrala)  si cat vei cheltui cu mancare si transportul (probabil nu mai mult de 700-800/ luna, daca nu te avanti la localuri foarte scumpe, etc) deci iti vor ramane peste 3000 euro de pus deoparte.
Asta e foarte bine, parerea mea, destul de putini finlandezi reusesc astfel de economii (salariul mediu net e in jur de 2000 euro/luna).

#67
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006

View Postlex404, on 4th March 2010, 19:23, said:

stii un site de unde ma pot apuca sa invat basicul limbii?

http://www.livemocha.com

Interesant topicul și ai făcut o treabă foarte bună cu el. Eu sunt acum în Finlanda de vreo 2 luni și ceva. Mai am o săptămână și voi pleca în România, dar începe să-mi pară un pic rău din cauza aceasta. Pe viitor probabil că voi lua în considerare plecarea în Finlanda sau cel puțin într-una din țările nordice (m-am plimbat destul de mult prin toate)

Edited by emillian, 18 March 2010 - 11:13.


#68
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
cu ce ma ajuta CAE C1 la engleza in finlanda?

#69
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007

View Postlex404, on 18th March 2010, 14:13, said:

cu ce ma ajuta CAE C1 la engleza in finlanda?
Poti sa te inscrii la universitate, la o sectie cu  predare in engleza.

#70
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007
Citeam astazi aici: http://www.postamedi...e-bacterii.html
Trei din patru pui vânduți în Uniunea Europeană (UE) sunt infectați cu diferite bacterii, dar riscurile de intoxicație pot fi reduse dacă sunt corect gătiți. Bacteriile cu care este infectată majoritatea puilor vânduți în UE pot provoca intoxicații, în cazul în care carnea nu este bine gătită, informează Agenția Europeană de Securitate a Alimentelor (EFSA)
Într-un raport prezentat miercuri, agenția precizează că 76% din puii verificați în abatoarele europene în 2008 erau infectați cu bacteria campilobacter și 16%, cu salmonela. Aceste două bacterii pot produce febră și diaree. Salmonela se distruge la căldură, prin fierbere.
Rata de contaminare variază în țările europene, potrivit EFSA. Astfel, toți puii verificați în Luxemburg aveau campilobacter, în timp ce în Finlanda, doar 4%. /Agerpres/


Articolul confirma un top pe care l-am discutat acum cateva luni pe alt thread:

View PostBogdan R, on 13th November 2009, 22:10, said:

Produse de calitate: Japonia, SUA, Germania, Finlanda, Elveția


#71
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007
Romanii din Finlanda: oameni de calitate intr-o tara de calitate! :thumbup:

http://www.evz.ro/de...nda-891392.html

#72
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Am fost si eu de cateva ori in Finlanda,intradevar e o tara linistita,monotona,drumurile foarte plictisitoare,lipsite de repere
Ce m-a impresionat cel mai mult a fost traficul lipsit de agresivitate.
Cat de mari sunt amenzile de circulatie?
Toata lumea pare sa respecte cu strictete viteza.Pe mine m-a blitzat o camera :)
Am stat un weekend in port in Talin,am ramas socat de cat alcool cumpara finlandezii,probabil pretul mult mai mic e motivul principal
Cand se intorceau la feery boat toti carau carucioare pline cu tot felul de sticle si doze.
Am vazut si femei conducand camioane de 25m lungime,in zonele mai putin dense soferii de camion se saluta intre ei,chiar si eu am fost salutat de multe ori

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate