Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

FINLANDA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2089 replies to this topic

#73
strong_bear

strong_bear

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 13.12.2008
Eu ce sanse as avea sa fac facultatea in Finlanda daca termin un liceu economic dar nu cu rezultate foarte exceptionale ?
Din cate am inteles facultatea la ei e pe gratis .

#74
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

Vizualizare mesajstrong_bear, pe 9th April 2010, 10:28, a scris:

Eu ce sanse as avea sa fac facultatea in Finlanda daca termin un liceu economic dar nu cu rezultate foarte exceptionale ?
Din cate am inteles facultatea la ei e pe gratis .

E pe gratis dar concurenta e mare (cam cum era in Romania inainte de Revolutie) si cel mai important, limba in care se fac studiile (si evident in care se da admiterea) este finlandeza sau suedeza: http://www.helsinki...._applicants.htm
In engleza sunt doar programele de masterat si doctorat.

#75
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

Vizualizare mesajstrong_bear, pe 9th April 2010, 10:28, a scris:

foarte exceptionale ?

Nu ai nicio sansa :)

#76
strong_bear

strong_bear

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 13.12.2008

Vizualizare mesajfloraur, pe 9th April 2010, 10:40, a scris:

Nu ai nicio sansa :)
Pai cam cu ce medie reusesc ?
Conteaza liceul din care provii ?eu acum sunt la un liceu economic bine cotat si ma gandesc sa plec la altul ca sa imi maresc media .

Vizualizare mesajBogdan R, pe 9th April 2010, 10:05, a scris:

E pe gratis dar concurenta e mare (cam cum era in Romania inainte de Revolutie) si cel mai important, limba in care se fac studiile (si evident in care se da admiterea) este finlandeza sau suedeza: http://www.helsinki...._applicants.htm
In engleza sunt doar programele de masterat si doctorat.
Limba din cate am inteles e foarte grea dar am trei ani la dispozitie .

#77
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,010
  • Înscris: 01.11.2005
In acesti 3 ani mai bine te-ai pune la punct cu limba romana decat sa iti maresti media la un liceu uitat de lume...daca nu intelegi ironia in limba materna cum o sa te descurci suedeza sau finlandeza?

#78
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
adica, nu o sa pot face facultatea acolo (de ex la Hanken in Helsinki) cu predare in engleza? nici daca am CAE dat?
e destul de foarte greu sa invat de unul singur Suomi :)

#79
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

Vizualizare mesajlex404, pe 20th April 2010, 18:05, a scris:

e destul de foarte greu sa invat de unul singur Suomi :)
Inscrie-te la Universitatea din Bucuresti ca student/a, sectia lb. finlandeza si dupa 1 an renunti. Cunosc cateva persoane care au facut asa inainte sa emigreze in Finlanda.

#80
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003

Vizualizare mesajsygeplejersken, pe 21st April 2010, 08:38, a scris:

Inscrie-te la Universitatea din Bucuresti ca student/a, sectia lb. finlandeza si dupa 1 an renunti. Cunosc cateva persoane care au facut asa inainte sa emigreze in Finlanda.
si mai eficient este sa accesezi cautarea : http://www.google.ro...2f6be4669aea7d6

nu am pus direct linkuri ca sa nu fie "reclama".. insa primele 5 rezultate de acolo par destul de relevante...

#81
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
nu sunt din bucuresti, si, e foarte greu sa inveti o limba daca nu intri in contact (eu am simtit asta pe pielea mea...m-am chinuit sa invat japoneza aici vreo trei ani, si cand am mers acolo intr-o luna puteam detalia, intelegeam aproape tos si nu aveam probleme).
cand am sa ma mut in bucuresti probabil ma noi duce la cursuri, dar daca si lui Bogdan i-a fost greu, care e acolo, mie in romania cum mi-ar fi? :D

#82
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

Vizualizare mesajsygeplejersken, pe 21st April 2010, 09:38, a scris:

Inscrie-te la Universitatea din Bucuresti ca student/a, sectia lb. finlandeza ...
UBB Cluj e mult peste cea din Bucuresti in domeniul limbii finlandeze.


Vizualizare mesajlex404, pe 21st April 2010, 12:02, a scris:

mie in romania cum mi-ar fi? :D
Aproape imposibil, parerea mea...
Finlandeza vorbita difera, uneori destul de mult, de finlandeza scrisa sau de cea de la TV.
Cunosc niste maghiari care inainte de a emigra aici au facut un curs de finlandeza de 3 luni la Budapesta.
Ajunsi in Finlanda, surpriza, cursul facut (si platit cu bani grei) nu le folosea deloc, cu exceptia catorva cuvinte nu intelegeau nimic...

Edited by Bogdan R, 22 April 2010 - 09:44.


#83
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Sunt curios ce pret au locuintele in Finlanda comparativ cu Romania? Mai ieftine sau mai scumpe? De ex. un apartament cu 2 camere nu chiar in capitala, ci mai la periferie asa, sau o casa batraneasca?

#84
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

Vizualizare mesajduculeana, pe 29th April 2010, 08:58, a scris:

Sunt curios ce pret au locuintele in Finlanda comparativ cu Romania? Mai ieftine sau mai scumpe?

Mai scumpe, evident.
In mare preturile sunt cam cele date de mine in primul post al acestui topic dar daca vrei exemple concrete uita-te aici, sunt listate peste 25.000 de locuinte:

http://asunnot.oikot...t...esc

Ca sa intelegi mai usor despre ce e vorba mentionez ca h inseamna camere, k inseamna bucatarie, p inseamna balcon, s inseamna sauna etc
De la butonul seuraava dai la pagina urmatoare.

Edit: ce zici de asta? http://asunnot.oikotie.fi/card/5148007

Edited by Bogdan R, 29 April 2010 - 09:29.


#85
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Ma ia durerea de cap ce-am vazut in linkurile tale! Mai bine nu intrebam.  :surprise: Un apartament de 56mp. din 2005 184000 de euro? Dumnezeule mare! Pai la banii astia iau un apartament cu 4 camere in centrul Bucurestiului (hai sa zic ca ar costa maxim 120000 de euro) si imi mai raman si bani de un apartament de 2 camere la periferia Constantei sau prin Eforie.
Iar daca preturile alea sunt acum, pe timp de criza, nici nu vreau sa ma gandesc cu cat se maresc in conditii normale!

#86
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

Vizualizare mesajduculeana, pe 29th April 2010, 10:55, a scris:

Un apartament de 56mp. din 2005 184000 de euro?
Gasesti si la 100.000 daca ai rabdare.
Depinde mult de zona, localitate etc

Vizualizare mesajduculeana, pe 29th April 2010, 10:55, a scris:

Pai la banii astia iau un apartament cu 4 camere in centrul Bucurestiului (hai sa zic ca ar costa maxim 120000 de euro) si imi mai raman si bani de un apartament de 2 camere la periferia Constantei sau prin Eforie.
Iar daca preturile alea sunt acum, pe timp de criza, nici nu vreau sa ma gandesc cu cat se maresc in conditii normale!
Preturile nu au scazut foarte mult, chiar daca e criza.
Si sa-ti iei apartament intr-un oras infect ca Bucurestiul nu e dovada de prea multa imaginatie. :naughty:
Ca sa nu mai vorbesc ca la in Finlanda o familie cu venituri medii isi ia lejer (fara sa renunte la concedii, masini, haine de firma) un apartament de 100 mp in 10 ani pe cand in Romania abia daca-si ia o garsoniera amarata, strangand de fiecare ban si renuntand la orice cheltuiala cat de cat mai mare.

#87
x35t3

x35t3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 15.04.2010

Vizualizare mesajBogdan R, pe 29th April 2010, 11:11, a scris:

Sunt si eu (foarte) interesat sa emigrez in Finlanda sau Suedia. Am 24 de ani si am terminat geografia turismului (care nu ma ajuta prea mult). Oricum, sunt satul de Romania. Ai putea sa-mi zici care din ele ar fi mai convenabila si de ce? Eu inclin spre Finlanda, imi place ca are populatie ceva mai mica si multa padure.

#88
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

Vizualizare mesajduculeana, pe 29th April 2010, 18:55, a scris:

Un apartament de 56mp. din 2005 184000 de euro? Dumnezeule mare! Pai la banii astia iau un apartament cu 4 camere in centrul Bucurestiului (hai sa zic ca ar costa maxim 120000 de euro) si imi mai raman si bani de un apartament de 2 camere la periferia Constantei sau prin Eforie.
Nu compara mere cu pere. Asta e problema cam peste tot in lumea asta unde standardul de viata e ridicat, preturile la locuinte sunt mari pentru ca:
- cererea e mare
- disponibilitatea banilor (a se citi accesibilitatea creditului) e mai mare
Nu poti aduce orasele romanesti in discutie fiindca acolo standardul de viata e altul, calitatea vietii difera de la puterea de cumparare si pana la calitatea aerului respirat, trecand prin infrastructura, transport, sanatate, scoli si alti indicatori in functie de care se stabileste unde anume e mai placuta viata de zi cu zi.
Deci pe bune, chiar nu cred ca poti compara Helsinki sau Turku cu periferia Constantei :)

#89
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Am reusit sa bifez si Finlanda, portul habar nu am cum ii zice, cand scriu mergem in al doilea departe la doua ore de mars. Impresii:
-vreme de rahat; azi dimineata ninsoare si lapovita, m-au trezit azi noapte sa ma duc sa deschid incalzirea pe cabine, in condiitiile in care venim din Suedia, doua zile de mars, deci nu ar trebuii sa fie cam mare diferenta;
-oamenii ok, absolut toti au inteles engleza, o fi din cauza portului,  nu stiu, cert e ca au fost mai mult decat amabili. Fara controale si frecari la creier din partea autoritatilor. In Suedia au venit cu control de droguri, aruncat inclusiv cu prafuri si verifcat cu lampi UV;
-preturile scumpeee, m-am lasat la mana mea si astept Anvers, am inceput sa ii inteleg pe astia de la companie ca nu ne aduc provizii si facem foamea pana in Belgia.
-ptr. cine intreba de Finlandia, scumpa in supermarket, 23,10 euroi, in schimb la duty free de la shipchandler 4.23/L. Mi-a zis unul ca prin anii 60 au gasit destui inghaetati prin tomberoane cu mana pe sticla si de atunci tot a crescut pretul. Din motive vamale doar 48L la bord. Evident ca s-a epuizat tot dreptul de 48L.
-in port mirosea a material lemnos, cum e aerul la noi la munte, plus esenta de rasina;
-una peste alta o locatie, cat am vazut eu din ea ok, dar nu m-as muta aici. Daca in mai stateau baietii cu overall de iarna matlasat si cagula si la ce preturi am vazut pe aici (doar prin Cipru era mai scump, dar aia e o insula unde cam totul vine cu containerul). La cat castig gasesc servicii, asistenta medicala si scolarizare la fel de buna si in Ro si clar traiesc mai bine.

#90
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

Vizualizare mesajMaterium, pe 5th May 2010, 01:50, a scris:

gasesc servicii, asistenta medicala si scolarizare la fel de buna si in Ro
Hmm, asa o fi?
Nu prea cred...   <_<

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate