Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

FINLANDA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2100 replies to this topic

#1315
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 856
  • Înscris: 12.10.2015
@ Vladdy perfect adevarat ce spui, doar ca aceste chestionare imi cam intaresc ideea ca realitatile pe care le aud, nu sunt chiar vorbe aruncate de plictiseala ci chiar realitati😊.

#1316
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 27.09.2013

 Siisti, on 24 noiembrie 2016 - 11:07, said:

@ Vladdy perfect adevarat ce spui, doar ca aceste chestionare imi cam intaresc ideea ca realitatile pe care le aud, nu sunt chiar vorbe aruncate de plictiseala ci chiar realitati��.

Stai linistita, el nu traieste aici si probabil inca e cuprins de spoiala nordica ( aia de genul: vopsesc apartamentele studentesti care stau la strada sa arate brici si restul le lasa la coscovit si mucegait ). Sunt cu o finlandeza de aproape 6 ani si pot sa-ti confirm si eu ca au probleme crancene cu banii, plata facturilor, a asigurarilor si a ratei la casa. Asta e realitatea, multi dintre ei o duc de pe-o sapt pe alta, app Mc Donald's-ul  din Vaasa inainte sa dea faliment era plin numai in zilele de salariu. Stiu, stiu: finejii mananca foarte sanatos si gatit acasa, de asta... Mai e si Burger King care-a venit cu niste preturi mai decente.
A, si inca ceva: mi-a zis prietena mea ca daca nu-ti achiti datoriile la timp iti trimit repede o factura cu o dobanda mai mare. Apoi si mai mare. Apoi si mai si mai mare. Are cunostinte care-au patit. Spunea cineva mai sus ca finejii fac asta ca sa exploateze sistemul la sange, sanchi !

Edited by syndrome13, 24 November 2016 - 11:21.


#1317
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 syndrome13, on 24 noiembrie 2016 - 11:20, said:

Stai linistita, el nu traieste aici si probabil inca e cuprins de spoiala nordica ( aia de genul: vopsesc apartamentele studentesti care stau la strada sa arate brici si restul le lasa la coscovit si mucegait ). Sunt cu o finlandeza de aproape 6 ani si pot sa-ti confirm si eu ca au probleme crancene cu banii, plata facturilor, a asigurarilor si a ratei la casa. Asta e realitatea, multi dintre ei o duc de pe-o sapt pe alta, app Mc Donald's-ul  din Vaasa inainte sa dea faliment era plin numai in zilele de salariu. Stiu, stiu: finejii mananca foarte sanatos si gatit acasa, de asta... Mai e si Burger King care-a venit cu niste preturi mai decente.
A, si inca ceva: mi-a zis prietena mea ca daca nu-ti achiti datoriile la timp iti trimit repede o factura cu o dobanda mai mare. Apoi si mai mare. Apoi si mai si mai mare. Are cunostinte care-au patit. Spunea cineva mai sus ca finejii fac asta ca sa exploateze sistemul la sange, sanchi !

si daca nu platesti ce se intampla ?
iti tot trimit facturi tot mai mari ? pt cat timp ?
caci fiind sarac lipit nu au ce sa-ti ia. deci ce se intampla daca nu platesti ?

#1318
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 27.09.2013

 avenirv, on 24 noiembrie 2016 - 12:23, said:

si daca nu platesti ce se intampla ?
iti tot trimit facturi tot mai mari ? pt cat timp ?
caci fiind sarac lipit nu au ce sa-ti ia. deci ce se intampla daca nu platesti ?

Iti blocheaza contul probabil iti vand casa si nu mai poti lua credit  pt alta casa daca esti rau platnic.
Edit: nu exista sarac-lipit pt ca esti mort in cazul ala. Aici nu e Romania unde " te descurci", vara dureaza 15 luni pe an si te mai ajuta vecinii. Cel mai probabil ai o casa luata in rate la care nu mai poti plati 100% din cat ai de platit lunar.

Edited by syndrome13, 24 November 2016 - 13:25.


#1319
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 856
  • Înscris: 12.10.2015
Vin peste tine si iti iau masina, tv-ul ce mai ai valoros prin casa!:))
Exista un serviciu ceva de recuperari creante dupa cum am inteles, nu stiu prea bine ca nu ma intereseaza si daca nu ai chiar nimic atunci la un moment dat se sterg datoriile dar fara a fi sters din lista neagra a datornicilor ca sa nu mai pupi vre-un credit.
Karhule sti mai multe despre asta?!

Edited by Siisti, 24 November 2016 - 13:26.


#1320
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

 syndrome13, on 24 noiembrie 2016 - 11:20, said:

Stai linistita, el nu traieste aici si probabil inca e cuprins de spoiala nordica
Da, ai dreptate cu traitul in finlanda. Cat despre spoiala nordica, stiu f bine.
Problema ta este insa ca stiu si mai bine spoiala romaneasca! Eu cand vb despre RO vs Scandinavia vb in cunostinta de cauza!
Crede-ma cand iti spun ca era sa raman cu termopanu in brate intr-un camin de la splaiul independentei proaspat spoit!
Crede-ma cand iti spun de apartament la piata alba iulia finisat cu s(h)apa la unghi de 30, cuie batute in perete, ghips pus in valuri. Si cu cacat in debara (la propriu).
Been there, lived that!

Edited by vladdy99, 24 November 2016 - 13:36.


#1321
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 syndrome13, on 24 noiembrie 2016 - 13:23, said:

Iti blocheaza contul probabil iti vand casa si nu mai poti lua credit  pt alta casa daca esti rau platnic.
Edit: nu exista sarac-lipit pt ca esti mort in cazul ala. Aici nu e Romania unde " te descurci", vara dureaza 15 luni pe an si te mai ajuta vecinii. Cel mai probabil ai o casa luata in rate la care nu mai poti plati 100% din cat ai de platit lunar.

sarac cu cont in banca, casa si masina !?! si mai te gandesti si la alta casa ?!
poate nu e chiar sarac sau, de fapt, saracia are alta definitie in afara romaniei. asta este idea, alta definitie.

dai faliment si nu iti ia nimic. nu mai treaba cu banca si traiesti pe welfare.

#1322
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

 syndrome13, on 22 noiembrie 2016 - 18:02, said:

Cu in jur de 1500 de euro pe luna ( dupa taxe ) imi permit 20 de tunsuri, 938 de paini, 750 de cola la jumate, 107 kg piept de pui, 300 kg de rosii, 2500kg de cartofi, 375 kg ardei gras,460 litri ulei,etc

 Karhu, on 23 noiembrie 2016 - 11:47, said:

Tu esti pus pe glume? 1500 euro/luna e buget de austeritate si tie iti arde de tunsuri de fitze cu 75 euro? Posted Image
Uite, la voi in Vaasa, te tunzi cu 19 euro la foarfeca sau 10 euro cu masina. Cel mai bine e insa sa iti iei o masina de tuns solida si te tunzi singur (sau te ajuta prietena). Eu asa fac, in fiecare sambata sunt posesorul unei freze noi, numarul 1, in cel mai pur stil neo nazi. Posted Image
@avenirv: Cam asa se pune problema aici.

Edited by vladdy99, 24 November 2016 - 13:48.


#1323
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Nu ma pun sa citez tot ce ati scris pe aici, dar singura concluzie pe care am tras-o din ce mi-ati relatat despre Finlanda e urmatoarea: mai  bine sarac in Romania decat sarac in Finlanda.

#1324
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 27.09.2013

 avenirv, on 24 noiembrie 2016 - 13:43, said:

sarac cu cont in banca, casa si masina !?! si mai te gandesti si la alta casa ?!

Fara cont la banca esti mort. Nu primesti nici ajutor social, aici banii nu circula decat prin banca. Majoritatea care ajung saraci au dus-o bine la un moment dat acuma 15-20 de ani, au credit la casa si nu-l mai pot plati. Inafara de orasele mai marute, daca mai esti si in varsta (> 60 ani) iarna fara masina nu prea ai sanse.

Apropo, vine sarbatoarea cea mai asteptata a anului. Voi ce va luati ? : http://yle.fi/uutise...million/9313074

Edited by syndrome13, 24 November 2016 - 14:50.


#1325
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

 syndrome13, on 24 noiembrie 2016 - 14:43, said:

Apropo, vine sarbatoarea cea mai asteptata a anului. Voi ce va luati ? : http://yle.fi/uutise...million/9313074
Voi aveti sistemul de plata cu factura ?
Ca atunci se pupa de minune cu black fraierday.

#1326
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 vladdy99, on 24 noiembrie 2016 - 13:46, said:

@avenirv: Cam asa se pune problema aici.

eu am petrecut mai mult de 1 an in helsinki.
concluzia 1: poate cea mai buna tara de facut si crescut copii !
concluzia 2: sistem medical in dentistica foarte ieftin (am fost pe Kela; ce m-a costat $300 m-a costat 35 e in helsinki si inca tine, dincolo m-a tinut 2 ani)
concluzia 3: la fel ca peste tot, fara o asigurare medicala suplimentara trebuie sa astepti (pt mine asta nu a fost o durere) si trebuie sa insisti sa ti se faca anumite proceduri care in alte tari vestice ti le faca fara insistenta
concluzia 4: in Londra nu am gasit un steichauz sa faca steicuri ca la unul din helsinki lateral de fata aia dezbracata de la apa (si sunt de destul timp in londra; am locuit in 25 de ani in 10 tari din lume, am vizitat ceva mai multe)
concluzia 5: nu am inteles si nu inteleg cum traiesc asa de bine uitandu-te la veniturile ce le au
concluzia 6: cam izolata acolo in coltul nord-est
concluzia 7: europenii ce cheltuie cel mai mult ca sa mearga in sud
concluzia 8: nu am inteles si nu inteleg ce vand (ca biznis sau tara) de o duc bine spre foarte bine
concluzia 9: nicaieri in NA nu am gasit salmon si pastrav asa de gustos gatit (au 8 feluri in alimentari)
concluzia 10: nu am inteles si nu inteleg de unde au bani sa umple carciumile cu clienti in halul asta (la 7-7.5 e berea; in alimentara este "numai" 3.5 e; vinul si trascaul nu e exagerat de scump)
concluzia 11: in romania nu e rau daca ai macar 4000 e lunar de cheltuit dar nu are rost sa compari vestul cu romania
concluzia 12: stiam 3 cuvinte de ale lor
concluzia 13: au cele mai spectaculoase fete din europa (inainte de tot ziceam de nordice, apoi m-am lamurit ca sunt la amsterdam dar acum...)
concluzia 14: la fel ca mai sus, surprins de numarul mare de masini de la cei 3 nemti
concluzia 15: am gasit sushi shops de calitate
concluzia 16: nu am avut masina in helsinki; imi plac tramvaiele lor la nebunie

or mai fii darma plictisesc si eu.

Edited by avenirv, 24 November 2016 - 15:19.


#1327
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Eu doar relevam un contrast forte puternic.

 avenirv, on 24 noiembrie 2016 - 15:10, said:

concluzia 8: nu am inteles si nu inteleg ce vand de o duc bine spre foarte bine
concluzia 16: nu am avut masina in helsinki; imi plac tramvaiele lor la nebunie
Subscriu la concluzia 16. + Strazile in suedeza :D
Oameni: Teuvo_Kohonen, Linus_Torvalds
Companii: Outokumpu, Valmet, Pasarea Phoenix (crestere a profitului de 56%).

Edited by vladdy99, 24 November 2016 - 15:31.


#1328
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,091
  • Înscris: 25.06.2007

 avenirv, on 23 noiembrie 2016 - 14:56, said:

uite acum, in londra:
la tesco sticla de evian 2 litri este 0.75 pounds iar la harrods, aceeasi sticla este 1.3 pounds. obrazul subtire cu keltuiala se tine...
Asa e cum zici. Vezi ca in primavara fac un pelerinaj si la Harrod's, poate ne vedem :)

 syndrome13, on 24 noiembrie 2016 - 14:43, said:

Inafara de orasele mai marute, daca mai esti si in varsta (> 60 ani) iarna fara masina nu prea ai sanse.
Pai nu prea exista ce zici tu, de obicei sunt cam doua masini per familie.
La mine pe strada toti au 2-3, doar o singura familie (de pensionari) are doar o masina (tipul si-a vandut S-Klassul anul trecut si se foloseste de Peugeot-ul nevestei).

 syndrome13, on 24 noiembrie 2016 - 14:43, said:

Apropo, vine sarbatoarea cea mai asteptata a anului. Voi ce va luati ? : http://yle.fi/uutise...million/9313074
Asa ceva, ca ne-am domnit si nu ne mai plac suporturile simple  :)
Anul trecut, din ce-am luat, am platit cam jumatate din costul biletelor (Helsinki - Los Angeles)  cu care am plecat in concediu.

#1329
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 856
  • Înscris: 12.10.2015

 tehnics, on 24 noiembrie 2016 - 14:32, said:

Nu ma pun sa citez tot ce ati scris pe aici, dar singura concluzie pe care am tras-o din ce mi-ati relatat despre Finlanda e urmatoarea: mai  bine sarac in Romania decat sarac in Finlanda.
Cocluzia e urmatoarea:
Mai bine de 1000 de ori in patura de mijloc in Fi decat acelasi lucru in Ro.
Si da exista si oameni saraci in Scandinavia, dar saracia nu-i atat de "saraca ca si in Ro".

#1330
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,091
  • Înscris: 25.06.2007

 Siisti, on 24 noiembrie 2016 - 13:25, said:

Vin peste tine si iti iau masina, tv-ul ce mai ai valoros prin casa!Posted Image)
Exista un serviciu ceva de recuperari creante dupa cum am inteles, nu stiu prea bine ca nu ma intereseaza si daca nu ai chiar nimic atunci la un moment dat se sterg datoriile dar fara a fi sters din lista neagra a datornicilor ca sa nu mai pupi vre-un credit.
Karhule sti mai multe despre asta?!
Nu stiu multe amanunte, am inteles ca daca-i vorba de credit imobiliar bancile incearca sa ajunga la intelegere, dau pasuire (de ex plata doar a ratei timp de 1-2 ani) pt ca nu vor nici ele sa se transforme in firme de imobiliare. Stiu doua familii care au obtinut o astfel de pasuire si reesalonare a creditului. In caz ca nu se rezolva, se ajunge in instanta si locuinta se scoate la vanzare.
In cazul creditelor mai mici, institutia creditoare vinde datoria unei firme de recuperari creante. Daca nici asa nu se poate recupera creditul, se ajunge iar in instanta si judecatorul poate pune poprire pe o parte din veniturile celui in cauza (nu mai retin procentul maxim). Daca nu are venituri, ii pune bunurile la licitatie publica. Evident, sunt cazuri in care persoana e insolvabila atunci ii ia praful de pe toba.
Oricum, cei care au astfel de probleme ajung in evidenta biroului rau-platnicilor si timp de 15 ani sunt pe lista neagra, nu mai pot accesa niciun credit.

#1331
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 27.09.2013

 Siisti, on 24 noiembrie 2016 - 16:38, said:

Mai bine de 1000 de ori in patura de mijloc in Fi decat acelasi lucru in Ro.
Mai bn de 1000 de ori in patura de mijloc si mijloc-jos in Fi, in patura de mijloc-sus in Ro, mai bine homeless in Ro ca iarna e mai mica si oamenii mai omenosi.

#1332
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

 Siisti, on 24 noiembrie 2016 - 16:38, said:

Cocluzia e urmatoarea:
Mai bine de 1000 de ori in patura de mijloc in Fi decat acelasi lucru in Ro.
Si da exista si oameni saraci in Scandinavia, dar saracia nu-i atat de "saraca ca si in Ro".

Nu ma intelege gresit ca am eu nu stiu ce interpretari sau genul asta, ca doar stau tot in nord si oarecum sunt pe acolo cu informatiile. Dar daca "te dai un pic mai in spate" si citesti la rece toate ultimele 20 de comentarii deja incepi sa iti faci impresia ca Finlanda a ajuns mai rau ca Romania.
In rest, nu ma pasioneaza ce fac si cum o finejii, pinguinii (norvegienii ) si alte natii atata timp cat sunt sanatos si e pace.

 syndrome13, on 24 noiembrie 2016 - 18:43, said:

Mai bn de 1000 de ori in patura de mijloc si mijloc-jos in Fi, in patura de mijloc-sus in Ro, mai bine homeless in Ro ca iarna e mai mica si oamenii mai omenosi.

Asta chiar n-am prins-o. Virgulele alea si dublu inteles nu au reusit in mintea mea sa inteleaga sensul frazei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate