Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

Biciclisti vs. soferi

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#127
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postshiva, on 11th August 2010, 13:36, said:

Simt ca o sa o dam in offtopic si ne-o muta Marius pe alt topic
Gandurile noastre s-au intersectat vad ca. :rolleyes:


Continuati aici.

#128
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Sunt si sofer si biciclist, asa ca am fost in ambele ipostaze. Una din marile probleme este ca desi poti fi mai catolic decat Papa ca biciclist, vei fi sicanat in trafic, indiferent ce ai face. Este imposibil sa circuli pe banda 1 de mers, normal ca orice vehicul antrenat in trafic, se gaseste cineva sa te bruscheze si sa te bage la bordura. Multi nu inteleg ca asa de fapt trebuie sa mearga un biciclist acolo unde nu are pista de bicicleta.
De cealalta parte numarul dobitocilor care se plima pe o bicicleta pe starzile patriei, bauti si pe unde vor ei e in continua crestere!

#129
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005

View Postconnectorxp, on 11th August 2010, 14:05, said:

L-am claxonat, l-am claxonat din nou,...
.....
Nu am putut sa il ocolesc, ca in laterala aveam masini si langa bordura era chiar bine, plus ca avea mountain bike.
De ce l-ai claxonat, sa se dea la o parte?!
Claxonul se foloseste asa cum scrie in regulament. Din ce ai descris tu, ai incalcat regulamentul.
In plus, n-ai aflat pana acum ca  NU SE CLAXONEAZA BICICLISTII (decat daca este absoluta nevoie, conform regulamentului). Ce v-as da eu cu capul de volan pe astia care stati cu curu' pe claxon...

Nu te obliga nimeni si nimic sa depasesti un biciclist (sau orice alt participant la trafic). Stai in spatele lui pana poti depasi in siguranta chiar si toata ziua daca n-ai incotro sau pana ajungi la destinatie sau ... sau ...
Un biciclist nu e obligat sa mearga pe langa bordura!!! Citeste Codul rutier si Regulamentul. Un  biciclist e obligat sa mearga pe banda intai - cea de langa bordura/acostament (cu exceptiile prevazute pentru viraje in intersectii sau preselectii). ADICA ORIUNDE PE BANDA I DOMNULE CONDUCATOR AUTO, inclusiv la 1 cm de linia de demarcatie intre banda 1 si 2!!!
Faptul ca unii biciclisti merg pe langa bordura ia-o ca o favoare ce-ti este facuta tie, cel ce vrei sa depasesti, si puna mana si multumeste sau macar fii decent in comportamentul fata de biciclisti!
Asta ti-o spune un bicicilist (40-80 km seara de seara daca nu ploua - din placere si pentru conditie fizica), motociclist cu peste 10 ani vechime efectiva (acum doar de weekend sau nici atat) si conducator auto de zi cu zi de zeci de ani.

Cat priveste mersul pe pistele pentru biciclete, este obligatoriu DOAR DACA SUNT SEMNALIZATE CORESPUZATOR!  Multe semne lipsesc, eu ma folosesc de asta  si se trezesc o multime de idioti sa fac pe desteptii, de parca ar scrie undeva in lege ca-s obligati sau li se da voie sa faca pe justitiarii pe drumurile publice.

Pe drumurile noastre sunt tot aceiasi romani ca peste tot, cu acelasi procent infiorator de mare de inculti, idioti, prosti, nesimtiti, prost crescuti etc etc etc.
In fiecare seara, cu cateva exceptii, se gaseste careva sa-mi taie calea, sa ma inghesuie la bordura, sa ma claxoneze (inclusiv de pe contrasens!!!), sa nu-mi dea prioritate, sa ma stropeasca cu apa, sa strige la mine pe jumate iesit pe geamul masinii de parca l-a apucat un crocodil de c...ie  si cate si mai cate...
In seara asta era s-o dau pe una cu capul de volan - m-a claxonat de doua ori si apoi m-a depasit prin stanga dupa care mi-a taiat calea facand la dreapta obligandu-ma sa franez violent, altfel ajungeam sub rotile masinii de coafeza pe care o conducea.

#130
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,897
  • Înscris: 06.10.2003
Binenteles, sunt destui care circula seara sau chiar si noaptea! cu bicicletele fara lumini si elemente reflectorizante. Nici pe astia nu-i inteleg cum isi pun viata in pericol, tot pe principiul "inca n-am patit nimic". Probabil pt. ca n-o sa mai existe a 2-a oara.
    Cu maimute pe 4 roti inca nu m-am intalnit prin Cluj, inafara de daciotul ce nu m-a lasat sa ma incadrez pe banda a 2-a pt. a face stanga, desi semnalizam. Ieri seara chiar a stat un nene cu masina in parcarea de pe sensul meu de mers pana am trecut de el. Dar aveam si lumini si benzi adezive reflectorizante la picioare (is' bune si sa nu sterg lantul cu pantalonii  :notangel: ).

    Cand sunt cu masina nu claxonez niciodata biciclistii, mai ales de aproape, pentru ca se pot speria. Io in general claxonez foarte rar, si de obicei, conducatori auto dobitoci ce-mi taie calea.

Edited by shiva, 12 August 2010 - 12:02.


#131
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Si eu sunt si biciclist si sofer. Problema dintre cele doua categorii este una de intelegere, bun simt (asta face mult de tot) si respectare a legii si a celorlalti participanti la trafic. Atat ca sofer cat si biciclist am avut macar o problema cu cealalta categorie.
Din pacate la noi in tara exista conceptul ca daca esti cu bicicleta mai poti trage la masea.

#132
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006
Pe mine m-a claxonat un bou cu tirul cand era fix langa mine... eram in afara localitatii si eram pe acostament, nici macar pe drum. Noroc ca l-am vazut pe cretin din timp (am obiceiul sa ma uit foarte des in spatele meu) si nu m-a speriat CHIAR asa tare. Ce poti sa mai ceri ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate