Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Cooler procesor

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
DARK-RIDER-82

DARK-RIDER-82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 22.07.2008

View Postalexxveres, on Mar 24 2009, 16:44, said:

lapping inseamna...pierderea garantiei + daca nu-i reuseste (mai ales ca nu-i atat de priceput) performanta va scadea. mai bine isi alege unul care nu implica aceasta actiune...
:lol:  ei hai MAN , ca-i dai cu  "lapping-ul" pana iese drept :P
lasa garantia...  ca si asa e cam degeaba... din "experientele " mele mai putin placute...
si eu consider ca treaba cu suprafata dreapta ar trebuie sa fie "raspunderea" firmei care vinde cooler-ul nu sa stau eu sa frec la el dupa ce mai dau si bani pe el... da' nah... lumea nu-i perfecta...
ca daca ar fi... n-ar mai muri de foame 30000 de copii la fiecare 24 de ore care trec... <_<

#20
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 23.07.2007
Acum am o foarte mare nelamurire, de ce nu vin aceste coolere perfect finisate?!! Daca esti o firma care te respecti si iti respecti si clientii nu produci ceva cat mai bine posibil?!!  :huh:
Si alte coolere care sa se apropie ca performanta de treu si sa nu necesite finisare, puteti sa-mi recomandati?!!

#21
alexxveres

alexxveres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 20.01.2007
mugen 2...daca vrei ceva mai silent/low rpm z600.

#22
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 23.07.2007

View Postmarius ro, on Mar 24 2009, 15:08, said:

Nu  e mare lucru, poate incerca si lapping daca vrea.
Ca sa-ti dai seama ce inseamna citeste aici (ai doar o pagina si gata)

''To the naked eye it may look flat or even feel smooth, but there are microscopic groves in the surface. These groves will trap air between the heat sink and the CPU, and cause a poor transfer of heat.''

http://www.overclock...guides/lapping/

vezi ca 'sandpaper' = un fel de 'smirghel' f fin
Am vreo doua coolere nefolositoare pe acasa, o sa incerc pe acestea doua sa vad ce iese. Daca rezultatul este multumitor probabil o sa incerc si pe viitorul cooler.

P.S.  Hand Dishwashing Liquid este sapun lichid?!! Am vazut intr-un alt tutorial ca se folosea pasta de dinti.


Quote

mugen 2...daca vrei ceva mai silent/low rpm z600.
Nu ma intereseaza siletiozitatea cooleruli, vreau ceva care sa-si faca cat mai bine treaba. Mi s-a confirmat astazi ca acel true ca fi disponibil pana la sfarsitul lunii aprilie. Cred ca pana la urma o sa astept.

Edited by igor06, 25 March 2009 - 20:25.


#23
zoopp

zoopp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 09.12.2008
Vin si eu cu o intrebare ca sa nu mai deschid un topic. Sunt coolerele concepute pt AM2 compatibile cu AM2+ ? Am apelat la google dar n-am gasit nimic.

Coolerul in cauza e un Thermalright SI 128 SE

#24
alexxveres

alexxveres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 20.01.2007
am2 si am2+ sunt acelasi socket...deci, sunt compatibile.

#25
pasv1977

pasv1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.04.2009
salut
vreau sa cumpar un cooler Thermalright Ultra-120 Extreme pentru un Phenom II 955 pe socket am3(cand apare)
dar peste tot scrie ca e compatibil pana la socket am2/am2+
intrebarea mea: este compatibil si cu socketul am3 si daca necesita backplate pentru montare

#26
gabi20cm

gabi20cm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.08.2008
nu am citit posturile de mai sus dar iti pot zice sigur ca "Zalman CNPS-9900" pe un Q6600 sta idle 44 de grade ~

#27
Zipy

Zipy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 275
  • Înscris: 03.06.2008

View Postgabi20cm, on Apr 22 2009, 00:36, said:

nu am citit posturile de mai sus dar iti pot zice sigur ca "Zalman CNPS-9900" pe un Q6600 sta idle 44 de grade ~


Asta este nebun....
Procesor in cauza:Phenom II 955 pe socket am3
Procesor despre care vorbea el:Q6600
Cooler in cauza:Thermalright Ultra-120 Extreme
Cooler despre care vorbea el:Zalman CNPS-9900

deci diferenta dintre aceste componente este ca diferenta dintre procesor si carcasa!

esti sigur ca procesorul va fi disponibil pe socket am3?

#28
florin_alin24

florin_alin24

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,616
  • Înscris: 29.01.2008
Din cate stiu eu socketul am2 este fizic identic cu am2+ care si el este identic cu am3. :)

#29
yo_cristi

yo_cristi

    Quad Core™

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 14.04.2008

View Postflorin_alin24, on May 5 2009, 22:56, said:

Din cate stiu eu socketul am2 este fizic identic cu am2+ care si el este identic cu am3. :)


Pai daca e asa este bine pentru mine ca nu o sa arunc scythe katan 2 cand mi-oi lua calc :)

#30
bogdan93

bogdan93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.01.2007
AM3-daca folosesti DDR3. AM2+ daca folosesti DDR2. Deci AM3 are integrat controller-ul de ram atat pt ddr3 cat si pt ddr2. Sursa.

#31
pasv1977

pasv1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.04.2009
Salut
Da, Phenom II 955 a aparut deja pentru socketul am3, si astazi mi-a sosit si Thermalright Ultra-120 Extreme
Problema este ca nu are sistem de prindere pentru amd (desi este AMD compatibil)
De unde fac rost de un astfel de sistem de prindere


Imi cer scuze, stiu ca subiectul este despre coolerele Zalman, dar nu am gasit nimic despre Thermalright Ultra-120 Extreme.
Multumesc anticipat.

#32
Zipy

Zipy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 275
  • Înscris: 03.06.2008
vezi ca sunt sisteme de prindere universale...poate ai norocul sa se poatriveasca.... http://www.pcfun.ro       la accesorii cooler

#33
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 23.07.2007

View Postpasv1977, on May 8 2009, 17:43, said:

Salut
Da, Phenom II 955 a aparut deja pentru socketul am3, si astazi mi-a sosit si Thermalright Ultra-120 Extreme
Problema este ca nu are sistem de prindere pentru amd (desi este AMD compatibil)
De unde fac rost de un astfel de sistem de prindere


Imi cer scuze, stiu ca subiectul este despre coolerele Zalman, dar nu am gasit nimic despre Thermalright Ultra-120 Extreme.
Multumesc anticipat.
Ai nevoie de asa ceva Visit My Website
Sa-mi zici si mie la ce temperatura iti tine coolerul procesorul.

Edited by igor06, 14 May 2009 - 20:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate