Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Probleme incheiere contract

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
zaomxm

zaomxm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 24.08.2007
Cum pot sa aflu daca figurez intr-o baza de date cu datorii ?

Am fost azi sa-mi fac un abonament la cosmote si imi cer o garantie(sau depozit, nu mai stiu exact cum au zis) de 500 RON.
Mi se pare putin cam exagerat.
Am avut abonament la orange timp de 4 ani si am platit toate facturile. Cred ca la una singura am intarziat cu o zi, in rest le-am platit pe toate la timp.
Aia de la magazin mi-au zis ca la studenti, pensionari si cei fara ocupatie li se cere aceasta taxa (garantie).
Am sunat la relatii cu clientii cosmote si mi-au zis ca nu e asa cum au zis aia de la magazin si chiar daca ar fi nu s-ar percepe o taxa asa mare, undeva pe la 150 RON.
Am intrebat cativa prieteni, studenti ca si mine, daca au platit vreo taxa cand si-au facut abonament la cosmote si nici vorba de asa ceva.
Cred ca apar undeva cu datorii si eu habar n-am de asa ceva.
Deci ... cum pot sa aflu?

Multumesc.

#2
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007

 zaomxm, on Mar 20 2009, 17:40, said:

Cum pot sa aflu daca figurez intr-o baza de date cu datorii ?

Am fost azi sa-mi fac un abonament la cosmote si imi cer o garantie(sau depozit, nu mai stiu exact cum au zis) de 500 RON.
Mi se pare putin cam exagerat.
Am avut abonament la orange timp de 4 ani si am platit toate facturile. Cred ca la una singura am intarziat cu o zi, in rest le-am platit pe toate la timp.
Aia de la magazin mi-au zis ca la studenti, pensionari si cei fara ocupatie li se cere aceasta taxa (garantie).
Am sunat la relatii cu clientii cosmote si mi-au zis ca nu e asa cum au zis aia de la magazin si chiar daca ar fi nu s-ar percepe o taxa asa mare, undeva pe la 150 RON.
Am intrebat cativa prieteni, studenti ca si mine, daca au platit vreo taxa cand si-au facut abonament la cosmote si nici vorba de asa ceva.
Cred ca apar undeva cu datorii si eu habar n-am de asa ceva.
Deci ... cum pot sa aflu?

Multumesc.
Punctual:
1.suma de 500 de lei poate sa iti spuna angajatul ce repezinta (back office-ul detaliaza structura garantiei)
2.suma de 500 de lei poate fi compusa din:
-contravaloarea pe 2 luni a abonamentului ales de tine (CFO60-CFO2000;deci nu e o suma fixa)
-150 lei garantie (de obicei cam asta e suma)
- X lei daca esti student,pensionar si pe deasupra doresti si activarea serviciului Apeluri Internationale
3.Roaga reprezentantul de vanzari sa iti anuleze cererea de contract
4.Dute direct la shopul Cosmote (nu la dealer) si fa o noua cerere explicand ce ai patit (de obicei in shop sunt mai "toleranti" si Back Office-ul activeaza mai usor (nu mentionezi ca esti student,recomandare:angajat vanzator)
5.Daca ai sub 22 de ani 99% cere garantie

Succes

Edited by csachiri, 21 March 2009 - 11:29.


#3
zaomxm

zaomxm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 24.08.2007
Initial am fost la Cosmote (shop nu dealer) sa fac o cerere de portare. Mi-a fost acceptata.
Cand sa fac si abonamentul, pe langa contravaloarea ab pe 2 luni, apare acesta suma uriasa (pt mine).
Cei din shop nu mi-au dat niciun fel de explicatii despre acest depozit (garantie), pur si simplu atat trebuie sa platesc si in cateva luni (4 parca) voi recupera banii.
I-am rugat sa-i intrebe pe cei din back office de ce imi cer banii astia. Nu se poate asa ceva. Ei aplica ce le dicteaza aia, fara negocieri , explicatii sau mai stiu eu ce.
Cu 15 min inainte de a merge la Cosmote, am platit ultima factura la orange, dar comfirmarea urma sa o primesc a doua zi. Am zis ca poate ma vad aia de la cosmote cu datorii si sa vin a doua zi sa mai incerc.

A doua zi la fel. Intr-adevar aia din shop m-au intrebat daca vreau sa-mi dezactiveze mesageria vocala si sa-mi activeze Apelurile Internationale. Am zis ca da. Aici cred ca s-au gandit aia din back office ca asta e student, nu are ocupatie si mai vrea sa vorbeasca si in tari straine, sigur ne da ţapa.
Am renuntat la abonament si le-am zis sa ma porteze pe cartela, urmand sa mai incerc peste vreo luna doua. Am platit o taxa de portare de 11 euro, care urma sa intre in creditul cartelei pe parcursul a 4 luni de zile (in prima luna 5 euro si apoi cate 2 euro in fiecare luna).

A treia zi am fost pe la orange sa-i intreb daca am ceva datorii (eu stiam ca nu si asa a si fost).
Aia de la orange s-au gandit sa-mi faca o oferta pe care am acceptat-o (250 min in retea + 125 min nationale cu 8 euro cu tot cu TVA).
Am fost la cosmote si am anulat cererea de portare, mi-am luat banii inapoi (11 euroi) si le-am zis PA.
Daca ei nu ma vor  nici eu nu ii mai vreau. Sa fie sanatosi  ma descurc eu si fara ei.

#4
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Și îți cer bani la portare? Păi laZapp de ex. e gratis, chiar și pe prepay :huh:

#5
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

 zaomxm, on Mar 23 2009, 19:07, said:

Initial am fost la Cosmote (shop nu dealer) sa fac o cerere de portare. Mi-a fost acceptata.
Cand sa fac si abonamentul, pe langa contravaloarea ab pe 2 luni, apare acesta suma uriasa (pt mine).
Cei din shop nu mi-au dat niciun fel de explicatii despre acest depozit (garantie), pur si simplu atat trebuie sa platesc si in cateva luni (4 parca) voi recupera banii.
I-am rugat sa-i intrebe pe cei din back office de ce imi cer banii astia. Nu se poate asa ceva. Ei aplica ce le dicteaza aia, fara negocieri , explicatii sau mai stiu eu ce.
Cu 15 min inainte de a merge la Cosmote, am platit ultima factura la orange, dar comfirmarea urma sa o primesc a doua zi. Am zis ca poate ma vad aia de la cosmote cu datorii si sa vin a doua zi sa mai incerc.

A doua zi la fel. Intr-adevar aia din shop m-au intrebat daca vreau sa-mi dezactiveze mesageria vocala si sa-mi activeze Apelurile Internationale. Am zis ca da. Aici cred ca s-au gandit aia din back office ca asta e student, nu are ocupatie si mai vrea sa vorbeasca si in tari straine, sigur ne da ţapa.
Am renuntat la abonament si le-am zis sa ma porteze pe cartela, urmand sa mai incerc peste vreo luna doua. Am platit o taxa de portare de 11 euro, care urma sa intre in creditul cartelei pe parcursul a 4 luni de zile (in prima luna 5 euro si apoi cate 2 euro in fiecare luna).

A treia zi am fost pe la orange sa-i intreb daca am ceva datorii (eu stiam ca nu si asa a si fost).
Aia de la orange s-au gandit sa-mi faca o oferta pe care am acceptat-o (250 min in retea + 125 min nationale cu 8 euro cu tot cu TVA).
Am fost la cosmote si am anulat cererea de portare, mi-am luat banii inapoi (11 euroi) si le-am zis PA.
Daca ei nu ma vor  nici eu nu ii mai vreau. Sa fie sanatosi  ma descurc eu si fara ei.
Trebuia sa te duci la Germanos cu o factura de gaze sau romtelecom si iti faceau abonament fara nici un depozit.
Eu am facut 2 abonamente asa si nu mi-au cerut nici un depozit. ;)

La dealerii Trimen si Internity mi-au cerut si mie depozit.

Edited by stokarit_s, 24 March 2009 - 10:41.


#6
Legolas13

Legolas13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.05.2008

 v_condratovici, on Mar 23 2009, 19:31, said:

Și îți cer bani la portare? Păi laZapp de ex. e gratis, chiar și pe prepay :huh:
Taxa de portare e unica la orice retea de 11 euro + TVA
Acum depinde de oferte la Cosmote cand vii in postpay e gratis, la prepay se plateste.

Edited by Legolas13, 24 March 2009 - 10:37.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 v_condratovici, on Mar 23 2009, 19:31, said:

Și îți cer bani la portare? Păi laZapp de ex. e gratis, chiar și pe prepay :huh:
11 euro = 5 euro credit initial + 4 luni x 1,5 euro/luna. Rezulta ca suma de 11 euro se va regasi integral in creditul cartelei.
Adica taxa de portare este suportata integral de Cosmote, tot ce-ti cer ei este sa consumi in reteaua lor macar suma respectiva. O pretentie de bun simt.

#8
germanos

germanos

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.03.2009

 zaomxm, on Mar 20 2009, 17:40, said:

Cum pot sa aflu daca figurez intr-o baza de date cu datorii ?

Am fost azi sa-mi fac un abonament la cosmote si imi cer o garantie(sau depozit, nu mai stiu exact cum au zis) de 500 RON.
Mi se pare putin cam exagerat.
Am avut abonament la orange timp de 4 ani si am platit toate facturile. Cred ca la una singura am intarziat cu o zi, in rest le-am platit pe toate la timp.
Aia de la magazin mi-au zis ca la studenti, pensionari si cei fara ocupatie li se cere aceasta taxa (garantie).
Am sunat la relatii cu clientii cosmote si mi-au zis ca nu e asa cum au zis aia de la magazin si chiar daca ar fi nu s-ar percepe o taxa asa mare, undeva pe la 150 RON.
Am intrebat cativa prieteni, studenti ca si mine, daca au platit vreo taxa cand si-au facut abonament la cosmote si nici vorba de asa ceva.
Cred ca apar undeva cu datorii si eu habar n-am de asa ceva.
Deci ... cum pot sa aflu?

Multumesc.
Salut!Pai suma asta de 500 de ron...sunt doua motive!1.localitatea care o ai ca resedinta este localitate cu zona de risc!2.esti intrat in prevetentel->pe scurt prezinti datorii la alte retele!am citit ca iti platisei de curand factura orange-si asta poate sa fie problema-asteapta 2-3 zile ca te scoate automat preventelul si dute si refa abonamentul!Si cum spun baietii dute la shop sau la Germanos/Bip

Edited by germanos, 26 March 2009 - 00:06.


#9
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007

 germanos, on Mar 26 2009, 00:03, said:

Salut!Pai suma asta de 500 de ron...sunt doua motive!1.localitatea care o ai ca resedinta este localitate cu zona de risc!2.esti intrat in prevetentel->pe scurt prezinti datorii la alte retele!am citit ca iti platisei de curand factura orange-si asta poate sa fie problema-asteapta 2-3 zile ca te scoate automat preventelul si dute si refa abonamentul!Si cum spun baietii dute la shop sau la Germanos/Bip
Tu crezi ca e disponibila lista cu localitati cu grad de risc pentru activari oricui? pt ca nu vad sensul intrebarii adresate lui si second-part Brasov nu e zona de risc :D
PS baza de date din back office lasa mult de dorit,indicat era ca tipul din reprezentanta sa ceara numarul de tel orange si sa dea un reply ca cei din back office sa il scoata "curat' dupa verificare
PPS vezi ca acel user si-a facut alt abonament si a spus by bye Cosmo,bun venit pe Softpedia :)

#10
germanos

germanos

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.03.2009

 csachiri, on Mar 26 2009, 15:55, said:

Tu crezi ca e disponibila lista cu localitati cu grad de risc pentru activari oricui? pt ca nu vad sensul intrebarii adresate lui si second-part Brasov nu e zona de risc :D
PS baza de date din back office lasa mult de dorit,indicat era ca tipul din reprezentanta sa ceara numarul de tel orange si sa dea un reply ca cei din back office sa il scoata "curat' dupa verificare
PPS vezi ca acel user si-a facut alt abonament si a spus by bye Cosmo,bun venit pe Softpedia :)
Lista cu localitati e automata in sistem-eu am facut rost de cea din judetul meu ;),preventelul nu apartine cosmoteului ca sa il scoata ;) e exact ca portabilitatea se ocupa altcineva de preventel-e identic cu biroul de credite!cosmote nu renunta la depozit petru simplu fapt-omul e datornic-potential risc!
problema lui unde si a facut-cand o da orange si vodafone mai mult la minute atunci ma mut si eu!

#11
recl-sr

recl-sr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 17.04.2009

 csachiri, on 21st March 2009, 12:27, said:

Punctual:
1.suma de 500 de lei poate sa iti spuna angajatul ce repezinta (back office-ul detaliaza structura garantiei)
2.suma de 500 de lei poate fi compusa din:
-contravaloarea pe 2 luni a abonamentului ales de tine (CFO60-CFO2000;deci nu e o suma fixa)
-150 lei garantie (de obicei cam asta e suma)
- X lei daca esti student,pensionar si pe deasupra doresti si activarea serviciului Apeluri Internationale
3.Roaga reprezentantul de vanzari sa iti anuleze cererea de contract
4.Dute direct la shopul Cosmote (nu la dealer) si fa o noua cerere explicand ce ai patit (de obicei in shop sunt mai "toleranti" si Back Office-ul activeaza mai usor (nu mentionezi ca esti student,recomandare:angajat vanzator)
5.Daca ai sub 22 de ani 99% cere garantie

Succes

Mie nu mi-a cerut nici o garantie, aveam 19 ani cand am facut abonamentul, am platit decat o luna in avans.

 germanos, on 26th March 2009, 17:49, said:

Lista cu localitati e automata in sistem-eu am facut rost de cea din judetul meu ;),preventelul nu apartine cosmoteului ca sa il scoata ;) e exact ca portabilitatea se ocupa altcineva de preventel-e identic cu biroul de credite!cosmote nu renunta la depozit petru simplu fapt-omul e datornic-potential risc!
problema lui unde si a facut-cand o da orange si vodafone mai mult la minute atunci ma mut si eu!


De unde ai facut rost de lista? sunt tare curios!

#12
hyperyon

hyperyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 19.12.2003
500 de ron e garantia ceruta in caz de RVA ...client cu grad de risc...
acest lucru nu este dat numai de aplicatie...de datele tale..pur si simplu poti sa fii super corect...sa nu mai fi avut abonamente...sa stai intr-un oras ok....si toate datele date sa fie ok si sa iti ceara cei 500 de ron
stii de ce? agentul din magazin a bifat acolo o casuta care solicita verificari suplimentare...cam asa se cheama..chiar rva parca e scris...si automat aplicatia intoarce mesajul depozit 500 de ron
de ce ar fi facut agentul de vanzari asta? ori nu prezentai incredere...ori..nu mai vor sa faca avonamente...de ce? in ultimele luni au venit fff multe dezactivari la toti dealerii...magazinele cosmote...multi tepari...acestea s-au intors impotriva angajatilor...penalizari...dati afara etc...si in acest mod au fost descurajati agentii din magazin sa faca abonamente

#13
_zenith_

_zenith_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 08.04.2009
agenti de vanzari ajunsesera sa te oblige sa faci contract pe 2 ani ca altfel pierdeau ei bonusul. acum nu mai fac abonamente deloc? oricum e mai rentabil pe cartela

#14
hyperyon

hyperyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 19.12.2003
totul vine de mai sus...primeau targeturi  la care minim 90% dintre abo pe 2 ani sa fie..altfel bonus de 2 lei..[de asta si politica des auzita de multi.."numai pe 2 ani putem face"..si da aceste valori vin nescrise dar de sus..nu de la firma ci de la cosmote]..apoi in ultimele luni...dezactivari venite lantz...s-au luat toate bonusuruile....s-au luat bani din salariu..s-au dat afara echipe intregi ..
de ce? rata dezactivarilor era prea mare..pe magazinul x...pe aria y...etc etc
din acest motiv..pentru a-si pastra locul de munca..multi nu mai fac abonamente pana nu se limpezesc apele..fac doar la cunostiinte...fac doar prin recomandari sau la persoane care le exprima multa incredere
nu vreau sa le iau apararea agentilor de vanzari [desi asta fac totusi aici]..nu e ok nici atitudinea asta...pentru ca nha x..y este cinstit si are nevoie de abonamentul respectiv nu de telefon neaparat si nu e de acord sa plateasca 500 de ron asa in avans...
insa in joc e salariul lor..e locul lor de munca...si daca vine x...vine y si le da teapa e de ajuns 2-3 din zece si iese o rata 20-30% ce ii fac pe cei de sus sa ia "atitudine"
asa ca nu stiu ce sa va sfatuiesc...sa aveti intelegere sau nu...un lucru e cert...daca vreti abonament cosmote si sunteti ok...si va cere cei 500 de ron..spuneti agentului respectiv frumos si foarte ok ca il rugati sa nu mai treaca rva acolo ca nu sunteti unul din aceia...si nu o sa ii creati probleme si o sa va platiti facturile la timp..dupa sa il rugati sa refaca aplicatia

#15
soso_cnx

soso_cnx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 23.03.2006

 hyperyon, on 28th June 2009, 22:55, said:

totul vine de mai sus...primeau targeturi  la care minim 90% dintre abo pe 2 ani sa fie..altfel bonus de 2 lei..[de asta si politica des auzita de multi.."numai pe 2 ani putem face"..si da aceste valori vin nescrise dar de sus..nu de la firma ci de la cosmote]..apoi in ultimele luni...dezactivari venite lantz...s-au luat toate bonusuruile....s-au luat bani din salariu..s-au dat afara echipe intregi ..
de ce? rata dezactivarilor era prea mare..pe magazinul x...pe aria y...etc etc
din acest motiv..pentru a-si pastra locul de munca..multi nu mai fac abonamente pana nu se limpezesc apele..fac doar la cunostiinte...fac doar prin recomandari sau la persoane care le exprima multa incredere
nu vreau sa le iau apararea agentilor de vanzari [desi asta fac totusi aici]..nu e ok nici atitudinea asta...pentru ca nha x..y este cinstit si are nevoie de abonamentul respectiv nu de telefon neaparat si nu e de acord sa plateasca 500 de ron asa in avans...
insa in joc e salariul lor..e locul lor de munca...si daca vine x...vine y si le da teapa e de ajuns 2-3 din zece si iese o rata 20-30% ce ii fac pe cei de sus sa ia "atitudine"
asa ca nu stiu ce sa va sfatuiesc...sa aveti intelegere sau nu...un lucru e cert...daca vreti abonament cosmote si sunteti ok...si va cere cei 500 de ron..spuneti agentului respectiv frumos si foarte ok ca il rugati sa nu mai treaca rva acolo ca nu sunteti unul din aceia...si nu o sa ii creati probleme si o sa va platiti facturile la timp..dupa sa il rugati sa refaca aplicatia


ceea ce prezinti tu este valabil in magazinele Germanos. Ei aveau acest sistem. E adevarat , acum sunt integrati in Cosmote dar obiceiurile nu se schimba de pe o zi pe alta.

#16
hyperyon

hyperyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 19.12.2003
din surse sigure..iti garantez ca ceea ce se intampla..ceea ce s-a intamplat cu debonusar...dat afara etc e valabil atat in germanos...cat si in internity cat si la trimen cat si la shopurile cosmote

#17
PHOENIX_GUARDIAN

PHOENIX_GUARDIAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 25.02.2009

 zaomxm, on 20th March 2009, 18:40, said:

Cum pot sa aflu daca figurez intr-o baza de date cu datorii ?

Am fost azi sa-mi fac un abonament la cosmote si imi cer o garantie(sau depozit, nu mai stiu exact cum au zis) de 500 RON.
Mi se pare putin cam exagerat.
Am avut abonament la orange timp de 4 ani si am platit toate facturile. Cred ca la una singura am intarziat cu o zi, in rest le-am platit pe toate la timp.
Aia de la magazin mi-au zis ca la studenti, pensionari si cei fara ocupatie li se cere aceasta taxa (garantie).
Am sunat la relatii cu clientii cosmote si mi-au zis ca nu e asa cum au zis aia de la magazin si chiar daca ar fi nu s-ar percepe o taxa asa mare, undeva pe la 150 RON.
Am intrebat cativa prieteni, studenti ca si mine, daca au platit vreo taxa cand si-au facut abonament la cosmote si nici vorba de asa ceva.
Cred ca apar undeva cu datorii si eu habar n-am de asa ceva.
Deci ... cum pot sa aflu?

Multumesc.
Aia 500 de Ron iti zic eu sigur suta la suta ce reprezinta , cineva de la tine din familie a tras o teapa la vodafone/connex/orange/dialog/romtelecom/rds si apare intr-o asa zisa lista neagra , dotorile sunt mai mari de 3 anii si s-au prescris , dar tu esti considerat un client cu un grad mai mare de risc si din cauza asta vei plati "garantia"
La vodafone/orange*cred si cosmote , la cosmote inca nu am vazut, dar te inebunesc cu instintari ca ai de plata" dupa doar o luna de intarziere cu plata te pot trece fara sa te intrebe pe lista de "Rau Platnicii"

Edited by PHOENIX_GUARDIAN, 05 July 2009 - 20:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate