Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Bilet electronic

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
arthasfleo

arthasfleo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.08.2006
Tarile care cer vize pentru romani (si nu numai), cer ca sa fii in posesia si unui bilet dus-intors (fara de care nu esti lasat sa intrii pe teritoriul statului respectiv). Ce se inampla in cazul in care ai un bilet electronic (deci biletul este in calculatorul companiei aviatice cu care ai calatorit) si trebuie sa prezinti biletul de intoarcere, la vama. Cum dovedesti ca ai bilet de moment ce nu il poti arata?

#2
tim

tim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 07.01.2002

View Postarthasfleo, on Mar 20 2009, 10:56, said:

Tarile care cer vize pentru romani (si nu numai), cer ca sa fii in posesia si unui bilet dus-intors (fara de care nu esti lasat sa intrii pe teritoriul statului respectiv). Ce se inampla in cazul in care ai un bilet electronic (deci biletul este in calculatorul companiei aviatice cu care ai calatorit) si trebuie sa prezinti biletul de intoarcere, la vama. Cum dovedesti ca ai bilet de moment ce nu il poti arata?
Este suficient sa-l printezi si sa le arati hirtia cu pricina (pe ea scrie numarul biletului, orarul de zbor, nr. rezervarii).

#3
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Mai exista bilete clasice?

PS: N-are treaba vama cu biletul dus-intors.

#4
arthasfleo

arthasfleo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.08.2006
Multumesc pentru raspunsuri.

Quote

PS: N-are treaba vama cu biletul dus-intors.
M-ai bagat in ceata. Sunt tari  care cer, pe langa viza, si un bilet de intoarcere. acela unde il prezinti?

#5
tim

tim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 07.01.2002

View Postarthasfleo, on Mar 21 2009, 15:28, said:

Multumesc pentru raspunsuri.

M-ai bagat in ceata. Sunt tari  care cer, pe langa viza, si un bilet de intoarcere. acela unde il prezinti?
Cind intri intr-o tara treci prin Passport control unde te intreaba de viza si eventual de biletul de intoarcere (eu nu-mi amintesc sa ma intrebe pe undeva, nici macar in USA care sunt mai paranoici).

Dupa ce treci de passport control iti iei bagajele si treci prin vama (exista niste culoare / usi cu "Nothing to declare" sau "Items to declare").

#6
Allie19

Allie19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.03.2009
salutare!...Sunt studenta la ase, Cibernetica, an 1 si m-am inscris la icep world ptr plekre in sua(program work and travel)..interviu..avans 385 euro si primele acte.. dar incepe sa-mi fie teama de obtinerea vizei. Din cate am auzit sunt foarte exigenti.Nu am nicio restanta, nicio medie de 5. Media mea este 7,96. Ma descurc foarte bn in engleza, am diploma Cambridge, insa pe primul sem am media 6 la engleza...nu prea ma duceam la seminar, nu credeam ca o sa fie probl, insa si eu si majoritatea colegilor mei de grupa avem note mici la engleza, spre deosebire de alte grupe care au alt prof. si numai 9 si 10 si nici nu le venea prof. la seminar. Cei de la icep spun ca nu o sa am probleme, insa am auzit prea multe...mi-e teama...nu mi-as fi facut probleme daca aveam medie peste 8,5, dar nu am. Unii pleaca si cu restante, altii nu pleaca din cauza celor mai nesemnificative motive. Ce imi puteti spune de viza work and travel? Ati incercat sa o obtineti si ati reusit sau nu, sau eventual daca stiti persoane care au fost in situatia asta va rog sa imi spuneti cam ce stiti despre aceasta viza.

#7
mercedes60

mercedes60

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.01.2008

View PostAllie19, on Mar 23 2009, 13:28, said:

salutare!...Sunt studenta la ase, Cibernetica, an 1 si m-am inscris la icep world ptr plekre in sua(program work and travel)..interviu..avans 385 euro si primele acte.. dar incepe sa-mi fie teama de obtinerea vizei. Din cate am auzit sunt foarte exigenti.Nu am nicio restanta, nicio medie de 5. Media mea este 7,96. Ma descurc foarte bn in engleza, am diploma Cambridge, insa pe primul sem am media 6 la engleza...nu prea ma duceam la seminar, nu credeam ca o sa fie probl, insa si eu si majoritatea colegilor mei de grupa avem note mici la engleza, spre deosebire de alte grupe care au alt prof. si numai 9 si 10 si nici nu le venea prof. la seminar. Cei de la icep spun ca nu o sa am probleme, insa am auzit prea multe...mi-e teama...nu mi-as fi facut probleme daca aveam medie peste 8,5, dar nu am. Unii pleaca si cu restante, altii nu pleaca din cauza celor mai nesemnificative motive. Ce imi puteti spune de viza work and travel? Ati incercat sa o obtineti si ati reusit sau nu, sau eventual daca stiti persoane care au fost in situatia asta va rog sa imi spuneti cam ce stiti despre aceasta viza.

cred ca era mai bine daca deschideai un topic nou cu titlul de ex. viza sua, work and travel, asa s-ar vedea din titlu ce te intereseaza si poate ai avea sanse mai mari sa-ti raspunda cineva.

#8
zazat20

zazat20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.07.2009

View PostLoveDemon, on 21st March 2009, 03:48, said:

Mai exista bilete clasice?

PS: N-are treaba vama cu biletul dus-intors.

Nu mai exista bilete clasice, toate sunt electronice.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate