Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Sursa

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
@BM

@BM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.03.2005
Stie careva cum se poate face o sursa de aprox. +/- 40V ,pentru un amplificator ,
dintr-o sursa de calculator ;sau ce surse se pot face dintr-o sursa de calculator si daca sunt bune??????

        MERCI B)

#2
softeam

softeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 26.03.2003
Sursa de calculator o poti folosi daca ai nevoie de 3.3V, +5V sau +12V, acestea fiind cele mai puternice in curent (valabil pt. sursele moderne, ATX), in limitele curentului suportat de fiecare din ele.

Daca ai nevoie de +/- 40V, iti trebuie transformator cu priza mediana pe secundar, punte redresoare, condensatori de filtraj... asta in mare. Daca vrei si putere mare, deci sectiune mare la traf, sirma mai groasa la secundar si punte mai "grasuta", costul creste. Mai da detalii tehnice (puterea macar...)

#3
@BM

@BM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.03.2005
Ma intrebam daca din  sursa de calculator modificandu-i transformatorul se poate obtine o sursa de 2x+/- 40V, 6A si cred ca ,cam 100W ,pentru doua module cu TDA7294 ,ca sa debiteze 100W/8 ohmi un modul ......

#4
softeam

softeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 26.03.2003
Stai cuminte cu modificat sursa de computer... Fa-ti o sursa adevarata pt. amplif cu componentele clasice. Nu vei vedea prea curind amplif. de putere (serios) cu sursa in comutatie...

#5
@BM

@BM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.03.2005
Nu stii unde as putea gasii astfel de scheme de modificat surse ,chiar si la 12V ,sau niste documentatii despre surse pentru amplifuri de putere (proiectare,etc.) ?

#6
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
...discutii pe acesta tema gasesti pe un alt forum... B)

#7
alicumircea

alicumircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 11.06.2004
se poate folosi traful de la sursa de calc. se poate rebobina si folosi in alta schema, obtinandu-se puteri mari. chiar am un prieten care momentan lucreaza la un amplif clasa d, iar sursa pe care o va folosi va fivexact cu traful respectiv.

#8
@BM

@BM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.03.2005
Asa am auzit si eu la mai multi ,ca se poate obtine ,daca ii rebobinezi bobina din secundar si modifioci circuitul de la  sursa ,s-au sa ii faci un circuit nou;
             dar cum ???????????

#9
alicumircea

alicumircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 11.06.2004
o sa pun schema in curand.
@softeam: pt amplifurile serioase nu se folosesc surse cu componente clasice. avantajele acestor surse in comutatie este ca sectiunea trafului e foarte mica (in secundar ceva de genul 14 spire) deoarece transformarea se face la frecvente foarte mari, iar ingredientul cheie este traful dintr-o sursa de calc pe care-l rebobinezi si niste mosuri la preturi destul de insignifiante fata de pretul unui traf "clasic".
@acta non verba: pe forumul de la izatech am impresia ca sunt destul de amatori la sectiunea amplifuri. probabil lipseste interesul, in schimb jos palaria celor de la pic si microcontrollere..... (shtim noi cine!)

#10
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

alicumircea, on Mar 22 2005, 19:23, said:

... pe forumul de la izatech am impresia ca sunt destul de amatori la sectiunea amplifuri. probabil lipseste interesul...
:lol: ...cand o sa gasesti un forum la care membrii sa nu fie ''amatori'' sa ma anunti si pe mine... :lol:
Presupun ca pe un astfel de forum ideal membrii care posteaza articole ar trebui sa fie platiti proportional cu valoarea articolelor...  :naughty:
Eu nu i-am recomandat o ''academie'' tehnica...  doar un loc unde se gasesc suficiente idei pe acesta tema... B)

#11
alicumircea

alicumircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 11.06.2004
@ acta non verba:   ai dreptate. nu intentionam ca spusele mele sa fie luate de rau. scuze

uite aici proiecte de surse:
http://www.qrp4u.de/docs/en/smps_new/
http://sound.westhos...m/project89.htm

#12
psanyika

psanyika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2005
Salut !

E o idee extraordinara sa folosesti surse in comutatie in amplificatoare audio,
mai ales cum sunt concepute sursele de calc. care sunt proiectate cu punte semicomandata care au randament de aprox 98 % (sunt proiectate pt puteri mari ).Pesronal am incercat sa modific o sursa de calc chiar ATX, dar e cam greu de desfacut miezul care este din ferita si are permeabilitate foarte mare(greu de gasit in RO ).Pt  ca sa modifici nr de spire  nu e o problema mare de ex. stiind ca pt 5 V ai un anumit nr de spire poti socoti cate spire ai pe volt (in cazul meu aveam 1 spira si ceva, ce am constat doar la urma dupa ce am mai desfacut odata miezul).Inafara de transformator trebuie sa modifici tensiunea de reactie  de pe  circuiul care -ti genereaza impulsurile modulate in durata (PWM).Deobicei aceasta se culege printr-un divizor rezistiv  dintr-o infasurare sec. (5 V) si se compara cu una de referinta (1,25 V). Tensiunea de eroare dat de acest comp. modifica latimea impulsului de comanda a 2 tranzistori bipolari(deobicei) din primar cu o frecv de aprox 30-50 Khz si factor de umplere de 99 % pt a evita comanda simultana a celor 2 tranzistori care lucra in contratimp.

Recomand sursele cu circuitul TL949 (circuit f. simplu si usor de inteles)
Pt mai multe detalii pe internet gasesti multe informatii despre asemenea surse (denumite SMPS) dar din pacate in lb engleza si plina de calcule matematice.Dar sa nu uitam ca totdeauna prima data a fost experienta si doar dup'aia teoria asa ca Succes.

#13
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
:P uite in sfarsit o idee buna... am facut si eu, si colegu' 2-3 surse in comutatzie pana acum,pentru masina, din componente de sursa ATX. Traf-ul se desface usor daca-l tii 1 zi intr-o punga cu acetona. de lene, nu le-am rebobinat, doar am folosit ce aveam deja la indemana (bobinele de echilibrare pe ferita). tranzistori IRF840, pe radiator, circ. comanda TL 494 sau echivalent, schema - clasica, din datasheet-ul lui 494.  :rolleyes: pagina 9

atentzie la polarizarea IRF-ului, fatza de schema orig, punetzi colectorii de output (pin 8 si 11) la +Vcc, emitorii la masa prin rezistente (9,10), iar grilele IRF-urilor in emitori. (9,10)

Attached Files


Edited by DeeJay, 28 March 2005 - 09:18.


#14
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
:rolleyes:

psanyika, on Mar 28 2005, 02:30, said:

... care au randament de aprox 98 % (sunt proiectate pt puteri mari )....
...si factor de umplere de 99 % ...

<{POST_SNAPBACK}>

Un pic de atentie la ceea ce scriem...
Randamentul uzual este  80-95%... iar factorul de umplere  se defineste ca

Quote

The duty factor D, where D equals ton/(ton+toff)
si nu poate fi mai mare de 49.9999999%.... :rolleyes:
deoarece:

Quote

Both transistors must not conduct together, as this would effectively short circuit the supply. Which means that the conduction time of each transistor must not exceed half of the total period for one complete cycle, otherwise conduction will overlap.


#15
psanyika

psanyika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2005

mister_rf, on Mar 28 2005, 21:30, said:

:rolleyes:

Un pic de atentie la ceea ce scriem...
Randamentul uzual este  80-95%... iar factorul de umplere  se defineste ca
si nu poate fi mai mare de 49.9999999%.... :rolleyes:
deoarece:

<{POST_SNAPBACK}>


Corect mister_rf am vazut greseala si asa este. Daca folosesti 2 tranzistori in contrtimp nu poti largi impulsul la 99 %, doar la jumatate. Cand scriam acest mesaj ma gandeam la circ. TL 949 nu si la half-bridge. Mersi mult pentru observatie.

#16
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004
Scuze ca sunt un pic offtopic dar stie cineva o schema de sursa in comutatie de laborator cu reglaj de tensiune si reglaj de curent la care protectia la supracurent sa fie cu "limitare" si nu cu "intoarcere" (adica sub pragul de curent reglat sa functioneze ca sursa de tensiune constanta iar la depasirea pragului de curent sa functioneze ca generator de curent constant).
Multumesc!

#17
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
si pe mine m-ar interesa o schema functionabila pt asa ceva. Sa functioneze asemanator uneia analogice cu circuitu 723 , dar sa lucreze in comutatie , asta pt a evita disiparea mare de temperatura pe elementul regulator.

#18
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004
Eu am modificat o sursa ATX in acest scop, si am reusit sa fac sa functiuneze cu tensiune reglabila de la 0 la 12V foarte bine in schimb nu o pot face sa functioneze ca generator de curent constant utilizind al doilea amplificator operational disponibil in circuitul TL494 (primul AO e folosit pentru stabilizarea tensiunii). Am incercat controlul in curent constant folosind intrarea de "dead time control" si nici asa nu am reusit. Se pare ca motivul ar fi ca 494, constructiv, poate genera impulsuri multiple pentru un tranzistor in timpul unei semiperioade. Am gasit un alt circuit, SG3525, care are bistabil flip/flop pentru iesirile in contratimp si un latch set/reset comandat de oscilator facind astfel imposibila generarea de impulsuri multiple. Din pacate SG 3525 dispune de un singur AO pentru controlul PWM. Poate reusim sa gasim ceva similar cu SG 3525 dar cu doua AO.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate