Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

[DE] Obtinerea cetateniei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

#1
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
in cat timp poti deveni cetatean si care sunt pasii?

#2
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Nu prea vad oportuna ideea de "emigrare" in Germania, ca de altfel in orice tara din UE. Poti sa muncesti 5-10-20 de ani in orice tara din EU fara sa'ti depui acte, poate doar daca vrei sa votezi.

Gasesc mult mai interesant sa pleci 2-3 ani, sa muncesti, o experienta si cind te saturi te intorci.

Ma bate gindul cu sotia sa plecam ceva ani in Norvegia doar asa, fara un motiv clar, pt. peisaje.

Germania ramine o tara exemplara si emigrantii sunt priviti rece oriunde in lume.

O buna prietena de familie a parintilor mei avea 2 copii, 2 baieti mari de 21 respectiv 24 de ani. In vara lu' 89 au venit la parintii mei acasa sa ceara niste conserve pt. ca in saptamina respectiva vroiau sa sara gardu' in Ungaria.

Dupa citeva luni am auzit vesti de la ei cum ca au ajuns in RFG sanatosi. In iarna a venit revolutia dar ei au hotarit sa ramina acolo. Au mai trecut 2 ani, amindoi s'au insurat cu nemtoaice, joburi decente, familii frumoase, copii amindoi, socri iubitori, ei harnici si plini de energie, afaceri decente.
In 93 au murit amindoi intr'un accident auto. -_-

#3
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View Postturbo trabannt, on Aug 22 2008, 12:59, said:

in cat timp poti deveni cetatean si care sunt pasii?
8 ani, daca in perioada asta nu capeti ajutor de la stat. se poate reduce la 7 ani daca meri la un curs de "integrare".

#4
apolodor_pinguinul

apolodor_pinguinul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 12.02.2007
Aș avea și eu o întrebare către cei ce-au fugit din țară și cunosc cât de cât reglementările nemțești:
m-am născut acolo, am petrecut ani și luni pe tărâmul nemților (niciodată suficient de mult cât să-mi iau cetățenia). La 18 ani (în jumătate de an) am însă dreptul să-mi ridic cetățenia și implicit să renunț la cea română, datorită faptului că m-am născut la ei. Tot cam pe atunci plănuiesc să îmi iau tălpășița și să fug acolo la studii. Cu limba nu-i problemă, deși nu voi avea bacalaureat nemțesc, o să am diploma de germană c1 într-o lună. Mai rămâne un singur lucru: în condițiile în care mă decid să trec pe cetățenie germană mai trebuie să dau testul ăla din istorie, geografie și toate lăturile nemțești? Dacă da, mă avantajează din p.d.v. social și financiar (taxe, impozite, asigurări..) să devin cetățean de-al lor?
Dankeschoen anticipat

Edited by apolodor_pinguinul, 12 October 2008 - 16:07.


#5
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postapolodor_pinguinul, on Oct 12 2008, 16:04, said:

Aș avea și eu o întrebare către cei ce-au fugit din țară și cunosc cât de cât reglementările nemțești:
m-am născut acolo, am petrecut ani și luni pe tărâmul nemților (niciodată suficient de mult cât să-mi iau cetățenia). La 18 ani (în jumătate de an) am însă dreptul să-mi ridic cetățenia și implicit să renunț la cea română, datorită faptului că m-am născut la ei. Tot cam pe atunci plănuiesc să îmi iau tălpășița și să fug acolo la studii. Cu limba nu-i problemă, deși nu voi avea bacalaureat nemțesc, o să am diploma de germană c1 într-o lună. Mai rămâne un singur lucru: în condițiile în care mă decid să trec pe cetățenie germană mai trebuie să dau testul ăla din istorie, geografie și toate lăturile nemțești? Dacă da, mă avantajează din p.d.v. social și financiar (taxe, impozite, asigurări..) să devin cetățean de-al lor?
Dankeschoen anticipat

Interesant! Unde te-ai nascut?

#6
apolodor_pinguinul

apolodor_pinguinul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 12.02.2007
Osnabrueck, Niedersachsen. Dar eu vreau la Berlin :D

#7
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Mai bine te-ai orienta spre Bavaria ;)

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postapolodor_pinguinul, on Oct 12 2008, 17:04, said:

...am însă dreptul să-mi ridic cetățenia și implicit să renunț la cea română...

Implicit? Nu prea cred...
Uite ce am gasit eu la o cautare rapida (dar daca esti interesat de problema poti ''sapa'' mai adanc).
''...potrivit legislației germane privind cetățenia, străinii pot obține cetățenia germană fără să o piardă pe cea a statului de proveniență, atunci când sunt cetățeni ai unui stat membru al Uniunii Europene...''
Sursa: http://www.rdt.dorde...070208020105182

#9
apolodor_pinguinul

apolodor_pinguinul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 12.02.2007
Știam că la un moment dat că nu acceptă dubla cetățenie, dar mai bine că acceptă. Danke!

#10
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
ba da accepta. nu mergea dubla cetatenie cu cerere. cei care o capatau automat nu trebuiau sa renunte la cea veche.

#11
cocor

cocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 13.04.2008
M-am gandit si eu sa emigrez definitiv in Germania, Zona Stuttgart-ului (baden-wurttemberg) sa vand tot in romania si sa-mi cumpar o casa in Germania! As putea astfel s obtin rezidenta/cetatenia? Am acolo pe fratele meu, cetatean german, care m-ar putea ajuta. Deci ce probleme as intampina? Un job in agricultura la Spargell as gasi si eu.  ;)
Multumesc anticipat!

#12
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
vezi ca ar trebui sa te faci freelancer pentru asta, ca piata de munca ramane restrictionata, pt. romani si bulgari cel tarziu pana-n 2014.
singura sansa sa capeti drept de munca mai repede, daca nu esti in vreun domeniu cu calificari mai speciale, e sa te-nsori cu una cu cetatenie.
altfel, mai grele.
io in Schwabistan nu m-as muta...

#13
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostPengoon, on Nov 3 2008, 15:19, said:

io in Schwabistan nu m-as muta...

De ce?

#14
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
e urat si oamenii ma enerveaza. haleala la fel. am bagat 3 ani de Stuttgart cu proiecte la un client si cel mai bun lucru era vineri dupa-masa cand ma puteam urca intr-un tren cat mai rapid.

#15
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostPengoon, on Nov 3 2008, 18:10, said:

e urat si oamenii ma enerveaza. haleala la fel. am bagat 3 ani de Stuttgart cu proiecte la un client si cel mai bun lucru era vineri dupa-masa cand ma puteam urca intr-un tren cat mai rapid.

Eu cred ca dimpotriva sudul este cel mai atractiv si din pct. de vedere standard de viata, potential financiar, natura, curatenie.

#16
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
depinde. bani calumea poti sa cistigi si in Frankfurt sau in Hamburg.
O fi Stuttgart mai curat ca si Köln dar ce n-as fi dat io 'ai 3 ani de Stuttgart pentru lifestyle-ul din Köln unde am avut noroc sa prin timp de 1 an un proiect.
Stuttgart e un fel de sat foarte mare.

#17
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostPengoon, on Nov 3 2008, 18:19, said:

depinde. bani calumea poti sa cistigi si in Frankfurt sau in Hamburg.
O fi Stuttgart mai curat ca si Köln dar ce n-as fi dat io 'ai 3 ani de Stuttgart pentru lifestyle-ul din Köln unde am avut noroc sa prin timp de 1 an un proiect.
Stuttgart e un fel de sat foarte mare.
lifestyle in koln? cred ca e unul din cele mai murdare orase din .de.

si mda , plin de gay bar -uri , not my target.  :D

#18
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View Postturbo trabannt, on Nov 3 2008, 16:24, said:

lifestyle in koln? cred ca e unul din cele mai murdare orase din .de.

si mda , plin de gay bar -uri , not my target.  :D
daca nu stii unde sa mergi, la gay ajungi  :D

Quote

Nu stiu de ce am senzatia ca arunci cu vorbele. Prea fondate nu sunt afirmatiile tale.
am stat mult prea mult acolo. e suficient de fondat pentru mine.

Edited by Pengoon, 03 November 2008 - 17:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate