Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

[FR] Vreau sa imi mut familia in Franta pentru educatia fetitei

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Petreaea

Petreaea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.07.2009

View Postvalyds, on 22nd July 2009, 18:57, said:

buna seara,imi permit sa intervin si sa va dau un sfat,cred eu ca in cunostinta de cauza deoarece traiesc aici in franta,de ceva timp si deja am ajuns sa-i cunosc,deci...pentru a trai aici temporar si a lucra este fff bine,dar pentru copii nu deoarece nu au intimitatea de acasa si libertatea din tara aici vor trebui supravegheati 24 din 24,sa nu mai vorbim de sistemul educational care este mult inferior romaniei,sistemul medical este 0 adica lipseste cu desavarsire,singura sansa daca va permiteti ,este banul adica totul se plateste.Pentru a lucra nimic mai simplu se gaseste din plin daca cunoasteti ceva meserii,iar sa deschideti o firma e posibil si mult mai simplu decat in mafia romaneasca,problema este chiria care este ffff greu de gasit iar in agentie nu prea aveti ce cauta deoarece va cer ff multe documente care se imposibil sa le aveti,cred de exemplu adeverintele de salarizare pe ultimele 3 luni,fisa de impozitare pe anul trecut,etc ceea ce e cam greu iar pentru a obtine un apartament de 2 camere sa zicem la 600 euro ar trebuii sa aveti un salariu de minim 1800 euro net,daca aveti alte intrebari va pot sta la dispozitie

deci stii tu mai bine decat organizatia mondiala a sanatatii care a clasat sistemul francez de sanatate pe primul loc din lume?

mai, mai...

Edited by Petreaea, 03 April 2011 - 15:10.


#20
hermil

hermil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.01.2006

View PostKrisztinaS, on 30th March 2011, 10:29, said:

Ce s-a mai intamplat intre timp? Suntem curiosi sa aflam cum au decurs lucrurile.

Mult succes in noua viata franceza.

Ce sa se intample intre timp, suntem in continuare in Franta, fetita mea e in a doua clasa de gradinita, suntem foarte multumiti de alegerea facuta. Am trecut cu bine peste primul an , in care ne-a fost destul de dificil.
Nu am mai postat de mult timp deoarece nu am avut timp.
Dar o sa ma ocup din nou si de internet

View PostMosotti, on 30th March 2011, 16:56, said:

ce putea sa se intimple? 5000 de euro pe luna... coasta de azur e un fel de raiu pe pamint... io cred ca s-au intors in romania, ca ii durea inima de dor si jale
Uite ca nu ma doare inima, nici de dor si nici de jale. Si nici nu ne-am intors in Romania. Si de mistouri de astea e plin netul , dar nu sunt ptr mine!

#21
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Posthermil, on 28th January 2012, 18:59, said:

Ce sa se intample intre timp, suntem in continuare in Franta, fetita mea e in a doua clasa de gradinita, suntem foarte multumiti de alegerea facuta. Am trecut cu bine peste primul an , in care ne-a fost destul de dificil.
Nu am mai postat de mult timp deoarece nu am avut timp.
Dar o sa ma ocup din nou si de internet


Uite ca nu ma doare inima, nici de dor si nici de jale. Si nici nu ne-am intors in Romania. Si de mistouri de astea e plin netul , dar nu sunt ptr mine!


Tipul face de multe ori mistouri deplasate, dar de data asta chiar cred ca aducea apa la moara ta, facand misto de noi, astialalti, care am ramas.
Oricum bafta, si felicitari pt alegerea de a nu mai trai in jungla.

#22
hermil

hermil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.01.2006

View Postdenky, on 10th February 2012, 21:04, said:

Tipul face de multe ori mistouri deplasate, dar de data asta chiar cred ca aducea apa la moara ta, facand misto de noi, astialalti, care am ramas.
Oricum bafta, si felicitari pt alegerea de a nu mai trai in jungla.
Multumesc frumos
Oricum, nu ma deranjeaza mistoul, nici macar ala ieftin. Idea acestui topic era sa adm nastere unor discutii, prin care oameni care vor sa aleaga drumul meu sa gaseasca informatii pertinente, sare sa-i ajute la inceput de drum intr-o tara noua.
Din pacate forumul e inteles de unii doar ca sa-si dea cu parerea si de a lua la misto sub acoperirea unui id.

#23
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Posthermil, on 11th February 2012, 18:12, said:

Multumesc frumos
Oricum, nu ma deranjeaza mistoul, nici macar ala ieftin. Idea acestui topic era sa adm nastere unor discutii, prin care oameni care vor sa aleaga drumul meu sa gaseasca informatii pertinente, sare sa-i ajute la inceput de drum intr-o tara noua.
Din pacate forumul e inteles de unii doar ca sa-si dea cu parerea si de a lua la misto sub acoperirea unui id.


Eu voi face aceeasi mutare, dar in Germania. Peste cativa ani, insa. Finii nostri sunt cardiologi in Franta de cativa ani si le merge traznet.
Bon chance encore une fois (din vastele mele cunostinte de franceza atat am reusit sa injgheb, dar macar urarea e sincera).

#24
hermil

hermil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.01.2006

View Postdenky, on 12th February 2012, 17:31, said:

Eu voi face aceeasi mutare, dar in Germania. Peste cativa ani, insa. Finii nostri sunt cardiologi in Franta de cativa ani si le merge traznet.
Bon chance encore une fois (din vastele mele cunostinte de franceza atat am reusit sa injgheb, dar macar urarea e sincera).
Multumesc si VIEL GLUCK

#25
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
Omul s-a mutat tocmai la Nisa. Dar nu pentru el, ci pentru copil  :rolleyes:  sa creasca fetita intr-un mediu cald, printre straini  :w00t:

#26
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Asa si?

#27
babymom

babymom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.05.2011
Bonjour!
Am ajuns de 3 saptamani in Franta, impreuna cu cei 2 copii, pentru a ne alatura sotului meu care lucreaza aici de aprox. 9 luni. Mi-ar fi bine venite orice informatii legate de scoala si sistemul de invatamant francez. Copiii au aproape 10 si, respectiv, aproape 5 ani, sunt inscrisi la scoala si din septembrie vor incepe aici: cel mare CM 2, iar cel mic la maternelle. As putea sa le facilitez in vreun fel adaptarea/integrarea? Nici unul nu prea stie limba franceza.

#28
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postbabymom, on 06 august 2013 - 19:14, said:

Bonjour!
Am ajuns de 3 saptamani in Franta, impreuna cu cei 2 copii, pentru a ne alatura sotului meu care lucreaza aici de aprox. 9 luni. Mi-ar fi bine venite orice informatii legate de scoala si sistemul de invatamant francez. Copiii au aproape 10 si, respectiv, aproape 5 ani, sunt inscrisi la scoala si din septembrie vor incepe aici: cel mare CM 2, iar cel mic la maternelle. As putea sa le facilitez in vreun fel adaptarea/integrarea? Nici unul nu prea stie limba franceza.

Saru'mana si sa fie într-un ceas bun. Mergeți la școala (împreuna cu soțul) si vorbiti cu invatatorul/ dirigintele apropo de copii. Vor vedea ca va preocupa si va vor ajuta cu integrarea lor.  Tot de la dansii veti afla care sunt rigorile locale. E un moment delicat mai ales pt cel mare, nici cel mic nu va fi scutit de greu. Franceza o vor vorbi in 6 luni mai bine ca Dvs, nu va faceți griji.
Nu renuntati la comunicarea permanenta cu cei mici, nu lăsați nici o întrebare fără răspuns si va fi bine. Cei mici se adapteaza mai ușor, zice teoria, cu toate astea e obligatoriu sa fii mai unii ca niciodată.
Bafta multă.

#29
babymom

babymom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.05.2011

View Postdenky, on 07 august 2013 - 00:11, said:

Saru'mana si sa fie într-un ceas bun. Mergeți la școala (împreuna cu soțul) si vorbiti cu invatatorul/ dirigintele apropo de copii. Vor vedea ca va preocupa si va vor ajuta cu integrarea lor.  Tot de la dansii veti afla care sunt rigorile locale. E un moment delicat mai ales pt cel mare, nici cel mic nu va fi scutit de greu. Franceza o vor vorbi in 6 luni mai bine ca Dvs, nu va faceți griji.
Nu renuntati la comunicarea permanenta cu cei mici, nu lăsați nici o întrebare fără răspuns si va fi bine. Cei mici se adapteaza mai ușor, zice teoria, cu toate astea e obligatoriu sa fii mai unii ca niciodată.
Bafta multă.
Multumesc mult de sfaturi si de incurajari! Mai avem doar 1 saptamana pana la inceperea scolii si eu sunt cu sufletul mic, mic de grija lor...

Edited by babymom, 23 August 2013 - 18:04.


#30
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Iti recomand Cannes sau Monte Carlo. Mie mi-au placut, cineva cu initiativa poate face ceva acolo.
Insa a te muta pentru educatia copilului, mi se pare o greseala. Boierii isi trimiteau copiii la studii, nu se mutau cu totul acolo...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate