Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

[FR] Vreau sa imi mut familia in Franta pentru educatia fetitei

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
hermil

hermil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.01.2006
Buna seara
Scuze ca intervin. Am citit ceva din urma si cred ca voi putea fi ajutat. Pe scurt, impreuna cu sotia mea si fiica de aproape doi ani , m-am hotarat ca pana cea mica va merge le gradinita, deci cam peste un an, sa ne mutam in Franta. Am vrea pe undeva pe langa Nisa. Am colindat aproape toata Europa, am locuit aproape doi ani in Germania, situatia materiala ne permite ca pentru inceput sa inchiriem un apartament de 3, 4 camere (bineinteles nu cu vedere la mare), am niste afaceri care ne aduc 4000- 5000 euro lunar. Facem lucrul acesta pentru fiica noastra, deoarece nu am niciun pic de respect fata de sistemul de invatamant din tara si in general pentru tara.
As vrea sa-mi fac o firma acolo. Cred ca acum se poate.
Caut informatii pentru incepatori;:cum se inchiriaza, cum te inregistrezi la autoritati, gradinita pentru cea mica etc .
Multumesc

#2
ParisBoulogne

ParisBoulogne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.05.2009
Buna seara,
Am ajuns in Franta ca si student Erasmus apoi am adus si copilul. Situatia mea este diferita de ceea ce vreti d-voastra sa faceti. Inchiriatul e cel mai simplu lucru de facut si cel mai recomandat ar fi sa-l faceti printr-o agentie, o contactati si vedeti ce va ofera, le spuneti ce va place iar ei o sa va ceara diverse documente. Daca dosarul pe care-l prezentati le da incredere atat lor cat si proprietarului va vor inchiria apartamentul. Inregistrarea "la autoritati" se face la prefectura/subprefectura unde veti justifica activitatea pe care o desfasurati in Franta. Banuiesc ca vorbiti binisor franceza si cel mai bine ar fi sa cautati informatiile pe site-urile entitatilor administrative franceze.
Gradinita ptr cea mica vreti sa fie publica sau privata? Ma surprinde faptul ca vreti sa va mutati in Franta ptr educatia copilului. Sub aspectul vietii in general, societate, media, cultura... va inteleg. In schimb scoala romaneasca (clasele speciale din primar, general si liceu) continui sa cred ca are posibilitatea de a da un randament mai bun decat scolile equivalente franceze fie publice sau private. Pentru facultate cu siguranta facultatile franceze sunt net superioare marei majoritati a facultatilor romanesti. Nu cunosc exceptii sa le citez dar imi place sa cred ca exista (Politehnica Bucuresti..?). Ce-i drept ca afara de scoala (iar asta poate pentru ca am ramas cu imaginea scolii pe care o stiam de mult) ori ce ai face in România parca te deprima. Vizita mamei in Franta mi-a dat ocazia sa privesc cateva emisiuni pe diferite posturi de televiziune romanesti; dupa asta eram total deprimat si mi-a dat impresia de cel mai prost week-end petrecut "in ultimii cinci ani". Daca iesi pe strada, daca vrei sa mergi intr-un parc, la un cinematrogaf... intr-adevar nu exista comparatie cu Franta.
Uitati aceasta adresa, daca nu o cunosteti deja:
http://www.filiera.fr/forum
Puteti gasi diverse informatii mai mult sau mai putin oficiale, cei drept uneori destul "pestrite" si numeroase persoane care traiesc deja in Franta. Mult succes, sper ca alte persoane sa va poata ajuta mai mult.
Asta pt Belgia dar exista informatii legate si de Franta.
http://rombel.com/

#3
hermil

hermil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.01.2006

View PostParisBoulogne, on 17th May 2009, 02:40, said:

Buna seara,
Am ajuns in Franta ca si student Erasmus apoi am adus si copilul. Situatia mea este diferita de ceea ce vreti d-voastra sa faceti. Inchiriatul e cel mai simplu lucru de facut si cel mai recomandat ar fi sa-l faceti printr-o agentie, o contactati si vedeti ce va ofera, le spuneti ce va place iar ei o sa va ceara diverse documente. Daca dosarul pe care-l prezentati le da incredere atat lor cat si proprietarului va vor inchiria apartamentul. Inregistrarea "la autoritati" se face la prefectura/subprefectura unde veti justifica activitatea pe care o desfasurati in Franta. Banuiesc ca vorbiti binisor franceza si cel mai bine ar fi sa cautati informatiile pe site-urile entitatilor administrative franceze.
Gradinita ptr cea mica vreti sa fie publica sau privata? Ma surprinde faptul ca vreti sa va mutati in Franta ptr educatia copilului. Sub aspectul vietii in general, societate, media, cultura... va inteleg. In schimb scoala romaneasca (clasele speciale din primar, general si liceu) continui sa cred ca are posibilitatea de a da un randament mai bun decat scolile equivalente franceze fie publice sau private. Pentru facultate cu siguranta facultatile franceze sunt net superioare marei majoritati a facultatilor romanesti. Nu cunosc exceptii sa le citez dar imi place sa cred ca exista (Politehnica Bucuresti..?). Ce-i drept ca afara de scoala (iar asta poate pentru ca am ramas cu imaginea scolii pe care o stiam de mult) ori ce ai face in România parca te deprima. Vizita mamei in Franta mi-a dat ocazia sa privesc cateva emisiuni pe diferite posturi de televiziune romanesti; dupa asta eram total deprimat si mi-a dat impresia de cel mai prost week-end petrecut "in ultimii cinci ani". Daca iesi pe strada, daca vrei sa mergi intr-un parc, la un cinematrogaf... intr-adevar nu exista comparatie cu Franta.
Uitati aceasta adresa, daca nu o cunosteti deja:
http://www.filiera.fr/forum
Puteti gasi diverse informatii mai mult sau mai putin oficiale, cei drept uneori destul "pestrite" si numeroase persoane care traiesc deja in Franta. Mult succes, sper ca alte persoane sa va poata ajuta mai mult.
Asta pt Belgia dar exista informatii legate si de Franta.
http://rombel.com/
Multumesc mult. Imi cam pierdusem speranta de a gasi un raspuns. de aceea nu am mai intrat pe forum.

#4
anami

anami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 17.07.2006
Moi aussi ! :)

View Posthermil, on 8th March 2009, 20:17, said:

Buna seara
Scuze ca intervin. Am citit ceva din urma si cred ca voi putea fi ajutat. Pe scurt, impreuna cu sotia mea si fiica de aproape doi ani , m-am hotarat ca pana cea mica va merge le gradinita, deci cam peste un an, sa ne mutam in Franta. Am vrea pe undeva pe langa Nisa. Am colindat aproape toata Europa, am locuit aproape doi ani in Germania, situatia materiala ne permite ca pentru inceput sa inchiriem un apartament de 3, 4 camere (bineinteles nu cu vedere la mare), am niste afaceri care ne aduc 4000- 5000 euro lunar. Facem lucrul acesta pentru fiica noastra, deoarece nu am niciun pic de respect fata de sistemul de invatamant din tara si in general pentru tara.
As vrea sa-mi fac o firma acolo. Cred ca acum se poate.
Caut informatii pentru incepatori;:cum se inchiriaza, cum te inregistrezi la autoritati, gradinita pentru cea mica etc .
Multumesc


#5
valyds

valyds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.07.2009

View Postanami, on 14th July 2009, 21:19, said:

Moi aussi ! :)
buna seara,imi permit sa intervin si sa va dau un sfat,cred eu ca in cunostinta de cauza deoarece traiesc aici in franta,de ceva timp si deja am ajuns sa-i cunosc,deci...pentru a trai aici temporar si a lucra este fff bine,dar pentru copii nu deoarece nu au intimitatea de acasa si libertatea din tara aici vor trebui supravegheati 24 din 24,sa nu mai vorbim de sistemul educational care este mult inferior romaniei,sistemul medical este 0 adica lipseste cu desavarsire,singura sansa daca va permiteti ,este banul adica totul se plateste.Pentru a lucra nimic mai simplu se gaseste din plin daca cunoasteti ceva meserii,iar sa deschideti o firma e posibil si mult mai simplu decat in mafia romaneasca,problema este chiria care este ffff greu de gasit iar in agentie nu prea aveti ce cauta deoarece va cer ff multe documente care se imposibil sa le aveti,cred de exemplu adeverintele de salarizare pe ultimele 3 luni,fisa de impozitare pe anul trecut,etc ceea ce e cam greu iar pentru a obtine un apartament de 2 camere sa zicem la 600 euro ar trebuii sa aveti un salariu de minim 1800 euro net,daca aveti alte intrebari va pot sta la dispozitie

#6
hyperionx21

hyperionx21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2006

View Postvalyds, on 22nd July 2009, 17:57, said:

sistemul medical este 0 adica lipseste cu desavarsire,singura sansa daca va permiteti ,este banul adica totul se plateste.Pentru a lucra nimic mai simplu se gaseste din plin daca cunoasteti ceva meserii,iar sa deschideti o firma e posibil si mult mai simplu decat in mafia romaneasca,problema este chiria care este ffff greu de gasit iar in agentie nu prea aveti ce cauta deoarece va cer ff multe documente care se imposibil sa le aveti,cred de exemplu adeverintele de salarizare pe ultimele 3 luni,fisa de impozitare pe anul trecut,etc ceea ce e cam greu iar pentru a obtine un apartament de 2 camere sa zicem la 600 euro ar trebuii sa aveti un salariu de minim 1800 euro net,daca aveti alte intrebari va pot sta la dispozitie

Uh, nu vreau sa intru in polemica, dar lucrurile nu stau chiar asa. Sistemul medical e departe de a fi 0, nu am mai auzit pe nimeni sa spuna asta. De cate ori am fost la doctor si am platit am fost rambursat de AMELI si mutuelle. Iar ca dotari si atitudine nu se compara cu Romania.

Despre chirie, in nici un caz nu exista o regula a actelor cerute. Mie mi s-a cerut doar contractul de munca si garantia (2 X chiria pe o luna).

#7
valyds

valyds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.07.2009

View Posthyperionx21, on 22nd July 2009, 18:14, said:

Uh, nu vreau sa intru in polemica, dar lucrurile nu stau chiar asa. Sistemul medical e departe de a fi 0, nu am mai auzit pe nimeni sa spuna asta. De cate ori am fost la doctor si am platit am fost rambursat de AMELI si mutuelle. Iar ca dotari si atitudine nu se compara cu Romania.

Despre chirie, in nici un caz nu exista o regula a actelor cerute. Mie mi s-a cerut doar contractul de munca si garantia (2 X chiria pe o luna).
nu stiu ce sa zic dar n-oi fi eu cel mai ghionist roman din franta,toate mi se intampla numai mie?poate ceea ce spui e adevarat dar numai in cazul in care nu locuiesti in paris sau imprejurimi

View Postvalyds, on 23rd July 2009, 18:14, said:

nu stiu ce sa zic dar n-oi fi eu cel mai ghionist roman din franta,toate mi se intampla numai mie?poate ceea ce spui e adevarat dar numai in cazul in care nu locuiesti in paris sau imprejurimi
aaa poate ti se pare straniu ceea ce spun dar sti ca mai nou si urgentele iti trimit factura de plata deci ceea ce nu vezi nicaieri in lume e posibil aici platesti si la urgenta daca nu ,,, mori ,e logic?

#8
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Mie mi se pare ca vrei ceva foarte important, dar nu stii exact in ce te bagi! Vrei sa pleci in Franta pentru educatia copilului, dar nu stii mare lucru despre acea tara sau despre sistemul educational de acolo. La noi gradinita, clasele primare si generale mi se par ok, de la liceu in sus...JALE, mai ales facultatea. La ei e exact invers. Am umblat ceva prin occident, am rude pe acolo si as putea sa dau unele exemple din care poti sa intelegi ceva. In Spania (cred ca sistemul educational este asemanator cu cel francez) am cativa veri cu copii acolo. Cand copilul face 2 ani esti OBLIGAT sa-l dai la cresa. Il duci dimineata si il iei dupa-masa sau chiar seara. Acolo copiii nu sunt supravegheati corespunzator si se bat in continuu. Cei care au dus copiii la cresa au observat la copii rani (vanatai, zgarieturi) si tulburari de personalitate (fricosi). Mai vin si acum, dupa 1-2 ani de cresa cu rani, dar nu chiar ca la inceput si sunt mai agresivi. Probabil au invatat sa se bata si sa-si faca aliante! Daca nu iti duci copilul la cresa, esti acuzat de neglijenta in crestere si decazut din drepturile parintesti (de parca sistemul l-ar creste mai bine). Acum clasele primare-generale: am o nepoata care a facut scoala in Romania la o scoala oarecare pana la clasa a 3-a inclusiv si s-a dus in Spania dupa parinti. In Ro nu excela, ba dimpotriva, era printre ultimii din clasa. In Spania, la fel intr-o scoala oarecare, nu ceva particular sau cu pretentii, cand s-a dus in clasa a 4-a, dupa 2 saptamani, invatatoarea le-a spus parintilor sa o mute direct in clasa a 5-a, pentru ca nu avea rost sa piarda timpul. Era prea buna!  :huh: Parintii au mutat-o intr-a 5-a si era bine mersi mereu premianta si acum in clasa a 7-a la fel, considerata printre cei mai buni din clasa, daca nu chiar cea mai buna. Crezi ca s-a apucat fata brusc de treaba? NU! Sistemul lor este cu mult in urma celui romanesc. La liceu, in clasa a 12-a abia ajung sa faca operatii cu module sau calcule cu numere negative, sume, etc., lucru care la noi se face intr-a 6-a. Alte 3 probleme care sunt in scolile lor:
1. Copiii se drogheaza inca de la varste fragede. Cca. 80% au avut tangente cu droguri usoare (in general marijuana), din care cca. 20% din copiii de varste din segmentul 12-16 ani sunt dependenti sau macar au avut tangente cu droguri grele (heroina, cocaina, extazy). Acum nu iti imagina ca in scoli se trage pe nas in clasa, isi baga in vena pe coridor, etc., dar in societatea lor, drogurile sunt ceva precum bomboanele, iar copiii iau droguri chiar sub indemnul sau supravegherea parintilor. Faza nostima cu un prieten in Italia:
il intreaba seful: Tu te droghezi?
Prietenul: Da!
Seful: Cu ce?
P: Cu tutun!
S: Lasa ma, ce ala e drog ! ?
P: Dar ce e?
S: Pai fi-mea ia extazy, marijuana nu mai vorbesc !
P: Aha! Bravo ei! Si cati ani are?
S: Pai, 14!

2. Cu toata permisivitatea si simplitatea sistemului educational, cam 25% dintre elevi, tot raman repetenti!
3. Nu se incurajeaza DELOC cititul! Multi nu au citit o carte in viata lor!
  
  Daca as fi in locul tau (zici ca banii nu sunt o problema pentru tine), as face in felul urmator: As creste copilul acasa, eventual cu ajutorul parintilor pana la varsta de 5-6 ani, apoi l-as duce la scoli particulare. Vazusem intr-un timp scoli particulare in Bucuresti in mai multe limbi la alegere, cu grupe de copii de max 15, in care toate cursurile se faceau interactiv, mult lucru practic si in echipa, studiu bazat foarte mult pe inventivitate/imaginatie, nu pe toceala ca in scolile statului, ceea ce mi se pare AUR pentru educatia unui copil. Hehe, ce n-as da si eu sa fi beneficiat de astfel de scoli! Iar la facultate, as trimite copilul CATEGORIC in strainatate! Astfel as avea ocazia sa-mi educ copilul in spiritul familiei sale si al celor 7 ani de acasa, apoi va continua cu scoli care sa-l formeze REAL pentru aceasta viata! Nu te arunca in necunoscut mai ales in educatia copilului ca s-ar putea sa-ti dai seama de greseala facuta prea tarziu! O fi el occidentul occident, dar din ce am vazut eu nu ploua nici acolo cu cultura din toate partile, ba dimpotriva, e mai seceta ca la noi!

#9
hermil

hermil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.01.2006
Observ ca multi vad sistemul de invatamant romanesc, in ciclul primar, superior celui din Franta. Dar iata ce vad eu in tara.
- Profesori platiti prost , fara chef de scoala/
- Sport si educatie fizica pe cale de disparitie.
-Pregatirea elevilor bazata pe meditatii private in afara scolii. Am auzit de elevi care in anii terminali nu mai merg la cursuri preferand meditatiile private.
-Note date pe spagi, interese si ochi frumosi.
Cat despre citit, am un nepot care pana la facultate nu a citit decat o carte in afara programului de scoala.
Chiar se poate ca Franta sa ofere mai putin?

#10
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Voi vorbiti despre educatie ca si cum ar fi un serviciu care se ofera pe tava, de pe raft pt care platesti si pe care il insusesti cumparandu-l.

Nu ! Educatia e un serviciu dar a carui eficienta este determinata in primul rand de atitudinea individului caruia i se ofera si receptivitatea acestuia.

Educatia nu este ca teatrul, medicina sau alte servicii la care platesti si in functie de competenta prestatorului vei fi multumit, tratat corect, etc.

Nu!

Sistemul de educatie poate fi cel mai performant din lume, dar daca elevul/ studentul nu este interesat ... rezultatul este dezamagitor.
Eu pot sa merg la Oxford, Harvard sau unde vreti voi, daca nu ma implic nu se prinde nimic de mine, raman un incult.

De aceea cred ca in primul rand nu depinde de nivelul serviciilor (profesorii oricum sunt ok peste tot, cu exceptiile de rigoare bineinteles) cat de individ.

Credeti ca un elev in Romania daca chiar vrea, nu are sanse sa invete ? Va fi el mai handicapat decat elevii din Franta ?
Parerea mea e ca la ca baza materiala avem (chiar daca mult muuult in urma tarilor vest europene), numeni nu poate sa spuna ca sistemul de aici il impiedica sa devina unintelectual.
Trebuie doar sa vrea.

Credeti ca in Franta, prin simplul fapt ca esti elev acolo fata de aici, ai un avantaj deosebit / Parerea mea e ca nu.
Parerea mea e ca e nevoie sa pleci la studii in strainatate atunci cand efectiv simti ca ai epuizat resursele pe care ti le ofera sistemul de aici.
Faptul ca inveti in Franta nu te face mai destept nici mai frumos.

E nevoie de un singur exemplu de roman celebru din fiecare domeniu ca sa-ti dai seama ca se poate si in Romania la fel ca oriunde.

Din pacate, putini parinti si profesori reusesc sa atraga alevii spre studiu atat la noi cat si in Franta, credeti-ma.
Marea majoritate a elevilor vad scoala ca un loc de entertainment, un loc unde e obligatoriu sa mergi ca sa iei diplomele. Si nimic mai mult.

Ma opresc aici ca ar mai fi multe dar cred ca ati inteles ce am vrut sa spun.

Edited by tablagiu_xxx, 26 August 2009 - 10:30.


#11
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
Un scurt exemplu din familia mea: verisoara mea, acum de 20 ani, a fost mutata in clasa a doua la o scoala tip german (Waldorf parca) din Buzau unde (chiar daca sistemul scolar romanesc cerea note (1-10)) se acordau calificative. La sfarsitul fiecarui semestru primeau o foaie cu calificativele la fiecare materie si o scurta descriere a capacitatii elevului facuta de profesoara.

Fara mandrie familiala, va spun ca faptura in cauza are IQ marisor. In clasa I era printre primii. Dupa ce a intrat in sistemul asta nemtesc s-a prostit de tot. Ma uitam in perioada aia pe o compunere de-a ei din clasa a 3-a, a 4-a, plina de greseli de exprimare, gramaticale si tot ce va mai trece prin cap..Compunerea a fost notata de profesoara cu "Bine". Pai in orice clasa din sistemul nostru ar fi luat 3 cu indulgenta. La ei era "bine". La fel si cu matematica si alte materii. Adevarat ca in clasa a 4-a faceau geografia Romaniei pe care eu o facusem la sfarsitul gimnaziului, dar la chestiile de baza erau supraevaluati si nu erau corectati. Pai daca nu-i explici unui copil ca "mama s-a dus la piata", nu "sa dus", bradul la plural este "brazi", nu "braji" etc, ce vrei sa invete ala mai tarziu? Dovada clara a fost examenul de capacitate unde a luat la toate materiile (la matematica a facut meditatii) mai putin la romana.

Parerea mea este aceeasi - sistemul de invatamant romanesc este perfect asa cum este pentru ciclul primar - gimnazial. O fi discutabil la cel liceal si clar praf la universitar, dar e un sistem care aseaza corect caramizile cunostintelor generale in intervalul in care copilul este receptiv la informatii si capabil sa absoarba cantitati mari din acestea.

Eu n-as pleca din tara pe motivul asta. Daca tii musai, s-au inventat schimburile de elevi si studenti. Poti sa incerci in timpul liceului sa iti trimiti copilul un semestru in alta tara si daca iese bine experienta poate sa mearga la facultate acolo. Daca vrei sa pleci din tara din motivele pe care le-am avea cu totii :D (vezi jeg, coruptie, dezinteres, delasare etc) trebuie sa fii constient ca prin afara nu sunt chiar toate roz si va trebui sa supraveghezi evolutia copilului tau si sa iei masuri cand va fi cazul.

Bafta!

#12
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View Posthyperionx21, on 22nd July 2009, 19:14, said:

Uh, nu vreau sa intru in polemica, dar lucrurile nu stau chiar asa. Sistemul medical e departe de a fi 0, nu am mai auzit pe nimeni sa spuna asta.

Categoric. După părerea și experiența mea sistemul medical francez e chiar foarte OK - firește, nu perfect că na ... așa ceva mai greu pe planeta noastră.  :)

În schimb sistemul de învățămînt ... hmmm, mai ales pentru un copil de emigrant/familie de emigranți e chiar discutabilă faza. Asta pentru că de regulă "oferta" e în școli și clase pline de copii tot de imigranți, dar cu un background incomparabil mai prost decât o familie de români cu educație medie ... violența elevilor și delăsarea profesorilor ( care fac stagiu în astfel de școli ca un fel de purgatoriu obligatoriu din câte am înțeles datorită unei legislații destul de tâmpite mai vechi ) se îmbină rezultînd un cocktail destul de nasol.

În mare dacă primul motiv e un argument ( solid ) pentru emigrare al doilea aș zice că nu. Cum spuneau și antevorbitorii - diferența adevărată se face în facultate și ( eventual ) liceu.  :)

Succes în orice decizie vei lua !

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002

View PostNicolla, on 26th August 2009, 11:59, said:

Parerea mea este aceeasi - sistemul de invatamant romanesc este perfect asa cum este pentru ciclul primar - gimnazial. O fi discutabil la cel liceal si clar praf la universitar, dar e un sistem care aseaza corect caramizile cunostintelor generale in intervalul in care copilul este receptiv la informatii si capabil sa absoarba cantitati mari din acestea.
invatamantul romanesc e bun pt copii cu iq mare si de care se ocupa parintii, fiindca in rest e jale. scoate analfabeti functionali pe banda rulanta. adicatelea copilul are o diploma ca a terminat X clase, dar daca-l pui sa aplice elementar cunostintele pe care ar fi trebuit sa le aiba e in plop, nu stie sa conceapa si sa scrie o cerere, scrisoare si nu stie sa calculeze o arie. in vest nu-i dopeaza cu atatea cunostinte, in schimb ce se preda se vrea sa se stie. nu ca ei nu ar avea respectivii analfabeti functional, dar situatia e mai buna, in special avand in vedere gradul de ignoranta de acolo.

Edited by Fane, 12 October 2009 - 08:05.


#14
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View PostFane, on 12th October 2009, 09:03, said:

in vest nu-i dopeaza cu atatea cunostinte, in schimb ce se preda se vrea sa se stie.

Hmmm ... tot dacă se ocupă părinții de ei.  :rolleyes:

În rest rezultatele sunt foarte slabe și acolo rezultatele pe segment "mediu și sub" - ceea ce e un pic trist din păcate.  :confuzzled:

#15
hermil

hermil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.01.2006
Revin din nou.
De doua zile suntem in Fr. Am inchiriat asa cum ne gandeam un apartament. De azi incep demersurile pentru gradinita celei mici. Am luat legatura cu directoarea  inca de acum doua luni, i-am spus cand ajung, mi-a spus ca tb sa aduc un formular de la primarie si apoi ma asteapta. Asa ca de azi incep lupta cu birocratia franceza.

#16
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Posthermil, on 6th September 2010, 08:20, said:

Revin din nou.
De doua zile suntem in Fr. Am inchiriat asa cum ne gandeam un apartament. De azi incep demersurile pentru gradinita celei mici. Am luat legatura cu directoarea  inca de acum doua luni, i-am spus cand ajung, mi-a spus ca tb sa aduc un formular de la primarie si apoi ma asteapta. Asa ca de azi incep lupta cu birocratia franceza.


Sa fie intr-un ceas bun. Decizia e cea corecta, restul sunt doar alergatura si lupta, dar macar stii ca lupti intr-un loc unde la final se intampla ceva.
Bon chance si tine-ne la curent.

#17
KrisztinaS

KrisztinaS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.07.2009

View Posthermil, on 6th September 2010, 08:20, said:

Revin din nou.
De doua zile suntem in Fr. Am inchiriat asa cum ne gandeam un apartament. De azi incep demersurile pentru gradinita celei mici. Am luat legatura cu directoarea  inca de acum doua luni, i-am spus cand ajung, mi-a spus ca tb sa aduc un formular de la primarie si apoi ma asteapta. Asa ca de azi incep lupta cu birocratia franceza.

Ce s-a mai intamplat intre timp? Suntem curiosi sa aflam cum au decurs lucrurile.

Mult succes in noua viata franceza.

#18
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
ce putea sa se intimple? 5000 de euro pe luna... coasta de azur e un fel de raiu pe pamint... io cred ca s-au intors in romania, ca ii durea inima de dor si jale

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate