Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Noul Cod Civil

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Nu mi-e clar. Se aplica Noul Cod Civil? Exista posibilitatea de a incheia un contrat prenuptial?

#38
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
In momentul de fata nu au intrat inca in vigoare noile coduri, iar data cand vor intra in vigoare aceste coduri este inca incerta.

De aceea, contractele prenuptiale nu sunt valabile in Romania.

Totusi, cred ca intr-un an, maxim 2, vor intra in vigoare noile coduri, astfel ca va fi posibila incheierea unor contracte prenuptiale.

De asemenea, cred ca, un contract prenuptial incheiat in acest moment, ar putea deveni valabil in momentul in care vor intra in vigoare noile coduri.

Deci, ai putea incerca sa inchei unul acum, in speranta ca va fi valabil odata cu intrarea in vigoare a noilor coduri.

#39
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postcopjob2000, on 16th March 2009, 08:53, said:

Groaznice sunt și prevederile noului Cod penal... unde s-au dezincriminat infracțiuni de pericol social, cum ar fi prostituția [/font]
prostitutia prezinta pericol social? :D in ce pestera ai trait?

View Postmadman2711, on 24th March 2009, 17:34, said:

doar anglo saxonii se lauda ca prin folosirea precendului judiciar sunt aproape la zi cu realitatea juridica comparativ cu cea sociala
nu stiu cu ce se lauda, dar in lumea anglo-saxona gasesti printre cele mai mari aberatii juridice din lumea vestica

View Postfirasg, on 24th March 2009, 20:36, said:

exista si infractiuni fara pericol social ?
bineinteles ca exista si "infractiuni" fara pericol social, chiar daca o astfel de afirmatie contrazice tocmai definitia termenului! motivul este foarte simplu: nu exista o modalitate pur obiectiva de a determina ceea ce reprezinta pericol social si ce nu... cu exceptia unui anumit numar de fapte care sunt cam universal considerate infractiuni (omorul, furtul, inselaciunea, violul, talharia, si mai cateva), in rest sunt pareri pur subiective cu privirea la ceea ce reprezinta pericol social... eu unul nu sunt de acord cu codurile astea penale, ci cred ca ar trebui redus numarul infractiunilor strict la cele la care se dovedeste in mod obiectiv si indubitabil ca fapta incriminata cauzeaza un prejudiciu fizic (vatamare corporala umana sau prejudiciere materiala), verificabil de catre oricine si care sa nu lase loc de nici un fel de interpretare... astfel ar disparea o multime de idiotenii inutile, de la legi care protejeaza javrele vagaboande, legi care pedepsesc fapte triviale si/sau pe considerente religioase/morale (avortul dupa trei sapt., prostitutia, hartuirea, amenintarea, iar in trecut calomnia, insulta, vagabondajul), unele legi cu privire la infractiuni "militare", ba chiar si legile impotriva drogurilor... nu stiu, am senzatia ca treim intr-o lume din ce in ce mi plina de lasi care se caca pe ei de la orice rahat si tot felul de babe retardate pline de "moralitate" crestina... :puke:

#40
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

View PostThomas-, on 3rd January 2010, 19:24, said:

Nu mi-e clar. Se aplica Noul Cod Civil? Exista posibilitatea de a incheia un contrat prenuptial?



Posibilitatea există(la un notar)dar are valabilitate în caz de divoț ,doar cu acordul părților
Chiar dacă se v'a modifica Codul,el nu poate impune contractul,pentru că o căsătorie este pînă la urmă un contract civil,liber acceptat și constatat de autorități-nu impus
Nimeni nu o să aibe curaj să accepte că un soț care nu a muncit timp de ,să zicem 10 ani,nu are drept la partaj

#41
razor_titann

razor_titann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 24.11.2006
Se pare ca de la 1 octombrie va intra in vigoare noul Cod Civil. Ma intereseaza in special partea cu contractul prenuptial. Aveti idee de unde il pot descarca / citi ?  Multumesc.

#42
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Use Google.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate