Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Noul Cod Civil

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Am prins doar ieri, in treacat, de la tembelizor, ca se va modifica codul civil. M-a distrat treaba cu "ruperea abuziva a logodnei". Cum poti proba asa ceva?
Azi am nimerit peste alt articol -> aici
Idiotenia numarul 2: Daca am salar mare si divortez, trebuie sa-mi impart banii cu fostul sot!?! Explicatia creatorului noului Cod fiind ca aceste prevederi existau pe vremea lui Carol. Inteleg sa apreciem istoria dar de-aici si pana a legaliza chestii care au existat acum 100 de ani mi se pare un pas cam mare, care nu tine cont de realitatile sociale de azi. Inca un pic si legalizam iobagia si sacrificiile umane :death:

Alte pareri?

#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Inepții importate din alte țări care ne arată nivelul de cultură al parlementarilor noștri, care nu au nici un pic de minte în creierele lor!
Această prevedere nou introdusă în Codul Civil va obliga pe toți cetățenii (cau pe marea majoritate) care vor dori să se pună la adăpost de astfel de situații mai mult decât ciudate, să încheie contracte prenupțiale!!!



#3
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Ineptii de-acum 100 de ani...
Mai sunt si alte aberatii in acest nou Cod Civil? Poate face romanul de rand ceva impotriva lui?

L.E: Cautand mai multe informatii despre CC, am dat peste asta. Sincer, n-am inteles nimic din articol. Nu e publicat pe undeva, pe siteul guvernului CC-ul integral? Sunt curioasa ce modificari s-au facut pe partea de mosteniri.

Edited by shiva, 15 March 2009 - 20:57.


#4
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

View Postshiva, on Mar 15 2009, 20:46, said:

Poate face romanul de rand ceva impotriva lui?
Nu! Nu putem face nimic decat sa discutam.In rest va fi asa cum hotarasc guvernantii. Sorry dar asta-i realitatea din tarisoara noastra.

#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu se mai poate face nimic...
Guvernul și-a asumat răspunderea față de aceste coduri, ceea ce înseamnă că intră în vigoare cât de curând (nu am văzut încă MO)... și nu avem decât fie să ne conformăm, fie să ne ferim...
Groaznice sunt și prevederile noului Cod penal... unde s-au dezincriminat infracțiuni de pericol social, cum ar fi prostituția sau .. culmea... incestul...


#6
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

View Postcopjob2000, on Mar 16 2009, 08:53, said:

[...]Groaznice sunt și prevederile noului Cod penal... unde s-au dezincriminat infracțiuni de pericol social, cum ar fi prostituția sau .. culmea... incestul...

:surprise: Nu sunt publice, sa le citesc si io?
Din 5 pagini de gogu', nici un link nu era spre gov.ro ....

#7
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Ți-l trimit atașat...
Dacă nu îl poți descărca, mai vorbim...
Distracție plăcută!

Attached Files



#8
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
doamne cum se gasesc unii sa isi dea cu parerea despre lucruri pe care nu le inteleg

nu inteleg cum unii care nu au citit nici o carte de drept civil vin si isi dau cu pararea despre o opera de arta legislativa ce dureaza de ceva decenii

e ca si cum discutata niste lactusi mecanici cat de penibil picteaza salvador dali sai picasso pt ca ei nu inteleg nimic din operele lor

are foarte multă logică si chiar a existat aceasta prevedere de foarte mult timp (mă refer la pensia de intretinere pentru sotii divortati) si este prezenta in legislatiile europene si este de inspiratie common law americano- britanica

codul civil de procedura civila, penal si de procedura penala sunt pe siteul just.ro al min justitie asa cum este normal

de intrat in vigoare o sa intre probabil in 2010-2011 nu au fost aprobate de parlament inca si nici guvernul nu si-a asumat raspunderea pt ele inca dar este o posibilitate in cazul in care va dura prea mult aprobarea lor in parlament.

inca o data este greu de inteles ceva ce nu iti este familiar.

nici eu nu inteleg problemele de IT dar nici nu ma dau destept ca e aiurea ce fac aia de la microsoft

#9
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Mersi, copjob. O sa-l studiez.

View Postmadman2711, on Mar 16 2009, 16:17, said:

doamne cum se gasesc unii sa isi dea cu parerea despre lucruri pe care nu le inteleg[...]
are foarte multă logică si chiar a existat aceasta prevedere de foarte mult timp (mă refer la pensia de intretinere pentru sotii divortati) si este prezenta in legislatiile europene si este de inspiratie common law americano- britanica[...]
Faptul ca nu sunt in domeniu nu inseamna ca trebuie sa fiu si ignoranta.
Te rog sa-mi explici logica din spatele acestei pensii. Din punctul meu de vedere, divortul inseamna despartire totala. Se impart bunurile dobandite in timpul casatoriei. De ce trebuie sa impart si viitoarele salarii(cele de dupa divort) cu fostul sot!?! :huh:

Apropo, mersi de linkul spre just.ro, madman. Nu stiu de ce nu mi-a aparut pe primele pagini de search.

Edited by shiva, 16 March 2009 - 22:38.


#10
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postmadman2711, on Mar 16 2009, 16:17, said:

doamne cum se gasesc unii sa isi dea cu parerea despre lucruri pe care nu le inteleg
nu inteleg cum unii care nu au citit nici o carte de drept civil vin si isi dau cu pararea despre o opera de arta legislativa ce dureaza de ceva decenii
e ca si cum discutata niste lactusi mecanici cat de penibil picteaza salvador dali sai picasso pt ca ei nu inteleg nimic din operele lor
are foarte multă logică si chiar a existat aceasta prevedere de foarte mult timp (mă refer la pensia de intretinere pentru sotii divortati) si este prezenta in legislatiile europene si este de inspiratie common law americano- britanica

Deși nu-mi este familiar, așa cum bine ai subliniat, vreau să spun că nu tot ce este preluat din legislațiile statelor vestice, este potrivit pentru România!

codul civil de procedura civila, penal si de procedura penala sunt pe siteul just.ro al min justitie asa cum este normal
de intrat in vigoare o sa intre probabil in 2010-2011 nu au fost aprobate de parlament inca si nici guvernul nu si-a asumat raspunderea pt ele inca dar este o posibilitate in cazul in care va dura prea mult aprobarea lor in parlament.


Încă nu se știe data intrării în vigoare a acestor coduri... dar, dacă ai alte surse de documentare, te rog să mă scuzi...
Până una-alta, cineva ne spune ceva interesant... dar dacă ai alte surse, superioare acesteia, jos pălăria!!!




inca o data este greu de inteles ceva ce nu iti este familiar.
nici eu nu inteleg problemele de IT dar nici nu ma dau destept ca e aiurea ce fac aia de la microsoft


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Guvernul inca nu si-a asumat raspunderea, iar promisiuni ca o va face si ca vor intra codurile in vigoare s-au mai vazut. Doar avem un cod penal promulgat de 5 ani, care nu se aplica. Si care evident nici nu se va mai aplica vreodata.
Cat despre intrarea in vigoare: DACA se adevereste promisiunea lui Basescu, data va fi 1 ianuarie 2011. Opinie enuntata de o domnita, secretar de stat la MJ, care a "popularizat" codul in urma cu vreo doua zile la TV. Si nu era o data afirmata pur si simplu, ci argumentata "matematic": sa fie cel putin un an de la promulgare pana la intrarea in vigoare. Evident, din alegerea datei de 1 ianuarie se poate deduce ca le plac datele "rotunde", asa ca indiferent daca o sa fie promulgat in mai, august sau octombrie, tot ianuarie 2011 e termenul.

Coduri: toate proiectele (pentru ca nu este vorba doar de codul civil, sunt in aceeasi situatie si codrile penal, de procedura penala, si de procedura civila) se gasesc pe site-ul MJ. Butoane mari, chiar pe prima pagina.

Despre prestația compensatorie ("pensia" la care se face aici referire), trebuie spuse mai multe lucruri:
- sotul aflat in culpa NU poate beneficia de ea (deci daca sotul e somer de profesie, ca n-are chef de munca, si te mai si inseala, nu va trebui sa-i platesti nimic)
- diferenta de venit trebuie sa fie SEMNIFICATIVA (cat de semnificativa? suficient incat sa fie incadrata la un alt mod de viata pentru cel cu venituri mai mici)
- nu se acorda obligatoriu; este la latitudinea instantei; se enumera (nu exhaustiv) posibile criterii; hai sa zicem asa: daca divorteaza la 30 de ani, ambii soti angajati la momentul divortului cu norma intreaga, fiecare dupa posibilitati, indiferent de diferenta de venit nu se va acorda un ban in caz de divort in culpa comuna a sotilor
- daca se acorda, nu se acorda neaparat pe o perioada nedeterminata; tot pentru exemplificare: aceeasi situatie pe la 30 de ani, sotul cu venituri mai mici fara studii superioare, celalalt cu, primul casatorit pe la vreo 18 ani, probabil ca va primi pe o perioada de 3 ani (timp in care poate sa efectueze studiile)
- pentru a se acorda, si pe o perioada nedeterminata, probabil ca va fi vorba de o situatie extrema; exemplu de situatie extrema: sotii au 50 de ani, el patron de firma, ea bucatareasa lui personala de acasa, el venituri de mari, ea venituri zero, el cu amante multe, ea afla; sincer, in cazul asta mi s-ar parea corect
- in fine, daca sotul care beneficiaza vrea sa se recasatoreasca, evident pierde veniturile respective
Per total si eu sunt impotriva unei asemenea noutati legislative, dar am convingerea ca judecatorii o vor folosi doar in cazurile extreme. Daca nu pentru alte motive, macar pentru ca sotul cu venit mai mare sigur isi poate plati un avocat bun, care sa atace decizia. Iar in cazurile cand aceasta va ramane pana in stadiul de definitiva si irevocabila, probabil ca ar fi justificata moral - ca legal evident ca va fi in momentul intrarii codului in vigoare - la fel de justificata moral cat sunt acum celelalte obligatii de intretinere.

Logodna a fost introdusa pentru un scop punctual: cheltuielile de nunta. Pe care, in cazul desfacerii acesteia, cel "vinovat" poate fi obligat sa le plateasca. Aceasta este singura urmare civila a logodnei.

Sunt multe modificari in coduri. Toate sunt discutabile, dar in niciun caz nu consider ca ar fi vorba de intoarcere la concepte invechite. In special in conditiile in care avem un cod civil din 1864 (144 de ani!). Daca poate fi numit cod ceea ce avem noi acum: scopul unui cod este sa grupeze legislatia dintr-un domeniu. Cel curent este cea mai mare parte abrogat, preluat de legi speciale, fragmentat, modificat, etc.

#12
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
din cate am inteles codul acesta civil este inspirat de codul civil din Quebec care la randul lui este o forma mai actuala a codul civil francez, si cu inflente anglo saxone

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmadman2711, on Mar 24 2009, 15:37, said:

din cate am inteles codul acesta civil este inspirat de codul civil din Quebec care la randul lui este o forma mai actuala a codul civil francez, si cu inflente anglo saxone
A aparut pe site o rubrica interesanta: Precizări asupra unor articole din proiectele de coduri care au generat dezbateri publice.
Pentru codul civil de exemplu sunt analizate articolele referitore la ocrotirea personalitatii umane, din capitolul "Apararea drepturilor nepatrimoniale" (mare scandal in presa, care considera ca are un mare pumn bagat in gura chiar daca raspund civil - probabil ca "nimeni nu e mai presus de lege" ar trebui sa excluda marea putere in stat, mass-media). Oricum, in sectiunea drept comparat, autorii compara, in ordine, cu urmatoarele coduri:
- elvetian
- francez
- spaniol
- belgian
- italian
La acesta se adauga si cel din Quebec, asa cum ziceai mai devreme (primul, dupa legislatia noastra, in enumerarea de la expunerea de motive pentru proiectul de cod civil), precum si cel german si cel brazilian. Nu stiu daca exista un cod "model" pentru proiectul MJ. Sincer, tind sa cred ca nu, dat fiind ca au incercat armonizarea usoara cu legislatia curenta (adica "modelul" de baza a fost tot legislatia de la noi, practic pe legile existente operandu-se modificarile - modificari a caror directie ar fi putut fi influentata de coduri civile straine). Dar, oricum ar fi (cu model sau "originalitate" pura), parerea mea e ca si-au facut destul de temeinic treaba autorii, si macar la capitolul analiza comparata stau bine (a se vedea in acelasi sens si expunerea de motive de la proiectul de cod penal - e drept, alta comisie).

#14
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007

View Postshiva, on Mar 15 2009, 10:53, said:

..........................
Idiotenia numarul 2: Daca am salar mare si divortez, trebuie sa-mi impart banii cu fostul sot!?! Explicatia creatorului noului Cod fiind ca aceste prevederi existau pe vremea lui Carol. Inteleg sa apreciem istoria dar de-aici si pana a legaliza chestii care au existat acum 100 de ani mi se pare un pas cam mare, care nu tine cont de realitatile sociale de azi. Inca un pic si legalizam iobagia si sacrificiile umane :death:

Alte pareri?
Ma exaspereaza cum repetati "Guvernul isi asuma raspunderea" ce e vrajala asta curata ?
Crede-ti ca daca acest nou cod civil da gres raspund parlamentarii ? Sa mor de ras nu alta.
Shiva,sa nu te miri de ce scade numarul casatoriilor si creste cel de concubinaj,curvie si copiii abandonati.

M-am saturat de batjocura asta,legi care vin din cosmarul cel mai cumplit,cata carte si demnitate au cei ce fac astfel de legi ?
Simt ca tara asta prin conducatorii ei ma osindeste,ma impovareaza cu taxe si impozite si ma haituieste in mod repetat.

Prefer sa cer azil Rusiei ori statelor Arabe,acolo stiu ca dreptul meu de cetatean si de fiinta umana sunt respectate si orice lege umana are ca stalp de baza altceva decat la noi.

O sa-mi fac cerere de azil catre Rusia.

Traim in Romania si asta instiga prostia. Emanuel D

#15
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
cei care au elaborat codul civil au mai multa carte si mai multa minte dacat majoritatea userilor de pe forum cumulati

nu cred ca multi sunt in stare sa elaboreze o fraza corect gramatical si cu atat mai putin sa elaboreze un cod civil

gandeste-te ca actualul cod civil in vigoare este din 1864 introdus de cuza

Edited by madman2711, 24 March 2009 - 17:02.


#16
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Madman, ai dreptate. Ce ma sperie pe mine e fraza "nu e perfect dar e perfectibil". Aceste 2 coduri - civil si penal, trebuie sa fie perfecte - armonizate complet cu legislatia europeana si emulate pe realitatea romaneasca, altfel, in fiecare an o sa schimbe codul, pe principiul eternei reforme  :death:

#17
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
nu exista legea perfecta nici in romania si nici in orice tara din lumea asta, doar anglo saxonii se lauda ca prin folosirea precendului judiciar sunt aproape la zi cu realitatea juridica comparativ cu cea sociala, in timp ce noi romano-germanicii raspundem doar ulterior realitatii sociale cu legislatia si mult mai greoi.

gandeste-te si tu daca acum 15 - 20 ani se gandea cineva la infractiuni si fraude electronice sau infractiuni cu privire la genomul uman si clonare

#18
cristea_ct

cristea_ct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 26.01.2008

View Postshiva, on Mar 24 2009, 17:22, said:

Madman, ai dreptate. Ce ma sperie pe mine e fraza "nu e perfect dar e perfectibil". Aceste 2 coduri - civil si penal, trebuie sa fie perfecte - armonizate complet cu legislatia europeana si emulate pe realitatea romaneasca, altfel, in fiecare an o sa schimbe codul, pe principiul eternei reforme  :death:

Un renumit profesor de drept, îmi spunea în 2oo2 referitor la Legea 1o din 2oo1 următoarele:
O lege este înțeleasă de cei mai buni specialiști, în 3 ani de la intrarea în vigoare. Pentru ceilați, trebuie o perioadă de 1o ani iar pentru totată lumea, 3o de ani.
Codurile se încadrează la perioada de 3o de ani pânî când este înțeles (și acceptat) de toată lumea.

Eu personal prefer să modifice an de an, dar să intre în vigoare aodată, decât să tot fie discutat ani de zile și să nu iasă nimic bun. Parlamentarii nu ai capacitatea de a scoate un cod bun nici dacă îl discută 1o ani de acum încolo.
Oricum, realitatea practică este cea care are menirea să remedieze sincopele din coduri, iar nu văicărelile unor nepricepuți.

Mie chiar îmi place procedura civilă, și cea penală, dar am unele rezerve. Codul penal nu îl consider delor reformator dar codul civil, da, este mai bine adaptat vieții cotidiene.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate