Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 

Pentru fericitii posesori de HSS-1120NA

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu lucrez la RCS... lucreaza altii acolo  :)
Prin amabilitatea lor, avem si noi acces la unele informatii  :peacefingers:
Nu se stiu acum alte amanunte... cert este ca va fi comercializat in curand.
Site cu acest info ?
Doar aici:
http://www.hdt.co.kr...l=&val=&num=110

P.S. Update pentru HSS -1120NA se va face VIA SATELIT!

Edited by rz, 23 March 2005 - 09:24.


#20
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

HSS -1160NA si se pare ca va rezolva toate probleme enumerate de voi

HSS-1160NA este in mare cam aceasi "conserva" ca si HSS-1120A (va veti convinge singuri) dar o sa coste de 2x mai mult :( ... Ma intreb oare de ce operatorii importanti din €U si State care folosesc Nagra 2 nu dau abonatilor decat Echostar-uri, Humax-uri, Sagem-uri sau Thompson-uri ;) si inca nu au descoperit "minunatele" HYUNDAI-uri care i-ar scutii de probleme  :naughty: ...

#21
yo8llx

yo8llx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 21.03.2005
Pentru <LR>

"HSS-1160NA este in mare cam aceasi "conserva" ca si HSS-1120A "

Detineti ceva informatii tehnice despre HSS-1160NA sau firma HYUNDAI  da de subinteles ? si sincer daca intradevar este de doua ori mai scump si meniul/optiunele de programare  este in mare la fel atunci...............................

Oricum nu cred ca mie vor accepta sa dau diferenta sa-l schimb (VISE... NAE....) dupa cit ma "iubesc" cei de la RCS pentru intreaga corespondenta purtata cu dumnealor si faptul ca au trebuit sa-mi schimbe al 3 rec. ........ hi,hi,hi, la care se mai aduga si interventia de pe aceasta pagina, de studiat cred ca studiaza si restul comentariilor atit cele de la "RCS  Lanseaza..." cit si de la FocusSat.

Orice informatie este binevenita cu privire la echipamentele RCS

Multam !!! Numai Bine

#22
westro

westro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.03.2005
Dragii Mei ,

Am citit cam toate mesajele voastre si la unele sincer m-am amuzat.
In primul rand lucrez in domeniul antenelor , decodificatoarelor etc.Ca voi veti lua sau nu de bun ce va scriu-adica daca ma crede-ti sau nu deja nu mai este problema mea.
Haide-ti deci sa lasam lucrurile clare odata ptr totdeauna.
Receptoarele Hyundai sunt receptoare de gama medie.In schimb modelulu oferit de rcs este unul vechi.Cu asta vreau sa spun ca la ora cand rcs a vrut sa cumpere receptoare s-a uitat la bani.Concret: nu are iesire si intrare de euroconector(nu se poate folosi receptorul la o instalare de aparate in cascada), nu are iesire de FO. Dupa aspect as spune ca a fost fabricat de curand la comanda si in aceasta comanda au fost omise destule utilitati ale receptorului.Odata ce receptorul este fabricat i se implanteaza un soft (Firmware) prin care receptorul indeplineste anumite functii(aici se include si meniul in limba romana).In functie de de capacitatea receptorului acesta poate  indeplini mai multe utilitati printre care posibilitatea de a schimba de antena (diseq), taste rapide de schimbarea canalului de audio , posibilitatea de a vedea canale codificate fara cartela etc.Daca acest Firmare este facut in graba fara a fi probat un timp suficient poate genera o serie intreaga de neplaceri ce pot duce la o functionare defectuoasa a receptorului.Degeaba ai hardware bun daca softul este rau.Parerea subsemnatului , este ca softul implementat in aceste receptoare nu este unul reusit de tot.
Acum sa trecem la adevaratele voastre probleme.Spun asta pentru ca din experienta mea nu cred ca ceea ce vi se intampla se datoreaza receptoarelor sau cartelelor.Ca o paranteza in 8 ani de facut instalatii cu sistemul nagra(peste 10.000) instalatii am avut o singura data probleme.Este un sistem fiabil.In schimb poti avea foarte multe dureri de cap daca antena ta nu este bine orientata LNB-ul nu este bine orientat(apar pixelari , intreruperi de semnal de 1 microsecunda ce duc la scaderea sunetului ce apoi incepe sa creasca singur etc).Folosirea unui LNB de joasa calitate poate duce la aceleasi probleme atunci cand semnalul este slab.Ceea ce am observat cu receptorul meu este ca nu trebuie sa ma incred prea mult in indicatoarele de semnal.Acestea imi spun ca am 90% semnal si calitate 80%.In aparatul cu care am pus antena (Prolink 4) aveam un semnal destul de slab iar C/N<10(diferenta intre semnal si zgomot).Am imagine buna fara pixelari si se vad toate canalele(antena 1m , lnb o,5db) desi sunt undeva la marginea conului de emisie.Personal nu cunosc materialele ce se folosesc in tara la instalari dar nu se poate utiliza orice fel de cablu coaxial si orice LnB.Intervin intr-o instalatie multi factori.Un cablu de proasta calitate are o pierdere de semnal mult mai mare cu cat lungimea este mai mare. De fapt in instalatiile de FI(frecventa intermediara) lungimea cablului este foarte importanta pierderea de semnal odata cu lungimea (incepand de la o anumita valoare) este exponentiala.De aceea trebuie sa utilizam un cablu coaxial decent.Ce inseamna un cablu coaxial decent?
Este cablul care la o lungime de 100 metri are o pierdere maxima de 20 db.Nu este necesara folosirea cablurilor cu dubla ecranare in cazul instalatiilor de FI.Pentru cei ce aveti o lungime considerabila a cablului coaxial va trebui sa folositi amplificatoare de Fi si va recomand cele numite "de cablu" adica ce se alimenteaza direct de la receptor neavand sursa proprie de alimentare cu energie(pentru ca sunt mai ieftine).
O alta problema ce poate apare este cea a orientarii LNB-ului adica mai concret o polarizare corecta.Nu toate LNB-urile (ma refer la diferite marci si modele nu cele ce se dau de catre rcs) se orienteaza asa cum se arata in pagina oficiala a rcs.Asta depinde de marca, model ,catacteristici.O polarizare corecta se poate face numai cu un aprat special (masurator de camp).Cand instalati un LNB uitati-va ce LO Low(jos) si ce LO High are si aceleasi valori trebuiesc puse si in caracteristicile LNB ale receptorului(altfel frecventa de receptie a unei purtatoare de semnal(transponder pentru satelit) nu va fi cea corecta chiar daca voi ati introdus datele bine.Unii imi vor spune ca nu conteaza 25 -50 MHZ.Cateodata cand ai un copac in fata antenei sau cand cresc frunzele 2-3 db pot fi diferenta intre a vedea bine sau cu pixelari.In sfarsit ar fi mult mai multe de spus dar acum ma cam grabesc.
Sper sa va fi putut ajuta cu ceva, oricum in masura timpului liber voi incerca sa mai particip si la celelalte discutii.
Am postat un mesaj ieri si a disparut.Am spus ca nagra 2 pare ca are flori deja.Si nu este o gluma.
Un salut!

#23
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
westro:
''Am postat un mesaj ieri si a disparut.Am spus ca nagra 2 pare ca are flori deja.Si nu este o gluma.''


Nu ne mai intereseaza ... de ce nu cauti un forum despre floricultura?

Mesajele fara sens se vor sterge in continuare...

#24
mixfm00

mixfm00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.02.2004
@rz
de ce nu-l lasi pe om sa spune ce are de spus?

#25
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
L-am rugat sa spuna mai multe (era on-line, in acel moment) si nu a vrut... daca numai atata stie (ca are flori) atunci sa ne scuteasca

#26
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

rz, on Mar 23 2005, 08:55, said:

In mod sigur, RCS va veni cu un nou receptor!
Urmatorul receiver, comercializat de RCS, este HSS -1160NA si se pare ca va rezolva toate probleme enumerate de voi, mai sus.
Posesorii de HSS -1120NA, vor avea un nou soft... cat de curand!

<{POST_SNAPBACK}>


Se pare ca au sosit primele HSS-1160NA... inca nu au intrat sub lupa prietenilor de pe RDI, dar cat de curand se va intampla acest lucru
Putina rabdare...

Attached Files



#27
NeaBachus

NeaBachus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 14.03.2005
[quote name='westro' date='Mar 29 2005, 22:12']

De data asta eu sunt cel care ma amuz la mesajul postat de tine...esti total pe dinafara de ceea ce inseamna satelit si CATV...nu stiu eu ce antene zici tu ca ai instalat pe "dinafara" dar clar la capitolul asta esti afon. Am sa o iau pe rand ca sa nu ma incurc..si vorba cuiva de pe aici..iti explic pana intelegi. daca nu nu..deci..
1. Folosesti termenul de cascada in necunostinta de cauza..Loop-ul existent permite conectarea unui alt receptor obisnuit sau un alt DIGI..si tot asa cate vrea omu`
2. Sunt de acord cu tine ca Hyundaiul nu este cine stie ce mare inventie de receptor insa softul implementat pe el este destul de bun..meniu in limba romana, navigare simpla..taste pt schimbare rapida si parental control etc.
3. Folosirea unui LNB de proasta calitate poate intr-adevar sa se joace cu nervii omului..mai ales cand e si vremea proasta si semnalul scade prea mult. Se pare ca aceste LNB-uri Vector au mari probleme mai ales in zonele in care tensiunea nu este stabila, ma refer la zonele rurale si unde daca mai e cate un vecin pasionat de sudura iti face varza in scurt timp si receptorul. Cat despre materiale iti spun eu ca si in tara se folosesc materiale de calitate in general atat dealerii cat si instalatorii folosesc cablu de calitate dublu sau tripu ecranat la care "pierderea" este undeva la 1dB la 10 metri de cablu. In general nu se recomanda o distanta mai mare de 50 m de la LNB la receptor.
4. Ai mai dat o perla..:))..fara suparare..cum poti sa recomanzi la cineva sa isi amplifice semnalul de la LNB folosind citez " amplificatoarele de cablu"..ori ai vrut sa ne amuzi ori nu sti la ce tensiuni lucreaza alimentatoarele de CATV (cele telealimentate , caci la ele faceai referire cred) si mult mai important in ce plaja de frecventa lucreaza un amplificator CATV (47 -700 Mhz) ca sa amplifice un semnal pt LNB se foloseste cu totul altceva.
5. Cu aceasta precizare am sa inchei ca vorba aia ce e mult strica...pozitia LNB-ului este chiar aceea discutata (LNB-ul la "ora 5")...iar cat despre oscolatoare locale nu mai e nevoie sa ne amintesti..oi fi matale "afara" dar si noi astia talibanii tot universale folosim de cativa ani..asa ca nu ne mai batem capu`sa schimbam la frecvente. Numai bine tuturor :))

Attached Files



#28
yo8llx

yo8llx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 21.03.2005
:)
Pentru toti cei de aici si NeaBachus
Va multumesc pentru revenire in acest TOPIC !. :)   :coolspeak:

In primul rind ideea este sa discutam (caci se pare ca numai cu atit raminem) felul de a fi a celor de la RCS si mult vestitele lor receptoare (asta daca intrebi la distribuitori de calitate si anduranta……….”ESTE UN RECEPTOR FOARTE BUN , CHIAR SI EU MI-AM LUAT SI SINT MULTUMITA/MULTUMIT (functie de ……SEX)” ……………….. ACESTA FIIND RASPUNSUL CIND INTREBI IN “VIDEO” SAU TELEFONIC DISTRIBUITORII. ………o sa spuneti are ceva acest individ cu cei de la RCS …… da, am ……….sint F.F.F. SUCARIT pe domnii dar si pe mine ca am fost fraier sa cred ca poate fi ceva calitativ la o firma din Romania, de fapt cred ca a fost graba sa o ia inaintea celor de la FocusSat !!. Sati nitel si nu va grabiti ……sa vedem pretul abonametului in momentul in care vor fi siguri de monopolul pietii daca cei de la Focus nu se vor gindi (NU SE VOR TREZI LA REALITATE) a vinde si numai cartelele sau sa micsoreze preturile . Acum ar fi varianta de cistig prin a vinde putin sau mai este varianta vinde mult si din adios mic cumulat ajungi la acelasi cistig cu anume latenta in timp de recuperare nvestitie.    :nonobad:

Intradevar si eu sint de parere ca din punct de vedere softwer  :death: acest receptor este de toata jena (sau poate aceasta au urmarit cei de la RCS – Anume daca vrei sa renunti la abonament sa stai si sa stergi praful de pe aparat ………… ?! poate intr-un fel mascat sa pastreze abonatii !!!!????????  lucru care nu este normal si ar trebui poate da de gindit de ce nu poate VERIFICATI de cei in masura [Numai o presupunere din partea mea la lunga lista de probleme a multoracu privire la acest receptor - IEFTIN ] ) motive fiind multe , chiar si o “zgircenie” in alegerea firmei/individului care a modificat softul asa cum este. Dar ce mai, traim in Romania , sera/pepiniera tepelor din partea firmelor care urmaresc numai cistigul fara sa aiba ORGOLIUL calitatii si a serviciului de calitate caci la urma urmei exista / SE IMBOGATESC datorita noua care in nenumarate rinduri gresim acceptind lucruri contrafacute, ieftine sau NONAME ……………………………………………………………………………. Intelegeti ce vreti din aceste PUNCE !.
Cit priveste acel amplificator pot spune ca EXISTA chiar eu am avut unul pe care l-am modificat. Da banda de trecere este intre900Mhz si 1,95Ghz cu amplificare in banda relativa de 25-11dB asta datorinduse in special modului cum sint realizate celulele de amplificare (2 la numar cu 3 filtre de banda larga si doua reactii negative de baza la tranzistori, respective doua filter trece banda in collector.)constituite din tranzistori BFG (NPN/6,5 Ghz si cistig de 17dB/SN 3dB). Aceste amplifuri earu bune pentru TVSAT-Analogic unde intradevar (eu cel putin) se obtinea o crestere de nivel de 10-15 procente la o lungime a cablului de 28 ml tip RG6U CUPRU fabricat in Anglia si pe care l-am cumparat de la o firma din Timisoara la pretul de 12-15.000 ml asta acum 8 ani si care si acum este bun neavind nimic nici din cauza ultravioletelor care dupa cum se stie produce acea numita “strapungere de dielectric” ……in fine teoria cablurilor de transmisie semnal (atit la receptie cit si la emisie) eate vasta si daca ar fi dupa teorie ar trebui sa “taiem” cablul in multipli de landa pentru a evita ventrele si reflexia (undele stationare) care pot face necazuir si la receptie (nu numai la emisie) dar nu se inpune in situatia nivelului de semnal care il da un LNB dupa mixare si amplificare (majoritatea LNB-urilor) avind un tranzitro multi emitor ca transistor de iesire (download semnal) .DECI aceste aspecte (daca consideram ca intradevar antenna si LNB-ul sint pozitionati correct) nu trebuie sa afecteze BUNA FUNCTIONARE AL ACESTOR HSS-1120NA  dar de ce sa facem sintem “sclavii” acestui soft de toata jena………. Poate soful este bun dar gindirea este “bolnava” &agrave; a se revedea inceputul mesajului.
Si cum spunea de acest amplif, cunoasteti acele antene de UIF (gratarele) cu acea vestita placuta care are 2 tr. Avind polarizare rezistiva pe J-FET sau cele cu 4 care au generator de current constant pentru polarizare J-FET, ei bine acest amplificatory de LNB dupa ce I-am modificat reactia negativa de baza, schimbat rezonanta cicuitelor de collector si modificind cuplajul dintre tranzistori afferent benzii de 400-650Mhz am reusit sa obtin un amlificator “BETON” fata de acele placute J-Fet , acesta fiind cu bipolare si fiind in conexiune de emitor comul nu am mai avut probleme cu auto-oscilatiile, are o amplifacer mai mare (BFG-urile dictind…….) nivel de coborire mai ridicat si nu in ultimo rind datorita circuitului de intrare galvanic fiind la masa nu a mai “crapat” la descarcari atmosferice violente / vara !.
Dar sa revin la motivul acestui amplify, si pentru ce a fost gindit de producator, la transmisiile digitale nu prea ce sa mai faci cu acesta decit daca intradevar lungimea cablului este mare (peste 35-40ml) caci daca cu acesta obtii o crestere de nivel nu intotdeauna obtii si un cistig in calitate Q caci acest Q este si el un raport precum dB-ul, iar daca la semnalul util amplificat “ADAUGAM” factorul de zgomot al conexiunilor, factorul de zgomot al LNB-ului (ampliful amplicind TOT atit semnal cit si zgomot) …………..mai adaugam neliniaritatea de banda care se poate vedea pe vobuloscop cu 2-3 frecvente de nivel constant (obligatoriu) , factorul de zgomot al tranzistoriolor din montaj, cuplajul parazit intre etaje datorat componentelor (chiar si pozitia mecanica conteaza la aceasta frecventa) , a undelor stationare din circuitul imprimat fie el si TEFLON ….. constatam ca la FINAL obtinem un semnal mai mare dar avind diverse virfuri de zgomot (mai mari chiar decit semnalul util) aleatoric care irautatesc Q-ul. Acum nu spun ca nu amplifica si nu creste Q-ul dar prea putin pentru un cablu BUN in domenil de lungime 10-35ml COMPARATIV DACA AM AVEA UN LNB BUN CARE SA NE SCUTEASCA DE SEMNAL PARAZIT DATORRAT MIXERULUI DIN INTERIORUL LNB-ULUI, a produsului de misaj si avind acel transistor multiemitor de iesire cu cistig in banda mai bun caci F.Multul acel cistig in dB al ultimului transistor si calitatea miserului din LNB face mai mult decit acest amplificator.
Sper sa nu va fi plictisit, dar daca vreti sa dicutam de amplificatoare , linii de transmisie semnal TX/RX , mixere, mixere echilibrate, diode sotkhy etc. atunci nici o problema pot sa va dau fenomene patite de mine ca radioamator RX/TX in 144-432 Mhz cit si 2,1 Ghz cu aceasta ocazie avind sansa sa MAI INVAT si de la altii prezenti in acest topic.

Sa nu uitam insa scopul- HSS1120NA si pozitia  celor de la RCS de a continua sa ascunda adevarul despre HSS-1120NA si “BUGURILE” soft sau intentiile softwer.

Bafta si numai bine tuturor . Nu inainte de Multa Sanatate caci poti sa le ai pe toate (a se citi si un COMPETITIV receptor oferit de RCS) daca sanatate nu e , nimic, NU e !!.

:console:

#29
yo8llx

yo8llx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 21.03.2005
ma corectez, .....
Banda de trecere 900Mhz-2,95 Ghz , cistig 25-11dB functie de banda si factor de zgomt 2,5 dB ...... daca retin bine l-am vazut si in oferta PROSAT saptamina trecuta cind m-am hotarit sa-mi schimb vechiul Strongul 4125e cu 6125 si l-am comandat la www.prosat.ro , sau poate o ....... in fine daca nu azi miine am sa revin exact cu firma care-l are in oferta ceva de genul 10-15$ eu pe cel ce l-am modificat am dat 250.000 acum NOUA ani !!! si l-am luat de la AmbaviTelecom-Petrila , firma cu care am colaborat (CATV) in perioada cit am locuit acolo.
........apropo NU stiu daca este voie sau nu, am un strong4125e disponibil cit si un analogic !!!!! SCUZE DACA CUMVA INCALC POLITICA SITE SI DACA DA NU MA SUPAR DACA ACEST MESAJ ESTE STERS PENTRU INCALCARE REGULAMENT

Bafta si multa sanatate !

#30
yo8llx

yo8llx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 21.03.2005
;)
Intrebare.
Stie careva daca forumul de pe www.rdi-sat ............ este "controlat" de RCS ?
de o saptamina tot incerc inregistrare acolo si ..............."C...." , DACA DA, ATUNCI TREBUIE SA-MI FAC ALTA DRESA DE MEIL CACI SE PARE CA ACTUALA "NU ESTE AGREATA" PE ACEL FORUM, cred ca oi fi pe lista "neagra" la cita corespondenta am avut cu RCS-ul si punctele expuse fara sa fie acuze sau injurii ci doar constatari pur tehince!!. Si acolo sint o gramada de..............

MULTUMESC

#31
yo8llx

yo8llx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 21.03.2005
Da, este al patrulea mesaj pe azi 30 martie 2005 pe linga pozitiile 28;29 si 30,
sper sa nu va fi plictisit pozitia 28.

Pentru Storng deja am primit telefon in urma mesajului de pe meil asa ca este dat.
pentru eventualii doritori puteti intra pe www.prosat.ro

Bun, sa-mi explic aceasta noua interventie:
Da, sint F.F. Sucarit pe cei de la RCS. DAR daca sincer dumnealor si-ar cere scuze pe meil pentru inconvenientele create, pentru inconfort si DRACIIIIIIIIIIIII facuti de calitatea aparatelor schimbate , cu mina pe inima va spuns ca chiar as posta mesajul aici si nu as mai avea nimic cu dumnealor dind ragaz sa-si puna la punct afacerea. ........... ce spuneti ?!! -> "VISEAZA ....NAE !!" hi, poate unii se intreaba de unde oi fi ...... raspuns studiati <YO8> si veti vedea locatia aproximativa (tinind cont ca sint citeva judete cu acest sufix) dar pentru inetresati (ref.meil primit pe cont acum 5 minute) mai intrebati un radioamator de: KN37DL.

Bafta si numai bine tuturor.

#32
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Off topic:
...se cam bate campii aici despre Q-uri!!! ... si amintiri din copilarie... :lol:

#33
yo8llx

yo8llx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 21.03.2005
"""
Off topic:
...se cam bate campii aici despre Q-uri!!! ... si amintiri din copilarie...
"""

O fi si asa , poate se "merge pe cimpii" dar daca ai ceva mai concret de spus , "tehnic" si nu iarba verde DE LASATE o poti spune , asa prin discutii se pot trage concluzii , ba chiar te-as intreba ce-i acela .....<Q> ? in diverse ipostaze ale ELECTRONICII , poti sa prezinti si in detaliu caci de cine stie poate oi avea ce sa invat si de la tine in acest domeniu in care dupa parerea ta noi cei de aici "mergem pe cimpii" :D Nu trebuie judecat sau dat in cap  :death: la unul sau la altul cind problema este alta si "dusmanul" nostru este HSS-1120NA-ul..........

Bafta si numai bine

#34
yo8llx

yo8llx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 21.03.2005
da, revin , am uitat sa-i fac o precizare in mesajul precedent lui:

Acta non verba

Daca citesti mai atent discutia era despre acel <Q> ca indicatie de scala relativa al receptoarelor de satelit digitale si care reprezinta calitatea relativa a semnalului demodulat si care este rezultanta dintre semnalul in format digital decodat raportat la factorul de corectie (eroare) din decodorul -> convertor analog-digital (CAD)  decodare semnal , factor ce este afectat de semnalele perturbatoare (care vrei tu...... SI CALITATEA (S/Z) LA CARE SE EMITE DE LA STATIA TERESTRA) din semnalul primei F.I. - Anume frecventa de coborire LNB-Receptor . caci daca stam si judecam la rece acea frecventa de spectru larg cuprinsa intre 900Mhz si 2150 Mhz (functie de frecventa O.L. LNB) nu este decit o prima F.I. in receptia TV-Satelit ca o  fi digitala sau analogica.

Bafta si numai bine

P.S. din cite stiu intr-o discutie indiferent de gen, ca se acuza ca se dezbate o problema "ca ne dam in cap unul altuia" la sfirsitul mesajului se saluta ...... cam asa stiu eu ca este civilizat, nu-i treaba mea asa ca las cititorii sa concluzioneze.

#35
KENSINGTON

KENSINGTON

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 30.03.2005
Se mai aude ceva despre noul soft?
Despre rearanjarea programelor?
Pe TP3 calitatea imaginii e net superioara celei de pe TP1 si TP2. Si schimbarea programelor se face mult mai rapid. Ar putea muta programele de top pe acest TP3. Probabil ca au folosit aparatura si soft de ultima generatie, ceea ce nu s-a intamplat pe TP1 si TP2

#36
westro

westro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.03.2005

rz, on Mar 30 2005, 00:43, said:

L-am rugat sa spuna mai multe (era on-line, in acel moment) si nu a vrut... daca numai atata stie (ca are flori) atunci sa ne scuteasca

<{POST_SNAPBACK}>

Daca nu am raspuns a fost pentru ca desi calculatorul este deschis eu nu stau totdeauna in fata lui.
In nici un caz pentru ca nu am vrut sa iti raspund.
Scuze oricum.
Nagra 2 este sistemul de codificare folosit de rcs.Flori se ofera de obicei la nastere, zile de nastere sau inmormantare.Nagra2 nu s-a nascut ieri nu a implinit ani ieri ci doar pare ca a inceput deja numaratoarea inversa ptr acest sistem.Nu pot spune mai multe3 ptr a nu incalca regulile forumului.
Un salut!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate