Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Problema mare instalatie electrica.

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
softeam

softeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 26.03.2003

BC107C, on Mar 21 2005, 18:04, said:

Sigurantele  diferentiale ( folosite la intreruperea consumatorului in cazul aparitiei unei diferente mai mari de 5-10 mA intre faza si nul) se monteaza numai si numai pentru un consumator care foloseshte trasee separate de faza si nul.
Cred ca ai vrut sa spui trasee separate pt. nul si impamintare... Ca o completare la ceea ce ai zis, bobina circuitului diferential sesizeaza eventualele "scurgeri" de curent catre pamint. Adica, cum s-a zis, daca cineva atinge un conductor, curentul care se scurge la pamint prin "partile" persoanei declanseaza circuitul diferential, fara ca individul sa simta ceva, cu conditia ca Idif<30mA.

Edited by softeam, 21 March 2005 - 21:58.


#20
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

morpheusdj, on Mar 21 2005, 11:09, said:

Si mai e ceva curios.....in sensul ca in schema ta exista un bec....poate fi inlocuit cu o priza......deci se arde orice se alimenteaza din acea priza.....dar suprasarcina de 380 V trece de primul consumator sau se opreste acolo?
Cele ''doua becuri'' reprezinta circuitele cu toti consumatorii din doua instalatii separate, care au faze diferite de alimentare... De aceea efectul  se propaga la toti consumatorii cuplati la reteaua de alimentare...
Special am desenat o ''siguranta'' pe nul pentru a fi evidenta posibilitatea intreruperii chiar si pentru o scurta perioada a nulului respectiv... Deci defectul poate sa fie provocat si de un nul prost facut sau de o intrerupere a nulului general datorat unei interventii la punctul de alimentare de la strada cumulat cu un scurtcircuit ...

#21
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 16.03.2005
M-am referit la intrerupatoare automate (circuit breaker) numite impropriu sigurante automate. A nu se confunda cu intrerupatoarele si comutatoarele manuale pentru actionarea iluminatului. Un tip uzual este DPNN Vigi 10A, (Merlin Gerin) pret catalog 20EU/buc. Aceste intrerupatoare automate cu protectie diferentiala 30mA se utilizeaza absolut in orice aplicatie casnica, nu numai in cazul in care nulul are traseu separat fata de conductorul de faza. Trasee separate pentru conductoarele de faza, nul de lucru si nul de portectie se recomanda a se utiliza pentru curenti mai mari de 100A, ceea ce nu este cazul aici. Nulul de lucru si nulul de protectie (nu am auzit in viata mea de pamantare!), trebuie sa fie complet separate.

A se face diferenta intre acele intrerupatoare automate ce se gasesc prin targuri si care arata identic ca si cele de firma, deosebirea consta in faptul ca nu prezinta siguranta in exploatare si costa mult mai putin.

Parerea mea este ca in cazul prezentat defectul se afla in instalatia de furnizare, care apartine furnizorului de energie electrica, deoarece inteleg ca imobilul este deosebit de vechi, instalatia de furnizare fiind la fel de veche. La noile racorduri sau la revizuirile pe care furnizorul le efectueaza in instalatia de furnizare se monteaza, de catre furnizor, intrerupator automat cu protectie diferentiala 100mA sau 300mA, tocmai pentru a se evita asfel de fenomene nedorite si bineinteles furtul de energie.

#22
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004
Acta non verba are perf dreptate, astfel de supratensiuni se produc INTOTDEAUNA! din cauza unui contact imperfect la nulul retelei(in special atunci cind doua sau mai multe apartamente nu au nul separat ci este comun). In plus daca supratensiunile ar fi provenit din reteaua Electrica atunci sigur ar fi aparut probleme si la alte case din jur, deci mai mult ca sigur problema e localizata undeva in zona tabloului general al vilei. Intreruparoarele automate nu vor declansa niciodata la astfel de supratensiuni pt ca nu au timp suficient, imp care este de ordinul minutelor sau zeci de minute(tensiune dubla insamna curent dublu care este insuficient pentru declansare instantanee). La fel nici intrerupatorul automat cu protectie diferentiala nu va declansa pt simplul motiv ca supratensiunea nu este generata de o punere accidentala la pamint.

#23
softeam

softeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 26.03.2003

stericuta, on Mar 22 2005, 07:55, said:

M-am referit la intrerupatoare automate (circuit breaker) numite impropriu sigurante automate. A nu se confunda cu intrerupatoarele si comutatoarele manuale pentru actionarea iluminatului. Un tip uzual este DPNN Vigi 10A, (Merlin Gerin) pret catalog 20EU/buc. Aceste intrerupatoare automate cu protectie diferentiala 30mA se utilizeaza absolut in orice aplicatie casnica, nu numai in cazul in care nulul are traseu separat fata de conductorul de faza. Trasee separate pentru conductoarele de faza, nul de lucru si nul de portectie se recomanda a se utiliza pentru curenti mai mari de 100A, ceea ce nu este cazul aici. Nulul de lucru si nulul de protectie (nu am auzit in viata mea de pamantare!), trebuie sa fie complet separate.

A se face diferenta intre acele intrerupatoare automate ce se gasesc prin targuri si care arata identic ca si cele de firma, deosebirea consta in faptul ca nu prezinta siguranta in exploatare si costa mult mai putin.


Ce vorbesti, prietene? Ia desfa tu capacul de la priza speciala pt. masina de spalat si numara cite fire ai acolo? 1 fir faza, 1 fir nulul (de lucru) si 1 fir nulul de protectie, sau impamintarea de care tu nu ai auzit. Ideea e ca nulul de protectie nu se trece NICIODATA prin siguranta, spre deosebire de cel de lucru, si se leaga la priza de pamint a blocului/casei/vilei, etc. Mai multe detalii in I7 si alte manuale si cataloage de RCCB (residual current circuit breaker).

#24
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Citind printre ce ati postat voi am cam inteles de fapt ce s-a intamplat.......nu ma apuc acum sa reproduc ce am inteles eu in termeni propii ca o sa va prapaditi de ras :) dar am prins cat de cat ideea.

Eu ma gandeam ca poate exista ceva ce se poate face pentru a rezolva problema  insa se pare ca singura solutie ar fi refacerea completa a instalatiei electrice.....lucru care depaseste bunele mele intentii.....ar fi prea scump....cat despre baba....ea probabil ca n-o sa mai apuce sa vada o instalatie elctrica nou in casa.

Macar mi-am luat o greutate de pe inima in sensul ca la mine nu exista un nul comun....eu nu sun in comun cu nimeni. Tabloul meu este micut si simplu....3 sigurante automate........una pentru centrala....una pentru iluminat si una pentru prize.....asta ar fi cam tot ce am eu pe tablou si instalatia electrica este refacuta in totalitate......atata in apartament cat si pana la alimentarea principala.....exista un traseu separat pentru mine cu un tablou de control separat de ceilalti unde mai am inca 2 sigurante si unde probabil ca va fi contoarul pus ( daca or sa vina cretinii de la Electrica, am platit o caruta de bani pe separarea asta si de 6 luni de zile tot astept contoarul Pana la urma cred ca voi recurge tot la spaga pentru ca altfel nu se poate....se termina renovarea intr-o sapt si eu inca n-am contoar ).

In fine....pentru ca eu inca mai am o mica banuiala asupra dragilor mei vecini...si anume cladirea in constructie......ce solutii exista pentru protectia fata de o eventuala suprasarcina? Am niste sigurante automate ( intrerupatoare automate Siemens....ca sa folosim o terminologie adecvata....dar o sa le zic tot sigurante pt ca imi suna mai bine :) )....ofera ele protectie impotriva unei suprasarcini?

Exista anumite prize speciale care sa ofere astfel de protectie??? Ma intereseaza in special pentru calculator...eventual stiu ca exista niste prelungitoare speciale care ofera un anumit grad de protectie. Ce ma sfatuiti sa fac ? E prima data cand intalnesc fenomenul asta si sincer sa fiu am cam ramas mut de uimire......la bloc nu am auzit de asa ceva pana acum...cel putin nu unde stau eu.

Edited by morpheusdj, 22 March 2005 - 18:59.


#25
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 16.03.2005

softeam, on Mar 22 2005, 18:21, said:

Ce vorbesti, prietene? Ia desfa tu capacul de la priza speciala pt. masina de spalat si numara cite fire ai acolo? 1 fir faza, 1 fir nulul (de lucru) si 1 fir nulul de protectie, sau impamintarea de care tu nu ai auzit. Ideea e ca nulul de protectie nu se trece NICIODATA prin siguranta, spre deosebire de cel de lucru, si se leaga la priza de pamint a blocului/casei/vilei, etc. Mai multe detalii in I7 si alte manuale si cataloage de RCCB (residual current circuit breaker).

<{POST_SNAPBACK}>


Recunosc ca inca nu am ajuns la nivelul de depanator electrocasnice. De acord, nulul de protectie nu se trece prin disjunctor, nici nu ar fi posibil deoarece disjunctoarele nu sunt prevazute cu conectori pentru asa ceva.
Vorbesc din experienta, daca nulul de protectie are traseu comun cu conductoarele de faza si nul de lucru, prin fenomenul de inductie electromegnetica, apare o diferenta de curent care poate declansa protectia diferentiala. Aceasta se poate intampla la curenti mai mari de 100A.
Si trebuie precizat ca normativul I7 se aplica in Romania, asa ca nu este corect sa te pronunti in probleme care nu au aplicatie practica in Canada. Din curiozitate, cam cate blocuri, vile, case ai proiectat sau executat? Cam cati oameni utilizeaza instalatii ce poarta semnatura ta? Care este puterea maxima instalata pe care ai proiectat/executat? Ai curajul sa prezinti la verificare un proiect de-al tau? Asta deoarece, in normativul I7-02 se precizeaza expres aceste cerinte.
Pana la urma problema in discutie se va rezolva odata cu realizarea racordului electric in varianta definitiva, acum inteleg ca defectul s-a produs in varianta alimentarii de santier.

#26
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

stericuta, on Mar 23 2005, 07:37, said:

...Pana la urma problema in discutie se va rezolva odata cu realizarea racordului electric in varianta definitiva, acum inteleg ca defectul s-a produs in varianta alimentarii de santier...
Nu, problema se rezolva prin verificarea si refacerea conectarilor la nulul general, fie la tablourile din locuinta  fie la tabloul electric stradal...
PS:
..aici este un forum si nu un loc unde sa ne punem CV-urile... :rolleyes:

#27
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004
De acord, problema e sigur la conectarea nulului de lucru din tabloul stradal sau din imobil. Pentru asta NU! e necesara refacerea intregii instalatii electrice ci doar conexiunea la nulul de lucru in zona tablourilor electrice.
Pentru protectia la suprasarcina(a se citi supracurent) exista sigurante automate care realizeaza doua feluri de protectii:scurtcircuit si supracurent de durata.
Pentru protectia la supratensiuni exista dispozitive care se monteaza in doza de la priza sau sunt deja montate in prelungitoare. De retinut ca astfel de dispozitive realizeaza prot la supratensiuni provenite din descarcari electrostatice(gen fulgere) care sunt de durata scurta, au energie redusa(deci pot fi "scurtcircuitate") si prezinta tensiuni ce depasesc de obicei 600V. Exista la furnizorii de aparate electrice de joasa tensiune(0,4KV) disp de prot la supratensiuni de durata dar se defecteaza daca sunt alimentate mult timp cu tensiune ce depaseste 300V. Practic, cel mai bine chemati un electrician autorizat(adica nu "galusti") care sa refaca conexiunile de la nulul de lucru.

#28
tzacanica

tzacanica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.03.2005
am si eu o propunere.
darama sandramaua si construieste alta cu fire de cupru in instalatia electrica. poate de data asta apelezi la un electrician care a absolvit macar prima clasa.

eventual inainte de asta ai mai putea sa incerci cu un sobor de preoti.
java script:emoticon(':cursing:')
smilie

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate