Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5840 replies to this topic

#5599
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 06.01.2007
Bună dimineața
Este ok sa folosesc banda de alergare pe modul mers mai rapid,nu sa alerg.
Menționez faptul ca,nu mai am nicio durere, dar fac aceleași lucruri ca în trecut, stat pe scaun la munca și condus auto.
Multumesc.

#5600
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 florinp741987, on 04 octombrie 2021 - 00:11, said:

Salut! Am 34 de ani si dureri lombare ca si voi. Inca nu am ajuns la neurochirug, dar rezultatul rmn.ului indica faptul ca am spondiloza lombara, cu protuzii discale l3/l4, l4/l5 si hernie discala cu fragment discal masurand 1/1.3/0.9 cm. Ce neurochirugi mi-ati putea recomanda? De asemenea, operația de microdisesctomie se realizează si in cadrul spitaleor de stat?  Momentan am dureri zilnice lombare si coapsa stanga, nu am amorteli sau afectare neurologica.
nu te opera , deocamdata ! incearca recuperare la greu !

#5601
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Drinkalot_89, on 01 octombrie 2021 - 05:02, said:

Salut! Am o hernie cervicala, am fost la vreo 3 medici (2 de stat si la Craciunas). Daca primii doi au zis ca pana nu amorteste mana nu e de operat, domnul Craciunas a fost foarte explicit ca recomanda operatia,
Craciunas unde opereaza acum , in privat cumva ???

 saimarica, on 08 octombrie 2021 - 08:44, said:

Bună dimineața
Este ok sa folosesc banda de alergare pe modul mers mai rapid,nu sa alerg.
Menționez faptul ca,nu mai am nicio durere, dar fac aceleași lucruri ca în trecut, stat pe scaun la munca și condus auto.
Multumesc.
este foarte ok , fara probleme !
eu folosesc acum masa de inversie intrucat cu alegatul.......am deja 3 operatii !

#5602
Drinkalot_89

Drinkalot_89

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.09.2020

 MembruAnonim, on 13 octombrie 2021 - 10:12, said:


Craciunas unde opereaza acum , in privat cumva ???

La Spine institute face consultatii, la Medlife opereaza

#5603
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Drinkalot_89, on 13 octombrie 2021 - 17:31, said:

La Spine institute face consultatii, la Medlife opereaza
in Bucuresti ???
dar nu mai este la Constanta ??

Edited by MembruAnonim, 14 October 2021 - 12:35.


#5604
Drinkalot_89

Drinkalot_89

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.09.2020
Deocamdata pana la sfarsitul anului am inteles ca nu va mai fi la OCH. Dar puteti suna la ei pentru confirmare. Eu am fost la Bucuresti sa ma consulte.

#5605
alin_alexandru

alin_alexandru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.11.2015

 printulandrei, on 17 iulie 2007 - 21:12, said:

In urma cu doi ani si jumatate am fost diagnosticat cu “o mare hernie de disc”(cuvintele doctorului) si la vremea respectiva taram piciorul dupa mine, aveam dureri ingrozitoare si o stare de spirit cam nasoala. Pentru mine totul era cam gri si nu aveam in gand decat ca pot ramane paralizat la 23 de ani. Nu stiam ce sa fac si operatia mi se parea singura solutie. Am ales insa sa nu ma operez pentru ca la varsta mea nu este prea indicata interventia pe coloana (este riscanta si am auzit de pacienti care se simt mai rau ca inainte). Toti chirurgii abia asteapta sa opereze. Se poate scapa si fara. Eu unul am scapat si acum merg la serviciu, conduc si opt ore, inot fara probleme insa am renuntat la ridicat greutati peste cinci kg. Am facut mai multe tratamente care m-au costat cam 10 milioane ( o operatie va costa cam 20 milioane si nu se stie daca mai mergi dupa). Tratamentele facute de mine nu inseamna neaparat ca sunt bune si pentru voi, dar merita incercat orice numai operatia nu. Va pot sfatuii ce si cum sa faceti. Sanatate!

Te rog ajută-mă cu un sfat din experiența ta. [email protected]


#5606
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Salutare
Am fost operat acum aproape 2 ani la coloana. "Recalibrare nerv" dar e tot aceeasi operatie ca la hernie de disc.
Acum fac inot si imi merge cat de cat bine. Dar din pacate williams fac f putin din lipsa de timp.

Simt ca inotul nu este suficient dar macar pentru asta mai am putin timp. As dori sa folosesc niste labe pentru a alterna cu si fara labe in picioare pentru a utiliza picioarele la "egalitate" cu bratele.
A folosit cineva?
Pareri ?

#5607
Nirol_2005

Nirol_2005

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.02.2017

View PostroPopa, on 03 decembrie 2021 - 12:53, said:

Salutare
Am fost operat acum aproape 2 ani la coloana. "Recalibrare nerv" dar e tot aceeasi operatie ca la hernie de disc.
Acum fac inot si imi merge cat de cat bine. Dar din pacate williams fac f putin din lipsa de timp.

Simt ca inotul nu este suficient dar macar pentru asta mai am putin timp. As dori sa folosesc niste labe pentru a alterna cu si fara labe in picioare pentru a utiliza picioarele la "egalitate" cu bratele.
A folosit cineva?
Pareri ?
recalibrare nerv sau recalibrare canal spinal ??? si DA , inotul este excelent chiar mai bun decat williams , dar nu-i rau daca le alternezi

#5608
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

View PostNirol_2005, on 06 decembrie 2021 - 09:17, said:

recalibrare nerv sau recalibrare canal spinal ??? si DA , inotul este excelent chiar mai bun decat williams , dar nu-i rau daca le alternezi

Nu stiu daca "recalibrare nerv sau recalibrare canal spinal" deoarece nu am biletul de externare la mine sa verific. Diagnosticul a fost pus de pe RMN ca fiind hernie de disc dar in urma operatiei a fost schimbat. Adica la fata locului s-a determinat altceva. Doar ca operatia tot aia a fost. Nu imi dau seama cata importanta are asta dar ziceam ca sa fiu cat mai clar.

Senzatia mea este ca muschii de la coloana se contracta prin inot doar "tras" ca sa zic asa. adica se contracta nu si "imping". De ex mi se pare ca la bicicleta exista si senzatia de "impins" a muschilor. Adica banuiesc ca se antreneaza si alti muschi.

#5609
mircea_dum

mircea_dum

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.01.2021
Buna seara. Am 1 an de la operația de hernie de disc. Și am rămas cu o amorțeala in talpa piciorului stâng pe exterior cu primele 2 degete. Încă de la operație , Dl doctor m-a avertizat ca operația nu garantează dispariția amorțelii din talpa. Întrebarea mea acum la cei care au trecut prin operație și au resimțit dureri asemănătoare , cum au procedat , ce tratamente sau exerciții au făcut pentru dispariția acestor simptome neplăcute.

#5610
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

 mircea_dum, on 12 ianuarie 2022 - 21:54, said:

Buna seara. Am 1 an de la operația de hernie de disc. Și am rămas cu o amorțeala in talpa piciorului stâng pe exterior cu primele 2 degete. Încă de la operație , Dl doctor m-a avertizat ca operația nu garantează dispariția amorțelii din talpa. Întrebarea mea acum la cei care au trecut prin operație și au resimțit dureri asemănătoare , cum au procedat , ce tratamente sau exerciții au făcut pentru dispariția acestor simptome neplăcute.
am resimtit amorteli.
si acum mai am dar rareori si nu stiu cu ce sa le asociez (ce le cauzeaza). Doar ca f rar.
Pt mine inotul si exercitiile williams au avut efect.

#5611
Nirol_2005

Nirol_2005

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.02.2017

 roPopa, on 06 decembrie 2021 - 09:28, said:

Nu stiu daca "recalibrare nerv sau recalibrare canal spinal" deoarece nu am biletul de externare la mine sa verific. Diagnosticul a fost pus de pe RMN ca fiind hernie de disc dar in urma operatiei a fost schimbat. Adica la fata locului s-a determinat altceva. Doar ca operatia tot aia a fost. Nu imi dau seama cata importanta are asta dar ziceam ca sa fiu cat mai clar.

Senzatia mea este ca muschii de la coloana se contracta prin inot doar "tras" ca sa zic asa. adica se contracta nu si "imping". De ex mi se pare ca la bicicleta exista si senzatia de "impins" a muschilor. Adica banuiesc ca se antreneaza si alti muschi.
citeste mai bine biletul de externare si ai sa vezi ! in rest da-i bataie cu inot si kineto ,...eventual dupe 6 luni cumpara o masa inversie

 roPopa, on 13 ianuarie 2022 - 15:53, said:

am resimtit amorteli.
si acum mai am dar rareori si nu stiu cu ce sa le asociez (ce le cauzeaza). Doar ca f rar.
Pt mine inotul si exercitiile williams au avut efect.
cu amortelile, hmmmm,.... din pacate foarte multi au ramas cu ele chiar si dupa ani de la operatie ! Posted Image

Edited by Nirol_2005, 14 January 2022 - 19:33.


#5612
Nirol_2005

Nirol_2005

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.02.2017

 mircea_dum, on 12 ianuarie 2022 - 21:54, said:

Buna seara. Am 1 an de la operația de hernie de disc. Și am rămas cu o amorțeala in talpa piciorului stâng pe exterior cu primele 2 degete. Încă de la operație , Dl doctor m-a avertizat ca operația nu garantează dispariția amorțelii din talpa. Întrebarea mea acum la cei care au trecut prin operație și au resimțit dureri asemănătoare , cum au procedat , ce tratamente sau exerciții au făcut pentru dispariția acestor simptome neplăcute.
la mine a fost si mai grav,.....nu aveam deloc amorteli in talpi si degete inainte de operatie si dupa au aparut la amandoua plantele picioarelor.
specific ca aveam doar dureri intr-un singur calcai , ATAT ! acum am dureri pe ambele calcaie dar si amorteli , cum descriam mai sus.
cica acum am neuropatie , dar nu spun cauza ,...pai da nu spun intrucat nu se dau in gat unii pe altii , clar asta ! daca n-as sti sa citesc m-ar prosti dar in cazul meu  neuropatia este de cauza traumatica in urma intinderilor ( fortarilor) nervilor in timpul operatiei facute

#5613
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Va salut! Acum o saptamana am fost si eu internat si  diagnosticat in urma investigatiilor medicale(radiografii si RMN) cu urmatoarele:
- polidiscopatie lombara cu sciatica stanga
- hernii de disc etajate

Rezultatul detaliat al RMN-ul este:
- discreta scolioza dextroconcava, cu tendinta de rectitudine de profil
- deshidratare minima a discurilor intervertebrale incluse in aria de scanare, dar cel dintre L5-S1 prezinta o deshidratare marcata, cu ingustare de spatiu inter-vertebral
- hernii discale posterioare L4-L5 si L5-S1, cu compresie a sacului dural
- hernie discala circumferentiala posterioara L5-S1, ce comprima sacul dural si radacina L5 de partea dreapta
- cordon medular fara anomalii morfologice si de semnal

Medicul reumatolog a concluzionat ca nu sunt de operatie, mi-a dat tratament si trimitere la fizioterapie, cu observatia sa ma protejez si atat, insa mi-a dat de inteles ca exista sansa sa ajung la operatie daca nu am grija.
Simptomele initiale au fost de durere la nivel lombar, sold, care s-a lasat pe piciorul stang impreuna cu o amorteala si control redus.
Ameliorarea simptomelor exista insa destul de greoi si inca ma resimt.
Ma gandesc sa apelez si la un consult la un neurolog(neurochirurg) dupa ce imi mai revin.
In ultimii doi ani am avut o viata destul de activa, sunt usor supraponderal(1.85 inaltime, 85 kg, 41 de ani), conditia fizica destul de buna (mergeam alert si 15-20 km pe zi uneori), am facut inainte de criza timp de 1 an sedinte de masaj, cateva sedinte de indreptari la un osteopat, insa acum o saptamana s-a agravat si m-a doborat. Exista vreo sansa sa ma mai refac cat de cat avand in vedere faptul ca am o conditie fizica acceptabila si dornica de sport/miscare/inot sau operatia va fi inevitabila.
Va multumesc si va doresc sanatate!

Edited by andreyi, 29 January 2022 - 10:44.


#5614
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Baga inot corect executat, ia-ti un instructor daca nu stii cum. Mananca sanatos si ia eventual suplimente de la Proenzi (n-am idee de eficienta dar mi-a recomandat inclusiv un terapeut ce ia si el). Nu mai ridica greutati. Nu mai merge la sedinte de "indreptari" ce bruscheaza coloana.

Operatia nu o sa rezolve nimic, fa tot posibilul sa nu ajungi la ea.

#5615
tavitara

tavitara

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 16.08.2019

 andreyi, on 29 ianuarie 2022 - 10:43, said:

sunt usor supraponderal(1.85 inaltime, 85 kg, 41 de ani)

Mie imi pare un raport ideal intre inaltime si greutate mai ales ca esti sportiv
Te vei recupera fara operatie , fii optimist

#5616
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Nu sunt sportiv, doar ca aveam un pic de conditie fizica, inainte de problema puteam sustine un mers alert pentru multi km fara sa-mi dau rasuflarea, trasee montane,  puteam face 40 de flotari dintr-o bucata, faceam exercitii de kinetoterapie. Nu sunt fumator, alcool beau rar, regimul alimentar e destul de echilibrat de ceva ani. La mine mai e o problema mai veche pe care am ignorat-o si anume circulatia proasta periferica(in perioadele reci sufar de maini si picioare reci/inghetate/amortite).
Acum daca merg pe jos un pic mai mult, deja ma resimt, ma inteapa in sold/picior, plus amorteala de care inca nu mai scap.
P.S. Avand in vedere faptul ca sunt sub tratament momentan(Ketoprofen injectabil, Neural si Grimodin), am vreo sansa sa fac cateva exercitii de kinetoterapie pe saltea acasa sau sa stau cuminte si sa astept intalnirea cu fizioterapeutul pentru sedintele de fizioterapie? Nah, eram obisnuit ca zi de zi sa fac ceva.
Multumesc de incurajari si multa sanatate celor cu afectiuni!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate