Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5840 replies to this topic

#5635
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Andrey - ia-ti un aparat din ASTA si foloseste-l periodic. Lipesti electrozii de o partea si de cealalta a coloanei, in zona afectata, selectezi TENS si alegi un program si durata lui. Apoi dai play, selectezi intensitatea curentului la nivelul suportabil, si il lasi sa isi faca treaba.

O sa vezi diferente destul de repede, dar mai ales o sa ai diferente notabile cand esti in criza.

Poti sa-ti mai iei, cand apar, de la Lidl, o paturica electrica - o folosesti si pe aia macar jumate de ora, cand stai in pat. Ajuta la cresterea circulatiei in zona si ameliorarea durerilor, scaderea inflamatiei.

Cu dulciurile ar trebui sa o lasi mai moale, incepe prin reducerea cantitatii, apoi reduci iar...treptat.

#5636
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
L-am comandat, vad ca nu e asa scump. Pare ceva asemanator cu ce faceam la spital la fizioterapie dar la nivel mai "micro". Sper sa reusesc sa ma descurc sa-l folosesc pentru afectiunea mea. Multumesc pentru recomandare!

#5637
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Daca nu te descurci, scrie-mi in privat. Iti spun eu exact cum sa-l folosesti, ce program...etc. Eu il utilizez de vreo 2 ani si stiu ce variante sunt cele mai de ajutor.

#5638
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
@florinel
Salutare.
Stiu ca nu esti medic.
Eu am inteles ca vb din proprie experienta fiind pacient.
Eu am fost operat acum 2 ani.

Am fost la medici, am RMN-uri recente. Doar ca nu prea am intalnit medici care sa lucreze "personalizat", impresia mea a fost ca majoritatea au o singura "reteta" si aia o recomanda.
Fac inot dar am exagerat cred acum 3 luni si incerc sa recalibrez 'recuperarea'.
1. Ce probleme ai avut? ce fel de operatie?
2. Ce fel de dureri ai? eu personal am simtit saptamana trecuta+asta un fel de intepatura in zona cu "probleme".
Am fost operat de hernie de disc L4-L5 care la externare mi s-a zis ca a fost "recalibrare de nerv" dar operatia este teoretic/practic aceeasi.
3. Esti sigur despre ce ai zis ca atunci cand te doare sa pui electrozii acolo unde te doare?

Eu nu am vazut pe instructiunile aparatului decat o singura imagine cu electrozii cat de cat apropiati de zona mea si de aia incerc sa-mi dau seama cum l-ai folosit.

#5639
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Salutare. Eu am 2 hernii, cervicala și lombara.
Până acum le-am dus pe picioare, cu fizio/kinetoterapie, modificat regimul de viață. Mi-a fost frica sa mă operez.
Eu folosesc un aparat TENS, in special când simt că e pe cale să se declanșeze o criza și pe.toata perioada cat am dureri.
Electrozii ii poziționez 4 buc, in jurul zonei cu probleme, cu canalele încrucișate, astfel că impulsurile electrice sa traverseze coloana vertebrala prin locul problemei . Folosesc programul 5, intensitate maxim suportabila.Am constatat că așa am eficienta buna.
Nu știu dacă e valabil in cazul tau - dacă ești operat și ai vertebre fuzionate cu placa, sau disc artificial , posibil sa nu se aplice. Dacă ai metal, mai bine discuta cu un medic înainte.

Durerile, la mine, de obicei apar brusc și puternic, atât de puternic încât cel puțin o săptămână sunt "strâmb". Uneori dureri atât de atroce, încât respirația devine un efort dureros, și nu mă pot întoarce noaptea în pat.
Alteori incepe cu o înțepătură, sau cu o durere ușoară, care se agravează in 10-12h până la cele descrise înainte.

De la debut, au trecut vreo 5 ani; fac 1-2 crize pe an, dar le gestionez mult mai ușor cu ce am învățat că ajută:
- TENS cât mai rapid de la debut, 30 min/zi.
- căldură în zona afectata(dus fierbinte, păturică electrica)
- cât mai activ, chiar daca doare - evident, fara eforturi masive
- plasturi cu capsaicina- din ăia mari, aplicați 8-9 ore/zi
- unguente (voltaren și derivate)+masaj
- proflexon sau derivate, ajută pe termen lung, crize mai scurte și mai puțin dureroase
- dieta fara zahar/glucide - pentru reducerea inflamației
- ajută mult ședințele de decompresie - însă aici trebuie sa consulti medicul cu RMN ul in mana
- hidratare buna înainte de culcare
- exerciții specifice care se pot face acasă, găsești pe YouTube.
- mers pe jos cât de des se poate, distante de 2-5km.
- aport crescut de colagen.
- dormit pe saltea tare.

Cam asta ar fi, sintetizat, felul în care țin sub control herniile.
Chiar și așa, o criza tine cam 2-3 săptămâni, de regulă, până la dispariția completă.




#5640
tavitara

tavitara

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 16.08.2019
Ceva nu e bine daca faci 1-2 crize pe an la cat spui ca faci miscare
Daca iti pui mana pe spate si simti rece nu e ok , spatele trebuie sa fie intotdeauna clad , altfel inflamarea zonei are efec te dureroase la cei cu hernie
Invata sa porti asa ceva cand iesi din casa :
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
O pui peste maiou , nu se vede , nu te incinge , nu deranjeaza cu nimic si scapi de pericolul nr 1 = inflamarea zonei lombare in urma racirii transpiratiei pe spate
Eu am aproape 3 ani de la hernierea discului si nu am mai avut nicio criza
Dar nu car greutati mari ( poti duce de la masina pana acasa in doua maini 15 kg in total fara probleme , mai nou utiliez un rusac pe umar pentru sticle cu sucuri si apa , maxim 10 kg ca nu tine mai mult rucsacul
Nu ma aplec cu picioarele drepte , indoi genunchii ca nu imi e greu , si cand ma incalt , unul cate unul imi leg sireturile fara probleme , jos , nu pe scaun
Si cand transpir , ma schimb , port maiou vara / iarna , am luat ieftine ultima data cu 9 lei de firma de pe miniprix
Daca stau mai mult pe scaun cand lucrez acasa , si stau ca nu am incotro - cand ma ridic nu ma apuc sa fac tumbe , merg prima data 10 secunde in pat , ma pun pe spate , indoi genunchii pastrand talpile pe pat , si ii duc stanga / dreapta usor pana imi trozneste coloana - prin asta se face o decompresie a vertebrelor si se dilata discurile ( asta fac oricum de fiecare data cand ma pun in pat )
Apoi ma ridic , 1 minut plimbat prin casa sa relaxez muschii si sunt ok
Nu am mai luat medicamente niciodata , nu folosesc unguenti , nu utilizez plasturi , etc

Edited by tavitara, 14 April 2022 - 19:02.


#5641
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Ati folosit masa de inversie pentru decompresia vertebrelor?

#5642
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005

 tavitara, on 14 aprilie 2022 - 19:01, said:

Ceva nu e bine daca faci 1-2 crize pe an la cat spui ca faci miscare


E si specificul muncii - pozitii nasoale, uneori greutati mai mari + anumite pasiuni daunatoare pe 2 roti.....etc. Nu are sens sa detaliez.

Edited by florinel, 15 April 2022 - 14:41.


#5643
tavitara

tavitara

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 16.08.2019
Am inteles , crize cauzate , asta este ..

Ptr colegul cu masa de inverse - da , e utila dupa o zi de munca, 1-2 minute sa iti intinzi coloana lombar

#5644
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Buna dimineata!
Stie cineva care este costul unei operatii pentru hernie de disc lombara? La Medlife sau Coloana Medicala (dr. Druta)?

#5645
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Salutare.
Cred ca cel mai bine afli de la clinica respectiva - sigur tine si de particularitatile tale, si de tipul de operatie pe care il vrei(fuziune, proteza cage, disc artificial..etc)
Din ce am citit in paginile anterioare - doar proteza ar costa pe la 12.000-15.000 lei. Posibil ca operatia completa sa fie 30.000lei sau peste suma asta...

Totusi, daca nu ai probleme grave (cu atrofie musculara la picioare din cauza  herniei, sau afectarea grava a mersului) poti tine sub control situatia cu metode neinvazive.

Edited by florinel, 17 April 2022 - 15:43.


#5646
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007
Vă salut!
Din păcate am intrat și eu în rândul persoanelor cu această problemă.
Știți cumva dacă vreun spital de stat din București efectuează această intervenție chirurgicală prin metoda minim invazivă?

#5647
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Neurochirurgul care ti-a recomandat operatia nu face minim invaziv?

#5648
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007
Povestea mea e cam așa:
La sfârșitul lunii Martie, într-o dimineață, m-am trezit și m-am ridicat brusc din pat. La nici 5 minute după ridicare am început să am niște dureri groaznice pe piciorul stâng. Am chemat salvarea și am fost dus la UPU la spitalul universitar. Acolo am fost lăsat să zac vreo 3 ore pe o targă, eu având dureri extraordinar de mari. După cele 3 ore am început să zbier la propriu până a venit o doamnă doctor rezident, care mi-a spus că am hernie de disc și am nevoie de un RMN, ei neputând să-mi facă acest examen acolo. Apoi mi-a spus că pot să plec, moment în care am crezut că înnebunesc de durere și furie.
Am ajuns cu greu acasă, cu ajutorul unui prieten care a venit să mă ia cu mașina. Plângeam și urlam de durere.
A treia zi am reușit să ajung la medicul neurolog, care mi-a explicat cum stă treaba și mi-a dat o trimitere către RMN lombar, împreună cu un tratament format din tramadol, vimovo și doxa.
Din acel moment mi-am făcut programări peste tot la RMN, fie cu plată fie cu trimitere. Aceste programări le-am anulat treptat până în data de 13 Aprilie, când am reușit în sfârșit să fac RMN-ul.
A durat atât de mult până l-am făcut pentru că din cauza durerilor nu puteam să stau întins pe spate.
Rezultatul mi-a venit abia săptămâna asta, în data de 27. Pe data de 28 am fost din nou la universitar, în ambulatoriu, unde "mi-a fost interpretat" rezultatul de la RMN. Aceasta interpretare a constat în : aveți hernie de disc, se pare cu un disc fisurat,  dacă nu vă trece veniți peste o săptămână să vă operez.
Acum sincer, nu așteptam un sărut pe frunte și o mângâiere pe creștet, dar totuși, un sfat mai detaliat, mai ales că în rezultatul de la RMN scrie că am și suspiciuni de osteoporoză.
Acum vreau să merg săptămâna viitoare la o clinică privată pentru interpretarea corectă a acestui rezultat.
Între timp, durerile nu mai sunt la fel de mari însă sunt prezente în continuare pe piciorul stâng, până la genunchi, și pe șoldul stâng. De asemenea, piciorul stâng este semi amorțit de la jumătatea tibiei și până la gleznă, plus două degete semi amorțite. De mers pot să merg așa cu frică prin casă însă nu am curaj să ies în fața blocului și să fac mișcare.
Am deja o lună și o săptămână de când stau în casă și simt cum se instalează depresia. Dintr-un om activ am ajuns aproape o legumă și încep să simt că sunt nefolositor și o greutate pentru cei apropiați.

#5649
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Asa e hernia de disc, durerea trece incet, nu de pe o zi pe alta.

Recomandarea mea e sa mergi la astia https://coloanamedicala.ro/ pentru ca o sa-ti recomande operatia doar daca e necesar. Indicat e sa rezolvi fara operatie, dar uneori nu poate fi evitata.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wpJYVlbLxXA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5650
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007
Vreau ca prima dată să mă vadă un neurochirurg și să-mi spună cât de grav este, dacă trebuie sau nu operație.
Dacă va trebui operație aș vrea s-o fac undeva prin metoda minim invazivă, pentru o recuperare cât mai rapidă.
Din păcate trec prin cea mai grea perioadă din viața mea iar problema asta cu hernia de disc a venit în cel mai nepotrivit moment cu putință.

#5651
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Au si neurochirurg la acea clinica.

Chestia e ca e posibil sa te operezi si sa nu scapi de dureri sau amorteala. Deci te gandesti degeaba ca interventia minim invaziva o sa te ajute.

Succes!

#5652
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMizu, on 01 mai 2022 - 11:58, said:

Au si neurochirurg la acea clinica.

Chestia e ca e posibil sa te operezi si sa nu scapi de dureri sau amorteala. Deci te gandesti degeaba ca interventia minim invaziva o sa te ajute.

Succes!
Corect ! SUBSCRIU , asa am patit si eu , ba chiar mai mult , au aparut pb si pe celalalt picior unde nu aveam nici o simptomatologie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate