Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5840 replies to this topic

#37
maria_luna

maria_luna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.09.2008
Stie cineva cam cat costa o operatie pe coloana? Sotul meu are multiple hernii de disc. I s-a spus ca fara operatie nu scapa. Nu stim nici unde nici cu cat sa mergem. Va rog, ajutati-ma! (N-are decat 34 de ani).

#38
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Unde: la neurochirurgie, preferabil intr-un centru universitar.
Cu cat: ca sa fiu ironica spun ca asiguratii au parte de servicii medicale gratuite, lasand ironia depinde de loc si cel mai bine in spital afli.
Multiple hernii de disc: discutabil cate pot sa fie 2, 5, 7? Cel mai probabil e un disc care sa sa "crape" si e bine de intervenit ca sa nu apara reala hernie de disc  care trebuie operata de urgenta.
Sanatate !

#39
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View Postraluca_risca, on Dec 5 2006, 16:17, said:

Dar iti mai pot da un sfat. Acum 7-8 ani tata era in faza avansata de hernie de disc. Trebuia operat neaparat. Dar pentru ca nu avea cu ce ajunge la Iasi pt. operatie, pt. ca nu putea sta prea mult pe scaun (avea dureri groaznice), s-a dus la Braila la Lacul Sarat la tratament (noi stam in Galati). Pot spune ca in 3 saptamani cat a durat tratamentul l-a repus pe picioare. Acum, faci cum crezi. Totusi merita incercat.
Nu este de fel o exagerare . M-am intalnit o data cu un fost coleg in lacul Ursu din Sovata . Mi-a spus ca trebuia sa faca operatie de hernie de disc , dar doctorul a trebuit sa amane si i-a recomandat bai in apa sarata de la Sovata . Asa scapase de operatie .
  Depinde si de stadiu , dar eu cred ca afectiunea se descopera in faze incipiente , trebuie doar mers in statiunile balneoclimaterice , majoritatea ar trebui sa fie bune . Poate fi folosita  si apa cu sare in casa , merita incercat , nu costa mai nimic .

#40
bambino_00

bambino_00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 05.11.2005
Buna ziua. Sunt baiat de 21 ani, si sunt putin ingrijorat ( unora poate le voi parea putin paranoic , dar am cunostinte cu tot felul de probleme din categoria dezbatuta aici , deci... :huh:  ) . De la inceputul verii, moment in care mi-am reluat activitatea la sala, am inceput sa resimt destul de des dureri in zona lombara, nu mari ( nu am probleme sa merg, dureri in picior, & stuff) ... resimt dsconfort in zona in anumite pozitii pe scaun si cand ma aplec ... si evident cand tre sa mai trag de cate vreo chestie mai grea ....sau cand ma indrept dupa ce m-am sculat din scaun etc. banui ca are legatura cu sportul ( fitness ) ....de care m-am lasat de vreo 2 sapt. nu ma mai solicit deocamdata. insa durerile tot ma sacaie....stiu ca sunt ceva cazuri grave in discutie...dar nu imi e asa lesne sa merg la consult, sa fac rmn ( am inteles ca asta se recomanda)...bani... si perspectiva de operatie ma terifiaza. de asemeni stiu ca nu trebuie pierdut timpul in cazuri din astea.  imi puteti sa vreun sfat? multumesc  :rolleyes:

#41
q_acdc

q_acdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.07.2007
Am fost astazi la policlinica Titan pt recuperare si surpriza ,sunt programat pe data de 10 noiembrie.(pot sa raman intepenit pana atunci).Va rog sa imi recomandati unde pot face recuperare in alta parte?(gimnastica medicala,de preferat prin Berceni ).  :worthy:

#42
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Pol. Sf Ioan, undeva pe langa IML

#43
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Pt cei din Buc cu discopatie lombara, deci care nu au ajuns la hernie de disc, poate va ajuta un pont: pe mine m-a pus pe picioare in 4 zile chinezul de pe St cel Mare (intre pasajul Obor  si Lizeanu); de regula imi trebuia cam 10 zile cu antiimflamatoare; aa, am uitat sa mentionez: acupunctura

#44
ender1975

ender1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 23.02.2008
Am hernie de disc de aproape 3 ani (L4-L5).
Nu stiu exact cauza, dar am avut dureri cam 5-6  zile (nu realizam inca despre ce e vorba), dupa care de-o data brusc mi-a amortit un picior, abia ca am mai putut ajunge la clinica la medic. Am facut apoi fizioterapie, gimnastica medicala si  am inceput sa-mi reven. Am fost la doi medici pana acum, primul a spus ca atat timp cat inca mai sunt tanar (30) organismul mai are sanse sa se refaca de la sine. Celalalt era de parare ca neaparat trebuie sa ma operez. Am ales prima varianta. Am avut grija sa duc o alimentatie normala, sa beau multe lichide, si am redus considerabil din greutate (presiune redusa pe disc). Practic acum regulat sport, jogging (pe terem moale, nu pe asfalt), inot, dar si fitness (avand grija sa nu ridic greutati, doar lucrand la aparate). Dureri de spate nu mai am, piciorul si-a revenit in totalitate. In concluzie se poate si fara operatie.

#45
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postender1975, on Nov 15 2008, 01:05, said:

Am hernie de disc de aproape 3 ani (L4-L5).

RMN-ul ce spune? Neurolog, neurochirurg ai consultat?

#46
ender1975

ender1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 23.02.2008

View Postionutz78, on Nov 15 2008, 02:34, said:

RMN-ul ce spune? Neurolog, neurochirurg ai consultat?
Sigur ca da, pe baza RMN-ul am fost diagnosticat. Neorochirurgul spunea ca trebuie neaparat sa ma operez (cum era si de asteptat), iar neurologul era de parere ca mai bine incerc fara operatie, prin metode clasice de recuperare. Oricum nu se poate generaliza, e doar cazul meu particular, nici un caz nu seamana cu altul. Bineinteles ca am grija in continuare la felul cum ma aplec, am grila la ridicat, la servici nu stau prea mult timp in continuu pe scaun. De fapt sedentarismul, imobilitatea si statul indelung pe scaun sunt cele mai daunatoare discului afectat, cel putin asa simt eu. De o vreme la servici cat si la biroul de acasa, in loc de scaun folosesc minge de gimnastica, in asa fel incat coloana sa fie mereu pusa in miscare.

#47
reddacy

reddacy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 23.02.2007

View Postender1975, on Nov 15 2008, 01:05, said:

Am hernie de disc de aproape 3 ani (L4-L5).
Nu stiu exact cauza, dar am avut dureri cam 5-6  zile (nu realizam inca despre ce e vorba), dupa care de-o data brusc mi-a amortit un picior, abia ca am mai putut ajunge la clinica la medic. Am facut apoi fizioterapie, gimnastica medicala si  am inceput sa-mi reven. Am fost la doi medici pana acum, primul a spus ca atat timp cat inca mai sunt tanar (30) organismul mai are sanse sa se refaca de la sine. Celalalt era de parare ca neaparat trebuie sa ma operez. Am ales prima varianta. Am avut grija sa duc o alimentatie normala, sa beau multe lichide, si am redus considerabil din greutate (presiune redusa pe disc). Practic acum regulat sport, jogging (pe terem moale, nu pe asfalt), inot, dar si fitness (avand grija sa nu ridic greutati, doar lucrand la aparate). Dureri de spate nu mai am, piciorul si-a revenit in totalitate. In concluzie se poate si fara operatie.


asa e...scaderea greutatii si miscarea conteaza.....si eu am discopatie cu putina scolioza dar inca n-am reusit sa slabesc
apropo:la inot ce stil folosesti? am auzit ca brasul ventral nu e recomandat...

#48
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Experienta proprie ma indeamna sa va sfatuiesc: inainte de a va apuca de tratamente empirice(namol,masaj,etc) mergeti si va faceti analizele pentru a vedea exact de ce suferiti. Nu va luati dupa vecini,prieteni si alt gen de binefacatori. Nu veti primi sfaturi rele dar nu uitati ca nu exista boli ci bolnavi!
Aveam dureri crunte,piciorul stang era amortit si din vorba in vorba m-am dus la masaj,kinetoterapie,acupunctura(totul fara analize anterioare).Dupa o saptamana de masaj si acupunctura a venit o zi in care a fost totul ok pentru cateva ore(lipsa totala a durerii,ma puteam misca si indoi de mijloc fara probleme).Pana dupa amiaza cand m-am aplecat sa ma leg la sireturi si asa am ramas...iar. Fragmentul de disc rupt se deplasase in urma masajului si nu mai apasa pe nerv dar la urmatoarea miscare care nu-i convenise a revenit. Urmatoarea miscare a fost RMN-ul si la 2 zile operatia. Dupa aproximativ 6 luni de recuperare si odihna acum totul este ok.Partea proasta e ca am pus vreo douaj de kile si trebuie NEAPARAT sa le dau jos.
Prin urmare: daca cineva poate invata din experienta mea,nu incercati tratamente dupa ureche pana nu aveti niste rezultate corecte in urma unor analize.

#49
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,875
  • Înscris: 27.06.2006

View Postemil_nedelcu, on Sep 14 2006, 14:36, said:

Trebuie sa ma operez de hernie inghinala. Medicul de familie mi-a facut trimitere la spitalul Coltea. Inarmat cu adeverinta de salariat si bun platitor de impozite si taxe, m-am dus la spitalul Coltea. Acolo, doctorul m-a examinat si mi-a spus ca trebuie sa ma operez. N-a pomenit absolut nimic despre bani, dar nici eu n-am adus subiectul in discutie.

Ce credeti, trebuie sa ma pregatesc sufleteste cu niste d'argent, in caz ca o sa-mi bata medicul obrazul?

In principiu n-as vrea sa dau nici un ban, ca doar mi-am platit impozitele si asigurarile medicale, nu? Totusi, n-as vrea sa fiu un al doilea caz Ciomu'...

hernie de disc - topic - sau inghinala?....

#50
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postgabicen, on Nov 18 2008, 00:36, said:

hernie de disc - topic - sau inghinala?....

Ai dreptate, a intervenit o eroare ce s-a remediat. Multumim pentru sesizare. :clapping:

Edited by ionutz78, 18 November 2008 - 17:08.


#51
q_acdc

q_acdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.07.2007
Dupa 6 sedinte de fizioterapie  situatia mea sa ameliorat ,cu alte cuvinte mai multa mobilitate,durere accetabila(ca si cum ma stange cureaua de la pantaloni dar mai si dispar) si un remediu care la mine da rezultate este agatatul de tocul usii si putina gimnastica la limita posibila. :D Greutatea pe care o am este de 52 KG si ridicam zilnic in jur de 60, 70KG (foi de sticla cu profile incluse.exemplu :intrarea Mall Constanta usi automate) acum daca mai tin in mana o masina de gaurit ,ma urc pe scara si ma misc foarte incet si atent .

#52
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,982
  • Înscris: 01.02.2006
o intrebare pentru cei de pe-aici care se mai pricep: ce inseamna "hernie discala c3-c4 laterala dreapta intraforamenala ce ingusteaza foramenul de conjugare c3-c4 drept" ?

e din raportul medical rezultat in urma unui RMN la coloana cervicala. daca are vreo importanta, persoana in cauza este cineva de 25 de ani, care acuza niste dureri de ceafa si niste amorteli la mana stanga. cam atat stiu :)

multumesc

#53
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postherculane, on Dec 10 2008, 21:50, said:

ce inseamna "hernie discala c3-c4 laterala dreapta intraforamenala ce ingusteaza foramenul de conjugare c3-c4 drept" ?

Cunosc un caz asemanator (farmacist la vreo 30 ani) care s-a rezolvat prin bisturiul neurochirurgului. Durerile si paresteziile (amortelile) sunt date de compresia nervului spinal la nivelul acelui foramen (orificiu de iesire) de conjugare de catre un disc intervertebral herniat.

Sfat: consult neurologie (pt ca se pot trata si conservativ prin recuperare medicala) si neurochirurgie.

#54
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Ce scriam EU pe pagina precedenta (in martie):

Quote

Mai stie cineva de asta ? Spatele meu e distrus... abia pot sa merg de 3 luni!

Anul trecut prin noiembrie-decembrie ma apuca harnicia si incep sa schimb rotile la masina nevestei.
In cca o ora termin si ma duc la culcare...

Dimineata... problema. Nu m-am putut da jos din pat.

Am dormit 3 zile pe lemn, dar nimic. NU puteam sa merg decat sprijinindu-ma pe pereti.
Pur si simplu ma reteza de la mijloc durerea; si mersul la WC era un chin, pt ca nu puteam pune deloc greutate pe mijloc.
In dimineata in care m-am hotarat sa merg la spital, ca o ironie a sortii... nametii erau impresionanti!
Chiar si rasucirea de pe o parte pe alta in pat era un chin!

Au urmat: RX, RMN, tratament (anti-inflamatorii, relaxante musculare etc), dar nimic nu a dat rezultate timp de 6 luni.

Aveam 29 de ani, 180 cm, si 106 kg - coloana era clar sub stres.

In decurs de 6 luni prea putine lucruri s-au imbunatatit. Dupa un drum de 30 de minute cu masina, luam forma scaunului si trebuia sa ma "indrept" de portiera :(

Mi s-a sugerat.. cutitul, dar nu prea mi-a suras.

Ca ultima instanta (si la recomandarea unui prieten) am mers la Dr Anatoli Cocos (Chirurg Osteopat la Spitalul Militar Central Bucuresti), care stie tehnici de "medicina manuala".

Va spun sincer ca m-am dus ca ultima solutie, pentru ca nu credeam in astfel de tehnici, mai ales la ce dureri aveam.

Prima sedinta a fost cum a mai fost, dar la a doua am crezut ca imi musc limba de durere.

In rest a fost placut, si dupa DOAR o luna durerile erau uitate. Din pacate, e foarte aglomerat si la policlinica privata la care lucreaza, asa ca nu ajung la o sedinta/saptamana, cum planuisem.

Contact cabinet privat:

Centrul medical dr.Tiron
Str.Stirbei Voda 94

Tel. 021 313 50 93
Tel.  0722 568 607

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate