Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

CEO Cosmote: Nu suntem afectati de criza, avem ARPU in crestere

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
usrlocals

usrlocals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.03.2009
Stefanos Theocharopoulos, CEO al Cosmote Romania, considera ca efectul major al mediului economic instabil asupra telecomului local se reflecta intr-o precautie sporita a utilizatorilor, dar nu afecteaza inca afacerile celui de-al treilea mare operator de telecomunicatii.

?Cred ca suntem, mai mult sau mai putin, in aceeasi situatie ca si anul trecut. In afara unor semne de precautie, nu vedem ceva specific si nu putem masura un anume impact asupra afacerilor?, declara Theocharopoulos pentru Business Standard.
Declaratiile acestuia sunt in disonanta cu cele ale sefilor primilor doi jucatori din piata. Theocharopoulos spune ca nivelul venitului mediu pe utilizator (ARPU) al Cosmote este in crestere, in pofida climatului economic, situatie diferita de cea a primilor doi jucatori din piata.
?Am reusit sa avem un ARPU echivalent cu cel al pietei?, spune Theocharopoulos.

La Orange, principalul jucator ca numar de utilizatori, venitul mediu per utilizator a scazut pe parcursul anului trecut cu 8,4%, pana la 119 euro, in timp ce la Vodafone, locul doi pe piata, ARPU a atins valoarea de 10,10 euro pe luna in al treilea trimestru, incheiat in decembrie, fata de 11,08 euro, in aceeasi perioada a anului precedent.

Cosmote avea, la sfarsitul lunii septembrie, un venit mediu lunar pe utilizator de 5,2 euro, in scadere cu 0,8 euro fata de perioada similara din 2007. ?Nu ne temem de criza. Comunicarea este o nevoie de baza a oamenilor si, daca luam in calcul faptul ca piata romaneasca de telecomunicatii nu a avut derapaje, iar preturile sunt la un nivel corect, consider ca utilizatorii vor taia din alte cheltuieli, nu din cele cu telefonia mobila. Aceasta nu mai este un lux, ci un bun de uz comun?, spune Theocharopoulos, adaugand ca nu va trece la o bugetare trimestriala sau semestriala, mergand in continuare pe modelul calculat in 2008, pentru intreg anul 2009. ?Pana in prezent, nu am vazut necesitatea unei schimbari a bugetarii. Cand moneda nationala fluctueaza insa, cum s-a intamplat de la inceputul anului, avem un semnal de alarma pentru economie. Apare o situatie instabila pe piata?.

Incepand cu luna ianuarie, moneda nationala a oscilat intre un minim de 4,0296 si un maxim de 4,3127 lei pe euro. ?Cred ca vom vedea si zile mai bune. Moneda a resimtit prima efectele crizei, dar personal cred ca leul se va stabiliza. Altfel, nimeni nu poate sa prevada ce se va intampla?, declara CEO-ul Cosmote Romania. Reprezentantul operatorului spune ca structura de costuri practicata ramane eficienta si ca situatia economica nu justifica reduceri suplimentare ale cheltuielilor. Cosmote Romania si-a externalizat, printre altele, operatiunile de logistica spre Germanos, un principal retailer GSM din piata, membru al aceluiasi grup elen OTE.

?Germanos este unul dintre principalele branduri din piata telecom si intentionam sa ramana asa?, spune Theocharopoulos. Orange si Vodafone au inregistrat in perioada octombrie-decembrie 2008 un declin al ritmului de crestere pana la aproximativ 1?1,5%, dupa ce, in urma cu un an, avansul era de doua cifre.

http://www.standard....n_crestere.html

#2
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,601
  • Înscris: 20.10.2006

View Postusrlocals, on Mar 12 2009, 21:00, said:

Cosmote avea, la sfarsitul lunii septembrie, un venit mediu lunar pe utilizator de 5,2 euro, in scadere cu 0,8 euro fata de perioada similara din 2007.
Partea asta nu o vezi ? Ce zici de ea ? Pana acum CosmOTE are cel mai mic arpu pe 2G, mai mic ca ei nici DigiMobil nu stiu daca il are.

#3
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
De ce creste Cosmote puternic cand piata se indreapta spre stagnare?

Cosmote, al treilea jucator de pe piata locala de telefonie mobila, a continuat sa-si majoreze veniturile in prima parte a acestui an la un ritm apropiat de cel inregistrat in 2008, ceea ce inseamna ca rata de crestere va fi de cateva zeci de procente. Iar cand pe intreaga piata de telefonie mobila cuvantul de ordine este scaderea venitului mediu pe utilizator, operatorul controlat de grupurile telecom OTE si Deutsche Telekom sustine ca acest indicator ramane in crestere.

In acest timp, Orange si Vodafone, cei mai mari jucatori de pe piata, au anuntat pentru T4 2008 o scadere a ritmului de crestere al veniturilor la mai putin de 2%, dupa ce la inceputul anului 2008 avansul inregistrat de incasari era de aproape 10%.

Care este insa explicatia pentru ratele de crestere anuntate de Cosmote, care par a sfida criza economica si sunt in dezacord cu tendinta generala de pe piata?

Continuarea aici.

#4
martonz

martonz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 08.05.2004
"Am reusit sa avem un ARPU echivalent cu cel al pietei?, spune Theocharopoulos" Asta chiar is curios sa vad in rapoartele trimiestriale OTE, greu de crazut avand in vedere ca peste 80% sunt cartelisiti si incarcarile au scazut semnficativ in ultimele 3-4 luni la nivel national. Felicitari pt. acoperire, dar ARPU echivalent cu cel al pietei pot spera cand vor avea servicii cu valoare adaugata, net mobil si clienti Corporate cum are Orange si Voda, pana atunci insa mai e mult si bine!

#5
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

Quote

Am reusit sa avem un ARPU echivalent cu cel al pietei?, spune Theocharopoulos
Ma intreb si eu cum au reusit asta pentru ca:

Quote

Cosmote avea, la sfarsitul lunii septembrie, un venit mediu lunar pe utilizator de 5,2 euro, in scadere cu 0,8 euro fata de perioada similara din 2007.
Fata de
[ http://1.bp.blogspot.com/_jUmOUmwKHzw/SYlZVgoLvgI/AAAAAAAACbk/GYUiD4Pbxqk/s1600/CaptureC.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by danutz1, 13 March 2009 - 12:00.


#6
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Eu am impresia ca managerii Cosmote se hazardeaza aiurea cu declaratii menite chipurile sa alimenteze increderea populatiei in Cosmote, de parca ar fi vorba aici de o institutie financiara.
Chiar si ANC a observat o scadere puternica pe piata prepay si asa cum a zis si Martonz, daca la Cosmote marea masa este formata din prepay-eri, eu zic ca asta s-a reflectat si la Cosmote, nu doar la ceilalti operatori.

#7
martonz

martonz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 08.05.2004

View Postdanutz1, on Mar 13 2009, 11:59, said:

Ma intreb si eu cum au reusit asta pentru ca:

Fata de
[ http://1.bp.blogspot.com/_jUmOUmwKHzw/SYlZVgoLvgI/AAAAAAAACbk/GYUiD4Pbxqk/s1600/CaptureC.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Intradevar au incercat sa creasca procentul de clienti cu abonamente CFO mai mari de 130 si 200 min. nationale, atat prin telefoane mai performante si reclame la acestea cat si prin impulsionarea dealerilor de a vinde mai mult aceste abon. decat CFO 60, dar nu au fost vanzari spectaculoase in decembrie, si baza cea mai importanata tot cartelistii sunt la Cosmote, cartelisti care au avut incarcari mai putine in ultima periaoda, vezi mai multe articole si studii ANRC (ANC sau ANRCTI sau cine stie cum se mai numeste, la cat il schimba), deci eu raman cel putin rezervat fata de aceasta declaratie, asteptam raportul OTE.

#8
martonz

martonz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 08.05.2004

View Postmartonz, on Mar 13 2009, 12:05, said:

Intradevar au incercat sa creasca procentul de clienti cu abonamente CFO mai mari de 130 si 200 min. nationale, atat prin telefoane mai performante si reclame la acestea cat si prin impulsionarea dealerilor de a vinde mai mult aceste abon. decat CFO 60, dar nu au fost vanzari spectaculoase in decembrie, si baza cea mai importanata tot cartelistii sunt la Cosmote, cartelisti care au avut incarcari mai putine in ultima periaoda, vezi mai multe articole si studii ANRC (ANC sau ANRCTI sau cine stie cum se mai numeste, la cat il schimba), deci eu raman cel putin rezervat fata de aceasta declaratie, asteptam raportul OTE.


Deci ce v-am zis?

http://www.ase.gr/co.....LTS Final.pdf

Arpu e la 5,3 deci abia jumate din media pietei. Si acum 2 saptmani declara ca-i ARPU ca a concurentie? LoooL

Edited by martonz, 27 March 2009 - 12:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate