Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Plan Afacere ISP

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
ManolescuBD

ManolescuBD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.02.2005
Cine are deja facut un plan de afacere pentru ISP care mi-l poate da si mie sa ma inspir din el, sa-mi fie si mie mai usor.
Mentionez ca vreau sa folosesc serviciile http://www.lamit.ro/...two-way-fix.htm si sa dau net la cel putin 200 de calculatoare aflate  pe o raza de 10 Km.
Ce sfaturi aveti pentru mine, sau ce stiti sa-mi spuneti in privinta asta?

#2
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Uau, am studiat oferta de 2way si mi se pare cam scumpa, chiar foarte scumpa pentru ce ti se va oferi. O conexiune de acel gen prin satelit nu este deloc calitativa. Mai mult vei fi offline, decat on-line, plus ca preturile sunt exagerate.
Noroc!

#3
VB

VB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 16.04.2004
El-Vis, detaliaza te rog ce pucte slabe are, eu chiar ma gandeam sa trec de la adsl la satelit, si as dori sa ti stiu parerea.

Merci.

#4
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Ceea ce stiu provine de la un angajat RDS: de obicei antenele de satelit sunt cam "gingase", adica depinde foarte mult de factorii externi: vreme si polarizarea lunii. Si cica pica des. Cel mai bine ar fi sa citesti pe net niste review-uri la acest gen de conexiuni.

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Conexiunea satelit este de tip radio . De radio fug toti ISP-ii stiut fiind ca cea mai buna conexiune radio se face prin fir .

    In afara de asta , conexiunea prin satelit are un ping prea mare pentru multe aplicatii de tip internet . Ar merge download-ul masiv de fisiere si browsing-ul .
    Vpn , Voip nu vor functiona cum trebuie si deci , vei avea o groaza de clienti nefericiti .

#6
VB

VB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 16.04.2004
k, multumesc mult.

Edited by VB, 15 March 2005 - 20:43.


#7
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004

El-Vis, on Mar 15 2005, 19:05, said:

Uau, am studiat oferta de 2way si mi se pare cam scumpa, chiar foarte scumpa pentru ce ti se va oferi. O conexiune de acel gen prin satelit nu este deloc calitativa. Mai mult vei fi offline, decat on-line, plus ca preturile sunt exagerate.
Noroc!

<{POST_SNAPBACK}>


Va rog detaliati ceea ce spuneti. "mi se pare cam scumpa, chiar foarte scumpa pentru ce ti se va oferi" Faceti comparatie concreta cu orice alta solutie.

O conexiune de acel gen prin satelit nu este deloc calitativa

Vorbiti din experienta ? Ati instalat si utilizat o conexiune two way cu cele mai noi tehnologii si echipamente: Viasat Linkstar precum si iDirect ?

Va rog detaliati .

Mai mult vei fi offline, decat on-line, plus ca preturile sunt exagerate.

Detaliati. Vorbe putem spune toti, si vorbele au mare impact asupra afacerilor diferitelor companii, precum si asupra utilizatorilor serviciilor acestora. Sau informatiile dvs. provin tot din citirea de forumuri ? Sau poate din experiente anterioare negative cu firme fantoma ?

El-Vis, on Mar 15 2005, said:

Ceea ce stiu provine de la un angajat RDS: de obicei antenele de satelit sunt cam "gingase", adica depinde foarte mult de factorii externi: vreme si polarizarea lunii. Si cica pica des. Cel mai bine ar fi sa citesti pe net niste review-uri la acest gen de conexiuni.

Cu mult respect pentru RDS. Dar conditiile atmoseferice nu influenteaza calitatea si stabilitatea conexiunii. Asta cand sunt instalate corect, cand echipamentele sunt de calitate si de tehnologie noua si cand bandwidth-ul oferit este cu o corectie de erori buna.

cspot, on Mar 15 2005, said:

Conexiunea satelit este de tip radio . De radio fug toti ISP-ii stiut fiind ca cea mai buna conexiune radio se face prin fir .

In afara de asta , conexiunea prin satelit are un ping prea mare pentru multe aplicatii de tip internet . Ar merge download-ul masiv de fisiere si browsing-ul .
Vpn , Voip nu vor functiona cum trebuie si deci , vei avea o groaza de clienti nefericiti .

O conexiune prin satelit s-ar traduce prin "microunde" . Nu stiu ce informatii aveti dvs. cum ca ar fuge toti ISP de acest tip de tehnolologie. Unde este fir este intr-adevar bine. Unde nu... exista relee radio sau conexiuni prin satelit.

Prin "aplicatii de tip internet" va referiti la tot. Round-trip-time-ul este in medie 500-600 ms. VPN si VoIP functioneaza excelent. Clienti din Nigeria, Europa, Ungaria, Franta, Italia, USA, Romania etc. ,  folosesc serviciile noastre ( unii folosesc VPN , altii VoIP , altii amandoua) si nu sunt nefericiti, ba dimpotriva.

Pentru orice alte informatii va stau al dispozitie.

#8
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

Expertu, on Mar 15 2005, 21:36, said:

Cu mult respect pentru RDS. Dar conditiile atmoseferice nu influenteaza calitatea si stabilitatea conexiunii. Asta cand sunt instalate corect, cand echipamentele sunt de calitate si de tehnologie noua si cand bandwidth-ul oferit este cu o corectie de erori buna.

<{POST_SNAPBACK}>


alooo ....ori echipamentele sunt de proasta calitate, influentate de vreme dar serviciu este ieftin ... ori sunt de buna calitate, cu oarece protectii impotriva vremii dar serviciul in nici un caz nu este ieftin in acest caz ... nu?

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Si daca un ping de 500-600 ms poate fi multumitor atunci eu pot sa spun ca nu-mi doresc o asemenea conexiune nici daca ar fi gratis .

#10
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004

Celestin, on Mar 15 2005, 22:41, said:

alooo ....ori echipamentele sunt de proasta calitate, influentate de vreme dar serviciu este ieftin ... ori sunt de buna calitate, cu oarece protectii impotriva vremii dar serviciul in nici un caz nu este ieftin in acest caz ... nu?

<{POST_SNAPBACK}>


Echipamentele nu sunt scumpe. Numai ca anumite categorii/grupuri de persoane fizice/juridice nu si le permit.

Un Bently nu este scump. Numai ca nu si-l permite oricine. SI cam asta e morala.

cspot, on Mar 15 2005, said:

Si daca un ping de 500-600 ms poate fi multumitor atunci eu pot sa spun ca nu-mi doresc o asemenea conexiune nici daca ar fi gratis .

Dvs. ca multi altii de fapt, ati aruncat cateva vorbe mai devreme. Vi le-am scris pe rand. Sa nu fie confuzie. Detaliati va rog, fiindca v-ati adresat la serviciile pe care si societatea Lamit le ofera si nu vreau sa se ramana la impresia anterioara.

Ping-ul este public si nu este un lucru ascuns. Daca dvs aveti necesitati diferite, va rog luati de oriunde internet.

La o conexiune prin satelit am auzit eu de la un prieten ca daca e soare afara , nu iti mai merge bine. Deci nu e buna pentru dvs. Soarele e prezent, cam mult timp din zi.

Un sfat catre dvs.

Asumati-va stimate domn afirmatiile. Si fiti hotarat si ferm cand spuneti o vorba.

Edited by Celestin, 16 March 2005 - 00:03.


#11
darkwave

darkwave

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.03.2005
Mai este 1 lucru. Deasupra Romaniei trec 2 sateliti (daca nu s-a modificat informatia de acum 1 luna jumate de cand o am eu). Si in perioada cand trece unul si vine altul pierzi legatura la net. De obicei dureaza destul de mult. Mai intereseaza-te si tu

Bafta

#12
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Exista foarte multi factori de care depinde o conexiune de acest gen. Singura posibilitate este testarea pe o perioada de 30 zile etc. Mie mi se pare mult un timp de raspuns de 500 ms, de 5 ori mai mult decat o conexiune dial-up (sau down).

Nu stiu daca ati avut ocazia sa vorbiti la telefonul clasic cu cineva din SUA, dar pana ajunge la el rapsunsul meu, dureaza mult.

Tot ceea ce stiu este ca o conexiune 2 way este ori prea scumpa, ori este instabila si deloc satisfacatoare. Aceste informatii nu le am de pe proprie experienta ci de la niste persoane care se ocupa cu asa ceva, si desigur de pe alte forumuri.
Poate ca daca ne comunica cineva de pe acest forum o experienta personala, ar fi mai credibil.

P.S. Dar 2way pentru 100 calculatoare, chiar nu se merita.

#13
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004

darkwave, on Mar 16 2005, 11:48, said:

Mai este 1 lucru. Deasupra Romaniei trec 2 sateliti (daca nu s-a modificat informatia de acum 1 luna jumate de cand o am eu). Si in perioada cand trece unul si vine altul pierzi legatura la net. De obicei dureaza destul de mult. Mai intereseaza-te si tu

Bafta

<{POST_SNAPBACK}>


Este cea mai mare aberatie pe care am auzit-o vreodata in viata mea.

Cativa sateliti pentru Romania : Hellas-Sat 2 (Hellas-Sat), e-BIRD 33° East (Eutelsat) , EuropeStar (EuropeStar). Si mai sunt multe alte optiuni .

Mai interesati-va dvs stimate domn.

De cand s-a inceput acest topic, am citit cele mai nefondate informatii si constatari ale unor membrii, care nu au vazut niciodata sistemele moderne, de transmisii prin satelit, sau care nu cunosc aceasta tehnologie, pentru ca in alt caz nu puteau astfel de afirmatii.

Cum va puteti imagina dvs. ca atatea corporatii si societati consacrate folosesc aceasta tehnologie, daca aceasta este atat de neperformanta si dezastruoasa ?

Credeti ca aceasta tehnologie este dezvoltata pentru ISP-ul din satul X si comuna Y din Romania si totul este un complot international pentru a se castiga cei N utilizatori din satul respectiv ?

Quote

Exista foarte multi factori de care depinde o conexiune de acest gen. Singura posibilitate este testarea pe o perioada de 30 zile etc. Mie mi se pare mult un timp de raspuns de 500 ms, de 5 ori mai mult decat o conexiune dial-up (sau down).

Nu stiu daca ati avut ocazia sa vorbiti la telefonul clasic cu cineva din SUA, dar pana ajunge la el rapsunsul meu, dureaza mult.

Tot ceea ce stiu este ca o conexiune 2 way este ori prea scumpa, ori este instabila si deloc satisfacatoare. Aceste informatii nu le am de pe proprie experienta ci de la niste persoane care se ocupa cu asa ceva, si desigur de pe alte forumuri.
Poate ca daca ne comunica cineva de pe acest forum o experienta personala, ar fi mai credibil.

P.S. Dar 2way pentru 100 calculatoare, chiar nu se merita.

Timpul de raspuns de 500 ms , nu noi , Lamit Company , sau restul ofertantilor din lume il controlam sau impunem, ci tehnologia in sine. Sunt 36.000 Km dus si 36.000 Km intors. Deocamdata nu se poate mai bine.

Am avut ocazia sa vorbesc telefonic (clasic),  precum si folosind Skype . Totul mi s-a parut ok mie.

Faptul ca dvs considerati o conexiune two way scumpa, instabila sau deloc satisfacatoare, este o parerea personala. Nu inseamna ca asa si este, tehnic si tehnologic vorbind.

"Niste persoane" care se ocupa cu asa ceva , poate la randul lor nu au folosit sau nu au avut contact cu aceasta tehnologie. Si poate si dansii/dansele au auzit tot de la altcineva. Sau poate gresesc.

"P.S. Dar 2way pentru 100 calculatoare, chiar nu se merita."

De ce ati considera asta ? Din cauza pretului per client final sau din cauza faptului ca nu ar face fata ?

Poate ca daca ne comunica cineva de pe acest forum o experienta personala, ar fi mai credibil.

Eu va stau la dispozitie cu orice informatie ati avea nevoie.  :)

#14
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

Quote

Sunt 36.000 Km dus si 36.000 Km intors.


      Mamaaaa ce distanta .... Esti sigur ?  :lol:

#15
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004

cspot, on Mar 16 2005, 13:58, said:

Mamaaaa ce distanta .... Esti sigur ?  :lol:

Va rog detaliati ceea ce ati spus mai devreme si nu lasati problema uitata :

Quote

In afara de asta , conexiunea prin satelit are un ping prea mare pentru multe aplicatii de tip internet . Ar merge download-ul masiv de fisiere si browsing-ul .
Vpn , Voip nu vor functiona cum trebuie si deci , vei avea o groaza de clienti nefericiti .

Daca tot ati dat sfaturi altor cititori explicati-le pe deplin.

Multumesc.

#16
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ok ! Daca vrei ....


         Daca spui ca ai folosit VOIP prin satelit te cred . Nu mi se pare de mirare .
Probabil pentru ca erai singur pe o conexiune cat toate zilele .

       Dar , un client al unui ISP cu satelit are limitare de banda la un nivel mult mai mic . Asta inseamna ca ping-ul intre el si ISP va creste destul de mult in momentul in care va incerca sa foloseasca conexiunea .
       Deci ,  pe o conexiune normala ping-ul creste de la 40 la 300 ms si poate ajunge pana la 500-600 ms .

      4-500 ms intre ISP si client plus 500-600 ms prin satelit rezulta ~1 s  .
VPN-ul printr-o asemenea conexiune , chiar daca va functiona , va fi o tortura , mai ales ca ping-ul prin VPN este de obicei mult mai mare decat pring-ul prin conexiunea care il suporta .

      Daca tot ai acces la "tehnologia asta de ultima ora " fa te rog un experiment de genul asta si vezi daca VPN-ul sta in picioare si daca se poate face prin el telefonie sau Remote Desktop Connection .

Edited by cspot, 16 March 2005 - 14:50.


#17
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

Quote

Timpul de raspuns de 500 ms , nu noi , Lamit Company , sau restul ofertantilor din lume il controlam sau impunem, ci tehnologia in sine. Sunt 36.000 Km dus si 36.000 Km intors. Deocamdata nu se poate mai bine.

Bine ca recunosti. Tehnologia in sine nu e potrivita pentru toti. Daca in acea retea sunt, de exemplu, persoane care vor sa mai joace ceva online, crezi ca-i intereseaza ce mega-super-antena ai ?

Cel putin in reteaua de cateva mii de calc in care am fost eu pana in urma cu vreo jumate de an se folosea conexiunea prin satelit numai pentru download. Uploadul si jocurile mergeau bine prin "umila si invechita" tehnologie a fibrei optice.


Initiatorul topicului nu ne-a spus unde vrea sa fie ISP. Ca daca e o zona izolata, atunci nu prea are de ales.

#18
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004

cspot, on Mar 16 2005, 14:50, said:

Daca tot ai acces la "tehnologia asta de ultima ora " fa te rog un experiment de genul asta si vezi daca VPN-ul sta in picioare si daca se poate face prin el telefonie sau Remote Desktop Connection .

Nu au fost facute teste ci deja sunt implementate retele VPN, doar prin conexiunea satelit, sau impreuna cu UDcast UDgateway VPN. Studiaza echipamentul si vezi ce poate face.

Se poate face si Remote, si VoIP.

Quote

Bine ca recunosti. Tehnologia in sine nu e potrivita pentru toti. Daca in acea retea sunt, de exemplu, persoane care vor sa mai joace ceva online, crezi ca-i intereseaza ce mega-super-antena ai ?

Daca in retea sunt persoane care doresc sa joace "ceva online" este putin probabil sa aiba nevoie de o conexiune profesionala de gen "business".

Salut.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate