Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Plan Afacere ISP

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
Internetul prin satelit(2way) cred ca merita doar daca ai o cabanuta in mijlocul padurii si nu ai ce face cu banii.

Am mai citit pe un site al unui astfel de furnizor ca beneficiezi de conexiune 256kbps(una dintre oferte), dar daca download-ezi mai mult de cativa mb odata la 64kbps  :cursing: , viteza scade la 33kbps.

Duceti-va si va impuscati!  :lol:  :lol:  :lol:

#20
VB

VB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 16.04.2004
eu acum am adsl 128 upload cu 512 dowload, real, de cele mai multe ori am dublu, si platesc inrtr o locatie cca 60E, in Ungaria, dar pt ca am multe locatii, si vreau sa subtiez costurile per ansamblu ma gandesc sa asamblez cateva locatii itr o singura locatie, ma gandeam sa trec pe satelit, la mine pingul nu prea conteaza, f mult _cred_, dar citind teoriile voastre, ma mai gandesc, si sincer, vroiam sa iau net de la "Lamit" prin satelit. Acum ma mai gandesc. Profitul meu depinde de plata internetului, asa ca este f important cum sa reduc aceasta cheltuiala. Ce e mai rau este faptul ca nu ma prea  pricep la treburi de upload si download. Eu am afacerea bazata pe strim, iar aici conteaza uploadul, am amici in ro care plang pt aceasta optiune, si pt ip, este esentiala pt exixtenta noastra. Fiind roman si vazand ca cei mai multi sunt mari hoti, vreau sa platesc banii unui roman, sa stiu ca profita un seaman. Ma rog, nu am nimic cu ceilalti-externi-, dar sunt mari jepcari, si prefer sa ma fure un roman, daca ma fura cineva.

Eu nu ma joc online, eu produc $ si E pt mine si pt angajatii mei romani, cheltuiesc multi bani pt ei  cu actele, si vreau sa mi reduc cheltuielile, pe ale mele si pe ale lor, sa poata sa traiasca mai bine. Sa vedeti angajati care castiga 300$pe luna si trimit acasa 150$, swi aici se chinue, ma doare sufletu, si muncesc nu ca pe la ro, problema este ca ro va pierde definitiv credibilitatea in lumea internet.

Sunt multi ro care merita toata credibilitatea in extern, dar sunt de 3 ori mai multi care ii dezonoreza.

Ma rog, sorry, ma itereseaza banda de upload, aici e buba mea, si cu ajutorul vostru ma voi decide. Estre bine o discutie contradictorie intre noi, multi inteleg ce trebuie din experientele altora.

Multumesc pt toate posturile, si sa traiasca Romania , in ciuda altor posturi ce am vazut aici pe softpedia, cu dedicatie pt unul care investeste pt propaganda "uniti va maghiari de pretutindeni", regiuni, bla bla, foc de paie ;) ccu toate ca in Hu se insista pe Ungaria unificata, inclusiv Ardealul.
Intre Ro si Unguri este diferenta de iubire. Maghiarii din Ungaria sunt mult mai civilizati si educati decat maghiarii din Romania, Maghiarii din Romania sunt mult mai inculti, si se bazeaza pe forta, jigniri, injurii, etc, pe cand ei din Ungaria nici nu stiu care este limba romana, ei nu te catalogheaza ca roman si sa ti vb urat, te intreaba daca esti italian, sau francez, esti mult mai sigur ca esti in Germania decat in Ungaria.
K, sorry, am baut in seara asta, traiasca  ROMANIA, si romanii de pretutindeni.

Bafta romanilor!


Bafta tuturor romanilor din lumea intreaga

#21
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004

Quote

Duceti-va si va impuscati! laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Si mai ne intrebam de ce romanii nu sunt vazuti asa bine. Lipseste respectul  :)

Quote

K, sorry, am baut in seara asta, traiasca ROMANIA, si romanii de pretutindeni.

Bafta romanilor!


Bafta tuturor romanilor din lumea intreaga

Toti mai bem din cand in cand.

Multumim pentru urari si multa bafta acolo  :)

#22
ManolescuBD

ManolescuBD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.02.2005
Expertule, am nevoie de un plan bun de afaceri pentru a convinge eventualii finantatori sau macar o adresa catre cineva care poate sa ma ajute, contracost fireste, nimic nu e pe gratis.

Cat despre internetul prin satelit depinde doar de cat esti dispus sa platesti, daca ma duc si dau 1 milion $ o sa am ce nu o sa aveti voi nici peste 20 de ani pe fibra optica.
Nu mai fiti carcotasi, eu am deschis discutia pentru cu totul altceva, pentru acel plan de fezabilitate pe care trebuie sa-l faci daca vrei sa-ti faci intrarea in afaceri, nu trebuie sa-mi dati voi sfaturi despre ce serviciu este mai bun si ce echipamente.

M-am oprit la http://www.lamit.ro/...two-way-fix.htm    pentru ca eu cred ca au prezentat informatiile intr-un mod mai "transparent" decat altii si pentru mine e foarte important sa pui si preturile acolo nu sa dau eu telefon si daca nu stiu sa negociez bine sa ma "jumuleasca" aia de bani.
Daca fac rost de plan si e bun in scurt timp voi convinge pe cineva sa ma imprumute cu cateva sute de milioane de lei.

Inca ceva: Nu pun la indoiala pregatirea voastra si nici nu urmaresc sa va jignesc sau sa supar pe careva dintre voi.

#23
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004
Multumesc pentru consideratie.

Pentru orice fel de informatii suplimentare, va stau la dispozitie, cu cea mai mare placere.

#24
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

Expertu, on Mar 16 2005, 12:52, said:

Este cea mai mare aberatie pe care am auzit-o vreodata in viata mea.

Cativa sateliti pentru Romania : Hellas-Sat 2 (Hellas-Sat), e-BIRD 33° East (Eutelsat) , EuropeStar (EuropeStar). Si mai sunt multe alte optiuni .

Mai interesati-va dvs stimate domn.

De cand s-a inceput acest topic, am citit cele mai nefondate informatii si constatari ale unor membrii, care nu au vazut niciodata sistemele moderne, de transmisii prin satelit, sau care nu cunosc aceasta tehnologie, pentru ca in alt caz nu puteau astfel de afirmatii.

Cum va puteti imagina dvs. ca atatea corporatii si societati consacrate folosesc aceasta tehnologie, daca aceasta este atat de neperformanta si dezastruoasa ?

Credeti ca aceasta tehnologie este dezvoltata pentru ISP-ul din satul X si comuna Y din Romania si totul este un complot international pentru a se castiga cei N utilizatori din satul respectiv ?
Timpul de raspuns de 500 ms , nu noi , Lamit Company , sau restul ofertantilor din lume il controlam sau impunem, ci tehnologia in sine. Sunt 36.000 Km dus si 36.000 Km intors. Deocamdata nu se poate mai bine.

Am avut ocazia sa vorbesc telefonic (clasic),  precum si folosind Skype . Totul mi s-a parut ok mie.

Faptul ca dvs considerati o conexiune two way scumpa, instabila sau deloc satisfacatoare, este o parerea personala. Nu inseamna ca asa si este, tehnic si tehnologic vorbind.

"Niste persoane" care se ocupa cu asa ceva , poate la randul lor nu au folosit sau nu au avut contact cu aceasta tehnologie. Si poate si dansii/dansele au auzit tot de la altcineva. Sau poate gresesc.

"P.S. Dar 2way pentru 100 calculatoare, chiar nu se merita."

De ce ati considera asta ? Din cauza pretului per client final sau din cauza faptului ca nu ar face fata ?

Poate ca daca ne comunica cineva de pe acest forum o experienta personala, ar fi mai credibil.

Eu va stau la dispozitie cu orice informatie ati avea nevoie.  :)

<{POST_SNAPBACK}>



Am spus ca nu se merita pentru 100 calculatoare o investitie asa de mare. De ce sa iei antena 2way de 2000-4000$ pentru 100 calculatoare si care sa nu iti furnizeze internet de calitate. Desigur, se poate face acest lucru daca iesti in mijlocul desertului, nu intr-un oras unde musteste de fibra optica si alte conexiuni - acest lucru depinde de la caz la caz.

In al doilea rand, daca spuneti ca exista la cei 72000KM un raspuns de 500ms, atunci cum se explica ca printr-o conexiune de retea am cu SUA un raspuns de 100-200 ms, la o distanta mult mai mare de 72000KM.

Eventual se poate obtine performanta la mai multe cifre $$.

Totusi... La pretul asta parca te-ai astepta la ceva mail mult, nu?

#25
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004

El-Vis, on Mar 17 2005, 15:13, said:

Am spus ca nu se merita pentru 100 calculatoare o investitie asa de mare. De ce sa iei antena 2way de 2000-4000$ pentru 100 calculatoare si care sa nu iti furnizeze internet de calitate. Desigur, se poate face acest lucru daca iesti in mijlocul desertului, nu intr-un oras unde musteste de fibra optica si alte conexiuni - acest lucru depinde de la caz la caz.

Iarasi faceti afirmatii fara sa fie fondate. Comparati preturile abonamentelor, intre satelit si alte tipuri de conexiuni. Despre calitatea conexiunii nu mai specificati. M-am convins de experienta dvs in domeniu.

Quote

In al doilea rand, daca spuneti ca exista la cei 72000KM un raspuns de 500ms, atunci cum se explica ca printr-o conexiune de retea am cu SUA un raspuns de 100-200 ms, la o distanta mult mai mare de 72000KM.

Exista la cei 72.000 Km un raspuns de 500ms, pentru ca vorbim despre microunde.

Aveti un raspuns de 100-200 ms cu USA dvs., pentru ca legatura se face prin tronsoane de fibra optica. Asta inseamna lumina. Iar lumina circula cu 365.000 Km / sec din cate retin eu de la scoala.

#26
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002
299.792.458 m/s ca sa fim mai exacti :)

Quote

atunci cum se explica ca printr-o conexiune de retea am cu SUA un raspuns de 100-200 ms, la o distanta mult mai mare de 72000KM
Pai pe unde se pachetele? Se duc pe la chinezi, pe urma trec si prin africa, se intorc in europa, se mai plimba un pic si ajung in SUA???

Nu stiu distanta exacta RO-US, dar circumferinta pamantului este de 40,076km.
In cazul unei bucati de fibra probabil ai avea 1-2 ms, dar pe drum sunt mai multe routere, amplif-uri, convertoare, etc, etc, etc, etc.

PS: expertule, suntem pe un forum, unde media de varsta e pe la ~ 20-25 ani. Ne permitem sa ne tutuim aici, indiferent de varsta, pozitie sociala, etc,etc,etc.

Edited by Alice, 17 March 2005 - 16:06.


#27
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

ManolescuBD, on Mar 17 2005, 12:40, said:

M-am oprit la http://www.lamit.ro/...two-way-fix.htm    pentru ca eu cred ca au prezentat informatiile intr-un mod mai "transparent" decat altii si pentru mine e foarte important sa pui si preturile acolo nu sa dau eu telefon si daca nu stiu sa negociez bine sa ma "jumuleasca" aia de bani.
Daca fac rost de plan si e bun in scurt timp voi convinge pe cineva sa ma imprumute cu cateva sute de milioane de lei.

<{POST_SNAPBACK}>


Sorry ca-mi bag iarasi nasul, dar...

*Sa vedem:
>> prezinta informatiile in mod "transparent". <<
Oare? Poate ne lamureste dl. Expert...

Nu exista cumva anumite limitari neprecizate pe acel site? Cum ar fi limita la download(sau upload), limitare viteza( sub cea promisa in oferta) in functie de download(upload)? Interziceri de instalari servere(soft,diverse)?

*Unde stati voi astia care vreti sa va apucati de afaceri? Chiar nu este fibra optica pe langa voi? Internetul prin satelit ar putea fi avantajos doar pt. download, in rest e extrem de scump si plin de limitari. O conexiune garantata de 32 - 128 kb (2way) poate depasi 2000 EUR/luna.

#28
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

Quote

*Unde stati voi astia care vreti sa va apucati de afaceri? Chiar nu este fibra optica pe langa voi? Internetul prin satelit ar putea fi avantajos doar pt. download, in rest e extrem de scump si plin de limitari. O conexiune garantata de 32 - 128 kb (2way) poate depasi 2000 EUR/luna.


       N-auzi mai ca sunt 36.000 km pana la satelit si 36.000 km inapoi ? Expertu' ne ia la refec ca n-am stiut treaba asta .
        Bravo ! Satelitii se afla la cateva zeci sau sute de km de pamant . Dupa calculele mele , este imposibil ca pana in SUA sa  fie mai mult de 15-20.000 de km . Expertu' vorbeste prostii . Nu distanta este de vina
        Tehnologia de ultima ora folosita nu este chiar asa de performata cum ar crede unii iar satelitul are o latime de banda limitata . De aceea apar timpii aia extrem de mari . Banda  este shar-uita de mai multi .
        De asemenea , am observat ca majoritatea conexiunilor satelit ascund limitari serioase . Chiar daca ai posibilitatea sa faci down la 2 MBps la un moment dat viteza scade la jumatate sau chiar mai mult in asa fel incat conexiunea respectiva poate sa devina de cateva ori mai scumpa decat una terestra echivalenta .

  p.s. Marile companii pot sa confirme , daca exista :D

#29
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
vorbesti prostii ...

un satelit geostationar are intotdeauna o orbita geosincrona de 35800km ... iar viteza microundelor este mult mai mica decat viteza luminii pe un tronson optic.

Distanta + viteza redusa + altele (aglomerari de banda) au redus impactul tehnologiilor de tipul asta pe piata, dar destinatia lor nu este WOW sau cine stie ce server de dc din State.

#30
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004

Celestin, on Mar 17 2005, 23:31, said:

vorbesti prostii ...

un satelit geostationar are intotdeauna o orbita geosincrona de 35800km ... iar viteza microundelor este mult mai mica decat viteza luminii pe un tronson optic.

Distanta + viteza redusa + altele (aglomerari de banda) au redus impactul tehnologiilor de tipul asta pe piata, dar destinatia lor nu este WOW sau cine stie ce server de dc din State.

<{POST_SNAPBACK}>


Primul post intr-adevar adevarat si tehnic.

#31
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

Expertu, on Mar 17 2005, 15:58, said:

Iarasi faceti afirmatii fara sa fie fondate. Comparati preturile abonamentelor, intre satelit si alte tipuri de conexiuni. Despre calitatea conexiunii nu mai specificati. M-am convins de experienta dvs in domeniu.
Exista la cei 72.000 Km un raspuns de 500ms, pentru ca vorbim despre microunde.

Aveti un raspuns de 100-200 ms cu USA dvs., pentru ca legatura se face prin tronsoane de fibra optica. Asta inseamna lumina. Iar lumina circula cu 365.000 Km / sec din cate retin eu de la scoala.

<{POST_SNAPBACK}>


Imi face mie impresia sau in acest post, stimatul domn "Expertul" are impresia ca NUMAI el are dreptate??

Inteleg ca pierdeti bani, dar totusi...

Daca Dvs. aveti impresia ca ca tot continentul europa este legat cu SUA prin fibra optica, atunci va inselati amarnic.

Am eu impresia sau Dvs. nu ati consultat oferte ale GTS/RDS de ceva vreme? Faceti o comparatie cu acea oferta de satelit cu una de la acesti provideri + costuri de instalare si intretinere, sa nu mai vorbim de calitate.

Pe langa asta, eu nu cred ca cu un echipament de 2000-5000$ pot naviga 24/24 la un trafic necesar de 100 computere, pe o banda de cateva sute $ sau poate chiar cateva mii $. Trebuie tinut cont si de polarizarea lunii, si de conditiile meteo si de un alt client care vine cu mai multi bani decat mine.
Daca ar fi asa cum pretindeti Dvs., ca pretul este competitiv, calitatea si mai si, toate bune si perfecte, cum puteti sa ne explicati ca totusi, nu exista in fiecare retea home cate o antena satelit? Sau cum de alte companii mari cum ar fi GTS/RDS si altele, nu au astfel de antene pe cladiri, ci s-au chinuit sa traga fibra optica la Vest de Romania? Or fi mai prosti ca Dvs.? Sau poate nu navigheaza pe aceste forumuri sa vada cati bani au pierdut refuzand un satelit de la Dvs.? Si in plus, de ce mai inchiriaza fibra optica de la CFR, cand cu chiria pe o luna si-ar putea lua 10 antene 2 way, astfel facand o economie enorma??

Poate ca Dvs. sunteti salvarea noastra.... Sau poate ca nu....

#32
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004
Dvs. si cu polarizarea lunii sunteti cei mai buni prieteni.

Mergeti pe directia asta . E buna.

SI mult spor.

#33
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
O am pe asta pentru ca am patit-o.
Si Dvs. la fel., mult spor!

#34
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

Celestin, on Mar 17 2005, 23:31, said:

un satelit geostationar are intotdeauna o orbita geosincrona de 35800km ... iar viteza microundelor este mult mai mica decat viteza luminii pe un tronson optic.

Distanta + viteza redusa + altele (aglomerari de banda) au redus impactul tehnologiilor de tipul asta pe piata, dar destinatia lor nu este WOW sau cine stie ce server de dc din State.

<{POST_SNAPBACK}>


distanta e corecta, insa... microunde pe tronson optic?
Aici chiar nu mai inteleg. "viteza luminii" e de fapt viteza universala a undelor/particolelor din spectrul electromagentic (inclusiv microunde), cu mici variatii in functie de mediul in care circula... sau cel putin asa stiu eu.

****

Domnule "Expert"!

Cum e cu limitarile "ascunse" ? Sau nu ti se pare o discutie "tehnica"?

#35
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004

gtk, on Mar 18 2005, 18:03, said:

distanta e corecta, insa... microunde pe tronson optic?
Aici chiar nu mai inteleg. "viteza luminii" e de fapt viteza universala a undelor/particolelor din spectrul electromagentic (inclusiv microunde), cu mici variatii in functie de mediul in care circula... sau cel putin asa stiu eu.

Domnul Celestin se referea la atceva. Cititi mai atent. Am pus eu o virgula si doua paranteze, pentru a se observa mai bine sensul:

Viteza microundelor, este mult mai mica decat viteza luminii (pe un tronson optic).

Iar despre partea a doua . http://www.google.co...ves&btnG=Search

Una este lumina. Alta sunt microundele.

gtk, on Mar 18 2005, 18:03, said:

Domnule "Expert"!

Cum e cu limitarile "ascunse" ? Sau nu ti se pare o discutie "tehnica"?

In primul rand multumesc pentru tachinare.

Puneti intrebarea corect. La ce limitari va referiti ? Daca este tehnic , raspund cu placere. Si pare tehnic...

#36
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
eh, mai incet cu domnul Celestin ca i se urca la cap :D ...doar Celestin

Da, ai dreptate, m-am exprimat gresit. Nu era vorba de viteza relativa, care este aceeasi (frecventa x lungimea de unda = c ), ci de modul de lucru efectiv, si problemele care apar datorita interferentelor masive existente pe distanta respectiva + lipsa oricarui dispozitiv de amplificare ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate