Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Casti audio

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5 replies to this topic

#1
ameriknu_adrian

ameriknu_adrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.11.2006
Spuneti-mi va rog, ce probleme pot aparea daca dezizolez firele de la castile audio?
Daca se ating firele ce se intampla?

Se pierde semnalul audio?

Daca subtiez cablul( las doar o singura lita de cupru pt o casca) ce probleme apar?

In contact cu pielea semnalul mai ajunge in casca?

Are vreo diferenta daca brand-ul castilor e Sony sau e chinezarie?

Alte precizari aveti?

Va rog nu ocoliti tema mea. Multumesc.  :)

Edited by ameriknu_adrian, 09 March 2009 - 01:29.


#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,524
  • Înscris: 08.12.2006
Ai pus mai multe întrebări. Nu e o idee bună să dezizolezi firele și să le pui în scurt, în afară de cazul când vrei să experimentezi cum se poate arde o ieșire de căști.

Quote

Daca subtiez cablul( las doar o singura lita de cupru pt o casca) ce probleme apar?
Se aude mai încet, probabil, depinde de cât de lung e firul respectiv. Sunt căști care au doar o liță de la mama lor :)

Quote

In contact cu pielea semnalul mai ajunge in casca?
Depinde, dacă e uscată ajunge, posibil împreună cu ceva zgomot.

Quote

Are vreo diferenta daca brand-ul castilor e Sony sau e chinezarie?
Din punctul de vedere al "experimentelor" de mai sus, nu cred că are vreo importanță.

Quote

Alte precizari aveti?
Vezi că sunt căști care au drept cablu câte o liță acoperită cu un strat de lac izolator, toate astea într-o cămașă de plastic subțire, dacă desfaci cu atenție plasticul de pe ele le poți folosi la ce cred eu că vrei să le folosești :) atenție că se rup foarte ușor și sunt destul de dificil de lipit cu pistolul.

#3
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

View Postameriknu_adrian, on Mar 9 2009, 01:26, said:

Spuneti-mi va rog, ce probleme pot aparea daca dezizolez firele de la castile audio?

Are vreo diferenta daca brand-ul castilor e Sony sau e chinezarie?

de ce sa dezizolezi firele de la niste casti audio ? e ca si cum ai spune : ce probleme pot aparea daca tai coada pisicii.

diferente in ce sens ? daca le rupi nu e nici o diferenta, poate doar trebuie sa tragi mai tare de fire. :) :D :)

#4
ameriknu_adrian

ameriknu_adrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.11.2006
antinari s-a prins la ce vreau sa le folosesc.  :lol:
@antinari: spune-mi te rog brand-ul castilor.

#5
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postameriknu_adrian, on Mar 9 2009, 16:44, said:

antinari s-a prins la ce vreau sa le folosesc.  :lol:
@antinari: spune-mi te rog brand-ul castilor.
daca tot vrei sfaturi de la noi poate ne satisfaci si curiozitatea....la ce vrei sa le folosesti?.

cablurile tuturor castilor audio de calitate sunt emailate(au acel lac pe ele despre care spunea antinari) si deci sunt izolate. Daca scoti camasa in care sunt ele introduse(acel tub caucicat care are mai multe roluri, de rezistenta, design si protectie) nu se intampla nimic in afara de faptul ca le scade rezistenta la torsiune intindere si exfoliere a emailului in timp, din cauza factorilor externi.Daca atingi intre ele firele emailate ale unei perechi de casti nu se intampla nimic.In contact cu pielea, firele emailate nu sufera nici un soi de schimbare.Daca lasi un singur fir in loc de mai multe cate are in mod normal, ii cresti rezistenta si deci se va auzi mai prost(incet si posibil cu zgomot de fond).Intre o casca no-name si o casca de firma cunoscuta este diferenta, casca de firma reda "mai aproape de adevar" informatia audio.

PS-toate intrebarile tale au vreo legatura cu facilitarea copierii la examene?????

Edited by buncar, 09 March 2009 - 19:03.


#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,524
  • Înscris: 08.12.2006

View Postbuncar, on Mar 9 2009, 18:58, said:

PS-toate intrebarile tale au vreo legatura cu facilitarea copierii la examene?????
:coolspeak:  :D

@ameriknu_adrian
Aproape, dacă nu toate căștile ieftine din bazar au o singură liță pe post de cablu. Căștile decente au cablu lițat, deci mai multe lițe înfășurate.
Crede-mă că mai bine înveți decât să te chinui să faci un sistem perfect pentru copiat, vei munci mai mult decât dacă ai învăța. Nici profii nu sunt proști, chiar dacă de la voi așa se vede :)

PS Cine a închis topicul?!?  :huh:  :P

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate