Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Denon PMA 925

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
fs6870

fs6870

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.09.2005
Salut

am gasit intr-un magazin cu electronice second hand un amplificator Denon PMA 925. Arata foarte bine, omul mi-a facut si o proba rapida, nu suna chiar rau (sigur ca in magazin nu era un loc prea bun pentru o auditie).

Problema este ca nu gasesc specificatii nicaieri, nici un review, nimc. Pe site la Denon nu este nici macar la discontinued products. Poate are cineva asa ceva si imi poate da niste detalii, o parere despre el.

Multumesc anticipat.

#2
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Este circa 1995-1996

2x130 W in 4 ohmi (in mod real cred ca nu are mai mult de 2x70w in 8 ohmi)
doua transfoarmatoare (un mare plus)
prevazut cu senzor de telecomanda
6 intrari, all sources direct, tone bypass
Phono preamp.

Un produs putin atipic pt Denon.



La sunet, o idee cam agresiv (mai agresiv decat Denon in general), presteaza bine pe metale, medii si inalte clare, bas putin greoi desi destul de incet. Recomandat pentru boxe puternice cu difuri mari si mai putin sensibile.
E unul din putinele amplifuri Denon care nu suna lesinat.

Spune ce amplifici cu el!!!

LE: hai sa nu zic lesinat, mai inchis asa, specific Denon.

Asta e ff sprintar pt un Denon.


Dar te rog sa iei afirmatiile de mai sus ca o parere absolut personala....nu exista o reteta general valabila la sunet. Nu te baza pe ce spun eu. Mai bine iei boxele in spate si te duci sa testezi iari.

Mai conteaza si ce pret ti se cere.

Edited by hellrider, 06 March 2009 - 16:34.


#3
fs6870

fs6870

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.09.2005
Multumesc frumos pentru raspuns.

O sa-l folosesc impreuna cu dvd player Denon 1940 si niste boxe Pioneer (deocamdata cel putin, pina gasesc niste boxe mai rasarite la un pret rezonabil).
Daca presteaza bine pe metale este grozav, ca din astea ascult la greu.

Pret 550 RON.

Inca ceva : zici ca are 2x130 W in 4 ohmi si aprox 2x70 in 8 ohmi, poti sa-mi zici aproximativ puterea in 6 ohmi ? N-am idee cum se calculeaza. Multumesc.

 hellrider, on Mar 6 2009, 16:28, said:

Este circa 1995-1996

2x130 W in 4 ohmi (in mod real cred ca nu are mai mult de 2x70w in 8 ohmi)
doua transfoarmatoare (un mare plus)
prevazut cu senzor de telecomanda
6 intrari, all sources direct, tone bypass
Phono preamp.

Un produs putin atipic pt Denon.



La sunet, o idee cam agresiv (mai agresiv decat Denon in general), presteaza bine pe metale, medii si inalte clare, bas putin greoi desi destul de incet. Recomandat pentru boxe puternice cu difuri mari si mai putin sensibile.
E unul din putinele amplifuri Denon care nu suna lesinat.

Spune ce amplifici cu el!!!

LE: hai sa nu zic lesinat, mai inchis asa, specific Denon.

Asta e ff sprintar pt un Denon.


Dar te rog sa iei afirmatiile de mai sus ca o parere absolut personala....nu exista o reteta general valabila la sunet. Nu te baza pe ce spun eu. Mai bine iei boxele in spate si te duci sa testezi iari.

Mai conteaza si ce pret ti se cere.

Edited by fs6870, 06 March 2009 - 17:09.


#4
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Daca e in stare buna, pretul este corect, nu e mic....dar nici exagerat....mai asteapta...poate mai apare o opinie.

In legatura cu puterea...e doar o aproximatie, cifrele reale numai cu aparate de masura le poti afla si pot fi departe.

Probabil un 90W in 6 ohmi ar fi pe aproape.
Depinde si sensibilitatea boxei, de ex la o putere de 10W, o boxa cu sensibilitate de 90dB se va auzi de doua ori mai tare decat una de 87dB....in teorie.

Niste boxe germane vechi gen quadral, IQ sau Heco ar merge de minune cu asa animal.

Nu stiu cum sunt Pioneer, dar daca totusi faci un test al amplifului pe boxele tale, sa fii atent sa nu tipe pe medii.

#5
fs6870

fs6870

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.09.2005
Am reusit sa negociez cu vinzatorul si l-am luat in teste vreo 2 zile.
Suna fix cum ai zis : mediile si inaltele suna clar, basul mai incet (dar bine).

O sa-l testez pe indelete in weekend-ul asta cu mai multe genuri de muzica si o sa ma decid daca imi place sau nu.

Multumesc inca odata pentru pareri.

 hellrider, on Mar 6 2009, 17:30, said:

Daca e in stare buna, pretul este corect, nu e mic....dar nici exagerat....mai asteapta...poate mai apare o opinie.

In legatura cu puterea...e doar o aproximatie, cifrele reale numai cu aparate de masura le poti afla si pot fi departe.

Probabil un 90W in 6 ohmi ar fi pe aproape.
Depinde si sensibilitatea boxei, de ex la o putere de 10W, o boxa cu sensibilitate de 90dB se va auzi de doua ori mai tare decat una de 87dB....in teorie.

Niste boxe germane vechi gen quadral, IQ sau Heco ar merge de minune cu asa animal.

Nu stiu cum sunt Pioneer, dar daca totusi faci un test al amplifului pe boxele tale, sa fii atent sa nu tipe pe medii.


#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,524
  • Înscris: 08.12.2006

 hellrider, on Mar 6 2009, 16:28, said:

E unul din putinele amplifuri Denon care nu suna lesinat.
:curse: :cursing: :banned:  

 hellrider, on Mar 6 2009, 16:28, said:

LE: hai sa nu zic lesinat, mai inchis asa, specific Denon.
:thinking: ... ... ... ok :cheers:

 fs6870, on Mar 6 2009, 19:09, said:

O sa-l testez pe indelete in weekend-ul asta cu mai multe genuri de muzica si o sa ma decid daca imi place sau nu.
E cea mai bună decizie, testul ăsta e mult mai relevant decât orice altă opinie, dat fiind că e o chestie oarecum subiectivă și foarte personală. Mie de ex. îmi place sunetul Denon, alții zic că sună leșinat (sau, mă rog., mai închis așa...), dacă mai citești pe aici pe arie vezi că mai sunt și păreri cum că toate amplificatoarele sună la fel, și din astea trei opinii cel puțin două sunt corecte :)
La cumpăratul unui amplificator SH relevant este dacă e în stare bună (și neumblat în el), dacă-ți place cum sună pe boxele tale și dacă-ți convine prețul. În ordinea asta.

Edited by antinari, 06 March 2009 - 19:56.


#7
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

 antinari, on Mar 6 2009, 19:54, said:

:curse: :cursing: :banned:  

:thinking: ... ... ... ok :cheers:

:P   sa inteleg ca am evitat la mustata un ban  :D
Sa nu ma intelegi gresit, "asa lesinat" imi place sunetul Denon..doar ca nu indeajuns de mult incat sa detin un amplif de la ei, nu am vrut nicidecum
sa spun ca e un sunet prost...depinde doar de ce te face "sa simiti". De ex. acum folosesc un Nakamichi de care nu as putea sa ma mai despart.

#8
fs6870

fs6870

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.09.2005
In urma a numeroase teste am ajuns la concluzia ca nu suna rau amplificatorul in cauza. Intr-adevar sunetul este un pic ascutit (mediile sint o idee cam tipatoare), dar depinde foarte mult si de sursa. Am incercat niste cd-uri demo (Chesky Records) si mi-a placut ce am auzit. MP3-urile sint catastrofale, din tot ce am nu stiu daca 10% suna bine (nu prea ascult mp3, mai mult flac). In fine, overall sint multumit (inca sint la inceput in domeniul asta).

Acuma mai am o problema de rezolvat : boxele.
Tare mi-ar face cu ochiul o pereche de Monitor Audio Bronze BR5. Ce parere aveti ? Sau poate imi puteti sugera ceva asemanator (suma alocata 1500 RON max).

Multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate