Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Avantajele unei retele Thin Client - reduce costurile cu pana la 60%!

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Atis

Atis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.03.2009
Pentru ca am inceput folosirea tehnologiei thin client in reteaua proprie as dori sa impartasesc unele avantaje si dezavantaje ale acesteia. Personal, mi-a depasit asteptarile in privinta usurintei in utilizare, flexibilitatii si reducerii costurilor.
Avantaje thin client:
  • accesul si instalarea centralizata a datelor si aplicatiilor (doar la nivelul serverului) reduce timpul si costurile de administrare iar informatiile utilizatorilor sunt pastrate in siguranta (aplicatiile ruleaza doar pe server - statiile Thin Client au doar rolul de a afisa o interfata);
  • upgrade-ul hardware se va efectua doar serverului;
  • implementarea unei platforme open-source (Linux) reduceti la zero costul licentelor software la clienti;
  • consumul unei statii Thin Client nu depaseste 30W;
  • statiile thin client nu necesita componente de stocare a datelor ceea ce elimina riscul introducerii unor virusi in sistem;
  • utilizatorii au acces doar la aplicatiile specificate de administratorul retelei;
  • statiile thin client folosesc racire pasiva cee ce le permite sa functioneze fara probleme pe o perioada foarte lunga de timp (nu produc nici un fel de zgomot);
  • pot opera fara probleme in conditii de praf, temperaturi scazute, socuri de intensitate medie;
  • o chestie f interesanta e ca aplicatiile software fiind instalate si administrate centralizat, la nivelul serverului, sesiunile deschise de utilizatori sunt pastrate pe server chiar si in cazul unei pene de curent care poate afecta activitatea terminalelor thin client, cu conditia ca serverul sa fie conectat la un UPS; la revenirea din pana de curent utilizatorul reia sesiunea exact de unde a lasat-o  :coolspeak:

Dezavantaje thin client

  • pretul usor cam ridicat;
  • putini provideri de astfel de solutii;
  • retelele thin client nu sunt indicate aplicatiilor care necesita latime de banda foarte mare (ex. aplicatii profesionale de grafica)

O oferta interesanta de statii thin client puteti gasi aici http://www.vshop.ro/...ies/146-minipc/

Edited by Atis, 04 March 2009 - 13:27.


#2
stefanutz

stefanutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 12.11.2006

View PostAtis, on Mar 4 2009, 13:26, said:

Dezavantaje thin client

  • pretul usor cam ridicat;
  • putini provideri de astfel de solutii;
  • retelele thin client nu sunt indicate aplicatiilor care necesita latime de banda foarte mare (ex. aplicatii profesionale de grafica)

Permite-mi sa obiectez cele spuse de tine la dezavantaje:

Pretul nu este ridicat, cel putin nu la HP, daca stai sa calculezi ca la un sistem obisnuit trebuie sa mai adaugi si licente .
Sunt destui furnizori, in special pentru HP .
Eu ma uit de acasa la film prin TS de pe serverul de la servici, deci nu necesita banda foarte mare, cel putin nu cat foloseste un desktop viewer obisnuit gen VNC .

Cu stima

#3
Atis

Atis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.03.2009
Din punct de vedere al costurilor retelei in ansamblu (licente, mentenanta etc.) ai perfecta dreptate, statiile thin client sunt ieftine. Insa, ca si produs pe o piata dezvoltata cum este piata IT, cand ai de ales intre o varietate de produse, modele, solutii care se adreseaza aceleaiasi probleme, alegerea devine un pic mai dificila.
Bineinteles ca pentru cineva care pune accentul pe reducerea pe termen lung a costurilor, tehnologia thin client este o adevarata mana cereasca, insa pe termen scurt solutia nu este mai ieftina decat varianta clasica de retea. Totusi, datorita avantajelor pe care le ofera, raportul calitate/pret este mult mai ridicat decat in retelele clasice.

Oferta este vasta dar este compusa in principal din marca HP.
Nu ar strica sa gasim in magazinele online si produsele altor marci: LEX Systems, Wyse, Exilis. Calitatea si preturile acestora concureaza cu succes HP-ul.

#4
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Poti folosi arhitectura cu thin client si altfel decat implementand o solutie Citrix? In sensul ca ma gandesc la ceva pe Linux, in afara de sistemul de operare efectiv de pe thin client.
P.S. Am vazut un thin client de la Wyse, care era prastie totala la partea hardware, insa zburau aplicatiile pe un linux. Avea un singur dezavantaj... insa era de ajuns: nu puteai sa-l bagi in domeniu  :no: Asta insemna ca trebuia sa introduci parola absolut de fiecare data cand faceai ceva care cerea autentificare, si solutia a picat pentru ca bussiness-ul n-avea chef de scris. ;)

#5
stefanutz

stefanutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 12.11.2006

View Postfilipxxx, on Mar 20 2009, 13:29, said:

Poti folosi arhitectura cu thin client si altfel decat implementand o solutie Citrix? In sensul ca ma gandesc la ceva pe Linux, in afara de sistemul de operare efectiv de pe thin client.
P.S. Am vazut un thin client de la Wyse, care era prastie totala la partea hardware, insa zburau aplicatiile pe un linux. Avea un singur dezavantaj... insa era de ajuns: nu puteai sa-l bagi in domeniu  :no: Asta insemna ca trebuia sa introduci parola absolut de fiecare data cand faceai ceva care cerea autentificare, si solutia a picat pentru ca bussiness-ul n-avea chef de scris. ;)


Spune-mi mai exact ce anume vrei sa faci, poate te pot ajuta .

PS: Parerea mea e ca, odata inregistrat in domeniu thin clientul, nu prea mai ai ce face pe el care sa necesite autentificare, in afara de ts client :) nu ?

#6
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003

View Postfilipxxx, on Mar 20 2009, 13:29, said:

Poti folosi arhitectura cu thin client si altfel decat implementand o solutie Citrix? In sensul ca ma gandesc la ceva pe Linux, in afara de sistemul de operare efectiv de pe thin client.
P.S. Am vazut un thin client de la Wyse, care era prastie totala la partea hardware, insa zburau aplicatiile pe un linux. Avea un singur dezavantaj... insa era de ajuns: nu puteai sa-l bagi in domeniu  :no: Asta insemna ca trebuia sa introduci parola absolut de fiecare data cand faceai ceva care cerea autentificare, si solutia a picat pentru ca bussiness-ul n-avea chef de scris. ;)

Platforma de OS server poate sa fie Citrix, Microsoft TS sau pentru *nix exista solutii gen XDCMP.
Pentru thin client am folosit acum cativa ani cu succes PXES, care avea avantajul ca putea fi folosit aproape pe orice platforma. Daca nu ma insel, PXES a evoluat intre timp spre un produs comercial, dar inca se mai poate folosi clientul original.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate