Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

returnare bani prieten

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
sabrina_feaa

sabrina_feaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.03.2009
fostul meu prieten mi-a facut cadou acum 3 ani o suma de bani, printe alte lucruri, si acuma ma ameninta sa ii dau banii inapoi, nu am cum si de unde si mai spone k se va folosi de extrasul de cont de la banca sa poata sa ma dea in judecata.....nu stiu ce sa fac..... :mellow:

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,682
  • Înscris: 26.11.2001
Depinde ce a scris pe OP cand ti-a trimis banii :)

Daca a scris donatie, te-ai scos!

Daca a scris imprumut.. e discutabil. Teoretic trebuie sa existe si un contract de imprumut.

Despre ce suma vorbim ?

#3
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,715
  • Înscris: 13.10.2003
cred ca topicul mergea mai repede pe aria juridica (aici) decat pe business.
extrasul de cont arata ca a scos bani din contul sau, nu ca ti i-a dat tie... ;)
daca nu ai o hartie scrisa cu el semnata eventual de martori, nu cred ca are nici o sansa.
asa e cuvantul tau contra cuvantul lui.
poate i-ai inapoiat ,,imprumutul" si el a uitat...  :D

L.E. asta cu OP-ul nu am luat-o in calcul.. Courage are dreptate... oricum, nu cred ca are ce-ti face, lasa-l sa te dea in judecata si vorbeste si tu cu un avocat bun. daca esti din TM pot sa iti recomand eu un avocat foarte bun, care sunt sigur ca te rezolva...  ;)

Edited by radumiki, 04 March 2009 - 10:36.


#4
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 09.05.2006
N-am oferit niciodata bani "cadou"...

E problema prietenului tau ca face astfel de "cadouri"...

Detaliaza si tu putin conditiile in care s-a "produs" acel cadou...

#5
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Nu are ce sa iti faca cu niciun extras de cont. Stai calm(a).

P.S. La ce varsta ai ajuns de inca folosesti limbaj de mirc?

Edited by SPF, 04 March 2009 - 14:54.


#6
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006
:lol:

Daca nu are un act semnat de tine si de el, in fata unui notar eventual sau cu 2 martori, se cheama donatie. Imprumut in nici un caz, ca tu nu te obligi sa ii returnezi suma.

Apropo, ii dau si eu IBAN-ul meu fostului tau prieten, poate imi trimite si mie ceva acolo , ca de criza asa....tot asa imprumut .. daca vrea el.


Cea mai tare duma pe ziua de azi....

Edited by Asassin, 04 March 2009 - 15:08.


#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postradumiki, on Mar 4 2009, 10:32, said:

cred ca topicul mergea mai repede pe aria juridica (aici)
Cred ca mergea mai repede la Sexy Lounge, la "Indragostitii atinsi de criza financiara isi cer cadourile inapoi"  :lol:

sabrina, da-l dreaq si vezi-ti de viata. N-o sa te dea in judecata din simplul motiv ca trebuie sa plateasca mai intai o taxa de timbru (~10% din suma pe care vrea sa o ceara in instanta), bani pe care NU-I MAI VEDE indiferent ca castiga procesul sau nu. Si de castigat nu-l castiga, deoarece nu ti-a dat bani cu contract in care te obligi sa-i inapoiezi.

Vrea doar sa te intimideze, nu cred ca e dispus la "investitia" asta, sau nici nu stie de ea.

Edited by don_dannielo, 04 March 2009 - 15:18.


#8
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postdon_dannielo, on Mar 4 2009, 15:13, said:

Cred ca mergea mai repede la Sexy Lounge, la "Indragostitii atinsi de criza financiara isi cer cadourile inapoi"  :lol:

sabrina, da-l dreaq si vezi-ti de viata. N-o sa te dea in judecata din simplul motiv ca trebuie sa plateasca mai intai o taxa de timbru (~10% din suma pe care vrea sa o ceara in instanta), bani pe care NU-I MAI VEDE indiferent ca castiga procesul sau nu. Si de castigat nu-l castiga, deoarece nu ti-a dat bani cu contract in care te obligi sa-i inapoiezi.

Vrea doar sa te intimideze, nu cred ca e dispus la "investitia" asta, sau nici nu stie de ea.

Don Dannielo, esti sigur ca taxa de timbru e 10% din suma pe care o soliciti in instanta?
Pentru ca, de exemplu, Florin Chilian, a cerut in trecut 1,000,000 euro drept despagubiri la Radio sau nu mai stiu unde pentru niste piese muzicale de-ale lui. Intre timp a castigat procesul si suma ce trebuie sa-i fie platita e de 10,000 euro. Cu alte cuvinte, daca e cum spui tu, atunci el a platit 100,000 de euro si a primit despagubiri... 10,000...  :D
Asadar, s-ar putea sa existe niste nuante pe undeva...

On topic, Sabrina, fata draga nu fii trista, banii vor ramane in buzunarul tau. Cadoul e cadou...  ;)

#9
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,285
  • Înscris: 22.07.2005

View Postdon_dannielo, on Mar 4 2009, 15:13, said:

Cred ca mergea mai repede la Sexy Lounge, la "Indragostitii atinsi de criza financiara isi cer cadourile inapoi"  :lol:

sabrina, da-l dreaq si vezi-ti de viata. N-o sa te dea in judecata din simplul motiv ca trebuie sa plateasca mai intai o taxa de timbru (~10% din suma pe care vrea sa o ceara in instanta), bani pe care NU-I MAI VEDE indiferent ca castiga procesul sau nu. Si de castigat nu-l castiga, deoarece nu ti-a dat bani cu contract in care te obligi sa-i inapoiezi.

Don, incurajezi default-ul? Nu ai auzit ce spune tata Base, sa nu ne gandim care-cumva sa nu platim ratele la banci ca ne ia dracu :)))

Sabrina draga, relaxeaza-te chiar daca a scris "credit" in ordinul de plata, tot nu are ce sa-ti faca. Odata ce nu exista un contract, asta la vista baby!!!

Sper sa dau un sfat unei fete necajite, nu unei escroace ordinare...

Edited by floraur, 05 March 2009 - 00:39.


#10
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostRocknroll, on Mar 5 2009, 00:15, said:

Don Dannielo, esti sigur ca taxa de timbru e 10% din suma pe care o soliciti in instanta?
Pentru ca, de exemplu, Florin Chilian, a cerut in trecut 1,000,000 euro drept despagubiri la Radio sau nu mai stiu unde pentru niste piese muzicale de-ale lui. Intre timp a castigat procesul si suma ce trebuie sa-i fie platita e de 10,000 euro. Cu alte cuvinte, daca e cum spui tu, atunci el a platit 100,000 de euro si a primit despagubiri... 10,000...  :D
Asadar, s-ar putea sa existe niste nuante pe undeva...
Nu cunosc exact procesul lui Chilian, dar stiu ca era ceva legat de drepturi de autor, sau ceva penal etc. Probabil a fost un caz mai complicat sau s-a aplicat punctul (3). Daca ministerul n-a avut beneficii asa de astronomice probabil a contestat suma ceruta. Dar ma gandesc ca legea asta e pentru cei care se trezesc de nebuni sa ceara bani altcuiva, nu pentru cazurile cand se incalca un contract, sau drepturi de autor etc.

Acum vad ca taxa Minima este de 19.000 asa ca...  :D
Mai punem avocatii...

Lege privind taxele de judiciare de timbru

Art. 2. - (1) Actiunile si cererile evaluabile in bani, introduse la instantele judecatoresti, se taxeaza astfel:

a) pana la valoarea de 366.000 lei                           - 19.000 lei
b ) intre 366.001 lei si 3.660.000 lei                          - 19.000 lei + 10% pentru ce depaseste 366.000 lei
c) intre 3.660.001 lei si 36.594.000 lei                      - 348.000 lei + 8% pentru ce depaseste 3.660.000 lei
d) intre 36.594.001 lei si 182.970.000 lei                  - 2.982.000 lei + 6% pentru ce depaseste 36.594.000 lei
e) intre 182.970.001 lei si 365.940.000 lei                - 11.765.000 lei + 4% pentru ce depaseste 182.970.000 lei
f) intre 365.940.001 lei si 1.829.700.000 lei              - 19.084.000 lei + 2% pentru ce depaseste 365.940.000 lei
g) peste 1.829.700.001 lei 48.359.000 lei + 1%        - pentru ce depaseste 1.829.700.000 lei

(2) In cazul contestatiei la executarea silita, taxa se calculeaza la valoarea bunurilor a caror urmarire se contesta sau la valoarea debitului urmarit, cand acest debit este mai mic decat valoarea bunurilor urmarite. Taxa aferenta acestei contestatii nu poate depasi suma de 1.830.000 lei, indiferent de valoarea contestata.
(3) Valoarea la care se calculeaza taxa de timbru este cea declarata in actiune sau in cerere. Daca aceasta valoare este contestata sau apreciata de instanta ca derizorie, evaluarea se va face potrivit normelor metodologice prevazute la art. 28 alin. (2) din prezenta lege.

...
http://www.avocatnet.../de/timbru.html

Edited by don_dannielo, 05 March 2009 - 07:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate