Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce invata in realitate Biblia ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
173 replies to this topic

#37
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View Postkonami, on Mar 3 2009, 22:57, said:

e un concept de care tu acum ai auzit ... se poate defini ca un corp cu geometrie variabila, al carui volum este umplut de substanta primordiala, cerul fiind o manifestare a sa, la fel ca si pamantul ... intelegi ?
Din ce limba e sau cine a introdus conceptul?

#38
cristifettik10

cristifettik10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.11.2007

View Postkonami, on Mar 3 2009, 22:57, said:

e un concept de care tu acum ai auzit ... se poate defini ca un corp cu geometrie variabila, al carui volum este umplut de substanta primordiala, cerul fiind o manifestare a sa, la fel ca si pamantul ... intelegi ?



te referi la big bang ? sau la bing bang ? :)
Pai stii tu caaa...nimic face bing-bang-ul de inceput :)

#39
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View Posteu_unul, on Mar 3 2009, 22:58, said:

Din ce limba e sau cine a introdus conceptul?

conceptul l-a introdus fiinta ... ca sa te lamureasca ... o ramurica edificatoare care cauta sa evite imbecilitatea cresterii fara gradinar ... imbecilitatea fiind o alta manifestare a fiintei, din cauza credintei in radacina individuala, proprie ;)

#40
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View Postkonami, on Mar 3 2009, 23:14, said:

conceptul l-a introdus fiinta ... ca sa te lamureasca ... o ramurica edificatoare care cauta sa evite imbecilitatea cresterii fara gradinar ... imbecilitatea fiind o alta manifestare a fiintei, din cauza credintei in radacina individuala, proprie ;)

Si cum ai ajuns la cunoasterea acestui concept? Dincolo de concept, cuvantul care desemneaza acest concept in ce limba e?

#41
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View Posteu_unul, on Mar 3 2009, 23:18, said:

1.Si cum ai ajuns la cunoasterea acestui concept?
2.Dincolo de concept, cuvantul care desemneaza acest concept in ce limba e?

1.Fiintez ... credeam ca sa intampla oricui ;)
2.n-ai tu treaba, e suficient ca ai aflat conceptul :lol:

#42
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View Postkonami, on Mar 3 2009, 23:23, said:

1.Fiintez ... credeam ca sa intampla oricui ;)
2.n-ai tu treaba, e suficient ca ai aflat conceptul :lol:
1) e treaba ta ce crezi tu! altii "fiinteaza" si fara sa descopere "vestrigounul"!
2) conteaza, daca nu poti preciza limba din care provine te suspectez ca ai inventat cuvantul, ca atare te suspectez si de introducerea fortata a unui nou concept, probabil inutil! Stii cum e chestia cu forme fara fond!

#43
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View Posteu_unul, on Mar 3 2009, 23:30, said:

1) e treaba ta ce crezi tu! altii "fiinteaza" si fara sa descopere "vestrigounul"!
2) conteaza, daca nu poti preciza limba din care provine te suspectez ca ai inventat cuvantul, ca atare te suspectez si de introducerea fortata a unui nou concept, probabil inutil! Stii cum e chestia cu forme fara fond!

1.dovedeste :D
2.ataci principiile evolutiei ? pai ma brutus, e posibil asa ceva ? :lol:

#44
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View Postkonami, on Mar 3 2009, 23:32, said:

1.dovedeste :D
2.ataci principiile evolutiei ? pai ma brutus, e posibil asa ceva ? :lol:

1.sa dovedesc ce? ca exist? dovedesc in acelas mod in care demonstrzi tu!

2. Evolutia limbii nu presupune inventarea de cuvinte fara un rost! Ar trebui sa stii ca doar in cazuri exceptionale se inventeaza cuvinte, restul sunt imprumutate sau se creaza unele noi din radacina altor cuvinte!
ce dracu bre... nici limba romana nu se preda la scoala! :P

Edited by eu_unul, 03 March 2009 - 23:41.


#45
adi_m

adi_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 25.12.2008
Alta  profetie  care confirma  ca  Biblia  este   Cuvantul  lui  Dumnezeu este  legata  de Căderea Babilonului.

 "Cel ce spune adâncului de ape: «Evaporă-te și-ți voi seca toate râurile»,  Cel ce spune despre Cirus: «El este păstorul meu și el va îndeplini toate lucrurile în care-mi găsesc plăcerea», da, ce am spus despre Ierusalim: «Va fi reconstruit» și despre templu: «Ți se va pune temelia» Iată ce i-a spus Iehova unsului său, Cirus, pe  care l-am apucat de mâna dreaptă ca să supun națiunile înaintea lui și să dezleg astfel centura de pe șoldurile regilor, ca să deschid înaintea lui porțile cu două canaturi și, astfel, porțile să nu mai fie închise:  „Eu însumi voi merge înaintea ta și voi netezi pământul denivelat. Voi sfărâma porțile de aramă și voi tăia zăvoarele de fier...".Isaia 44:27-Isaia  45:2

  Atât Isaia, cât și Ieremia au prezis căderea Babilonului prin intermediul mezilor și perșilor. Este remarcabil faptul că profeția lui Isaia referitoare la acest eveniment a fost consemnată cu aproape 200 de ani înainte ca Babilonul să fie cucerit. În prezent, documentele istorice sprijină temeinic următoarele aspecte ale profeției: secarea fluviului Eufrat prin devierea apelor sale spre un lac artificial (Isaia 44:27; Ieremia 50:38), neglijarea asigurării securității la porțile dinspre fluviu ale Babilonului (Isaia 45:1) și cucerirea de către un conducător numit Cirus. — Isaia 44:28.
De  unde  a  stiut  Isaia  aceste  detalii ?...Cu  siguranta  acest  fapt demonstreaza  ca Dumnezeu  este  autorul  Bibliei...

Edited by adi_m, 04 March 2009 - 13:27.


#46
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008
nici macar din greseala nu dovedeste asta

#47
exploit

exploit

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 271
  • Înscris: 08.01.2009

View Postadi_m, on Mar 2 2009, 18:55, said:

Exista  multe  doctrine religioase  care  creaza  confuzie in ceea  cel  priveste pe  Dumnezeu...In  cat  timp a  creat  Dumnezeu ceea  ce  exista pe  pamant?...Ce  se intampla cu  omul cand  moare ?...Ce  speranta exista pentru cei morti ?...Traim noi zilele  din  urma ?...Cine  este  Dumnezeu ?..Cine  este  Isus  Cristos ?...De  ce  exista  suferinta ?...
Aceste  intrebari  si  multe  altele  de  natura  biblica   isi  vor  gasi  raspunsul  pe  acest  topic...Sigur , astept  si  alte  intrebari  ale  dv.  de  natura  biblica....Manualul  de  baza  in  formularea  raspunsurilor   va  fi  BIBLIA....

tu ori traiesti degeaba ori esti sarac cu duhul; cauta-ti o slujba


View Postadi_m, on Mar 3 2009, 18:53, said:

Dumnezeu  are   un  corp  spiritual ,nu  un  corp  fizic.Un  corp  spiritual,superior  unui  corp  fizic si nu  este  vizibil  ochiului  uman...Ioan 4:24-"Dumnezeu este Spirit ..."


musca-ti limba ; Avraam L-a vazut pe Dumnezeu , asa cum a vrut sa i se arate Creatorul ;  Moise L-a vazut, Ilie i_L vede si acum ....nu mai impanzi bazaconii.

#48
adi_m

adi_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 25.12.2008
Multe  profetii  se  refera  la  Isus  Cristos.
În secolul al VIII-lea î.e.n., profetul Mica a prezis că acest mare conducător urma să se nască în neînsemnatul oraș Betleem. În Israel existau două orașe cu numele Betleem, însă profeția a specificat care dintre ele era: Betleem Efrata, locul unde se născuse regele David :
"Și tu, Betleeme Efrata, care ești prea mic ca să fii printre miile lui Iuda, din tine îmi va ieși cel ce va fi conducător în Israel, a cărui origine este din vremuri străvechi, din zilele timpului indefinit."(Mica 5:2).
Părinții lui Isus, Iosif și Maria, locuiau în Nazaret, oraș aflat la o distanță de aproximativ 150 de kilometri nord de Betleem. Însă, în timp ce Maria era însărcinată, împăratul roman Cezar August a ordonat ca toți locuitorii să se înregistreze în orașele lor natale. Astfel, Iosif a trebuit să o ia pe soția sa, care era însărcinată, și să o ducă la Betleem, unde a fost născut Isus.Acest  ordin   il  gasiti  consemnat  in cartea  biblica Luca  cap. 2....

Evident că nu toți l-au acceptat pe Isus în calitate de promisul Mesia, iar Scripturile preziseseră acest lucru. Așa cum este consemnat în Psalmul 2:2, regele David a fost inspirat de Dumnezeu să prezică următoarele: „Împărații pământului se răscoală și domnitorii se sfătuiesc împreună împotriva DOMNULUI și împotriva Unsului Său“.
Această profeție indica faptul că conducătorii mai multor țări urmau să se unească pentru a-l ataca pe Mesia, sau Unsul lui Iehova. Și chiar așa s-a întâmplat. Conducătorii religioși iudei, regele Irod și guvernatorul roman Pontiu Pilat, cu toții au avut un rol în omorârea lui Isus. De atunci încolo, foștii dușmani Irod și Pilat au devenit dintr-o dată prieteni

View Postexploit, on Mar 4 2009, 06:41, said:

tu ori traiesti degeaba ori esti sarac cu duhul; cauta-ti o slujba





musca-ti limba ; Avraam L-a vazut pe Dumnezeu , asa cum a vrut sa i se arate Creatorul ;  Moise L-a vazut, Ilie i_L vede si acum ...
Unde  scrie in  Biblie ca oamenii  mentionati l-au  vazut pe  Dumnezeu  in  corp  fizic ?...

#49
exploit

exploit

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 271
  • Înscris: 08.01.2009
daca zic ca esti prost te superi. ai citit atent ce am scris ?  din ce secta faci parte ?

#50
adi_m

adi_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 25.12.2008
Alta profetie  referitoare  la  Isus  Cristos este  legata  de tradarea  sa.Profetul  Zaharia  in  c.518 a  scris :"1 Atunci le-am zis: „Dacă este bine în ochii voștri, dați-mi plata, dacă nu, nu mi-o dați“. Și mi-au dat plata: treizeci de arginți..."Zaharia 11:12..
Cum s-a  implinit  aceasta  profetie ? "Atunci unul dintre cei doisprezece, cel numit Iuda Iscariot, s-a dus la preoții principali  și a zis: „Ce-mi dați ca să-l dau în mâinile voastre?“ Ei i-au stabilit treizeci de arginți.  Și, începând de atunci, el căuta o ocazie potrivită ca să-l dea în mâinile lor."Matei 26:14-16
Dupa  cum  bine  stiti  si  dv. Iuda  unul  dintre  discipoli  sai  l-a  vandut pe  Isus Cristos  pentru  treizeci  de  arginti...
Acest  eveniment  profetit cu  peste  500  de  ani  inainte  confirma  ca  Biblia  este  Cuvantul  lu  Dumnezeu...

#51
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
adi, sa dai drept profetii indeplinite niste evenimente care sunt atestate intr-o carte e ... naivitate pura...

ce ti se pare asa de magic ca autorii noului testament sa fi citit in prealabil vechiul testament si sa indeplineasca toate profetiile, pe hartie? :lol:

#52
adi_m

adi_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 25.12.2008
Exista  foarte  multe  dovezi   care  confirma   ca  Biblia  este  o  carte  al  carui  autor  este  Dumnezeu.O  alta  categorie  de  dovezi  este  strans  legata  de  faptul  ca  aceasta  este  practica  si transforma personalitatea negativa  intr-una  pozitiva.De  exemplu in  cadrul ei  gasim  principii  legate  de  viata  de  familie, educarea  copiilor,relatii interumane,obiceiuri  ce  trebuiesc  evitate  datorita  efectului  nociv  asupra  sanatati etc..
Unul  dintre  aceste principii  se  refera  la  comunicarea in  familie..La  Proverbe 15:22 citim:"Planurile eșuează unde nu există o discuție confidențială..."
Da,  daca  intre  parteneri  nu  exista  comunicare  deschisa pot  aparea  probleme...Comunicarea  cu  sotul  sau  sotia  consolideaza  o  casatorie...

#53
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View Postshobi, on Mar 4 2009, 14:05, said:

ce ti se pare asa de magic ca autorii noului testament sa fi citit in prealabil vechiul testament si sa indeplineasca toate profetiile, pe hartie? :lol:
nici macar ...
uite cum face confuzia intre mesia si isus .... e fenomenal chiar

#54
adi_m

adi_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 25.12.2008

View Postshobi, on Mar 4 2009, 07:05, said:

adi, sa dai drept profetii indeplinite niste evenimente care sunt atestate intr-o carte e ... naivitate pura...

ce ti se pare asa de magic ca autorii noului testament sa fi citit in prealabil vechiul testament si sa indeplineasca toate profetiile, pe hartie? :lol:
Este  rational  ceea  ce  spuneti  dv.Insa  nu  este  vorba  doar  de  hartie  ci  dovezile  istorice  si  arheologice sprijina  aceste  lucruri...
Vorbind despre relațiile existente între arheologie și consemnările istorice ale Bibliei, profesorul David Noel Freedman declară: „În ansamblu, arheologia tinde, prin urmare, să confirme valoarea istorică a relatării biblice. În cea mai mare parte a sa, cronologia, începînd din era patriarhală pînă în epoca N[oului] T[estament], corespunde datelor furnizate de arheologie. Descoperirile viitoare vor confirma probabil poziția moderată din prezent că tradiția biblică are rădăcini istorice și a fost transmisă cu fidelitate, deși nu este istorie în sens critic sau științific.“Nu  ar  avea  sens, de  exemplu,moartea  crestinilor martiri din  primul  secol ...Probabil  si  dv. ati  auzit  de  martirizarea  acestora  la  Roma sau in  alte  locuri....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate