Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Legalitate

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
r_cnst

r_cnst

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.03.2009
Salut !

Am bantuit azi vreo 2 ore pe forum ... cautand articole despre conducerea unui motor in conditii de legalitate. Ma refer strict la varsta minima.
Ok ... deci  am cautat pe net si unii zic ca e legal sa cunduci de la 15 ani ... altii ca este legal de la 16.
Am totusi o nelamurire: luam spre exemplu cazul meu.
Am 15 ani, implinesc 16 in octombrie. Vreau sa imi iau un Aprilia RS 50.Din cate am inteles eu, trebuie sa implinesc 16 ani si sa fac acel curs de legislatie pentru a intra in legalitate.
Exista vreo sansa de a putea conduce legal, Aprilia RS50, inaintea implinirii varstei de 16 ani ?

Codul rutier spune asa:
Art. 20.

   1. Pentru a conduce un autovehicul pe drumurile publice, conducatorul acestuia trebuie sa posede permis de conducere corespunzator si sa aiba vârsta minima de 18 ani împliniti, cu exceptia celor care conduc autovehiculele din subcategoriile A1 si B1, care trebuie sa aiba vârsta minima de 16 ani împliniti.

Din chestia asta pot intelege ca, cu acel curs de legislatie(care nu este nici a1 nici b1), nu trebuie neaparat sa ai varsta minima de 16 ani.

Si daca totusi ... nu tii cont de lege si te urci pe motor fara curs de legislatie, la 15 ani  jumatate, ce ti se poate intampla? Ce actiune poate lua Politia impotriva ta ?

Multumesc anticipat!

#2
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,909
  • Înscris: 22.12.2005

 r_cnst, on Mar 2 2009, 17:37, said:

Salut !

Si daca totusi ... nu tii cont de lege si te urci pe motor fara curs de legislatie, la 15 ani  jumatate, ce ti se poate intampla? Ce actiune poate lua Politia impotriva ta ?

Multumesc anticipat!

salut

nici nu te gandi sa te urci fara sa ai actele in mana .
stiu ca te indeamna  si inteleg cum e sa ai 15 ani

dar mai ai pana la 16.

ca varianta ca sa ti mai treaca mancarimea  - ia ti un prieten cu remorca si iesi pe camp, padure, munte.
eveindent, nu unde este interzis.
in felul acesta obtii si un pic de experienta care ti va folosi in vitor si nu incalci legea.

gandeste in felul urmator - daca seintampla ( si in trafic se intampla sigur) orice, chiar daca nu esti tu vinovat ti o furi urat de tot.

bafta la permis si asfalt uscat

#3
r_cnst

r_cnst

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.03.2009

 foxbat, on Mar 2 2009, 17:47, said:

salut

nici nu te gandi sa te urci fara sa ai actele in mana .
stiu ca te indeamna  si inteleg cum e sa ai 15 ani

dar mai ai pana la 16.

ca varianta ca sa ti mai treaca mancarimea  - ia ti un prieten cu remorca si iesi pe camp, padure, munte.
eveindent, nu unde este interzis.
in felul acesta obtii si un pic de experienta care ti va folosi in vitor si nu incalci legea.

gandeste in felul urmator - daca seintampla ( si in trafic se intampla sigur) orice, chiar daca nu esti tu vinovat ti o furi urat de tot.

bafta la permis si asfalt uscat

Multumesc de sfaturi! Asfalt uscat si tie :)

#4
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007

 r_cnst, on Mar 2 2009, 17:37, said:

Ce actiune poate lua Politia impotriva ta ?
Actiunea e in functie de fapta comisa, in cazul asta infractiune, deci dosar penal si amenda+ bonus in cazier. Stii cum se zice, rabdarea e o virtute. ;)

#5
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,575
  • Înscris: 31.12.2006
Din cate stiu eu, daca e moped inregistrat conducerea lui fara dovada de absolvire a cursului de legislatie e contraventie, nu infractiune:
sursa

Quote

Art. 101. -
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
...
8. nerespectarea normelor privind circulația bicicletelor și mopedelor;
Mai sunt si altele mai mici, pt lipsa casca sau mersul cu lumina stinsa.
Sunt infractiuni conducerea fara permis sau fara inmatriculare/inregistrare a unui autovehicul sau [/b]tramvai[/b] - nici mopedele nici tramvaiele nefiind autovehicule:

Quote

Art. 6. - În sensul prezentei ordonanțe de urgență, expresiile și termenii de mai jos au următorul înțeles:
6. autovehicul - vehiculul echipat cu motor în scopul deplasării pe drum. Troleibuzele și tractoarele rutiere sunt considerate autovehicule. Mopedele, vehiculele care se deplasează pe șine, denumite tramvaie, tractoarele folosite în exploatările agricole și forestiere, precum și vehiculele pentru efectuarea de servicii sau lucrări, care se deplasează numai ocazional pe drumul public, nu sunt considerate autovehicule;

Art. 85. -
(1) Punerea în circulație sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neînmatriculat sau neînregistrat, se pedepsește cu închisoare de la unu la 3 ani.
(2) Punerea în circulație sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai cu număr fals de înmatriculare sau de înregistrare se pedepsește cu închisoare de la unu la 5 ani.
(3) Tractarea unei remorci neînmatriculate sau neînregistrate ori cu număr fals de înmatriculare sau de înregistrare se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale cărei plăcuțe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare au fost retrase sau a unui vehicul înmatriculat în alt stat, care nu are drept de circulație în România, se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 2 ani.

Art. 86. -
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepsește cu închisoare de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu pedeapsa prevăzută la alin. (2) se sancționează și persoana care încredințează cu știință un autovehicul sau tramvai, pentru conducerea pe drumurile publice, unei persoane care se află în una dintre situațiile prevăzute la alin. (1) sau (2) sau unei persoane care suferă de o boală psihică ori se află sub influența alcoolului sau a unor produse ori substanțe stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora.

A nu se intelege cumva ca incurajez mersul pe drumuri publice cu mopedul inainte de cei 16 ani ceruti de lege. Prin Bucuresti cel putin stau politistii destul de geana pe scuteristii care nu par sa aiba 16 si impart amenzi pe banda rulanta. Si nu sunt tocmai mici.

Edited by _bcristian_, 03 March 2009 - 11:45.


#6
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006

 r_cnst, on Mar 2 2009, 17:37, said:

Salut !

Am bantuit azi vreo 2 ore pe forum ... cautand articole despre conducerea unui motor in conditii de legalitate. Ma refer strict la varsta minima.
Ok ... deci  am cautat pe net si unii zic ca e legal sa cunduci de la 15 ani ... altii ca este legal de la 16.
Am totusi o nelamurire: luam spre exemplu cazul meu.
Am 15 ani, implinesc 16 in octombrie. Vreau sa imi iau un Aprilia RS 50.Din cate am inteles eu, trebuie sa implinesc 16 ani si sa fac acel curs de legislatie pentru a intra in legalitate.
Exista vreo sansa de a putea conduce legal, Aprilia RS50, inaintea implinirii varstei de 16 ani ?

Codul rutier spune asa:
Art. 20.

   1. Pentru a conduce un autovehicul pe drumurile publice, conducatorul acestuia trebuie sa posede permis de conducere corespunzator si sa aiba vârsta minima de 18 ani împliniti, cu exceptia celor care conduc autovehiculele din subcategoriile A1 si B1, care trebuie sa aiba vârsta minima de 16 ani împliniti.

Din chestia asta pot intelege ca, cu acel curs de legislatie(care nu este nici a1 nici b1), nu trebuie neaparat sa ai varsta minima de 16 ani.

Si daca totusi ... nu tii cont de lege si te urci pe motor fara curs de legislatie, la 15 ani  jumatate, ce ti se poate intampla? Ce actiune poate lua Politia impotriva ta ?

Multumesc anticipat!
Vreau numai sa te felicit ca la 15 ani esti mult mai coerent in exprimare si scrii mult mai corect decat multi altii cu studii superioare. Bravos :thumbup:

Acuma, ai sesizat corect, in codul rutier nu scrie nicaieri (eu cel putin nu am gasit, daca a gasit cineva il rog sa indice Articolul, paragraful) care este varsta minima pe care trebuie s-o ai pt. a putea conduce moped pe drumurile publice.
Ce am gasit insa:
SECȚIUNEA a 4-a
Reguli pentru alți participanți la trafic

§ 1. Circulația bicicletelor și a mopedelor
Art. 160. - (1) Bicicletele și mopedele, atunci când circulă pe drumul public, trebuie conduse numai pe un singur rând.
(2) Persoanele care nu posedă permis de conducere pot conduce mopede pe drumurile publice numai dacă fac dovada că au absolvit un curs de legislație rutieră în cadrul unei unități autorizate de pregătire a conducătorilor de autovehicule.

Cum bine ai citat si tu din lege moped nu inseamna A1, deci unde e specificata atunci varsta pt. moped ?


Acum, ce inseamna moped ?!

Art.6. - În sensul prezentei ordonante de urgenta, expresiile si termenii de mai jos au urmatorul înteles:
6. autovehicul – vehiculul echipat cu motor în scopul deplasarii pe drum. Troleibuzele si tractoarele rutiere sunt considerate autovehicule. Mopedele, vehiculele care se deplaseaza pe sine, denumite tramvaie, tractoarele folosite în exploatarile agricole si forestiere, precum si vehiculele pentru efectuarea de servicii sau lucrari, care se deplaseaza numai ocazional pe drumul public, nu sunt considerate autovehicule;
...
21. moped – vehiculul, cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kw;

In cazul tau daca Aprilia rs50 sa zicem ar putea fi limitata din fabricatie la 45 km/h nu stiu ce se intampla cu puterea, precum vezi nu trebuie sa depaseasca 4 kw. Nu sunt sigur daca modelul asta se incadreaza, asadar este in categoria A1, categorie pt. care iti trebuie 16 ani, insa cursul il poti face cu 3 luni inainte de a implini varsta. Probabil ai confundat cu Aprilia sr50 care e alta mancare de peste, ala intr-adevar e moped.

#7
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
asteapta pana la 16 ani si ia-ti ceva de 125. acum te poti multumi cu bicicleta :)

#8
mau77mau

mau77mau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 22.04.2007
16 ani si curs de legislatie

poti insa conduce in afara drumurilor publice;  gen pe camp sau pe circuite private inchise; cum ar fi circuitul de carting amckart - langa pipera tunari

acolo vei avea nevoie doar de echipament complet si motocicleta in stare buna de functionare, poti chiar lasa la ei motocicleta peste noapte, in plus poti face acolo un curs de perfectionare care face cat 100 de scoli moto si 2 ani de mers pe strada

#9
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,575
  • Înscris: 31.12.2006

 saxx, on Mar 4 2009, 20:41, said:

Acuma, ai sesizat corect, in codul rutier nu scrie nicaieri (eu cel putin nu am gasit, daca a gasit cineva il rog sa indice Articolul, paragraful) care este varsta minima pe care trebuie s-o ai pt. a putea conduce moped pe drumurile publice.
Uite:
SECȚIUNEA a 3-a - Reguli pentru alți participanți la trafic
Art. 70. -
(1) Pentru a conduce un moped pe drumurile publice, conducătorul acestuia trebuie să aibă vârsta de cel puțin 16 ani.
(2) Pentru a conduce o bicicletă pe drumurile publice, conducătorul acesteia trebuie să aibă vârsta de cel puțin 14 ani.

#10
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006

 _bcristian_, on Mar 5 2009, 10:16, said:

Uite:
SECȚIUNEA a 3-a - Reguli pentru alți participanți la trafic
Art. 70. -
(1) Pentru a conduce un moped pe drumurile publice, conducătorul acestuia trebuie să aibă vârsta de cel puțin 16 ani.
(2) Pentru a conduce o bicicletă pe drumurile publice, conducătorul acesteia trebuie să aibă vârsta de cel puțin 14 ani.

Asa este. Mersi  :OK:
Am cautat numai in regulamentul de aplicare.

#11
r_cnst

r_cnst

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.03.2009
Multumesc mult pentru sfaturi! Cred ca am sa mai astept totusi pana fac 16 ani :)) ... asfalt uscat! :P

#12
marius_stp

marius_stp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 30.07.2007
Iti sugerez un hobby sau ceva proiect care dureaza 6 luni ca sa poti sa iti mai iei gandul de la motor pana atunci. Altfel, cu greu vei rezista :)

Edited by marius_stp, 08 March 2009 - 03:01.


#13
r_cnst

r_cnst

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.03.2009
Redeschid subiectul ... :P Am facut "rost" de cursul de legislatie ... Am fost la o scoala de soferi .. si am dat un test, dupa care mi-au dat acel certificat de absolvire.
Acum ... ce mai trebuie sa fac ? Sa astept 15 octombrie ca sa implinesc 16 ani sau pot sa ma urc de acum pe motor ? :D

#14
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 _bcristian_, on Mar 5 2009, 11:16, said:

Uite:
SECȚIUNEA a 3-a - Reguli pentru alți participanți la trafic
Art. 70. -
(1) Pentru a conduce un moped pe drumurile publice, conducătorul acestuia trebuie să aibă vârsta de cel puțin 16 ani.
(2) Pentru a conduce o bicicletă pe drumurile publice, conducătorul acesteia trebuie să aibă vârsta de cel puțin 14 ani.


ce anume nu-ntelegi de aici?  :rolleyes:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate