Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plata cu cardu si bacsisu

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte
 

Va intelegeti cu parintii in aceeasi casa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

Poll: Va intelegeti cu parintii in aceeasi casa ? (278 member(s) have cast votes)

Va intelegeti cu parintii in aceeasi casa ?

  1. Locuiesc cu parintii si ma inteleg bine (73 votes [26.16%])

    Percentage of vote: 26.16%

  2. Locuiesc cu parintii si cred ca trebuie sa ma mut (95 votes [34.05%])

    Percentage of vote: 34.05%

  3. Nu locuiesc cu parintii (111 votes [39.78%])

    Percentage of vote: 39.78%

Sex

  1. Masculin (183 votes [65.59%])

    Percentage of vote: 65.59%

  2. Feminin (96 votes [34.41%])

    Percentage of vote: 34.41%

Vote Guests cannot vote

#1
chestionar

chestionar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 20.01.2009
Pentru persoanele adulte si care au terminat studiile, cum va intelegeti cu parintii cu care si locuiti ?
Daca da, va permite spatiul sa locuiti impreuna sau ce facilitati aveti ?
Daca nu, de ce ?

#2
letudiante

letudiante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 20.10.2008
Cat am locuit cu ai mei ne-am inteles minunat dar dupa ce am locuit o perioada singura nu m-am mai putut intoarce sa locuiesc in casa mamei si dupa regulile ei.  Mie una imi pare ca e o etapa fireasca in maturizare mutatul din casa parintilor. Locuitul cu parintii are desigur avantaje : mama gateste, spala, face ordine, se ocupa de facturi, finacniar e mai usor si pentru ei si pentru "copil" dar nu poti sa fii "copilul" la nesfarsit. Dupa mine sa te organizezi singur, sa poata dormi cineva la tine cand ai chef de asta, sa ai locul tau , e mai important.

#3
yazmyne

yazmyne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.02.2009
Am locuit cu parintii si ne intelegeam destul de bine dar acum nu cred ca as mai putea sa locuiesc cu ei sau dupa regulile lor

#4
yazmyne

yazmyne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.02.2009
Am locuit cu parintii si ne intelegeam destul de bine dar acum nu cred ca as mai putea sa locuiesc cu ei sau dupa regulile lor

#5
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,804
  • Înscris: 13.01.2005
Ne înțelegem excelent cînd ne vizităm.

#6
sofiact

sofiact

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 16.01.2009
De cand nu mai locuim in aceeasi casa ne intelegem si mai bine. Ne vizitam des, mancam impreuna cand si cand, dar nimic nu se compara cu linistea si intimitatea pe care ti-o ofera propriul tau ''cuibusor''.

#7
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
incerc sa patrund tainele poll-ului. dac-am bifat ca nu locuiesc cu parintii se deduce automat ca nu ma inteleg cu ei?  :rolleyes:

#8
kitty2008

kitty2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 22.03.2008
Nu mai locuiesc cu parintii... Dar ii vizitez destul de des si ne intelegem de minune.

#9
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Imi aduc aminte si acum prima zi fara ai mei. N-aveam bani, eram derutat, dar eram LIBEEEEEEEEERRRR!!!
Fiecare percepe altfel. Sunt deprte de casa de 8 ani, dar nu-i duc lipsa. Cu parintii ma vad destul de des, vorbim zilnic la telefon etc. Frate-meu, spre exemplu, nu poate sa stea departe de casa, asa e el. Fiecare are perceptia sa despre locuitul cu parintii, la fel, fiecare are fixatiile sale care, cand se interpatrund cu ale parintilor, se poate sa conducala neintelegeri.

#10
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

 chestionar, on Mar 1 2009, 15:19, said:

Pentru persoanele adulte si care au terminat studiile, cum va intelegeti cu parintii cu care si locuiti ?
Daca da, va permite spatiul sa locuiti impreuna sau ce facilitati aveti ?
Daca nu, de ce ?


Nu, la 18 ani am parasit casa parintilor, mai dau o data la 3-4 ani pe acolo.
Spatiul ne permitea sa stam toti, dar..wtf..it's time to go :rolleyes:

#11
micutastea

micutastea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 03.07.2008
Uff.... acum doi ani situatia era asa: Eu locuiam cu mama si ne certam aproape zilnic. Sora mea care venea doar in vizita, mereu ma certa ca nu am mai multa intelegere si ca ma ratzoiesc toata ziua la mama. Apoi a venit timpul ca sora mea sa aiba un bebe si a luat-o pe mama la ea. Eu o vedeam doar in vizita pe mama si ne intelegeam de minune dar sora mea era cea care acum nu se mai inelegea cu mama. Concluzia este ca la un moment dat e mai bine sa te desprinzi decat sa ajungi sa te certi zilnic cu cei care te-au crescut. Eu cred ca am un simt al proprietatii foarte dezvoltat si nu-mi place sa-mi spele, sa-mi calce, sa-mi faca de mancare si asta nu pentru ca nu s-ar pricepe. Pur si simplu nu suport sa intre in camera mea cand nu sunt acasa, sa-mi umble cu lucrurile mele. Si cu toate astea locuiesc cu mama pentru ca nu am de ales. Daca sunt absurda...aruncati cu pietre va rog.

#12
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
am plecat prima data de acasa la 21 de ani, cu o bursa de studii de un an in afara tarii. am suferit enorm, mi se parea cel mai greu lucru de infaptuit, sa stau fara maica-mea si sora-mea. veneam acasa la 3 luni si mi se parea extraordinar sa fiu iar in casa mea, sa ies pe balcon la et 9 sa admir Calea Crangasi :rolleyes: era minunat

dupa ce m-am intors definitiv in tara, nu mi-am mai gasit locul...mi se parea ca ceva s-a schimbat, ca nu ma mai potrivesc in peisaj. nu ma certam cu mama, dar parca nu mai eram apropiate.

am rezistat inca un an asa, dar serviciul in ture de seara si weekend ma facea sa nu o vad prea des. iar apoi am plecat...

si acum zice sa ma intorc acasa, avem apartament mare, exista camera libera. doar n-am innebunit!!!!!! e minunat sa stai singur in casa ta, sa faci ce te taie capul, sa nu comenteze nimeni daca faci zgomot, daca faci baie la 1 noaptea, daca nu mananci!

#13
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008
Am plecat din casa parinteasca inainte sa fi terminat macar liceul, din pricina scandalurilor zilnice. E greu ca doua femei sa stea singure si sa se inteleaga, mai ales cand una incearca sa dicteze fiecare detaliu al vietii celeilalte :)

#14
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

 mufa, on Mar 7 2009, 16:13, said:

Ne înțelegem excelent cînd ne vizităm.
Amin!

#15
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 mufa, on Mar 7 2009, 16:13, said:

Ne înțelegem excelent cînd ne vizităm.
Doar vizite scurte

 aaalexandraaa, on Mar 28 2009, 02:56, said:

Am plecat din casa parinteasca inainte sa fi terminat macar liceul, ...... mai ales cand una incearca sa dicteze fiecare detaliu al vietii celeilalte :)
Dar cand sunt doi se completeaza unul pe celalalt asa ca toate-s la dublu. Me too, in clasa a 12-a mi s-a urcat democratia la cap :)

Vizitele rare si scurte cheia marilor succese.

#16
portocaLeu

portocaLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.08.2008
Din perspectiva unei mame-soacre eu va indemn sa stati separat de parinti ! Parintii se amesteca in viata tinerilor vrand-nevrand . Mai degraba vrand...
Si nici nu vad rostul ca cei tineri sa vina mereu la  plicticoasele mese duminicale cu mama... Mai bine ne intalnim uneori in oras la o plimbare , bem impreuna cate o cafea sau mergem la restaurant ! Si platim nemteste... :thumbup:

#17
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

 chestionar, on Mar 1 2009, 16:19, said:

Pentru persoanele adulte si care au terminat studiile, cum va intelegeti cu parintii cu care si locuiti ?
Daca da, va permite spatiul sa locuiti impreuna sau ce facilitati aveti ?
Daca nu, de ce ?

sigur ca spatiul permite, avem o casa cu 4 camere plus dependinte. dar sunt batrani si poate ca nu asta ar fi problema, ca oricum tb sa-i ajut, dar au fost dificili, mai ales taica'meu, si sunt si mai dificili acum, la batranete.

locuiesc cu chirie intr-un ap de 2 camere in orasul unde lucrez (altul decat cel natal, din fericire), insa vin acasa in weekend si cand am liber, cum au fost zilele astea.

dar e tare greu cu un om (din fericire cu maica'mea ma inteleg altfel) care a fost extrem de dictatorial si agresiv cu toata lumea, dintotdeauna.
ultima cearta, ieri. topicul: că de ce la salata de rosii tai intai rosiile, trebuie sa tai castravetii, apoi sa pun sare pe ei ca sa lase zeama, apoi sa tai rosiile si ardeii, dupa care pun iar sare, si amestec totul. nu cumva sa fac in alta ordine :death: la orice nu-i convine, si nimic nu-i convine daca nu e facut asa cum face el, taica'meu urla. de 75 de ani, urla   :cursing: :wallbash:  

nu am scris ca sa ma plang, ci ca sa multumiti Domnului, voi altii care o duceti mai bine, ca nu aveti asemenea pacoste drept sursa genetica pt jumatate de corp fizic.

Edited by Dari@, 19 April 2009 - 16:53.


#18
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
eu acum stau fara ai mei,se fac sase ani de cand am plecat din orasul natal...
in sase ani am trecut de maxim 10 ori,la inceput in primii 3 ani deloc,veneau au mei in vizita;cand vin la mine,si vor sa stea mai multe zile,ii trimit acasa,ii suport maxim 3 zile,de ce?pai mama incepe sa zica sa mai imi fac si eu ordine,sa imi arunc din reviste si altele,si daca se apuca si face ea ceva in bucatarie de exemplu si eu nu gasesc o cana tot acolo,simt ca...
ma inteleg destul de bine cu ei,oricum cu mama vb zilnic la telefon,poate din cauza asta nu vine asa des in vizita..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate