Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

SmartCard

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Arcer

Arcer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 29.12.2004
Salutare.

Va rog sa-mi recomandati niste SmartCard-uri care se gasesc in Romania si cu care ati mai lucrat. Ma intereseaza sa fie fiabile si nu scumpe. Ma intereseaza si conectori pt ele, cit mai fiabili. Nu ma intereseaza la ele decit sa aiba un SerialNumber cit de cit unic , deci pot fi oricit de modeste ca si performante. Nu-mi spuneti sa folosesc cartele de telefon goale, ci as dori ceva ce gasesc de cumparat.

Multumesc.

#2
tylk

tylk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 24.09.2004
Smart carduri se gasesc cu sutele,dar pt. ce aplicatie iti trebuie?

#3
Arcer

Arcer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 29.12.2004

tylk, on Mar 12 2005, 22:42, said:

Smart carduri se gasesc cu sutele,dar pt. ce aplicatie iti trebuie?

<{POST_SNAPBACK}>

Imi trebuie pt o aplicatie de limitare a accesului la un program pe PC. Deci din partea cardului nu-i cer decit sa aiba o serie relativ unica, un protocol relativ simplu de interfatare ca sa-l pot eu citi cu microcontrollerul si un pret cit mai scazut.
Pina acum am folosit cu succes ibuttoane ( de fapt DS2401 montate intr-o mufa jack ), care se potriveau perfect, dar unul din beneficiarii mei doreste musai ca forma fizica a device-ului sa fie card, si Dallas nu produce SiliconSerialNumber incapsulate in card-uri, asa ca trebuie sa aleg un card. Si ma mai intereseaza un conector cit mai fiabil pt ele, eventual cu montare pe panou.  
Sper ca m-am facut inteles ... multumesc.

#4
mktinapex

mktinapex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.05.2004
esti tare .... :)
foloseste si tu o memorie eeprom 24c04 care are 4kbiti adik 512bytes... itzi ajung
sa scrii ce cod vrei tu ... si care e cat de cat unic ...
programatorul e simplu ... mai ales ca faci citior separat si conectezi si pinul 6 parca sa nu se poata scrie care e write protect ... si gata ... ! poti sterge eventual marcajul
de pe memorie sa nu fie usor de 'falsificat' ;)
si lasa tu microcontrolerul .... de ce am impresia ca vrei sa faci altceva ?


Arcer, on Mar 14 2005, 10:01, said:

Imi trebuie pt o aplicatie de limitare a accesului la un program pe PC. Deci din partea cardului nu-i cer decit sa aiba o serie relativ unica, un protocol relativ simplu de interfatare ca sa-l pot eu citi cu microcontrollerul si un pret cit mai scazut.
Pina acum am folosit cu succes ibuttoane ( de fapt DS2401 montate intr-o mufa jack ), care se potriveau perfect, dar unul din beneficiarii mei doreste musai ca forma fizica a device-ului sa fie card, si Dallas nu produce SiliconSerialNumber incapsulate in card-uri, asa ca trebuie sa aleg un card. Si ma mai intereseaza un conector cit mai fiabil pt ele, eventual cu montare pe panou.   
Sper ca m-am facut inteles ... multumesc.

<{POST_SNAPBACK}>



#5
Arcer

Arcer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 29.12.2004

mktinapex, on Mar 15 2005, 15:45, said:

esti tare .... :)
foloseste si tu o memorie eeprom 24c04 care are 4kbiti adik 512bytes... itzi ajung
sa scrii ce cod vrei tu ... si care e cat de cat unic ...
programatorul e simplu ... mai ales ca faci citior separat si conectezi si pinul 6 parca sa nu se poata scrie care e write protect ... si gata ... ! poti sterge eventual marcajul
de pe memorie sa nu fie usor de 'falsificat' ;)
si lasa tu microcontrolerul .... de ce am impresia ca vrei sa faci altceva ?

<{POST_SNAPBACK}>

Stii tu 24c04 sub forma de card? Daca da, cit costa si unde gasesc in romania?
Asa cum am scris mie-mi trebuie ca forma fizica a device-ului sa fie de card, adica sa incapa in portmoneu!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate