Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

Majorare dobanda la Volksbank

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
bixxy

bixxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.08.2008
Buna!
In urma cu un an am luat un credit in valoare de 80.000 ron de la Volksbank pe firma pentru achizitionarea unui imobil. Ieri m-au sunat ca se va modifica dobanda din cauza situatiei financiare internationale si azi m-am dus sa discut exact despre ce este vorba. Dobanda creditului a crescut de la 12% DAE la 19,72%( care a fost calculata asa: indice VBR Prime=15,72%+ 4%) Au vrut sa ma puna sa semnez un act aditional la contract dar am zis ca vreu sa-l citesc mai bine inainte sa-l semnez. Cu greu mi l-au dat acasa si au zis ca de obicei nu fac asa ceva. Am pus poze cu conditiile contractului pe care l-am semnat in urma cu un an si actul aditional.
Nelamuririle mele sunt:
1. Ce este acel indice VBR Prime?
2. Cum pot sa atac acel act aditional si eventual sa nu-l semnez?
3. Ce ma sfatuiti sa fac mai departe?

Attached Files



#2
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 22.07.2005

 bixxy, on Feb 19 2009, 21:58, said:

Buna!
In urma cu un an am luat un credit in valoare de 80.000 ron de la Volksbank pe firma pentru achizitionarea unui imobil. Ieri m-au sunat ca se va modifica dobanda din cauza situatiei financiare internationale si azi m-am dus sa discut exact despre ce este vorba. Dobanda creditului a crescut de la 12% DAE la 19,72%( care a fost calculata asa: indice VBR Prime=15,72%+ 4%) Au vrut sa ma puna sa semnez un act aditional la contract dar am zis ca vreu sa-l citesc mai bine inainte sa-l semnez. Cu greu mi l-au dat acasa si au zis ca de obicei nu fac asa ceva. Am pus poze cu conditiile contractului pe care l-am semnat in urma cu un an si actul aditional.
Nelamuririle mele sunt:
1. Ce este acel indice VBR Prime?
2. Cum pot sa atac acel act aditional si eventual sa nu-l semnez?
3. Ce ma sfatuiti sa fac mai departe?

Semneaza ca nu ai nici o sansa sa faci ceva impotriva deciziei bancii. Asta pentru ca in contractul tau scrie ca dobanda este fixa, dar banca o poate modifica in cazul in care conditiile de piata impun acest lucru. Adica se poate modifica exact cand vor muschii lor...

Nu semnezi, va trebui sa le dai banii inapoi...

#3
friendly

friendly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.07.2008
din pacate ai contractat un credit in lei,( zic din pacate deoarece toti cei care au contractta credite in lei au avut oarecum de suferit, deoarece au crescut cotatiile indicelui BUBOR).  intreaba care este modul de calcul al dobanzii.
Banca este obligata din decembrie sa-ti exemplifice modul de calcul.
VBR Prime=15,72%+ 4%
cei 4% reprezinta marja bancii- trebuie sa te asiguri ca va ramane fixa pe toata perioada creditului.
15.72 mai mult ca sigur ca reprezinta BUBOR + ceva... acel ceva trebuie sa-l afli.
trebuie sa iti explice exact modul de calcul si anume, ar trebui sa fie ceva de genul
BUBOR + MARJA BANCII + COMISIOANE (daca este cazul de asa).
ca sa afli de cate ori intr-un an se va schimba dobanda trebuie sa afli care indice BUBOR este folosit si anume BUBOR la 1 luna/ 3 luni/ 6 luni sau 12 luni.
intreaba despre acesta si te putem lamuri mai bine.

#4
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 23.09.2005
Daca ai bani cash nu semna si o sa poti rambursa ce a mai ramas din credit fara comision de rambursare anticipata.
Daca nu ai bani nu ai ce face, banca este acoperita prin contract sa modifice oricand dobanda. Poti maxim sa obtii o formula clara de calcul a dobanzii, conform legii trebuie sa fie de genul: indice (EURIBOR, BUBOR, LIBO0R etc) + marja bancii deci poti sa ceri ca sa iti scoata VBR ala si sa iti puna un indice de referinta.

#5
friendly

friendly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.07.2008
neaparat sa intrebi la banca modul de calcul al dobanzii
mai jos ai valorile de azi ale BUBOR-ului.
15.51 - 1M
15.27 - 3M
15.23 - 6M
15.21 - 9M
15.20 - 12M
VBR Prime=15,72 - afla din ce este format acest VBR.

Prin OUG 174/2008 s-au modificat urmatoarele acte normative:

Ordonanta  Guvernului nr. 21/1992 privind protecția consumatorilor:

Astfel,  articolul 9 Art. 9 - Operatorii economici sunt obligați să pună pe piață numai produse sau servicii care corespund caracteristicilor prescrise sau declarate, să se comporte în mod corect în relațiile cu consumatorii și să nu folosească practici comerciale abusive, se completeaza cu:

Art. 9.1 - (1) În cazul serviciilor financiare, consumatorul are dreptul de a fi informat în mod corect, încă din faza precontractuală, asupra tuturor condițiilor contractuale.

    (2) La solicitarea unei oferte de credit, furnizorul de servicii financiare are obligația de a oferi gratuit consumatorului, pe hârtie sau pe alt suport durabil, un grafic de rambursare ori alt document care să menționeze costurile totale ce vor fi suportate de consumator și un exemplar al proiectului contractului de credit.

    Art. 9. 2 - (1) Orice formă de publicitate referitoare la contractele de credit care indică o rată a dobânzii sau orice alte cifre referitoare la costul creditului pentru consumator va cuprinde următoarele informații standard, prin intermediul unui exemplu reprezentativ:

    a) rata dobânzii aferente creditului, fixă și/sau variabilă, împreună cu informații privind orice costuri incluse în costul total al creditului pentru consumator;

    B) valoarea totală a creditului;

    c) dobânda anuală efectivă, conform prevederilor legale specifice;

    d) durata contractului de credit;

    e) valoarea totală plătibilă de consumator.

    (2) În orice formă de publicitate, informațiile referitoare la costuri vor fi scrise vizibil și ușor de citit, în același câmp vizual și cu caractere de aceeași mărime.

    (3) În cazurile în care, pentru acordarea creditului, consumatorul este obligat să încheie un contract de asigurare, se va menționa acest lucru în publicitate.

    Art. 9. 3 - În cadrul contractelor încheiate cu consumatorii, furnizorii de servicii financiare sunt obligați să respecte următoarele reguli:

    a) contractele vor fi redactate în scris, vizibil și ușor de citit, cu o mărime a fontului utilizat de minimum 10, pe hârtie sau pe alt suport durabil, în cel puțin două exemplare, fiind remis câte un exemplar original fiecărei părți. Culoarea de fond a hârtiei pe care este redactat contractul trebuie să fie în contrast cu cea a fontului utilizat;

    B) dobânzile, precum și toate comisioanele, taxele, tarifele, spezele bancare sau orice alte costuri aferente acordării și derulării contractului, respectiv aferente unor servicii în privința cărora consumatorul nu dispune de libertate de alegere vor fi menționate în contract, fără a se face trimiteri la condiții generale de afaceri ale furnizorului de servicii financiare, lista de tarife și comisioane sau orice alt înscris;



  f) în contract se va menționa tipul de dobândă, variabilă și/sau fixă, iar dacă dobânda este fixă numai pentru o anumită perioadă, aceasta va fi precizată cu exactitate;

    g) în contractele de credit cu dobândă variabilă se vor aplica următoarele reguli:

    1. variația ratei dobânzii trebuie să fie independentă de voința furnizorului de servicii financiare, raportată la fluctuațiile unor indici de referință verificabili, menționați în contract, sau la modificările legislative care impun acest lucru;

    2. dobânda poate varia în funcție de dobânda de referință a furnizorului de servicii financiare, cu condiția ca aceasta să fie unică pentru toate produsele financiare destinate persoanelor fizice ale operatorului economic respectiv și să nu fie majorată peste un anumit nivel, stabilit prin contract;

    3. formula după care se calculează variația dobânzii trebuie indicată în mod expres în contract, cu precizarea periodicității și/sau a condițiilor în care survine modificarea ratei dobânzii, atât în sensul majorării, cât și în cel al reducerii acesteia;

    h) sunt interzise clauzele contractuale care dau dreptul furnizorului de servicii financiare să modifice unilateral clauzele contractuale fără încheierea unui act adițional, acceptat de consumator;

    i) orice notificare cu privire la modificarea conținutului clauzelor contractuale referitoare la costuri va fi transmisă consumatorilor cu cel puțin 30 de zile înainte de intrarea acesteia în vigoare. Consumatorul are la dispoziție un termen de 15 zile de la primirea notificării pentru a comunica opțiunea sa de acceptare sau de neacceptare a noilor condiții. Neprimirea unui răspuns din partea consumatorului în termenul menționat anterior nu este considerată acceptare tacită;

Edited by friendly, 20 February 2009 - 10:02.


#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
putin off-topic : mi-aduc aminte cu drag cand cei de la ing mi-au spus ca dobanda se modifica in functie de evolutia indicelui, iar marja in functiie de "normele lor interne" gen, lichiditati, active, etc...
deci practic puteai sa ai 1 % sau 100 % conform contractului ca tot aia era.
timeline : summer 2008

#7
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 22.07.2005

 spare-me, on Feb 20 2009, 10:06, said:

putin off-topic : mi-aduc aminte cu drag cand cei de la ing mi-au spus ca dobanda se modifica in functie de evolutia indicelui, iar marja in functiie de "normele lor interne" gen, lichiditati, active, etc...
deci practic puteai sa ai 1 % sau 100 % conform contractului ca tot aia era.
timeline : summer 2008

Dobanda interna de referinta a bancii.
Care are un mod de calculatie alambicat si jignitor si la care se gaseste o variabila, care tine efectiv de starea de spirit a board-ului ING.

Edited by floraur, 20 February 2009 - 11:00.


#8
bixxy

bixxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.08.2008
M-am hotarat sa achit creditul. Problema e ca nu reusesc sa adun banii pana trebuie sa semnez, asa ca o sa semnez nu am ce face, dar o sa cer explicatii in legatura cu acel VBR Prime. E primul credit pe care l-am luat, dar m-am invatat minte, cu banca sa nu te pui cel putin in Romania pentru ca e camatarie cu acte in regula.

#9
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 22.07.2005

 bixxy, on Feb 20 2009, 17:28, said:

M-am hotarat sa achit creditul. Problema e ca nu reusesc sa adun banii pana trebuie sa semnez, asa ca o sa semnez nu am ce face, dar o sa cer explicatii in legatura cu acel VBR Prime. E primul credit pe care l-am luat, dar m-am invatat minte, cu banca sa nu te pui cel putin in Romania pentru ca e camatarie cu acte in regula.

E posibil sa poti achita fara comision de plata in avans. Mergi la banca si spune ca nu mai vrei sa auzi de ei si ca nu ai degand sa semnezi actul aditional. Ti se va oferi varianta de plata integrala, cu care vei fi deacord. Insista sa nu platesti comisionul, deoarece nu faci acest lucru din propria ta initiativa....

#10
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 23.09.2005
Vezi ca e un termen in care trebuie sa achiti toata suma de bani daca nu esti de acord cu modificarea dobanzii, ori 15 ori 30 de zile, poate pana atunci reusesti sa strangi toti banii.
Iar in cazul acesta oricum nu se percepe comision de rambursare anticipata.

#11
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 22.07.2005

 relu_24, on Feb 23 2009, 10:31, said:

Vezi ca e un termen in care trebuie sa achiti toata suma de bani daca nu esti de acord cu modificarea dobanzii, ori 15 ori 30 de zile, poate pana atunci reusesti sa strangi toti banii.
Iar in cazul acesta oricum nu se percepe comision de rambursare anticipata.

Aviz amatorilor,
Cine are credit la Bancpost, poate refinanta fara comision de plata in avans pana la sfarsitul lunii Martie. Cred ca trebuie un toppic nou sa vada toata lumea...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate